Prihrana jabuke i kruške

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
12.623
Lokacija
Lokve-južni Banat
Poštovane kolege pošto nisam našao ono što me zanima oko ishrane jabuka a mislim da nam proizvodnja iste kako od dobre zaštite zavisi isto i od ishrane otvaram ovu temu.
Nedavno sam dobio neki program zaštite od yare i njihov cenovnik pa da prodiskutujemo.

pred kretanje vegetacije:
yara mila 5-14-28, 300-500 kg/ha 27200 din srednja vrednost
čist azot 30-40 kg čistog N 2000 din
yara mila 11-11-24 200-300 17000 din
čist azot 30-40 kg čistog N 2000din

Prihranjivanje zasada granulisanim đubrivima:
yara mila 11-11-24 100-250 11900 din
yara liva calcinit 100-150 kg 7250 din
AN 100 kg 3600 din

prihrana sa kap po kap sistemom:
ferticare 15-30-15 100kg 19000 din
ferticare 14-11-25 150 kg 26250 din
yaral. calcinit 100 kg 5800 din
ferticare 24-8-16 300 kg 51000 din
krista k plus 200 kg 34000 din
yaral. calcinit 100 kg 5800 din
An 100 kg 3600 din

Ukupno : 216000 din.
Uzeta srednja vrednost utroška đubriva iz tabele.
Da napomenem da nisam računao i folijarnu prihranu iz programa zaštite ali recimo da je oko 5% od ukupne vrednosti đubriva.
Trošak približno oko 2200 eura.
Da li je ovo opravdano i da li ima jeftinijih i kvalitetnih rešenja.
naravno ovo ne smatrajte kao reklamu već kao primer.
molim za sugestije.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Mogu samo da kazem da si jako interesantnu temu pokrenuo, na zalost slabo se razmem u proracun te vrste ali budno cu pratiti sta drugi imaju da kazu!
 
Nisu li to malo velike količine?

Npr ja idem sa kalcitom 4 puta u jabuci, 3kg po atomizeru a imam lanac jabuke. Znači ispadne 3x4x2=24kg po hektaru?
 
Nemam pojima ,zato sam i započeo temu.Ovo je iz kataloga. a to što ti radiš je folijarna prihrana koju i ja radim (uglavnom napamet).
Gore nije navedena količina za folijarnu prihranu.
 
Jel radio neko od vas analizu lista?
Da li neka labaratorija kod nas uopste radi to? da se vidi sta tacno nedostaje i time prihranjivati.
Ja isto kao i vi radim napamet prihranu, Kristalon specijal u svako prskanje (od 5. meseca), pa Calcinit od (odprilike pocetka 7. meseca).
Da znam za bolje mozda bih primenjivao... ali sam i ovim Yarinim djubrivima zadovoljan.
 
Analizu lista mogu da urade skoro svi koji rade i obicne analize.
Znam sigurno za institut za zemljiste u Beogradu (mislim da je cena od 30 - 100 e u zavisnosti od broja elemenata)
Calcinit mozes da koristis u prva dva meseca od cvetanja, ( u prvom delu vegetacije imas Scotts formulaciju NPK + Ca, jedino sto je malo skuplja od kristaona, ipak su kristaloni namenjeni za prihranu preko sistema) a kasnije nikako, koristi neka druga djubriva na bazi Ca (Ca organo ili Ca sa aminokiselinama)
 
društvo nemogu da nađem ovde kod mene veštaka 8 16 24.koju bi mi drugu gradaciju vi preporučili za kruške da prihranim
 
Drugari imao bih jedno pitanje,koje bi mi vestacko djubrivo preporucili za jabuku koja je stara nekih 18-19 godina.Ove godine je bilo jako malo roda pa je sad spremila dosta roda za sledecu godinu.Sta biste mi preporucili da bacim da bih taj rod odrzao.Cuo sam da je jara nejbolja za sad,ali je trenutno u Smederevu nema
 
Ja bacio Fertil 5-24-18 300 kila na 40 ari,pa kako mu bude.Isfrezirao i iskultivirao posle sve lepo.Pa planiram na prolece kad napravi plod opet da mu bacim San ili Kan videcu vec.
 
Pozdrav, imam mlad Voćnjak jedan je 2 Godina evo Sljive već Cvetaju a i Jabuke su se otvorile pa sam nesto razmisljao dali bi bilo za te Voćke korisno da rastvorim tazu goveđu Balegu u Vodu i da sa tim zalivam Voće molim za savjet
 
Može...neće škoditi...a da li će koristiti...pa ti ćeš nam reći...kad vidiš razliku...
 
Nazad
Vrh