Липа

YT1RDI

Član
Učlanjen(a)
6 Maj 2011
Poruka
1.857
Lokacija
Београд
Шта напада липу и чиме и како се она третира?
 
Као доказ сам покушао да поставим фотографију али се није појавила. Да ли има ограничења у величини?
Опис: прво се на листу појаве светле тачкице које затим испупче лист према горњој страни; затим на том месту израсту "рошчићи" (3/4 према горе а остатак на доњој страни листа) из чега се касније развију као неке крастице.
 
to su insekti koji se normalno gnezde u lipinom liscu, ako bas zelis probaj sa nekim insekticidom za bastenske biljke ali sa donje strane listova
 
Као доказ сам покушао да поставим фотографију али се није појавила. Да ли има ограничења у величини?
Опис: прво се на листу појаве светле тачкице које затим испупче лист према горњој страни; затим на том месту израсту "рошчићи" (3/4 према горе а остатак на доњој страни листа) из чега се касније развију као неке крастице.

Isto je i na drugom drveću ali bez većih posledica.
 
Кад рече чај, видим да многи не одвајају листић од цвета кад кувају. Има ли он неку сврху или се само ради о лењим људима?
 
Iako kazu da je lipa "baksuz" kad je u dvoristu... meni je simpaticno ono

Procvetala lipa stara...
dok te cekam ispod lipa...
ispod lipe kraj potoka...

ili legendarna

hvalila se lipa kod bagrema...

tako je lepo opevana a miris ocarava...
 
Kod mene je radilo sekirče jer se tek bila primila, kada su naišla dva čoveka po nekom poslu prvi put kod mene u dvorište i odmah su skočili na mene šta će ti ovo u dvorištu...? Znaš li da su svi koji su imali lipu u dvorištu imali neku tragediju? - pa kad su počeli da nabrajaju, te ovaj ovo, te onaj ono... znajući za ta dvorišta koja su nabrojali, diže mi se kosa na glavi pa iako nisam mnogo sujeveran, odlučim da je odrežem... što kaže narod da ne žalim posle....
 
Kakve su to gluposti... pa lipa je drvo još starih slovena, donosili su je sa sobom i sadili pored kuće. Taj običaj se održao do u nazad nekoliko generacija.

Stari Sloveni su živeli u lipovim šumama. U literaturi se spominje lipa kao sveto slovensko drvo pa se može zaključiti da su Sloveni pre prelaza na hrišćanstvo poštovali božanstvo šume, dakle i dušama bili povezani s lipom. Prema predanju vršili su obrede i podnosili žrtve lipi kao božanstvu. Običaj obožavanja lipe zadržao se i kod Slovena koji su napustili staru domovinu pa utiču ogranke lipe u krov svoje kuće ili stana, da je time očuvaju od gromova i požara. Uobičajeno je bilo i verovanje da lipa čuva čoveka od zla i uroka. U lipovim šumama Sloveni su sakupljali med i vosak.
 
Kod mene je radilo sekirče jer se tek bila primila, kada su naišla dva čoveka po nekom poslu prvi put kod mene u dvorište i odmah su skočili na mene šta će ti ovo u dvorištu...? Znaš li da su svi koji su imali lipu u dvorištu imali neku tragediju? - pa kad su počeli da nabrajaju, te ovaj ovo, te onaj ono... znajući za ta dvorišta koja su nabrojali, diže mi se kosa na glavi pa iako nisam mnogo sujeveran, odlučim da je odrežem... što kaže narod da ne žalim posle....
prijatelju napaceni nije ni tebi lako u zivotu:cao:
 
Lipa baksuz,u najmanju ruku smešno :haha: ali sujeverje je opasna stvar.
 
hahah nemogu da verujem da neko moze da veruje u ta sranja... hahahah pa posle ste pravoslavci kako da ne. U paganstvu lipa je znak dobrog, stiti od losih duhova. Dakle ni po toj osnovi nije istina. U mom kraju pak vlada misljenje za zimzeleno drvece da donosi nesrecu i svi poceli da seku. NEma sta ludi ljudi sta drugo reci
 
Pre neki dan sam pročitao podatak da na Fručkoj gori ima preko 100 vrsta lipe. Sad ne mogu na netu da nađem spisak koje su sve vrste lipe zastupljenje, kod nas se spominje sitnolisna i krupnolisna lipa, i tako je sve podeljeno. Mada postoje i neke među varijacije, do sad me to oko lipe nije zanimalo toliko.

Našao sam samo podatak da se lipa na Frukoj gori nalazi u zajednici sa bukvom i da tako prave velike površine pod šumom.
 
Ja nisam sujeveran , ni najmanje! Ali sam skoro odsekao lipu koja mi je bila u dvoristu 30-ak godina , i mene su smarali razni ljudi sa nekim sranjima ..... Ali lipa ima i druge uticaje , zbog kojih ne treba da bude blizu.A to je ditektan uticaj u fazi cvetanja na CENTRALNI NERVNI SISTEM . Utice tako sto omamljuje i unistava sive mozdane celije.
Evo na pr. , ako imate lipu u dvoristu , ostavite uvece sirom prozor u fazi cveta i spavajte celu noc . Zapazicete obavezno da ste se probudili kao BLENTAVI , BRLJIVI itd.....itd...
Tako da , ako je blizu kuce ``SAM FIK I GOTOVO `` :)
Dok je sa druge strane caj super i lekovit , naravno ne sme da se drzi duze od 6 minuta u prokljucaloj vodi , nakon 6 minuta pocinje da oksidise.
Pozdrav i sve najbolje!
 
Nazad
Vrh