"Chat u Povrtarstvu"

To sto se javljaju beli pecati na jednom delu ploda uzrok je verovali ili ne samo provetravanje.Kojeg god zastitara sam pitao kao iz rukava su mi govorili da je nedostatak kalijuma,ali dok covek nesto neiskusi na svojoj kozi nemoze biti siguran.Ja radim paradajiz u plastenicima od 6m sirine i 20 do 25m duzine i od pre par godina poceo sam da foliju dizem i sa strane u junu mesecu i gle cuda od jednom mi prestali da se javljaju ti pecati na plodovima.Primetio sam da je najosetljivi bio BELLE od enze zaden.A ova danasnja "celuloza" sto se javlja u plodu je u pitanju samo voda.Pisano je ranije ali da vas posetim uzmite jedan plastenik i zalivajte rucno bar jednom nedeljno i videcete da ce te imati savrsen paradajiz.Sa dolaskom sistema kap po kap dosle su nam i nevolje tipa koje djubrivo koristiti kada ga koristiti i u kojim kolicinama i na kraju ako samo jednom omanemo imamo paradajiz loseg ukusa i izgleda.Misa je pokazao maraton kako izgleda presecen na pola ali zato sto je napolju i dobio je bar 30% vecu kolicinu vode (kroz kisu).Zalivanjem sirokom vodom terate biljku da pusta pomocne korencice i onda usvajanje hrane je brze i lakse,zalite rucno i videce te stotine malih zila koje se zabele preko noci na deli korena.....
 
Miso gde ti je seme na ovim maratonu:sta:
Postovani,
Kod extremno zrelih plodova,ovo malo seme sto se vidi ,je dosta vece, i naravno,moze da se koristi za drugu reprodukciju ...onako cisto probe radi ...probano i funcionise..sto se tice ukusa...rodnost je manja,svega 4-5 cveta po rodnoj grani,ali zato ga uhvatim na visinu ,(do prvih mrazeva) pa dobijem isto...

Pozdrav Misa D_fiskal
 
Potpuno si u pravu Topalovicu sto se tice sistema kap po kap.
Prednost sistema je samo u tome sto se moze pustiti zaliv u vrelim danima, kada je biljci neophodno
osvezenje, i takodje velika prednost sto se moze pustati prehrana biljci.
A, za sve ostalo dajem veliku prednost crevu.
Uzmite crevo i domacinski zalivajte svo povrce, videcete razliku.
Radimo sa sistemom, ali svako zalivanje odradjujemo crevom.
Nebitno koliko ima plastenika sa povrcem.
O djubrivima nebih da govorim.
Svako ima svoj sistem rada. :osmeh:
 
kako sam razumeo uzmem crevo uđem u plastenik i prskam po paradajzu ,paprici.......

Postovani,
Nisi dobro razumeo,to bi bio njihov kraj....lepo bi ih "skuvao"....:haha:,ako prskas vodom po njima...valja pored stabla ,strogo pri dnu i to bez creva,strogo kanta ...pa levak ili presecena flasa od 2l na pola pa polako......jbg muka ,ali "dodatna" doza vode zaista dosta znaci.....

Pozdrav
 
Topaloviću mislim da si u pravu za provetravanje ja imam plastenik (vidiš ga na avataru u njemu je buran) koji se otvara sa sve četiri strane nemam nikakvih pečata niti fleka ali imam pun k.. celuloze a nikad na kaliju nisam štedio jedino nisam zalivao sa kantom niti sa crevom (nemoguće zbog folije a mislim da to nema baš puno veze možda grešim) ali znam kad zaboravim zatvorit vodu pa natopim cjeli plastenik da onda paradajz raste kao lud samo tada nisam obraćao pažnju na celulozu.

@ Kurkela kod mene vedeta i nije baš imala puno bjeloga ali je zato imala jako debelu kožu i svi su bježali od nje ali je bila ukusna.

@JuRa šta misliš dali bi valjalo probat vivu još neznam dali je meka ili tvrda. Tražim paradajz koji bi gajio samo za svoje potrebe pošto od iduće godine više nemam namjeru da gajim paradajz za tržište. I kakva je tvrdoća ima bobkat.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Topaloviću mislim da si u pravu za provetravanje ja imam plastenik (vidiš ga na avataru u njemu je buran) koji se otvara sa sve četiri strane nemam nikakvih pečata niti fleka ali imam pun k.. celuloze a nikad na kaliju nisam štedio jedino nisam zalivao sa kantom niti sa crevom (nemoguće zbog folije a mislim da to nema baš puno veze možda grešim) ali znam kad zaboravim zatvorit vodu pa natopim cjeli plastenik da onda paradajz raste kao lud samo tada nisam obraćao pažnju na celulozu.

@ Kurkela kod mene vedeta i nije baš imala puno bjeloga ali je zato imala jako debelu kožu i svi su bježali od nje ali je bila ukusna.

@JuRa šta misliš dali bi valjalo probat vivu još neznam dali je meka ili tvrda. Tražim paradajz koji bi gajio samo za svoje potrebe pošto od iduće godine više nemam namjeru da gajim paradajz za tržište. I kakva je tvrdoća ima bobkat.

Pozdrav.
probaj big bef os seminisa ukusan je i nema sigurno bele pecatre i celulozu ali je zato mekan i nemoze dugo da stoji a zato ukus prva liga
 
Siki

Za konzumaciju je ubedljivo najbolji AMATI F1.
Ukusi su razliciti, ali od svih koje smo gajili on ima najlepsi ukus.
Takodje i oblik i ujednacenost.

Sto se tice celuloze i ostalih boljki paradajza.
Nije pravilo da se kod svih isti problemi javljaju.
Ima tu dosta pratecih faktora.
Pocev od gajenja rasada, pa sve do finalnog proizvoda.
Da ne govorim o semenu.

Big beff, pored toga sto je mekan, usled svoje velike krupnoce
Hoce da bude i devijatican ( anomaliju ploda).
 
koristim slavol jednom nedeljno i kalijum nitrat isto jednom nedeljno dali je to dovoljno ili treba jos nesto pozdrav svim:cool:
 
Kolege malo ste pobrkali loncice.
Viva nema celulozu i nema bele pecate.Dosta plodova je napola sazrelo.Pola je bilo crveno apola je ostalo zeleno.Zeleno ne belo_Od 300kg obranog paradajza 40kg je bio takav,zasto ne znam.Viva je poprilicno tvrd i postojan paradajz,ne kao Buran ali bez problema moze izdrzati3-4 dana,i kupuju ga kao ludi.Naruceno mi je sve od nje do kraja berbe.Imao sam plodove koji su imali tu zelenu fleku velicine nokta i to je proslo bez problema na maksimalnu cenu i to u piljarnice ne na pijaci.U mojoj kuci se samo on jede ukus je ekstra ali Buran se obere vise.Ko recimo radi na tezgi nece imati problema sa prodajom Vive.
 
Pa jbg.... ova tema je bila jedino aktivna...a onada ljudi idi tamo gde nesto "radi"...Ali ,dragi moj @Topalovicu,svi sistemi teze Entropiji,tj.prelazenje iz jednog stabilnog stanja u nestebilno...ili prevedeno na srpsi jezik..radnja se desava u kuhinji i zena kaze muzu da skuva kafu ...muz zbunjenjen jer u "visecoj kuhinji" ima problem :"U Posidi za "secer" na kojoj pise "brasno" nalazi se "so"...pa jbg sve je belo .... itd...Tako je i kod nas...U "oplodnji ... ima svasta, u "zastiti ima svasta...tako da je po meni prirodno da se otvori chat "povrce" pa ispod njega "paradajz" ili paprika itd ...i da li se ona gaji u plastenicima ili na golo...to ne bi uticalo na chat... itd..moje skromno misljenje kao informaticara (kompjuterasa)...

Pozdrav Misa D_fiskal
Zanimljiv predlog čak mislim da bi bilo poželjno.I sam sam hteo da predložim nešto slično ili da otvorim temu "dali eksperimentišete u proizvodnji ili temu Imate li nešto za Ginisa ali ako urednici razmisle i usvoje predlog člana Misa D_fiskal onda nema potrebe da otvaram novu temu jer bi u okviru chat-a na temi mogli da raspravljamo i razmenjujemo iskustva i zapažanja ,ovako ako u okviru neke teme raspravljamo o tome idemo u off.:ppozdrav:
 
Da iznesem iskustva o radu poljoprivrednog foruma gdje bi urednici jednostavno rekli na ovu situaciju: Sve što je vezano za proizvodnju paradajza ne ide u off pa tako u proizvodnji paradajza možemo govoriti i o proizvodnji presadnica a i o gnojidbi paradajza i o sortama i o svemu što je vezano za paradajz nećemo otići u off.
Zato bi urednici na Poljoinfo Forumu trebali malo da razmisle i da olabave a ne da budu kruti i drže se nečega što baš i nije dobro jer stroga podjela baš i nije dobra.
Zašto odgovorni u Poljoinfo Forumu jednostavno nebi sve to pojednostavili i stavili temu paradajz i tako redom zašto odvajat proizvodnju presadnica paradajza od proizvodnje paradajza ili đubrenja istog.
 
''Chat u povrtarstvu''

Otvaram ovu temu po predlogu moderatora, u
kojoj cemo pisati uopsteno o povrtarstvu, a ne
kvariti koncepciju drugih tema, i ici u :off_topic:

Povrtari napred!
 
Topaloviću daj molim te malo objasni šta dobiješ ako oprskaš paradajz Kalijum sulfatom pomješanim sa ureom dali to ima utjecaj na bjele žile ili nešto drugo i dali si ti to radio i šta si dobio sa tim.
Puno pitanja.
Pozdrav.
 
Nazad
Vrh