Tomo Vinkovic

Marko, lepo je sto si odradio zastitni ram, ali ni meni se nesto ne svidja to resenje da bude pricvrscen samo na blatobrane. Mada to je tvoja stvar. Recimo moj Tomica kad god je prevrtan ram nije ni mrdnuo, a ovde bi sigurno popustio, odnosno blatobrani bi popustili. Ja kad vidim da ih ljudi teraju bez tih zastitnih ramova prosto se najezim jer znam koliko je bolje da ga traktor ima.
Pitacu narednih dana za haubu kad vidim ovog coveka.
 
Kod mene veci snijeg, oko 30-35cm, ali nemam dasku za ciscenje pa sam morao da lopatam.
Vidim Darko da si mu stavio i lance. Jel si sam pravio ili si kupovao? Ja se razmisljam da kupim ako ima za mog pa me zanima kako im se krecu cene?
 
Koja je debljina lanaca i koliko metra ti je otislo za ta 2 komada? Pravo da ti kazem i ne stizem da napravim ralicu, a nije mi bas ni preko potrebna. Nemam ja mnogo za ciscenje, a taman se malo i razmrdam dok lopatam.
 
Debljina lanca je 6mm ja sam imo neke lance od nekog starog auta pa su bili kratki pa sam ja na njih nastavio.

- - - - - - - - - -

Sta kazete na ovakav princip prednje hidraulike:sta:

 
Ja kad vidim da ih ljudi teraju bez tih zastitnih ramova prosto se najezim jer znam koliko je bolje da ga traktor ima.



Ja se takodje naježim ali od pomisli da dok freziram nizbrdo ukoliko mi nešta otkaže na traktoru ili me potera freza a ja ne mogu samo dići noge i prevrnuti se unazad od tih šipki. Radim po brdu i strančinama i veruj mi ne bih smeo raditi sa zaštitnim ramom. Koliko vredi toliko i ne. Posebno onaj kavez što nosi 21 mislim na one crvene traktorčiće sa šipkama koje idu i ka prednjem kraju. Kao da sam u kavezu. Ukoliko se počnem tiskati nizbrdo moram iskakati unapred što je mlogo teže. Niz brdo samo dignem noge u vis i kolut unazad. Uz brdo ionako ne može nešto da se desi toliko brzo da ne mogu sa njega skočiti.

Dal će se on istumbati ili ne briga me. Važno je da ja sačuvam živu glavu. Pri najmanjoj sumnji od nekontrolisanog prevrtanja treba gledati da se što lakše skoči sa njega i da pri tom ništa ne smeta.
 
Jasno mi je da ti je vazno da sacuvas zivu glavu, samo mi nije jasno kako mislis to da izvedes ako uradis kolut nazad. Sta ako nosis neki prikljucak ili vuces prikolicu i uradis kolut nazad? Te price " ja bi ovo, ja bi ono " su price za malu decu, a tek kad dozivis da izvrnes traktor i to vise puta, e tek onda shvatis kako se sve desava. Briga i mene sad kad pisem za traktor, ali kad krene uvek gledam da ga spasim pa tek u zadnjem delicu sekunde se i sam spasavam. Letos sam izvrnuo URSUS-a, iza mene prikolica sa 5-5,5m drva sto je oko 3,5-4t, drva sva izletela na sve strane, da sam radio kolut nazad ne smem ni da pomislim sta bi sa mnom bilo. Na srecu, ostao sam u kabini, cvrsto se uhvatio za volan i upreo nogama i proso sam bez i jedne ogrebotine ili modrice. Na kraju krajeva svako nek odluci za sebe kako misli da mu je najbolje da se ja ne pravim pametan.
 
prvo i osnovno, pamet u glavu kad sednete na traktor i ne treba nikakve sipke, ojacanja i slicno.

Mene u selu skoro svi smatraju ludim sto mi je registrovan traktor, sto sam radio na prikolici kocnice a ipak natovarim samo dva metra drva. Pa ne vozim ja ta drva od Beograda do Subotice pa mi je bitno koliko cu natovariti. Stavim manje, bacim jednu turu vise, ode litar nafte vise, niti silim masinu, niti razmisljam o glavi.
 
Evo kako izgleda preradjena hidraulika na mom starom tomici. Za vas koi imate mlađe ovo nije zanimljivo ali nekom će verovatno značiti. Kod tomica sa 18 ks otprilike do 1976 godine pumpa za hidrauliku bila smeštena ispod sedišta i uzimala je pogon iz zadnjeg diferencijala. Ako traktor stoi ne može se dići freza već samo u pokretu. Sa ovom prepravkom to je otklonjeno.

UwZtUMk.jpg


ylWTfBg.jpg


Na sledećoj slici se vidi kako sam ja vršio probu pumpe sa motorom od veš mašine. Pravi test tek sledi.

0Vd1r8s.jpg
 
Svaka cast vosi ::svaka cast::,video sam kako si vadilicu odradio pa nesumljam da ce i ovo ispasti vrhunski. :ppozdrav:
Oces li praviti depozitor za djube?
Evo jedna slicna,doduse za mtk,ali isti princip rada,sa puno slika izrade,verovatno ce biti od pomoci onome ko bude zeleo slicnu napraviti :osmeh:
 
Postavi obavezno...i krajnji račun, mnogo ljudi nema frezu,a cene su im zaista paprene, ovo vaše, ovako sa video klipa, izgleda odlično, svaka čast !
 






[/quote]

- - - - - - - - - -

Braca i ja smo resili da napravimo frezu koja nam je preko potrebna. Imamo dosta maline i ostalog voca.
Od materijala smo sledece koristili:
Plocevina 5 mm za osnovni deo
Plocevina 8 mm za bocne nosece delove
Osovina pun materijal 35 mm
Dva lezaja sa slike 35 mm i jedan 25 mm
Diferencijal je od mercedesa kao i poluosovina za prenos
Dva lancanika od kombajna Zmaj, lanac 5/8
Spaner za lanac od Citroena c5 , ostalo od servisa he he
Nozevi od Tome Vinkovica
Prirubnice od cevi za grejanje unutrasnji 35 mm a spoljni 145 mm
Osovinu smo pojacali sa odgovarajucom cevi za svaki slucaj
Kacenje smo prilagodili nasem Tomici. Naravno brdo zivaca i malo vremena ali smo prezadovoljni.Jos slika uskoro sa detaljim. Materijal je kostao otprilike oko 300 eura maksimalno. Probali smo je i kad nije zaledjeno radi odlicno. Malo nas je tomica mucio sa hidraulikom, ali remen od pumpe je bio los posle promene radi perfektno.

- - - - - - - - - -

23ijxx4.jpg

fay97b.jpg

oidh1v.jpg

2mmzogk.jpg

Jos malo slika....

- - - - - - - - - -

View My Video
Tomica dobio muziku. Sve je lakse uz muziku....
 
Opet ću da pohvalim, kakva će biti u radu kad otopli, snimićeš, sama masa freze je jako bitna, ali ono što hoću posebno ta istaknem da izgleda i vizuelno dosta pristojno, budući da je ručni rad.
 
Nazad
Vrh