Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Neke bube sitne jos malo pa nevidljive golim, :zli: :zli: okom cak su i na mene namilele .
 
Vetiol je za to. Proizvodi VZ Zemun.

@Ivane

Pre unošenja živine u bilo koji objekat dezinfekcija je obavezna.
 
hvala na savetu...jos nesto kako treba da se rasporedjuje vremenski sijalice da gore kod koka nosilja.cuo sam da se to vremenski povecava,kako i one rastu.unapred hvala :cao:
 
dali ima neko da mi kaze u vezi svetla kod koka nosilja,koliko vremenski treba da bude upaljeno,treba mi odgovor hitno. :cao:
 
Koliko sam ja video na ovom forumu (posto planiram da drzim koke nosilje pa pratim forum) to je nekih 16 sati. Ja planiram da na prostoriji zatamnim prozore i da postavim samo vestacko osvetljenje.

I naravno ovom prilikom pozdravljam sve na forumu i zelim da pohvalim ovaj vid razmene podataka i iskustva, svaka cast ljudi, puno korisnih informacija.

Ja jos uvek samo pravim planove, trazim opremu, kaveze, itd ali resio sam da se okusam u tom poslu.
 
covek od koga sam kupio koke mi je rekao da u 18 nedelji svetlo drzim upaljeno 11 sati,a da svake nedelje povecavam po pola sata,dok ne stignem do 16 sati u toku dana i dalje tako nastavljam.pozdrav za sve na forumu :cao:
 
sto se tice svetla,konsultujte se sa strucnjacima i neslusajte svakakve predloge,da nebiste prosli kao ja!!!!zbog nepravilno postavljeno rezima osvetljenja,dobijam jaja koja iz dana u dan variraju u velicini(danas dobijem iz jednog boksa jaja velicine pronoska a sutra vec normalne velicine),nosivost se smanjuje za 5% mesecno........
 
Postovani!
Uzgajam koke nosilje,koje su stare 6 meseci,zadovoljan sam sa njima,al bih imao par pitanja za Vas posto sam nov u tome!Poceo sam sa 50 koka,a sada bih da kupim jos 30. U zatvorenoj su adekvatnoj prostoriji bez kaveza.Hranim ih hranom iz Chantavira uz dodatak vitamina. Interesuje me:
Da li ih ponovo treba pelcovati sa godinu dana?
Koliki je njihov zivotni vek sto se tice nosenja jaja?
Da li ima period odmaranja tj period kada ne nose uopste jaja?
Da li ima posebnih uslova sto se tice zime?
Da li ce biti problema ako medju starih 50 koka dodam novih 30? Da li ce se tuci?
Ne znam koja vrsta koka je u pitanju,ali crvene su...

Puno hvala...Pozdrav iz Sombora
 
Pozdrav svima na forumu! :cao:

Interesuje me koliki je vek, da se izrazim malo ruzno, "eksploatacije" koka nosilja? Posle kog vremenskog perioda bi trebalo zameniti jato?
Da li ako se parcijalno ubacuje po odredjeni broj da li to utice na nosivost i trpeljivost medju kokicama (znam da sam negde video ovo ali ne mogu da nadjem)?
Kojih su dimenzija kavezi i koja je njihova cena?
Koliko je moguce kokica drzati u prostoru od recimo 30m2?

Moguce da su dati odgovori ali eto...

Pozdrav
 
e ovako,koke u adekvatnim uslovima ishrane i nege treba da nose oko god. dana,stim da moze da se posle toga izvede vestacko mitarenje,i da jos potraju oko 6-7mes.stim da ce jaja biti veca odnosno bolje klase(mada koke otplate same sebe za par mes.tako da ih mozes posle prestanka pune nosivosti klati i uzeti novo jato)
Ako ubacis nove koke medju stare,bice "pokolj"odnosno desi ce se kanibalizam,koji ce ti smanjiti nosivost i izazvati smrtnost bar 10% dok ih neizlecis!!!! :zli:
 
Goran ST02/19 je napisao(la):
e ovako,koke u adekvatnim uslovima ishrane i nege treba da nose oko god. dana,stim da moze da se posle toga izvede vestacko mitarenje,i da jos potraju oko 6-7mes.stim da ce jaja biti veca odnosno bolje klase(mada koke otplate same sebe za par mes.tako da ih mozes posle prestanka pune nosivosti klati i uzeti novo jato)
Ako ubacis nove koke medju stare,bice "pokolj"odnosno desi ce se kanibalizam,koji ce ti smanjiti nosivost i izazvati smrtnost bar 10% dok ih neizlecis!!!! :zli:

Koka kosta 500-600 dinara uzmimo prosek 550 dinara
koka pojede 180dana*120 gr/dn.=21600 grama odnosno 21,6kg*25din.=540
6 meseci*30 dana 180 dana*0.9 = 162 jajeta
162*9=1458 dinara pod uslovom da jaje prodas po 9 dinara sto je malo verovatno ukoliko dajes na veliko
Prihodi 1458 po koki
Troskovi 550+540=1090
Razlika 368 dinara + koka koju koljes ili prodajes

Cenu rada svog, struje,vode,lekova i sotalog nisam racunao....

Jel ispravna racunica...ispravite me ako gresim...

100 koka*368 dinara=36800/6 meseci=6130 dinara mesecno zarada
 
mislim da je bolje da racunas na celo jato i nemozes da pogresis:
100koka pojede dnevno 12kg hrane x 33.5din(toliko ja placam gotovu smesu "jabuka pancevo")i to je 402din dnevno a mesecno 12060din!!!
uzmimo da je nosivost 90 kom.dnevno po 9din i to je 810din a na mesecnom nivou 24300din.
naravno ne racunamo ulozeni rad struju i vodu!!!
tako da ti imas cisto mesecnu zaradu 12 240!!!
a to sto si dao 550 din za 18ned.koku se prebija na kraju kroz meso,ili racunas period za koje vreme one tebi otplate ulozene pare,sto je u ovom slucaju:
550din x 100koka 55 000din,sto znaci za 4,5 mes ti si vratio pare koje si ulozio u njih!!(55000 podelis sa 12240)
tvojom racunicom ti dobijas upola manju zaradu :cao:
 
Goran ST02/19 je napisao(la):
one tebi otplate ulozene pare,sto je u ovom slucaju:
550din x 100koka 55 000din,sto znaci za 4,5 mes ti si vratio pare koje si ulozio u njih!!(55000 podelis sa 12240)
tvojom racunicom ti dobijas upola manju zaradu :cao:

Sve je ovo lepo ali ti njih mozes da eksploatise jos samo 3 meseca...i da na njima zaradjujes...mada ima racunice...
 
ne jos tri nego jos 5-6mes,jer one nose oko god dana,naravno sa postepenim smanjenjem nosivosti,da se isplati isplati se!!!! :ppozdrav:
 
Goran ST02/19 je napisao(la):
ne jos tri nego jos 5-6mes,jer one nose oko god dana,naravno sa postepenim smanjenjem nosivosti,da se isplati isplati se!!!! :ppozdrav:
Cekaj da se razumemo...godinu dana njihove starosti ili godinu dana od kada pronesu...jer ako je do godinu dana njihove starosti to izgleda ovako 4.5meseci su stare+4.5 meseci da se isplate odna im osatke jos tri...mada ako je do godinu dana od dana kad pronesu to je ok...
 
Nikako da razjasnim jednu stvar, zanima me odnos prostora, broja koka i kolicina svetla (koliko W sijalica)?

I da li bi mogle dok izdvojim prostor za njih da budu smestene u jednom delu svinjca, ili ne podnose isparenja i sta vec tog tipa?
 
Koke nosilje najbolje da budu u kavezima za nosilje. 5W/m2
Svinjci su i preniski pored svih ostalih negativnosti.
@ Jelen raspitaj se u prodavnicamastocne hrane
 
Odg: Koke nosilje - pitanja, problemi, saveti ...

kako svjetlosna stimulacija utiče na tov koka nosilja za proizvodnju teskog linijskog hibrida cobb 500 i sta se u stvari dobija svjetlosnom stimulacijom, tj. koji je njen cilj ? :sta:
 
Nazad
Vrh