Samogradnja - Drvena konstrukcija

M

maxi-rs

Guest
Pozdrav,

zeleo bih da malo razmotrimo ovu moju ideju odnosno projekat.
Nisam siguran u statiku i tu bih voleo da se malo zadrzimo i saznam nesto iz vaseg iskustva.

Evo sta sam nacrtao i kako bi to trebalo da izgleda.
7x x 16m
visina zida 2,5m
visina krova 3,5m
vrata S-1,2m V-2,5m
bocne horizontalne precke na visini od 1m
112m2 - cena sa lexanom oko 7 000
112m2 - cena sa folijom dosta manja


2n6jb4.jpg


xf9tty.jpg


lxsg6.jpg



  • Krovni prepust mora da postoji ili ne ? Ako ga imam onda ce vetar da ima vise otpora i moze da podigne ili odvali deo krova ....
  • Namascene grede (nosaci) idu direktno u zemlju ili je bolje raditi ankere a uliti u beton cetvrtke dimenzija nosaca (14 x 12) ?
  • Podupiraci na nosacima (45*) su obavezni na svakom nosacu ili ne ?
  • Krovne grede 10 x 8 ... malo - dovoljno ili mnogo ?
  • Glavni nosaci 14 x 12 ... malo - dovoljno ili mnogo ?
  • Zidni nosaci kao i svi ostali 12 x 10 ... malo - dovoljno ili mnogo?
  • Da li je ovakvo ukrajanje greda dobr ili je cist promasaj (potrebno zbog samog izgleda plastenika i potrebnog materijala)
Ukoliko treba neki novi screen shot nije problem napravicu ga, ako ne postoji nacrtacu.
Dakla, kakve su kritike za pocetak ... :osmeh:
 
Pozdrav,

Ukoliko treba neki novi screen shot nije problem napravicu ga, ako ne postoji nacrtacu.
Dakla, kakve su kritike za pocetak ... :osmeh:

Ako dozvoliš da ti kažem nekoliko rječi o tvom nacrtu plastenika.

1.Krovna kosina nikad nesmije biti manja od 28 stepeni
2.Sve što si spomenuo širinu slobodno prepolovi.
npr:8x10 nije potrebno previše je i 4x10 a najbolje 4x12 ja sam gradio plastenik 6x30 od običnih dasaka samo stupovi moraju biti jači ostalo sve je ok.
3.Kosnici su bespotrebni na svakom stupu.
4.Zidni i glavni nosači neka ostanu kako si naveo s tim da budu zabetonirani.
ukrajanje greda ti je jako dobro samo nacrtaj rešetku na krovu kao i kod pravih plastenika i stavi kosnike na krov.
 
Postovani komsija Sumadinac,

Ja ovde ne bih nista dirao.Na provoj slici vidim da je severni zid-ulaz,posto postoje vrata.Druga slika , je juzni zid , i po meni.ona ostaje kako jeste...sto se tice trece slike i to ok!jedino ako neces da izdubis vertikala ,pa da uglavis ovu gredicu (klucnu) sto se tice stabilnosti...Nisam staticar,ali ovaj sto je ovo nacrtao znao je sta radi..Znaci,nema prepravke ni za milimetar...Krovne grede,glavni nosaci i zidni nosaci su originalne dimenzije ili si "prepravio" projekat..vrlo kljucno pitanje...Sto se tice ukopavanja i to je ok!!!jedino mozda bi trebao da ih "potopis" u rastopljen katran ,cisto zbog truljenja..Pogledaj u projektu za koju brzinu vetra je predvidjen ovaj plastenik...Svaki vetra na ovakvoj konstrukciji pravi podpritisak (ako su zatvorena vrata ili prozori ) unutar prostorije i samim tim celu konstukciju "lepi" za zemlju i tu nema mrdanja.Probaj,skini celofan sa cigareta,nasloni saku na usta i blago rasiri prste i celofan stavi na saku,znaci usta,saka pa celofan i jako duvaj...videces da ce celofan da ostane zalepljen za blago rasiren prste..To se iso desava i sa ovim tvojim plastenikom kada duva jak vetar...

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
siki2,

hvala na sugestijama.
nisam te razumeo kako 28* ?
ili ja nisam dobar sa geometrijom, 28* od horizontale ?
po horizontali trenutno je 16,7 odnosno 17* ...... zar je moguce da na 2,5 bocne visine mora da bude visok 4+ metara ?
Imas li mozda link ka toj informaciji gde si procitao da krov plastenika ne sme biti ispod 28* ?







2. mislis da prepolovim sirinu i duzinu plastenika ? .... ma ja sam mislo 8 x 24 ali nemam dovoljno novca, tako da ce tih 16 nadam se postati 24
3.ok nisu potrebni, znaci na svakoj drugoj nosecoj gredi ?
4.u redu, betonirani ali da li je onda dovoljno 50cm dubine i moze li 30 x 30 x 50 ?

dfiskal,
nemam druze gde da pogledam u projekat, ovo je izaslo iz moje glave i zapeo sam kod statike, to je to ...
bojim se da ovde mora biti malih izmena, ne velikih slazem se sa tobom ali mi trema misljene nekog ko zna ili ko je gradio plastenik od drveta.
hvala na misljenu i savetu.
 
1,Nemam nikakav link to je zakon u graditeljstvu točno onako kako si nacrtao umjesto 16,4 treba biti 28.
2,Nisam misli na dužinu niti na širinu nego na gredice od kojih praviš krovnu konstrukciju.
3,kod mene na dužini od 30m bilo je svega 3 komada učvršćenja i to u križ X i dosta je zato kad staviš foliju ona to sve poveže i učvrsti isto tako i krovnu konstukciju učvrstiti na nekoliko mjesta (sa čim hoćeš) u križ X da vjetar nebi jednostavno složio krov.
4,ja sam bušio sa svrdlom 20 cm promjera i 50 cm dubine i bilo odlično.

Obavezno povezati širinu plastenika na svakom luku nije potrebno ništa jako ali mora biti, dovoljna je obična daska. Sve ovo što sam naveo imao sam i sam izgrađeno i mogu ti reći da podnosi veća opterećenja od čelične konstrukcije.

Ako ti je sve ovo iz glave onda tebi nisu potrebni nikakvi savjeti.
Pozdrav.
 
vidi, sad sam izracunao pod uglom koji sam imao nagib je bio 17* pa visina dodje 3,5m
pod uglom od 28* visina ispada 4,1m, sto i nije tako strasno

davno je to bilo kada sam negde video da je su za krov koriscene gredice 10x8
nema sanse da se setim gde sam to video niti za sta je bilo korisceno ... ali eto ostalo mi u glavi dimenzija 10x8 pa reko da uzmem te dimenzije ... mislim -valjda treba tako-

Evo recimo da ostavim ovako sto je i logicno zbog povezne grede koja je 4m dugacka tako da ispada da imam kosnike na svakih 4m ili ti svaki drugi jer je rastojanje izmedju stubova 2m


ok, znaci bice dovoljno 30x30x50


da li je moguce raditi krov kao na primeru levo ili moram da prepustim malo preko zidova ?
Dakle sta je izvodljivo a bolje staticki ? Levo ili desno ... ?
Na primeru desno se rade krovovi, bar na mojoj kuci tako izgleda ali onda ostaje taj mali prepust preko zida i moze da stvara otpor vetru, sto nije dobro.
Znaci na primeru desno krovna greda mora da se useka kako bi legla i bila stabilna.
Tuneli nemaju taj problem niti plastenici ovog tipa ali sa aluminijumskom konstrukcijom ... ?



Nisam znao kako da konstruisem vrata pa je ispalo 1,2 x 2,5 sto je sasvim dovoljno da udje sve osim traktora.
hvala
 
Poslednja izmena:
Da li je ovo urađeno? ako jeste može li se videti kako izgleda? hvala.
 
i ja bih voleo videti :))))
ako radis lexan dooljan je ugao ali ako je folija onda je i 28 nedovoljno, mada bih ja uvek radio metlnu konstrukciju.
cvrsce i jeftinije od drveta a svakih pet goina par kila boje i bog da te vidi.
kosnici nedovoljni, pogotovo ako si na udaru vetra pa to slobodono pojacaj na krajevima pogotovo po poprecnom preseku.
ako ces koristan savet slovodno povecaj duzinu dijagonale jer mnogo pomaze kod statickih dijagrama.
ipak cekamo fotkice?

PS
druze ne znam u cemu crtas ovo oali ti autocad nebi dao da ovako obelezavas uglove :))))))
neko bi te i na robiju poslao za one uglove od 45 :))))
 
Nazad
Vrh