Stočni grašak.Koje seme sejati?

dejja

Član
Učlanjen(a)
21 Jul 2008
Poruka
960
Lokacija
Jagodina
Resio sam ove godine da probam sa stocnim graskom.Sadio bih prolecni,za zrno ne silazu.Kod mene se sadi u kombinaciji sa prolecnim jecmom ili ovsem,tako da ga jecam drzi i ne da mu da polegne.E sad,zanima me koje seme je najbolje?Koristio bi ga za ishranu svinja,tovljenika u kombinaciji sa kukuruzom.Kazu da postoji neka sorta,bas za tu namenu.Zanima me da li je neko vec sadio i koju sortu?Posto u prodavnicama uvek imaju samo po jednu sortu i njihova je uvek najbolja za svaku namenu :sta:
 
Odg: Stocni grasak,koje seme saditi?

Ove godine sam sadio Junior. Rod je bio 1900kg po jutru.
Sejao sam ga samog, bez ječma, ili ovsa. Ako ga seješ za zrno onda ti je bolja varijanta da ga poseješ samog, jer tako dobijaš najbolji rod. Poleganje nije problem, jer za kombajniranje treba kombajn sa što užim hederom (moj kombajn ima heder 2,4m i odlično odradi posao) i obavezno sa podizačima.
Junior dospeva krajem juna.
Ima još sorta Javor, koja dospeva oko dve nedelje ranije od Juniora, i jako je rodna.
Takođe je tu još i sorta Jezero. Ona je najranija.
Inače ću iduće godine sejati sve tri sorte, da bi smanjio žetvene gubitke, tj da ne bi sav odjednom dospeo.

Sve su NS sorte. Prodaja semena će početi u januaru. Raspitaj se dobro, jer se seme razgrabi za par dana.
 
Odg: Stocni grasak,koje seme saditi?

@branko
Daj molim te objasni koja je tehnologija uzgoja jarog graska za zrno za stocnu ishranu. Gde se mogu naci bakterije za inokulaciju semena pre setve, da li to radis.
Unapred zahvalan.
 
Odg: Stocni grasak,koje seme saditi?

Seme graška idem baš sutra da kupim (koja slučajnost) u NS institut.
Kupujem sortu Junior. Norma je 150 kg/ha. Inokulant se može kupiti takođe u Institutu, ali su mi rekli da ga još neće biti u prodaji jer je hladno vreme, pa kao bakterije to ne podnose - a šta kad ga posejem i u februaru padne temperatura ispod nule? Inače ima inokulant namenjen baš grašku. Mada mi nije jasno baš kakva je razlika između tog inokulanta, i onog za napr. pasulj, ili detelinu?
Cena semena je 58 din/kg. Ako hoćeš da kupiš požuri, jer se to seme jako brzo razgrabi.

Tehnologija je vrlo prosta. Ako si uradio jesenje duboko oranje i eventualno zaorao vešt. đubrivo, onda treba samo poravnati zemlju i pripremiti za setvu. Struktura zemlje treba da bude kao za kukuruz, znači ne previše sitno. Jako je važno da zemlja bude idealno ravna, jer grašak polegne pa ga je teško pokupiti sa zemlje ako je neravan teren.
Ako nisi zaorao vešt. đubrivo, onda najpre zatanjiraj 200kg NPK, što dublje a onda poravnaj.
Priprema se znači čim vreme u februaru dozvoli. Jedan dan priprema a za dan dva setva. Seje se žitnom sejalicom, znači kao žito - gusto.
Odmah nakon setve treba povaljati zemlju da bi se još više poravnala, a i da bi seme počelo što pre sa nicanjem.
Kasnije kada grašak nikne obrati pažnju na poljske miševe i hrčkove, jer znaju da naprave popriličnu štetu baš u ranom porastu graška.
Kada je grašak visine oko 15 cm, znači kada je zemlja skoro pokrivena graškom, ali i kada su već skoro svi korovi nikli, najviše se primećuje gorušica, treba tretirati sa herbicidima. Ja koristim kombinaciju 0,4 lit/ha PIRAT + 2 lit/ha GALBENON, što je isto kao i PIVOT+DELTAZON u istim dozama. Možeš koristiti i PULSAR, ali je on skuplji. Vlasnik SELSEMA, firme koja se bavi proizvodnjom semena soje (njihova je sorta napr. GALEB) kaže da PULSAR može umanjiti prinos ako je sušno proleće :sta:.
Gaženje grašku ne smeta ni malo, jer će se za desetak dana podići. Pošto nema redova, tj. ne vide se, ponesi zastavice za označavanje pravca, jer ćeš u suprotnom, ako ne napraviš dobar preklop imati neoprskane trake, pa je kasnije špricanje leđnim špricom velika muka, ovo ti kažem iz ličnog iskustva.
A nakon toga ti preostaje samo - žetva.
Grašak sazreva od pola juna pa do pola jula, sve zavisi od vremena setve. Kada je grašak skoro sav (80-90%) zreo, tj. žut, treba ga kositi bez čekanja, jer svakim danom sve više mahuna puca. Eventualna kiša to može zaustaviti privremeno. Košnju treba obavljati po rosi, znači od 2-3 ujutru do najkasnije 9-10 sati, jer tada mahune skoro da i ne pucaju. Samo pažljivo, jer se lako zna zagušiti grlo na hederu. Po mogućnosti potraži kombajn sa užim hederom, jer će manje graška ostati na zemlji, tj. nepokupljeno. Takođe, na hederu moraju obavezno biti montirani podizači, jer se samo sa time uspešno sav grašak podiže sa zemlje i navodi na kosu...
Rod graška zna da varira, ali ako ispoštuješ sve agroteh. mere i zemlju dobro nađubriš, a bude i nekoliko proletnjih dobrih kiša, rod će biti od 3 do 3,5 tone/ha.
Zrno proletnjeg graška ima 25% proteina i nije ga potrebno termički obrađivati poput soje. Sa druge strane ima mali procenat masti u sebi, tako da je pogodan za ishranu preživara, kroz koncentrovanu hranu. U hrani za junad, ili krave potpuno može zameniti sojinu i suncokretovu sačmu.

Ako ti bude trebala još neka informacija, javi se.
 
Odg: Stocni grasak,koje seme saditi?

mi smo danas posejali na 2 hektara jari stocni grasak sorte junior i posejali smo oko 100 do 120 kg po jutru ili 200kg po hektaru i videcemo kolko ce da rodi posto je prosle godine rod bio dosta slab negde oko 1000 do 1200kg po jutru ali ove godine se nadamo vecem rodu od bar 1500kg po jutru.
Moj otac je golubar pa pravi hranu za golubove pa zato sejemo graskove grahorice i sirkove i ostalo i od tih komponenti pravimo hranu za golubove.Stocni grasak se moze sejati na sve tipove zemljista posto ne zahteva ureu ili bilo kakvu prihranu i ostavlja u zemlji azot kao i soja pa je sledece godine na toj parceli gde je bio grasak zemlja ima dosta azota i ne treba bacati 15stice i rod ce biti dobar,ja mislim da je stocni grasak ispativa kultura i prosle godine je imao cenu od 50 60 din po kg i mnogima se ispaltio kao i nama.
 
Odg: Stocni grasak,koje seme saditi?

vidim zapoceli ste zanimljivu temu, mene zanima gdje bi najlakse nasao sjeme ozimog stocnog graska hocu da ga sijem u kombinaciji sa nekim od zita za silazu. Ovdje u mom kraju ne mogu da nadjem sjeme pa ako znate gdje bih to mogao najprije naci dok mi jos nije kasno?
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

Ozimi stocni grasak se zove Pionir i NS je hibrid. Kupio sam seme prosle nedelje i po ceni od 80 din/kg.Tehnologija je ista kao i za jari,s tim sto ga Ja sejem zajedno sa tritikaleom za ishranu koza, kako bih polovinom jula ponovo posejao na istoj parceli i sudansku travu za dobijanje sto vise mase. Pozdrav
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

Jel' tu smešu graška i tritikala ovršiš kombajnom?

Jednom sam to uradio, pa je ječam skoro ugušio grašak.
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

fulika je napisao(la):
Ozimi stocni grasak se zove Pionir i NS je hibrid. Kupio sam seme prosle nedelje i po ceni od 80 din/kg.Tehnologija je ista kao i za jari,s tim sto ga Ja sejem zajedno sa tritikaleom za ishranu koza, kako bih polovinom jula ponovo posejao na istoj parceli i sudansku travu za dobijanje sto vise mase. Pozdrav
Nije mi jasno zašto sudansku travu seješ tek polovinom jula.
Kada pokosiš grašak-tritikale ? Mislim da bi grašak mogao da se kosi već u maju?
Objasni nam to malo detaljnije. Naročito šta seješ posle sudanske trave.
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

Tar druze planiram znaci da pokosim zajedno za seno i ozimi stocni grasak pionir i tritikale jer trenutno nemam zobi,tj ovsa, a videcu kada ce doci za ,, skidanje,, moguce i ranije i odmah cu na toj istoj povrsini po skidanju posejati sudansku travu i tako svake godine na istoj parceli dve zetve zbog vece kolicine mase. Videcu kako ce ispasti.
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

nemam iskustva ali sam pomno proučavao bogecova( i druga) iskustva sa komšiskog foruma:

Dakle ozimi grašak sa nekim žitom kao potporom i dobrim dodatkom hrani, to se skine zemlja obradi i seje se sudanska trava ili sirak već šta ti više odgovara to je sve OK
medjutim kada u jesen skineš poslednji otkos jedne od ove dve kulture ne možeš da seješ ozimu kulturu jer se vrlo jak koren sirka ili sudanske trave dugo raspada i pri tome troši dosta azota pa je neka setva moguća tek s proleća. Dakle mora neka jara kultura. Bez obzira što je grašak leguminoza kao i lucerka a sirak žitarica slična kukuruzu ne mogu dugo da se vrte na istoj površini. Mora neka adekvatna medjukultura a onda jovo nanovo.. :ppozdrav:
Bar sam ja to tako razumeo.
:ppozdrav:
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

čekamo rezultate :D

ako imaš fotoaparat probaj da zabeležiš faze razvoja.
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

Ima netko od Vas za prodati stocnog graska za posijat?
Moze i jesenski,iako trazim jari :sta:
Ako ima netko nek se javi tu ili na pp.
 
Odg: Stočni grašak,koje seme saditi?

Ja sam pre 15-20 dana kupio u NS institutu ozimi grasak Pionir i posejao za silazu, cena 80din/kg
 
Nazad
Vrh