Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Od 18-20 nedelja 100-115 grama, a posle 20 nedelje 115-120-125 grama kako ko. Proizvodjaca hrane sada imas na kilo. U mom slucaju radi lokal patriotizam pa koristim Nutriko, normalno iz Vranja. A ti vidi sta ti povoljnije, blize, ko daje bolje uslove.
Kod mene radi lokal patriotizam zato sto je cena ista ili +-50 para, da je razlika veca :nono:.
 
Hvala ti brate!!!!

Koju "domaću" hranu daješ kukuruze ili šta
 
E, brate, ako budeš davao samo qqruze nećeš se najesti prženih i kuvanih jaja.
 
Za domacu zivinu koja se gaji u nekom ogradjenom prostoru najbolji je tritikale, ima povecan sadrzaj proteina a dobro i radja. Sad koncentrat je najbolji ali kad nema kisa dobar je igrad :D
 
zato i pitam šta je to što je potrebno u dnevnoj ishrani jedne koke nosilje ovdje svi nešto kruže pa ako ko zna nek mi napiše treba to i to i biču mu veoma zahvalan
 
Branko ne zezaj coveka, vidis da ima neke svoje hrane, nece da se trosi za gotove koncentrate, nego daj ti njemu neki dobar recept za koncentrat. :D
 
dudovcanin je napisao(la):
Branko ne zezaj coveka, vidis da ima neke svoje hrane, nece da se trosi za gotove koncentrate, nego daj ti njemu neki dobar recept za koncentrat. :D

OK, nije mi bila namera ta, nego da skrenem pažnju čoveku, ako već nema iskustva u ishrani živine da sam kukuruz nije dovoljan...

Edin je napisao(la):
zato i pitam šta je to što je potrebno u dnevnoj ishrani jedne koke nosilje ovdje svi nešto kruže pa ako ko zna nek mi napiše treba to i to i biču mu veoma zahvalan

Bilo bi dobro da napišeš sa kakvim hranivima raspolažeš pa da napravimo neku recepturu. :cao:
 
Meni nije jasan ovaj forum i šta je njegov cilj:haha::haha::haha:
Valjda treba da se razmjene iskustva između iskusnih odgajivača ili da se pomogne neiskusnim...

Ako brate imaš recept neki dobar napiši a moje je da obezbjedim sve što treba.

Pozdrav za branka
 
U kapitalizmu važi samo jedno pravilo. Sto više proizvedeš moći ćes da ideš sa nižom cenom proizvoda a samim tim i da postigneš ono što je najteže a to je prodaja(kvalitet se podrazumeva). Sada je dobra cena jaja i mnogi se intresuju za taj posao. Međutim to neće dugo da potraje i bojim se da će mnogi početnici da se razočaraju. Ako stvarno želis da se baviš tim poslom moj savet ti je da ideš na što je moguće veću količinu u zavisosti od toga sa koliko novca raspolazes. Naravno treba ti i dosta znanja da bi mogao da postigneš dobru nosivost.I još nešto. Da bi opstao moras da ideš na sopstveni odgoj što nije nimalo lako... jer kako je neko već napisao veoma je teško kupiti kvalitetnu koku. Moje iskustvo je veoma lose jer sam dobijao koke po paprenoj ceni a da nisu imale ni starost ni tezinu a to posle povlači puno problema
 
rade.so je napisao(la):
U kapitalizmu važi samo jedno pravilo. Sto više proizvedeš moći ćes da ideš sa nižom cenom proizvoda a samim tim i da postigneš ono što je najteže a to je prodaja(kvalitet se podrazumeva). Sada je dobra cena jaja i mnogi se intresuju za taj posao. Međutim to neće dugo da potraje i bojim se da će mnogi početnici da se razočaraju. Ako stvarno želis da se baviš tim poslom moj savet ti je da ideš na što je moguće veću količinu u zavisosti od toga sa koliko novca raspolazes. Naravno treba ti i dosta znanja da bi mogao da postigneš dobru nosivost.I još nešto. Da bi opstao moras da ideš na sopstveni odgoj što nije nimalo lako... jer kako je neko već napisao veoma je teško kupiti kvalitetnu koku. Moje iskustvo je veoma lose jer sam dobijao koke po paprenoj ceni a da nisu imale ni starost ni tezinu a to posle povlači puno problema

To je kružni proces koji se u Srbiji ponavlja svakih 2 do 3 godine.
 
Jarane, evo jedna receptura:

Kukuruz 58%
Sojina sačma 18%
Suncokretova sačma 6%
Lucerkino brašno 3% (po mogućnosti peletirano)
Mesno-koštano brašno 4% (ili riblje brašno 2%)
monokalcijum fosfat 1%
So 0,2%
Kreda 7,8%
Ulje ili mast 1%
Premiks sa bojom 1%
 
Pored ovog treba li im još neka hrana i koliko otprilike može biti dosta ove hrane dnevno za jednu koku
 
Pored ovoga im ne treba nikakva druga hrana.
Jako je važna sveža voda, zato je najbolje obezbediti napajanje pomoću cevi sa niplama...
Dnevna količina, ako su u kavezima, ne prelazi 120 grama.

Hajde vidi šta od ovih komponenti možeš pribaviti, a šta ne, pa da pravimo korekcije ako treba.
Dobro se raspitaj o kvalitetu premiksa jer on je JAKO važan, iako ga ide samo 1%. Obrati pažnju da bude sa BOJOM, tj. KAROTINOM u sastavu i da bude jednoprocentni za ovaj sastav. Ako nađeš i 3-procentni može i to, ali ga ide, naravno, 3 kg na 100 kg hrane.
:cao:
 
Jedino što ti mogu reči je velika hvala pravi si čovjek!!!!!!!

Da te pitam u ovoj živinarskoj zadrugi "ŽIVINARSTVO" u Novom Sadu jer se kod njih može kupiti rasne koke one što oni prezentiraju ili jaja za inkubator i kako bi to do BiH mogao dostaviti??

branko brate hvala ti na pojašnjenjima...
 
Imam, postaviću sutra.

Edin je napisao(la):
Da te pitam u ovoj živinarskoj zadrugi "ŽIVINARSTVO" u Novom Sadu jer se kod njih može kupiti rasne koke one što oni prezentiraju ili jaja za inkubator i kako bi to do BiH mogao dostaviti??

Jaja za inkubator ćeš teško naći u slobodnoj prodaji sada, kada kreće sezona prodaje malih pilića.
 
Imam najvise jecma, pa vidi neki recept na tu osnovu bez brasna zivotinjskog porekla, ako ima naravno.
 
Ja imam tu pogodnost jer vec imam STR. Ovo bi bilo prosirenje posla, jer vec imam sigurnog kupca tj. moju radnju. Sto se kolicine tice mogao bih trenutno da uzmem jedno 300 kom. sto zbog para sto zbog prostora. Racunam da mogu dnevno da prodam tih 9 - 10 korneta, jer bih sigurno bio nizi sa cenom nego preprodavci na pijaci , a imam i frizider tako da bi kupcima odgovaralo zbog vrucina leti jer treba imati hrabrosti kupiti jaje na 37 stepeni sa tezge. Voleo bih vase misljenje i ako mogu te slike od kaveza. Hvala unapred.
 
Zamena kukuruza sa ječmom u ishrani koka nosilja je moguća, ali samo do 10%. Znači, ako u spomenutoj recepturi ide 58% kukuruza, onda se može staviti kombinacija 52 qqruz +6 ječam. Ječam nije poželjan u tovu pilića.

Riblje (mesno) brašno je moguće zameniti tzv.biljnom zamenom za riblje brašno. Proizvod se zove Ekofish Meal, proizvodi se u Bioproteinu u Obrenovcu.
Bioprotein: http://www.bioprotein.rs/.
Ekofish Meal: http://www.bioprotein.rs/ekofish.html

:cao:
 
Branko pogledao sam tvoju recepturu za koke nosilje,svidja mi se!!
Interesuje me sta znaci "premiks sa bojom"? :sta:
 
Nazad
Vrh