Hajkom hibridi

Moje hajkome su nekako plasljive od zekana. Jos se nisu parile. Danas sam pustio jednu najvecu kod zekana, tacno joj je 4 meseca danas. 2x je bilo uspesno parenje. Veceras cu probati sa drugom pa ako bude skotne da mogu da ujednacim legla.
Malo sam u nedoumici sledece parenje da bude na 14 dana ili da ih pustim malo da se oporave pa onda tamo 33 dan opet da ih pustim a posle na svakih 14 dan ?
 
Poslednja izmena:
Posle prvog kocenja pravis pauzu od mesec dana a kasnije ih pustas 9 ili 14i dan u zavisnosti od kondicije zecke.
 
Koliko kilograma u proseku kunic pojede dok ne nagura recimo 3 kilograma tezine, ima li neko predstavu i da li je neko merio hranjen samo cistom granulom od 16% proteina
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja nisam nikad precizno merio koliko pojede dok stigne do 3 kg ali otprilike to je 10kg granula stim sto u to ulazi i ono sto su pojeli zajedno sa majkom prvih trideset dana.tu veliki znacaj ima i sam kvalitet granula tj njihova hranjiva vrednost a ne samo procenat proteina.
 
Iskreno nikad nisam hranio cisto kocentretom ceo period tova pa ne znam koliko potrose kocentrate za 3.kg/prirasta.
Po mojoj recepturi hrajenja mesovitom hranom za 120 dana tova Mesanci budu od 2,5 do 3.kg. prosecno bude 2.7 kg/zive mere/ U ishrani je uracunata i hrana po zenki 30 dana skotmost i 45 dana dojenje = 6-7 malih u leglu. + 18 dana troskovi po muzjaku = 1/5 .Koristim 1.muzjaka na 5 zenki.
Potrosnja hrane + rad
dana = period = kukuruz + psenica + kocentrat + seno + voda + jabua.sirce + so + vakcina + rar/h. = komada =kg/ zive mere

120...... tov =.... 30......... 8,5........... 35.......... 38..... 200...... 0.8........ 0.04.... 6.3........ 10.... = 6.tovnih = 16.2
 
Poslednja izmena:
Posto ti niko nije pruzio adekvatan odgovor pokusacu ja. Ovako. Kunic bi trebalo da pojede 6-7% od svoje mase granula na dan. U praksi je to pola case od jogurta. Oko 50g ujutro, 50g navece po kunicu. Hajkom naraste 1kg za mesec dana. Kod majke je do 1kg tj 30-35 dana. Pri tom i tada jede. Od 1mesec do treceg meseca imas 60 dana= 6kg hrane.

Recimo za ceo tov pojede 8-12kg zitarice+granula.
Seno i travu nisam racunao.
Svoj rad ne racunaj. Vodu takodje.
Hajkom za 3 meseca bi trebao da ima 3kg-3.5kg. Prodajes ili koljes.
Neka je 1kg hrane 30 dinara. Racunaj da pojede 500 dinara za ``tokom`` svog zivota. Dobijes 2kg kvalitetnog mesa. Mozes da prodas za 1000 dinara ili ziv nesto skuplje.
Ali trzista nema. Za svoje potrebe se isplati. Svinja pojede skoro 80% svoje vrednosti dok je to kod kunica 50%. A porediti svinjetinu i kunica meso.. je apsurdno.
Ali kod kunica imas daleko vise posla i obaveza.. Jer njihov vek zivot reprodukcija je hiperhiper aktivan.
Takodje, voleo bih da znam da li moze da se napravi neki lep prekrivac od krzna za recimo dnevnu sobu od kunica? Da li je neko radio nesto slicno?
Isto tako dobijas i super djubre za bastu plastenik ili glistenjak od kunica.
 
Mene 1.tovni od 2.7/kh. zive mere izadje hrana= 537. dinara + vakcina 63 = voda ,sirce,so =55dinara =655 dinara Rad=1.5/h =180 dinara. U.T.H+R= 835.dinara.
Kada prodajem moram da racunam sve troskove,jer onda ne vidim koja je racunica.Drugo je kad poklanjam,znam zasto. Volio bih kad bi i drugi izneli svoje troskove ,imali bi vise mogucnosti da dodjemo do boljih rezultata po pitanju ishrane kako kolicinski tako i vremenski.pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Kakvo crno sirce sta ja propustam :) i kakva so :). Ako tebe izadje 835 dinara za 2.7kg zive mere.. Onda si ti druze moj na 0 nuli :). 2.8kg zive vage je koliko 1.6kg ociscen bez glave... 500 din kg.. 800 din zarada 835 potroseno :).
Mene su hajkomi maticni i panonci sa kavezom izasli sa kavezom skoro 500 evra :D. Koliko je to zeka :)?

Odosmo u off topic cutim.
 
zhexy- Kod majke je do 1kg tj 30-35 dana.
Ta kilaza za mesec dana 1kg moze samo na farmama u francuskoj i madjarskoj u idealnim uslovima sa vrhunskom hranom ovde kod nas tesko jedino da zecka ima 3-4 mala pa onda mozda nekako.inace kunic najvise napreduje od 2 do 3meseca jer u tom periodu tova najvise i jede.sa ostalim delom odgovora se potpuno slazem sa tobom
 
Bre ovo je vojvodina mi imamo bolju hranu nego Francuzi i Madjari :). Moje zeku gotovo da bolje jedu nego ja :) npr seckam im jabuku i sad 5/6 njima 1/6 meni :D nije fer :D
Do januara sam im spremio svezeg kupusa. Od novembra do februara sam im spremio svezeg spanaca. Spremicu im i sveze psenice. Tokom cele zime ce uz svo seno, slamu(3 vrste) i detelinu, imati i zelenisa.
Plus sveze sangarepice sa sve listom posebno u plasteniku namenjeno njima :).
Cim dobijem prve mlade pokusacu da malo ekonomisem sa njima. Da im ubacim i kukuruz u jelovnik posto je dzabe sada, Granule spustim na nekih 15-20%, zob 5%, jedino me suncokret i soja muce, jer im spremam mesavinu toga slame i suvog lista deteline to sve pomezam i dodam vodu, polizu tanjir :D.
Bas bas vodim racuna o njima. Ustajem svaki dan u 6h. Cim me vide prvo njima moram da dam. Pa onda licna higijena i dorucak za mene :D.

Ocekujem prinove oko 1 oktobra, pa cu castim :).
 
Cekaj malo, prijatelju nesto tu meni nije jasno
KAKAV RAD ti racunas, pa ne radis ti na farmi kod tamo nekog gazde pa ti je zapoceti sat rada 120 dinara odnosno provedeno vreme kako si naveo 1,5h/180 dinara, pitanje je bilo jasno koliko hajkom tamo neke granule pojede da bi nagurao 3 kg, pusti ti sad so, vodu sirce i ostalo, ako pojede 10 kg kao sto mikash rece , a pored toga je iz tvog legla valjda je racunica prosta 10 kg granula x cena je toliko 3 kg zive vage je toliko ostalo je tvoja zarada, ili sam ja glup trece nema
 
PRvo vruljanin je lepo rekao da nikada nije hranio cistim granulama vec je izneo troskove sa svojim nacinom ishrane i koje sve komponente spadaju u nju a to da li neko racuna svoj rad u ceni kunica je po vollji samog odgajivaca jer ovde kod nas je to sve na sitno ali sam siguran da je na velikim farmama gde rade desetine radnika na uzgoju i gde se vodi precizna statistika svega i svacega taj rad sasvim sigurno uracunat u cenu mesa ili kunica za priplod tako da o tome ne vredi raspravljati:cao:
 
Mikash u pravu si nije samo zecu baci malo zelene trave i čekaj da bude za klanje ima dosta posla oko njih, mi koji to radimo na sitno za kućnu upotrebu, barem lično ja govorim usvoje ime negledam baš na troškove tovljenja ali bar znam da konzumiram zdravo meso, ipak teže je nama kupujemo sve od hrane za ušate, za razliku od pojedinih koji imaju svoju hranu, pa petao je rekao samo granule i voda i njegovi kunići su napredni isto koji su hranjeni svim i svačim.::novac::
 
Iz dva legla su mi ostala 6 muzjaka danas sam ih merio
1. leglo okot 17.08
- 2435g
- 2400g
- 1985g
2. leglo okot 24.08
- 1990g
- 1985g
- 1870g
u oba legla bilo po 10 komada po meni je ovo vise nego dobro, hranim samo granulom 16%
 
Pozdrav svima.Evo bas citam sta pisete o ishrani granulom .Moram vam reci da kod nas necete naci vise dobru granulu .Jedina granula za kunice koja je sta valjala a to je Gebi,i nju su totalno pokvarili.Nema vise niti onu cvrstinu ,niti kvalitet kao pre .A o prasini da ne pricamo.Sada ima vise prasine u njoj nego u jabukinoj granuli.Vidim da je moji kunici slabije jedu i to bogami traje vec neko vreme .Zvala sam i zalila se i nista.Jesu komercijalisti i sefovi bili jako ljubazni i nudili da zamene dzakove ali sta ima tu da se menja.Shvatam ja da granula mora da ima malo prasine i da ne valja da je bas i nema ,nije sad bitno sta i zasto ali...bas ga preterase.Kazu oni gebi je ipak za proizvodnju stocne hrane a ova za kunice im je samo usputna .Kad vidim kakve granule prave "preko'' lepo me dusa boli.Zar bre mi moramo da budemo najgori od svih .Sta je tu je ja sam pocela svojim kunicima da mesam granulu gebi sa jecmom i ovsom .Ponekad ubacim i malo kukuruza 5% .Ne smem ni da zamenim gebi jer se plasim jos veceg zla .Skoro sam zamenila gebi ,subotickom granulom i pocrkale su mi prvo neke zenke sa malima i po neki muzjak kasnije.Lepo me dusa bolela .Tako da ne zavaravajte se previse granulom .I kad vam se dese tako neka kolektivna crkavanja bez nekih znaka bolesti .A davali ste iskljucivo granulu ili bar u vecoj meri granulu,onda i zahvalite granuli to jest firmi koja je pravi .Prava istina je da se kod nas ona pravi vrlo cesto bilo kako .Komponente granule menjaju kako im dune i kako je kad sta jeftinije.Niko tu ne vodi racuna o tome sta je stvarno bitno za kunica ,nego samo nek se proda.A ono''potpuna smesa za pravilan rast i razvoj kunica''ma to samo papir trpi ,veze sa vezom nema.Tako da budite na oprezu i ne verujte nasim granulama ako volite vase kunice .
 
Za sastav se slažem, ali u zadnjih 5-6 džakova nisam primetio više prašine nego uobičajeno. Pričam o Gebiju.
 
Već sam pisao o ovome,mislim da tehnologija proizvodnje nije baš na nivou a uz to treba dodati i transport(utovar,istovar,bacanje džakova itd).Prošle godine smo Peto i ja napravili neke granule od zobi,ječma,suncokreta,kukuruza na njegovoj peletirki i mogu reći da smo mi kao amateri uspeli u tome.Treba se samo posvetiti problemu i rešiti ga ako hoćeš valjani proizvod.Ne onako kako to rade velike firme,onako "usput".Slađana je totalno u pravu.
 
Nazad
Vrh