Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Sta bi ti tu da poboljsas? Fali metabolicke energije .. Znaci dodati ulja , sojinog griza ili suncokreta.. I zasto koristis jecam? Jecam ima celuloze a ti vec u recepturi imas suncokretovu sacmu koja ima dosta celuloze.. Stvar je vrlo prosta za osnovne zitarice koristis kukuruz i psenicu i to je to.. Ovo ostalo nadopunjujes sa ostalim komponentama koje imas.
 
Pozdrav,imam 30-ak domacih kokoši slobodno puštene pod dvorištu i sad mi je bila velika navala na jaja i uzeo sam još 14 mladih prelux nesilica starih 19-20 tjedana,jedna mi danas nešto dudi i kunja i stalno sjedi u čošku i ja je uzmem da vidim imali proljev ili nešto ali nema(znači to isključuje kokcidiozu) ali zato joj se guša napuhnula ko balon i puna je vode,ako se malko stisne ona kao da krene povraćat tu vodu, e sad može li joj se kako pomoći pretpostavljam da je pojela nešto što ne može probaviti ... Ovo još nisam vidio od kad se bavim s peradi a imamo ih od kad znam za sebe (kokoši,guske,patke,pure,perlinke....) E i da kupljene su procijepljene pa bi to trebalo isključiti Marekovu bolest i Gambora🤔
 
Evo danas i kvocka ima isto žvatu puni vode i kad se podigne povraća,jel zna neko šta je to da spriječavam da ne dobije cijelo jato
 
Izvini nisam imao takav slučaj. Možda bi najbolje bilo da konsultuješ veterinara ili da odeš do veterinarske apoteke pa da pitaš. Nadam se da će biti sve u redu... drugarski pozdrav
 
Pozdrav svima! Vec sam se predstavila u delu za clanove, ali evo ukratko i da se predstavim vama. Zivim u prigradskom naselju pa jos uvek imamo mogucnosti da se bavimo malo zdravijim životom, otuda i interesovanje za koke.
Kupili smo 25 iznošenih koki nosilja sa farme (godinu dana-tako bar rekoše) pre mesecipo dana, držimo ih u prostoru koji se sastoji od zidane prostorije u kojoj prespavaju i otvorenog ogradjenog dela gde borave tokom celog dana. Imamo problem sa kvalitetom jaja (konkretno vodenim belancetom). Posto me je malkice sramota da pisem nasiroko kako mi njih to gajimo, posle svega što sam ovde pročitala, kome bih se mogla obratiti putem pp za savet?
@valjevac ili mozda @branko ili bese tu i jedan strogi @Duško58?
Hvala unapred!
Alex
 
Poslednja izmena:
Ништа није срамота. Да ли можете да фотографишете та ваша водена беланца и да поставите фотографије овде?
Хвала и поздрав
 
Ништа није срамота. Да ли можете да фотографишете та ваша водена беланца и да поставите фотографије овде?
Хвала и поздрав
Hahaha.... Hvala na podršci. Pokušaću da objasnim, a nadam se uskoro ću i postaviti fotografiju. Dakle, žumance je za moj pojam prilično bledunjavo a belance kao da postoje dva dela: jedan deo oko žumanceta je onako gust i lepo ga obavija pa onda i ostatak bukvalno kao da je neko usuo vodu da popuni ostatak ljuske - uzeh da izmutim i ono me isprska. 😁
Kad se jaja isprze, normalnog su ukusa i izgleda, malo više prskaju doduše dok se prže. Ljuska je generalno vrlo tanka i lako lomljiva.
Prvo sam "smislila" da je to zato što su koke stare, druga teorija (ne znam zašto i kako sam to smislila) je da su jaja baš baš sveža i da ako odstoje neki dan da će se desiti još neki proces pa će se to belance ujednačiti, treća teorija je da je mnogo vruće ali je isti slučaj i kad iz frižidera izvadim jaja stara tri-četiri dana, sledeća je bila da jaja upiju vodu kroz ljusku jer ih ja perem (isto je i sa neopranim) i finalna (srećom držala me pola sata dok nisam par puta naglas izgovorila i razmislila) je da je u pitanju salmonela (?!?!) ali rečunam do sad bismo valjda "primetili" koliko smo jaja pojeli 🤔
Nisam dodavala premix u hranu (to je tek tema za sebe 🙂) verovatno je nedostatak nekog vitamina u pitanju.
Eto, ja napisah, a vi mi se slobodno smejte.
 
Nema smejanja,forum je tu za to da se pomognemo,ljuska im je meka jer se dodaju preparati za tvrdocu najvise ce se primetiti razlika kad se doda kvasac stocni i kupite grit za golubove,tj sitne kamencice koji ce im pomoci i u varenju i u dobijanju kalcijuma a i dobice zumance boju od kvasca,to su sorte koje su prvenstveno pravljene za proizvodnju jaja ali pod odredjenim uslovima i odredjenem ishranom,imao sam i ja slicnih problema kad sam uzimao iznosene koke. Kakva im je sad ishrana,sa cime ih hranite?
 
Nema smejanja,forum je tu za to da se pomognemo,ljuska im je meka jer se dodaju preparati za tvrdocu najvise ce se primetiti razlika kad se doda kvasac stocni i kupite grit za golubove,tj sitne kamencice koji ce im pomoci i u varenju i u dobijanju kalcijuma a i dobice zumance boju od kvasca,to su sorte koje su prvenstveno pravljene za proizvodnju jaja ali pod odredjenim uslovima i odredjenem ishranom,imao sam i ja slicnih problema kad sam uzimao iznosene koke. Kakva im je sad ishrana,sa cime ih hranite?
Prvo smo hranili samo koncentratom 100% ali pošto sam ih i uzela bismo jeli "domaća" jaja onda sam rešila da koncentrat zamenim žitaricama. Kupili mleveni kukuruz, pšenicu, ječam, suncokret lomljeni, sojinu sačmu s tim što sojine sačme ima manje od ostalih komponenti. Sve izmešali u istom odnosu i dodali skoro istu količinu koncentrata. Umešali mlevene ljuske od jaja i odokatovno pivarski kvasac u prahu (žena smislila da kad ga već ima dosta, šteta da ne da vitamin B i kokama) 🤪 htela sam da stavim i malo aleve paprike da doboji žumance al zaboravila... uz to dodajemo ostatke voća i povrća iz kuće.
šta da vam kažem kad sam tek naknadno rešila da se malo bolje raspitam i sve vreme sam "e jeste, baš su naši stari davali ovo ili ono" a zaboravljam da ONE i OVE kokoške nisu ista vrsta niti su iste namene....sad kapiram da se hrana meša u odredjenom odnosu...al tek kad sam nešto Z...... 😔 čak sam tek sad pročitala da npr od 22 do 06 ne treba da imaju svetlo (ostatak dana su na dnevnom svetlu)...
sebi u odbranu, koke vizuelno izgledaju bolje nego kad su stigle, neke su skoro potpuno prekrivene novim perjem, neke ne jos uvek u potpunosti, a izgledale su baaaš jadno sa izguljenim krilima i vratovima...
Tako je to kad žena iz grada misli da je zivot na selu jednostavan...
 
Poslednja izmena:
Погледајте раније постове у којима сам писао о мојим искуствима са кокама носиљама. Мислим да и нису неке кокошке за производњу јаја. Оне су своје одслужиле. И после шест месеци су "готове" а тек после годину дана.
Боље купите банатске голошије и добићете отпорне и здраве коке, додуше мало несташне али добре нисиље.
Ако коке шетају и кљуцају траву узеће све што им је потребно.
Добро их ви храните и то са љускама је добра ствар.
Важно је да имају приступ песку, шљунку, да имају и негде пепела да се "купају"...
Јаја су таква каква су. Мислим да су здрава и да не треба да бринете.
Само се опустите и немојте да мислите да можете да им створите услове као у интензивној производњи јер то и није ваш циљ.
Полако крените да додајете обичне коке и следеће године купите десетак домаћих пилића и обновите јато.
Данас је храна веома скупа зато размислите колико вам се исплати да купујете толико хране за изношене носиље.
Желим вам успеха.
 
Poslednja izmena:
Soju probajte da izbacite i lomljeni suncokret sad trenutno iz ishrane pa pogledajte rezultate za npr 2 nedelje takodje nemojte nista slano od ostataka iz kuhinje da im dajete,od toga im je isto ljuska mekana. Ovo sto je vux rekao za domace sorte je u pravu covek ne samo za nase autohtone vec u globalu ali ako kupujete novu pilad rasnih sorti obavezno pitajte da li su vakcinisani i uzmite pilad samo od jednog prodavca da ne donesete bolesti u jato.
 
Koliko dnevno treba drzati upaljeno svetlo kod koka nosilja? To jest dali gasiti noc,uzeo za kucu 10 kom,pa sad jedni mi kazu,treba gasiti nocu,jedni kazu drze non stop upaljeno. Sta raditi i sta je najbolje?
 
Obzirom na sadašnje uslove -tajmer odrađuje dva termina i to: po podne od 15-22časa i ujutru od 5-8 časova.
 
pozdrav svima! nadam se da neko i dalje čita ovaj forum. ja ponovo imam problem sa iznošenim kokama. prošlogodišnjih smo se "rešili", krenule su značajno da posustaju u nošenju što je naravno i bilo za očekivati tako da ih više nema.
sada imamo novu grupu od 13 komada (5 belih i 8 "narandzastih") iznošenih, sa iste farme kao prošle godine. kupili smo 20 ali je tokom prve noći 7 netragom nestalo. pretpostavljam da ih je neko odneo jer nigde nije bilo ni jednog traga krvi ili neke borbe, perja.... kakogod...
elem, od tih 13 nosivost je oko 50% što je baš loše posle 2 nedelje provedene kod nas. pretpostavljam da su baaaš stare (navodno su 13 meseci ali prošle godine su one u istom "uzrastu" imalo nostivost 80-85-90%. recepturu za hranu nismo menjali: 5kg kukuruzne prekrupe, 1.8 kg sojine sačme, 0.6 kg suncokretove sačme, 0.6 kg mix žito/ječam, 0.1 kg eko veta jaje, 0.1-0.2 kg kostovit se, 0.1 kg grit za golubove, 0.6 kg stočna kreda. pored ovog dodajem i živomicin u vodu, povremeno "prezle" od starog hleba, ostatke voća i povrća iz kuće (nesoljeno), pivarski kvasac...
trenutno su koke na podnom uzgoju, planirano je da za mesec dana imaju i deo dvorišta koje će koristiti ako ništa drugo da malo prošetaju, a ako nešto i iščeprkaju - super.

rešila sam da def.više ne uzimam te iznošene koke

imam par pitanja pa ako neko želi da odgovori... :
- NAJBITNIJE: jedna koka već treći dan samo leži, prvobitno se bila izvrnula na stranu (noge na stranu) mislila sam da je jadna umrla :( , kad smo je podizali pomalo je stajala ali više posrtala, juče i danas leži normalno ali ne ustaje uopšte, prsti na nogama su joj zgrčeni i kao da su paralizovani, odvojila sam je od ostalih, dajem joj vodu i hranu posebno i normalno i jede i pije - nije nezainteresovana. šta joj je? kod nas u poljoapoteci kao da ste ušli u supermarket ili prodavnicu autodelova - rade prodavci ne neko ko se razume u biljke i životinje.
- da li bi neko zna šta bi mogao biti uzrok loše nosivosti,
- da li biste nešto promenili u recepturi / načinu uzgoja
 
Mozda je nedostatak nekog vitamina,kalcijuma ili nesto slicno,jel joj je bleda kresta?probajte kod veterinara da se raspitate sta joj od humanih lekova mozete dati ili ako on covek imas nesto(to bi bilo najbolje). Ja pretpostavljam da je do toga,cim ona jede i pije,znaci nije bolesna nego je ,,posustala" na nogama. Ubacite u ishranu i grit za golubove.(ima po poljoapotekama,sitni kamencici,vole koke da ga grickaju a i pomaze im i u varenju hrane).
 
Pozdrav forumaši!
Prošle sedmice sam kupio 3 koke nosilje, ako je vjerovati farmi od koje sam kupio starosti su do 18 mjeseci. Same po sebi su u poprilično lošem stanju gdje im je baš izraženo opalo perije. Koke same po sebi su prilično mirne i trenutno ih držim zatvorene u ogradi od par kvadrata gdje imaju trave pijeska i slično. Kod mene su znači par dana i do sada ni jedno jaje nisu snijele. Pošto nisam u živinu nikako upućen dobrodošao bi mi neki savijet? Hvala puno
 
Nazad
Vrh