Gastronomski proizvodi od ovčijeg i kozijeg mesa

E tu je caka Crni,a sta da radim sa steljom koja stoji citavu zimu u kolibi(na Zlatiboru),necu je valda u zamrzivac,a ne mogu je pojesti za sedam dana,ja sam mislio na susenu a ne dimljenu industrijsku,mada cim budem u B.Basti ce da je probamo:ppozdrav:
 
volio bi probati nije lose a uvijek dobro dodje a kako sa pajcom jel ide nakava salamura ili se samo usoli ostoji 2-3 dana i u susaru
 
Pozdrav drugari.Ne stavlj se ni u kakav pajc,usoli se i stavi u korito (7 dana),digne se u susaru uvece,ocedi do ujutro i vatra.@Mirko. Ako stavljas drugar bilo kakvo suseno meso u zamrzivac,prethodno ga umotaj u vise slojeva papira(najbolje od dzaka za brasno),zadrzace svu svezinu i miris.Naravno tako umotano u papir staviti u kese ili jos bolje u plasticnu kutiju sa poklopcem.:ppozdrav:
 
Pozdrav drugari.Skinuo sam stelju pre 4~5 dana.Znaci ovca je tezila 65kg,ciste suve stelje je 15,2kg.E sad izracunajte koliko to dodje od zive vage...po nekoj mojoj racunici oko 24% tako da ce biti da sam omanuo u racunici prosli put(30%).Izvinjenje i ispravka ako uvazavate..:ppozdrav:
 
Crni,to se zove suva stelja,a ako stane jos neko vreme,a narocito u zimskim uslovima mrazeva veoma brzo dodje na 20%.Bas takvu volim:bravo:
Da zanemarimo procente,tvoja ISKRENOST je za svaku pohvalu:ppozdrav:(matijevic i slicni bi u prodaju izbacili sa 50%:sta:)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drugari.Ne stavlj se ni u kakav pajc,usoli se i stavi u korito (7 dana),digne se u susaru uvece,ocedi do ujutro i vatra.@Mirko. Ako stavljas drugar bilo kakvo suseno meso u zamrzivac,prethodno ga umotaj u vise slojeva papira(najbolje od dzaka za brasno),zadrzace svu svezinu i miris.Naravno tako umotano u papir staviti u kese ili jos bolje u plasticnu kutiju sa poklopcem.:ppozdrav:
Kad se dobro osusi Nema Zamrzivac , pod tavanicom da stoji 3 godine nesme nista da joj fali , Pricaomi otac , a ove godine se uverih .
Pre pola sata sam skinuo poslednja 2 parceta mesa da posaljem kumu (za njega ih cuvam) nema trunke budji nigde Prezadovoljansam , a ono sto sam poslao na susenje odavno sam morao spakovaati koje kude (uglavnom pojeli i poslali rodbini) a ovcetina ........... ma svakamicast kako sam je osusio
 
Pronasao sam jako zanimljive podatke u vezi ovcijeg mesa,a poredjeno sa govedjim,telecim i svinjskim

od pomenuta cetiri,ovcetina ima najmanje PROTEINA,a MASTI ubedljivo naj vise-govedje ima u 100gr 1,9%,telece 0,86%,svinjsko 1,86%,a ovcije neverovatnih 3,41%,zatim HOLESTEROL mg/100gr govedje 60,telece 70,svinjsko 65,ovce 70,zatim ENERGETSKA VREDNOST kcal/100gr govedje 115,telece 101,svinjsko 114,ovcije 122.
 
Ljudi jel pravio neko kobasice od ovcijeg mesa i moze li neki recept? Imam nekih 10tak kg pa bih da sameljem i pomesam sa svinjskim ili govedjim mesom i napravim kobaje.
Hvala unapred.
 
@Velimir i Miladinovic. Recimo da ovca ima 70kg i da je solidno debela(50% lubine~bez glave),znaci 35kg ociscena. Povadjene kosti,zaponjci , plecke i vrat=5kg,ostaje ciste sirove stelje 30kg.Bilo koje meso u susenju izgubi 30% od sirove mase,tako da ovde je kalo 9kg sto ce reci da ostaje 21kg ciste,suve stelje. E sad ako je ovca bolja taj procenat je veci,ja sam isao na osrednje kvalitetno grlo.:ppozdrav:

JA SAM IZ sjenice BAVIM SE PROIZVODNJOM STELJE ,,RADIM PREKO SEZONE OKO 160 STELJA...0D 70 KG ZIVE VAGE OVCE DOBIJE SE OD 16 DO 18 KG STELJE DOBRO SUVE....[SUP]POZDRAV SVIMA..[/SUP]
 
Uhaladza još kada bi nam malo objasnio kako radiš i ubacio po neku sliku bili bi ti zahvalni svi u Južnom banatu.
Malo smo se zasitili svinjskog i goveđeg pa bi da probam ove godine i ovcu da osušim.
 
pozdrav druze.rebra,tj.kosti od rebara vadis sa koncem(deblji zidarski kanap) kad se meso dobro ohladi.nozem zgrebes opnu sa unutrasnje strane rebara(jednu po jednu kost),20 cm kanapa svezes tako sto sastavis kraj sa krajem~dobijes zatvorenkrug~slovo o:navuces na vrh rebra i povuces prema kicmi.ispadne gola kost a meso sa rebara ostaje na stelji.kada povadis sve kosti polako ih popridignes rukom,zavuces noz ispod njih do same kicme i odvojis kicmenjacu od kosti (i ona takodje ostaje na stelji).kada to odradis,cela polovina ovna ti ostajecista,bez kostiju.sa unutrasnje strane izvadis butnu kost i onda ti ostane samo skocni zglob (pikalj),koji ostaje da se za njega kaci kuka.ako je stelja velika podelis na 2 dela,tako isto i drugu polovinu,znaci 4 dobra kaisa stelje od jednog ovna.takvo suseno ovcije meso je prosle zime kostalo od 1800~2000din/kg.:ppozdrav:

pozdrav ja sam iz sjenice,i bavim se preradom mesa....ja ne koristim i konce koristim noz ,,,oko 100 stelja radim od novembra do polovine januara i radim govedju prsutu....
Hteo bi reci da izvadim kosti i spremim ovcu lubinu za stelju potrebno mi je 25 min..znaci da izvadim sve kosti samo da vesalice ostanu...i kod mene u mesari 1 kg stelje prve klase kosta 900 din....
A gde je ta cena od 1800 do 200 din..
Pozdrav....
 
2gv8ty1.jpg


- - - - - - - - - -

15xlcvm.jpg


- - - - - - - - - -

ve6hk8.jpg

Evo koja slika sirove stelje sto sam susio ove godine.:ppozdrav:
 
Crni tekir znaci li ovo da plecke cele ostaju na stelji tj lopatice i srednja kost. A kolenice znam da ostaju.
Pozdrav druze.Ne ostaju.Mogu da se izvade lopatice a meso da ostane,a mogu da se odstrane i cele plecke (tanak zakrivljen noz~do same lopatice).Kako god da uradis ne mozes pogresiti.Takodje i vrat,mozes odseci ceo (za kuvanje) ili izvuci kao na slici gore.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

pozdrav ja sam iz sjenice,i bavim se preradom mesa....ja ne koristim i konce koristim noz ,,,oko 100 stelja radim od novembra do polovine januara i radim govedju prsutu....
Hteo bi reci da izvadim kosti i spremim ovcu lubinu za stelju potrebno mi je 25 min..znaci da izvadim sve kosti samo da vesalice ostanu...i kod mene u mesari 1 kg stelje prve klase kosta 900 din....
A gde je ta cena od 1800 do 200 din..
Pozdrav....
Nisam ni video kolega ovaj tvoj post.U Bajinoj Basti i sada ovcija stelja koju prodaju Zlatiborci na pijacu kosta 1800din/kg/.Ta cena od 900 din/kg dobro suve je smesna.A sto se tice vadjenja kostiju,iskreno me cudi da "profesionalac mesar" vadi kosti nozem:sta::sta: Na prsutijadi na Mackatu cak imas i da kupis spravice sa prohromskim tankim sajlicama za vadjenje kostiju.Sto se tice procenta,normalno je da ti od ovce od 70kg ostane 16~18 kg stelje kad vadis kosti nozem i kad pominjes da ostaju neke vesalice.Kolega kad se povade kosti kako treba na njima ne ostane ni trunka mesa a butovi se lepo rasire po misicima i ne otpadaju nikakve vesalice:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Spravica za vadjenje kostiju sa prohrom~sajlicom
2508934.jpg
:ppozdrav:
 
Brate ja je dajem u mesari odkupljuju je kod mene u mesari i voze u bg 900 din ili 8 evri,,,a ako ti smesna cena prosetaj pa kupi ja se ne salimmm.ma sve to preterivanje sa koncem kod nas u sjenici je smesno noz je glavni i jedini alat.....dok se kosti vade,,,izvini ali svaki grad ima svoju tradiciju rada i sjenica je stelja poznata i u svetu.. Da su lose sjenicke lubine to jeste stelje nebi se u toku sezone prodavalo samo na podruciju sjenice i pesteri oko 4000 komada ,a koliko pse proda tih koje su vadjene kocemmmmm...pozdrav kolega..
 
Brate ja je dajem u mesari odkupljuju je kod mene u mesari i voze u bg 900 din ili 8 evri,,,a ako ti smesna cena prosetaj pa kupi ja se ne salimmm.ma sve to preterivanje sa koncem kod nas u sjenici je smesno noz je glavni i jedini alat.....dok se kosti vade,,,izvini ali svaki grad ima svoju tradiciju rada i sjenica je stelja poznata i u svetu.. Da su lose sjenicke lubine to jeste stelje nebi se u toku sezone prodavalo samo na podruciju sjenice i pesteri oko 4000 komada ,a koliko pse proda tih koje su vadjene kocemmmmm...pozdrav kolega..
priljateju ako nije tajna gde ti je mesara, moze li se dobiti adresa pa kad sam u prolzu da svratim i kupim stelju
 
Nazad
Vrh