"Chat u Povrtarstvu"

monter

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
31
Lokacija
babusnica
Ovaj hubrid raste preko tri metara,a sto se tice roda sad sam uglavnom na sedmom spratu a ponegde imam i osmi.....
 
monter
Zanima me tvoje iskustvo sa Vivom,ako si pregurao prvu berbu i taj prekrupni rod koji ide i do 700grama.Kakva ti je bila druga ,ili treca berba koje je tu krupnoce?Kod mene je ispocetka Viva bila prekrupna kao i kod svih koje znam ali mi je sada trojka najvise,bas je dobar dok prosle godine nije bio bas nesto izuzetno.
 
Ovaj hubrid raste preko tri metara,a sto se tice roda sad sam uglavnom na sedmom spratu a ponegde imam i osmi.....

Postovani @monter,

Dao si mi dobru ideju:haha:?? Posto imam imam "Maraton" paradajz od Superior-a D.o.o Velika Plana ...postavljam dve bandere od 7 m...Po tvrdjeni strucnjaka to mu je maksimalna visina...i,naravno , nekog ko se ne boji visine,alpinista ili neki banderas iz elektrodistribucije.....jbg..mala sala..:haha: Moram da se salim,lakar mi je prepisao itd..

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Ali to je na jednom stablu bez zaperaka....

Postovani,
Ja,naravno, ni bos za se izujem ne mogu da te stignem :haha:?Ali,moram da posaljem slicice mog paradajza sorte "Magnus".Rasadjen je 29.04.2011. i trenutno gura 7 cvet.Posto je na otvorenom za njega planiram gore pomenute bandere....Ovo sto se vidi bela kocka ,to je kutija "Bond-a" 100s i to je prva i druga etaza (malo je "leglo" jedno preko druge - 6-7 plodova po etazi!!!!)..







Svi, oni "guraju" po prva dva zapreka,znaci imim 3 u 1 sistem,s tim sto cu ici 4 etaze po "zapercima" i 8 na glavnoj..Nezgodno je slikano (zbog Sunca),tako da se "zaperci" ne vide,ali su oni ravnopravni sa glavnim stablom, u pogledu rodnosti bujnosti...
Slike,gore pomenutug,Maraton-a od Superior-a Velika Plana saljem ovih dana...(i oni ce dobiti svoje bandere, pa neka se penju)

Molim misljenje,kao, iskusnijeg coveka

S postovanjem Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Miso
Magnus poludeterminatan paradajiz namenjen za zasticen tunel ili kao njivski bez oslonca.Prednosti veliko zametanje po cvetnoj katarci mane nije toleratan na bortritis,pa ako je kisno prolece zna da ode i do 30% roda,jos jedna od mana je ukus i ima debeli perikap mesa.Inace spada u srednje rane paradajize.



 
monter
Zanima me tvoje iskustvo sa Vivom,ako si pregurao prvu berbu i taj prekrupni rod koji ide i do 700grama.Kakva ti je bila druga ,ili treca berba koje je tu krupnoce?Kod mene je ispocetka Viva bila prekrupna kao i kod svih koje znam ali mi je sada trojka najvise,bas je dobar dok prosle godine nije bio bas nesto izuzetno.

Ja sam prezadovoljan sa VIVOM stojim iza toga da je to najraniji hibrid u Srbiji,a sto se tice krupnoce ploda ako stavis po osam kom. 2.,3.,4. bice oko 180-300gr.

monter
nemoj uzastopno pisati post za postom nego koristi opciju izmeni P.S
 
Poslednja izmena od urednika:
2eq85qa.jpg

VIVA F1
 
Miso
Magnus poludeterminatan paradajiz namenjen za zasticen tunel ili kao njivski bez oslonca.Prednosti veliko zametanje po cvetnoj katarci mane nije toleratan na bortritis,pa ako je kisno prolece zna da ode i do 30% roda,jos jedna od mana je ukus i ima debeli perikap mesa.Inace spada u srednje rane paradajize.




Postovani gospodine Topalovicu

Zahvaljujem na objasnjenju ,prvi put sam posadio "Magnus" , i ako mi je komsija Prof.dok.Ivo Dzinovic Superior d.o.o,tako da sam do sad koristio njegove hibride..i naravno bio prezadovoljan...Zato sam i nastavio sa njegovim hibridima "maraton", "uragan",a o "medenom srcu" da ne pricam, koji su sto se tice ukusa neprevazidjeni (Degustibus non discutandur lat.- o ukusima ne treba rasparvljati) .Ovo je samo proba na nekih 15 biljaka, sto se tice "magnusa" i zato sam i trazio Vase misljenje kao profesionalnif proizvodjaca,kako mi to "lici' i sta dalje... u smislu nege i eksploatacije.Napominjem,ja i moja familija godisnje potrosimo oko 500 kg svezeg paradajza...pogotovo ja, 1 lit. soka ili svezeg dnevno..pritisak normalan,secer normalan.masnoca u krvi normalna....znaci...prava bilja iz "raja" ....sto je i njeno ime u bukvalnom prevodu .....

S postovanjem Vas Misa D_fiska
 
Poslednja izmena:
Topalovicu dali bi mogao da mi objasnis zasto se kod paradajza desava da mu je svo lisce kruto i savijeno cak i vrsni deo isto tako. dali je mozda zbog visoke toplote u plasteniku. sutra ubacujem sliku
 
Poslednja izmena:
Monter
Mozda je Viva to sto ti tvrdis ali dosad u berbi meni je Buran dao trecinu vise roda od Vive a u novcu je to malo vise.Ja mislim da se samo to racuna tako da Viv ipak nije naj naj.Ostavimo sve ostalo po strani novac ipak odredjuje bar kod onog ko se time bavi profesionalno.
 
Možda ste obadva u pravu znam buran jako dobro vivu neznam nikako i pitanje je dali viva ima celuloze kao i buran ili je nema onda se tek može raspravljat o drugim stvarima.

@Monter dali Viva ima ono bjelo u paradajzu i u kolikoj mjeri.
 
Postovani,
Evo slicice prvog zrelog ploda "Maraton-a",Superior d.o.o.Posto je na otvorenom,msm da nije kasno poceo da sazreva...kao sto i rekoh,po meni ukus je fantazija.To mogu da poredim,jer mi je jos uvek u "ustima okus" paradajza kupljenih na pijaci,miris da ne pominjem,pravi,onaj sto mi kazemo "seljacki" u pozitivnom smislu reci ....Velicina poloda nije impozantna,ali i prvi kucici se bacaju ,mada je tacna od soljice za caj..Ove bele tackice su od sira koji je osta na nozu...znaci,sir ..paradajz ...raj na zemlji :haha:
postovani @monter ,mala molba, da li moze jedan poprecni presek od Viva f1,nisam ga nikada degustirao...pa me interesuje ...

Pozdrav Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena:
Siki2
Viva nema celulozu i stvarno je ekstra ukusan paradajz o tome se ne da raspravljati,ali kako odmice berba pojavljuju se razne mane i nedostaci.
 
Od svih paradajza koje smo radili do sada, a bilo ih je poprilican broj, najgori po pitanju ''bele zile'' je Vedeta.
 
Od svih paradajza koje smo radili do sada, a bilo ih je poprilican broj, najgori po pitanju ''bele zile'' je Vedeta.
Ima ih i gori kurkela da vidis kod mene medina katastrofa a mersi plastenik do plastenika fantazija od paradajiza.Probaj naci negde kalijum sulfat i folijarno sa urejom ga izmesaj u odnosu 1/3 i poprskaj popravi stanje za par dana.Imam osecaj da nam namerno poturaju semena sa takvim paradajizom jer on zahteva vecu paznju i bolju agrotehniku
 
Siki2
Viva nema celulozu i stvarno je ekstra ukusan paradajz o tome se ne da raspravljati,ali kako odmice berba pojavljuju se razne mane i nedostaci.

Daj molim te malo objasni kakvi se problemi javljaju i dali je taj paradajz tvrd ili mekan.
Zanima me pošto je taj paradajz meni veoma interesantan.
Pozdrav.
 
Prve berbe je bio prevelik i do 600grama ako ne i vise nisam merio.Ima veoma veliku lisnu masu sto je rizicno bez dobrog provetravanja.Imao sam jednu berbu gde je dosta plodova ostalo nedozrelo_Oberes paradajz on crven a sa druge strane zelen,i to je imalo poprilicno takvih i to trecina zelena,da poludis.Dosta je imalo i sa malim zelenim pecatima ali to nekako prodje.Posle se umesto zelene pojavila zuta boja ali u manjim kolicinama za dalje cemo videti.Prosle godine kod prijatelj je na pola berbe postao nekako kockast.
Kada uzri ima fenomenalnu boju a ukus mu je fantastican.Meni je stigao par dana pre Burana ali sada na obrane 40 gajbice oberem 70 gajbice Burana.
Topalovicu dali si radio mozda Buran u drugoj ili u letnjoj proizvodnji?Tada uopste nema tu zilu i bude bas dobar paradajz.
 
Nazad
Vrh