Leopard i IMT plugovi

Da za 2x30cm , rastojanje tokova treba da je 130cm , a za 2x35 142cm . Sila na raoniku se javlja na rastojanju od 1/3 njegove širine (to je od vrha raonika 11.65cm gledamo da kažem projekciju pošto znamo da je raonik širi , ali je njegova projekcija normalno na pravac kretanja 35cm ) .

hwy81f.jpg
 
E, samo da se zna, imam i ja u planu podbacivati nesto pod lemes da bi podrezivao zemlju, umjesto da ju kida. Ovo za aktivnu i pasivnu zdasku nisam imao pojma...

Sto se pete pluga tice, peta je na zemlji SAMO I JEDINO SAMO ako plug ima original lemese, koji se meni gade. stavio sam i ja vece lemese koji vise traju, al peta u zraku i ne vidin nikakve razlike u oranju. Ako pod lemes podbacim neki komad zeljeza, peta ce se malo spustiti, tako da ce taj zahvat u svakom slucaju biti pozitivan u svakom smislu.

Jos samo da negdje iskopam spiceve manjih dimenzija koji bi pasali na male lemese, pa da ih stavim i plug ce biti odlican.

Ako bude osjetno laksi za vuci, necu kupovati ovaj novi vogel, nego cu naci negdje polovan IMT 756VK i napraviti iste prepravke kao i na mom 755(metalna povisenja daski, pojacana cela daske, a ako ovo s smanjivanjem kuta lemesa bude radilo OK, napravim i to i orem ko covjek.)

Tko je orao s 755NK, pa presao na 756VK, znat ce da je razlika nebo i zemlja, ako ne i veca. Probao sam orati ljetos s ujakovim 756VK i 549 ga vuce jednako kao i 755, samo sto 756 zaorava puno puno bolje i uopce se ne stopa, a posto ima vise prostora izmedju pluznih glava, plug bolje okrece brazdu sto meni na nagnutom terenu dosta znaci.

Sto se kose vuce tice i toga da prednja brazda vadi vise od zadnje, pa ljudi, cemu sluzi rucka za stelanje pluga?!? Pomaknite ju za jedan zub prema nazad, tako da se zadnji plaz vise naslanja na rub nepooranog zemljista i tako drzi plug u pravcu, sto mu je i posao... SVAKI 755 u agregatu s IMT 539 u mom kraju vadi prednju brazdu 12" ili cak i vise, jer ljudi ne znaju postelati plug prema traktoru. Neki iz tvornice dodje s osovinom postavljenom u sredinu, i nitko ju ne bi vratio na pravilno mjesto, nego oru tako. Vec mi je pun kufer toga da ljudi pricaju kako jedan plug ore super i da su ga svi u selu posudjivali, dok ovaj jedan ima plug koji nikako ne mozes nastelati i da ga je tesko vuci.

Moj 755 je pomotan, jer smo za njega vezali sajlu i cupali panjeve od sljiva, i zile zadnjom brazdom izoravali. manje panjeve sam izoravao bez cupanja i tu je plug dobio. sad plug jos donekle ide u pravac, al je rucka za stelanje pomaknuta nazad za 3-4 zuba od sredisnjeg polozaja, jer da gju u sredini ostavim, prednja brazda bi isla u stranu dok god joj spaneri dozvoljavaju.
 
Ali kao što je rečeno nije dosta samo raonik oboriti bilo bi dobro oboriti celu dasku (krivljenjem noge ili bušenjem 2 nove rupe) i još otvaranje daske nekim španerima prema nazad .
 
Za pocetak mi se cini da bi prepravka sjedista lemesa bil dovoljna, jer i sad bez problema orem svu svoju zemlju s tim plugom, ali ako se moze postici laksa vuca, zasto ne?

Probat cu to napraviti na proljece, pa cemo vidjeti kako ce ici.
 
@Kiki

Super ti je grafički prikaz i sve je to ok ali ima još jedan faktor koji treba uzeti u obzir.
To je pomerenost ose vuče traktora u desnu stranu usled nagiba traktora kad je u brazdi. Kod užeg rastojanja zadnjih točkova i veće dubine oranja ova stavka nije baš zanemariva i iznosi i do 7-8 cm dok je za pliće oranje i širi razmak zadnjih točkova ona mala i može se zanemariti (oko 1cm).
Takođe može da se u obzir uzme i pomerenost točka u odnosu na zid brazde, ali u slučaju pluga 756 i traktora 560 to je nepraktično raditi jer je guma široka a brazda uska.
Što se tiče proširivanja jednog raonika, ne znam šta bi time dobio, meni to baš ne deluje kao dobro.

@ Bobo

Ručka za štelovanje može samo da izvrši finu korekciju dok se grubo uparivanje pluga i traktora reguliše rastojanjem zadnjih točkova. Problem nastaje kad neki traktori ne dopuštaju da se smanji to rastojanje na potrebni vrednost. Npr. moj 560 ispod 150 cm ne ide i tu je problem. Verovatno ste čuli da je stari 558 bolji orač od 560 i to se pripisuje njegovoj manjoj masi. Moguće da je i do toga, ali ja mislim da je veći dobitak u tome što kod 558 zadnji trap ide na 140 cm a to mnogo doprinosi da se poklope ose sila vuče traktora i otpora pluga pa se ima maksimalno iskorištenje vučnih sposobnosti traktora.
 
sto se tice razmaka tockova na traktoru i podesavanja pluga ima napisano o tome u uputstvu za vogel&noot koje sam stavio na forum a ako vas zanimaju tipovi pluznih dasaka i njihove namene, mogu da skeniram jos neke knjige da ih isto stavim na forum
 
O to pomeranju ose traktora nisam nigde čuo ni pročitao , ali ako je u desnu stranu (7-8cm) kako ti pišeš onda je to još povoljnije i onda bi plug od 12" bio taman ,ali nije tako . Najviše podataka i korisnih informacija sam našao u knjizi
" Mašine i oruđa za obradu zemljišta " dr Milan Martinov (koji mi je i bio profesor ) i dr Dragan Marković .

Proširenjem prednjeg bi dobio da plug mogu da pomerim za tih 5cm u levo i poklapanje ose i sile na plugu .
Proširenjem zadnjeg isto tako šire dno brazde pa mogu da vozim densno u brazdi i pritom da plug pustim levo a da prednja glava ne ostavi ništa - povoljnije jer bi zadnji raonik prevćao već uzoranu zemlju mislim na to produženje .
 
@Kiki

Izgleda da sam se ipak preračunao. To pomeranje ose vuče usled nagiba svakako postoji ali je mnogo manje nego što sam ja izračunao. Sad sam ponovo računao, i ako me pamćenje iz trigonometrije dobro služi (davno je to bilo :sta: ), ta rastojanja su reda 0.5 cm - 2 cm. Veći broj je za uži razmak zadnjih točkova i veću dubinu oranja (npr. mali Ferguson kad ore jednobraznim plugom na 30+ cm), a manji za šire razmake točkova i manju dubinu oranja. (Za 560 sa rastojanjem zadnjih točkova od 150 cm i dubinu oranja od 25 cm to pomeranje ose sile vuče u desnu stranu je oko 1cm. Dakle Kiki, u pravu si, ovo se može zanemariti. :ppozdrav: )

Ako proširiš (produžiš) prednji raonik, prva brazda će imati više zemlje i bojim se da će se to pokazati u oranju, da neće biti ravno.
A u slučaju zadnjeg raonika, po meni nećeš dobiti ništa jer taj kraj koji produžuješ (zadnji kraj raonika) će ići po praznom prostoru a ne po već uzoranom.
 
Trazili ste IMT sa Hudjikovim predpldznjacima.
2vk18v5.jpg

http://i50.tinypic.com/bbzhe.jpg[/IMG
[img]http://i47.tinypic.com/2rqy4k6.jpg
 
@ dukej - Neznam videću uzeću od brata raonik sa jednobarznog od 14" , pa ću videti . Neku kombinaciju ću već odraditi . Meni bi odgovaralo da mi prednja brazda dalje baci jer onda mogu da pustim plug više levo , a i često orem sa bratom koji ima rusa i plug od 14" pa se vidi mala razlika .

Što se geometrije tiče sigurno si upravu , jer ima logike .
 
Pomeranje ose traktora kod ulaska u brazdu dubine 30cm je u desno za 8 do 10 cm zavisno od sirine traktora.Kod podesavanja pluga bitan je unutrasnji razmak tockova i za plug 3x35 iznosi120cm
za plug 3x30cm iznosi105cm i za plug2x35 je 95 cm.
 
MILE je napisao(la):
Pomeranje ose traktora kod ulaska u brazdu dubine 30cm je u desno za 8 do 10 cm zavisno od sirine traktora.Kod podesavanja pluga bitan je unutrasnji razmak tockova i za plug 3x35 iznosi120cm
za plug 3x30cm iznosi105cm i za plug2x35 je 95 cm.
.Ja koristim plug 3x35 a tockovi su razmaka oko140 i nema problema.Da li bi nesto dobio ako bi smanjio za 10 cm tockove?
 
MILE je napisao(la):
Pomeranje ose traktora kod ulaska u brazdu dubine 30cm je u desno za 8 do 10 cm zavisno od sirine traktora.Kod podesavanja pluga bitan je unutrasnji razmak tockova i za plug 3x35 iznosi120cm
za plug 3x30cm iznosi105cm i za plug2x35 je 95 cm.

Mislim da je unutrašnja mera za 2x35 82cm , jer ako je veće postoji kosa vuča . Naravno kosa vuča se ne oseti u lakim zemljama , dok u teškim zna da okrene traktor za 90 stepeni .
 
Ne razumem,govori li se o teoriji ili praksi? U praksi, koji su to traktori? Ako sam dobro razumeo za plug 2x35 unutrasnji raspon-95 tj. 82cm. i tada nema kose vuce :sta:
 
~Kiki~ je napisao(la):
MILE je napisao(la):
Pomeranje ose traktora kod ulaska u brazdu dubine 30cm je u desno za 8 do 10 cm zavisno od sirine traktora.Kod podesavanja pluga bitan je unutrasnji razmak tockova i za plug 3x35 iznosi120cm
za plug 3x30cm iznosi105cm i za plug2x35 je 95 cm.
.Koliko ja znam bitan je i raspon prednjih tockova-Da li znate koliko prednji raspon treba da je siri ili uzi od zadnjeg.
 
Sve napisano o rasponu tockova je iz prakse.IMT 577 sa gumama 18,4x30 ima unutrasnji raspon tockova 95 cm i u kombinaciji sa plugam 757-20 ore fenomenalno, isto tako MTZ 892 raspon 105cm
sa leopardom 3x30 ide odlicno a 5136 sa rasponom tockova 120 i plgom 757-30 ore dobro.
Unutrasnji raspon prednjih tockova trba da je veci odraspona zadnjih tockova za 5-10 cm.
 
MILE je napisao(la):
Sve napisano o rasponu tockova je iz prakse.IMT 577 sa gumama 18,4x30 ima unutrasnji raspon tockova 95 cm i u kombinaciji sa plugam 757-20 ore fenomenalno, isto tako MTZ 892 raspon 105cm
sa leopardom 3x30 ide odlicno a 5136 sa rasponom tockova 120 i plgom 757-30 ore dobro.
Unutrasnji raspon prednjih tockova trba da je veci odraspona zadnjih tockova za 5-10 cm.
MILE je napisao(la):
Sve napisano o rasponu tockova je iz prakse.IMT 577 sa gumama 18,4x30 ima unutrasnji raspon tockova 95 cm i u kombinaciji sa plugam 757-20 ore fenomenalno, isto tako MTZ 892 raspon 105cm
sa leopardom 3x30 ide odlicno a 5136 sa rasponom tockova 120 i plgom 757-30 ore dobro.
Unutrasnji raspon prednjih tockova trba da je veci odraspona zadnjih tockova za 5-10 cm.

Nije točno. Razmak mora biti isti ili do 5 cm odstupanja.
 
MILE je napisao(la):
Sve napisano o rasponu tockova je iz prakse.IMT 577 sa gumama 18,4x30 ima unutrasnji raspon tockova 95 cm i u kombinaciji sa plugam 757-20 ore fenomenalno, isto tako MTZ 892 raspon 105cm
sa leopardom 3x30 ide odlicno a 5136 sa rasponom tockova 120 i plgom 757-30 ore dobro.
Unutrasnji raspon prednjih tockova trba da je veci odraspona zadnjih tockova za 5-10 cm.
Po meni unutrasnji rasponi po mogucstvu isti.
 
Nazad
Vrh