Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
@Dr.Djapa

Pa ima u mesaonama u njihovim maloprodajama. Ja nabavljam pakovanja 10/1 po ceni 31,0 za kg, tu nije uracunat i porez. Normalno ja na to dodajem moju marzu, a mesaone vrlo malo dodaju marzu u njihovoj maloprodaji. Mesaona u kojoj se ja snabdevam ima kvalitetnu hranu za koke nosilje ali i cenu adekvatnu tome. moze se naci i jeftinije pa sam zato napisao raspon od 29,0-31,0. Ako se uzimaju veca pakovanja 25/1 ili 50/1 cena ide jos dole i do 30 para po kili, a na vecu kolicinu se dobija i rabat. Ovo sam ipak odgovorio u ovoj temi, mada je mesto pitanju i odgovoru u drugoj temi.
 
malo osveženja za forum - družimo se jos oko mesec dana
juefx1.jpg
 
pozZz, posto ne mogu da otvorim novu temu, a novi sam na forumu, zelio bih podijeliti nesto sa vama a ujedno i zatraziti i misljenje ili eventualni savjet. naime, nabavio sam 120 koka nosilje (nikada do sada nisam imao), smjestio sam ih u kaveze duzine 3m, sirine 1,4m i 2 reda visine (kavezi su dupli). sve to j stalo u prostoriju 3,5x2x1,5. temperatura u prostoriji je oko 15 stepeni C, napravio sam ventilaciju (nema promahe). sto se tice osvjetljenja, imam 2 sijelice sa strana od po 25W. u kavezima su pojilice (niple), jedna nipla za 10 koka. hranim ih gotovom hranom, ja ne mijesam. molio bih vas da mi kazete vase misljenje za ove tkz moje uslove s obzirom da ja nemam nikakvog iskustva sem ovog sto sam iscitavao na forumu. unaprijed zahvaljujem.
P.S. da li kokama smeta florescentna svjetlost i da li je moguće umjesto ovih standardnih (zutih) sijalica postaviti tkz stedne sijalice koje daju bijelu svjetlost (ovo nisam nasao na forumu nigdje)
 
pozZz, posto ne mogu da otvorim novu temu, a novi sam na forumu, zelio bih podijeliti nesto sa vama a ujedno i zatraziti i misljenje ili eventualni savjet. naime, nabavio sam 120 koka nosilje (nikada do sada nisam imao), smjestio sam ih u kaveze duzine 3m, sirine 1,4m i 2 reda visine (kavezi su dupli). sve to j stalo u prostoriju 3,5x2x1,5. temperatura u prostoriji je oko 15 stepeni C, napravio sam ventilaciju (nema promahe). sto se tice osvjetljenja, imam 2 sijelice sa strana od po 25W. u kavezima su pojilice (niple), jedna nipla za 10 koka. hranim ih gotovom hranom, ja ne mijesam. molio bih vas da mi kazete vase misljenje za ove tkz moje uslove s obzirom da ja nemam nikakvog iskustva sem ovog sto sam iscitavao na forumu. unaprijed zahvaljujem.
P.S. da li kokama smeta florescentna svjetlost i da li je moguće umjesto ovih standardnih (zutih) sijalica postaviti tkz stedne sijalice koje daju bijelu svjetlost (ovo nisam nasao na forumu nigdje)

Dobrodošli na forum.Pošto kolega koji uređuje teme u živinarstvu, trenutno nije prisutan, probaću da pomognem.Pročitajte ovo http://poljoinfo.com/showthread.php?5-Pravila-.Poljoinfo-foruma
 
procitao, ovo oko predstavljanja sam vec uradio, samo ne znam dali sam potrefio u pravu rubriku. ako jos nesto trebam slobodno kazite da to uradim, nisam dosao ovdje da se zezam i sl, vec da saznam korisnih informacija o kokama nosiljama. hvala. lijep pozZz

---------- Poruka napisana u 22:57 ---------- Prethodna poruka je at 18:30 ----------

hvala Valjevac na korisnim informacijama
 
Uzeli bi 150-200 koka nosilja ali kao pilici pa da ih odranimo od malena drzali bi ih u slobodnom tovu u stali naravno sa ventilatorima na prozorima i mozda bi posle uzeli kaveze imamo svoj kukuruz u soju tako da nam ostaje mali deo da kupujemo od hrane i dali mogu neki saveti kada krenemo sta prvo da radimo za sada imamo 10 koka nosilja nose po 8-9 jaja na dan
 
Ako nemas nekog iskustva sa tim,bolje da se ne upustas i da uzmes gotove koke.Ima tu vakcinacija,secenja kljunova,veoma su stresne itd itd.
 
Pa mislim da se ne isplati uzimati gotove koke sada smo dali 6000 dinara za 10 komada a uzeli bi od 150 pa do 200.
 
Ne isplati se ni kupovati jaja po 15.:osmeh: Da me ne shvatis pogresno.Ne bi bio ni prvi ni poslednji koji je to radio,ali bi trebalo neko iskustvo.Ja samo kazem da to nije bas tako jednostavno.Nisu one dzaba 600 dinara.Naravno da taj koji gaji ima zaradu,ali jednostavno naplacuje svoj rad i naravno znanje.Ja ti licno tu ne mogu pomoci.Moj resor su brojleri.Oko nosilja znam veoma povrsno.
 
:ppozdrav::ppozdrav:
Pa mislim da se ne isplati uzimati gotove koke sada smo dali 6000 dinara za 10 komada a uzeli bi od 150 pa do 200.
A 126 dana svakodnevnih briga: pile, temperatura, plin, ventilacija, hrana, vakcine, debikiranje................Ko nije radio odgoj - ne zna za muke.
A trenutna cena jaja lepa i svi odjenom hoce koku koja nosi u trku jaja.
Odgoj se radi planski. Retko ko radi a da nema plasman. A u medjuvremenu nema sta da nije poskupelo od pileta, preko plina, hrane, goriva, vakcina veterinarske usluge.Ipak treba malo prikociti bar toliko da se popije po tura:ppozdrav::ppozdrav:
 
:ppozdrav:
Izgleda da je cena jaja pokrenula i potraznju koka nosilja,gde god sam zvao kazu prodato po 650 rsd.
Mislim da nisi dobro izveo zakljucak.Jaje krenulo a cena koka ostala ista: pile nije poskupelo, hrana nije poskupela, plin nije poskupeo, gorivo nije poskupelo - samo poskupelo jaje.
Simovicu to nije razlog da mi ne nazdravimo.Sve prolazi.......
Sve je to cena Evrope -nova pravila.U prostoru gde je do sada bilo 5 koka u konzumu treba da bude samo jedna da ima ljuljasku, da se klacka, da vegetira, da zivi u humanim uslvovima - nije jos propisano da gleda turske serije a mozda ce i to da bude.Njihovu opremu treba da nam prodaju.Kada je kupimo bice nova pravila i opet prodaja ili rasprodaja njihove stare opreme i to ti je to...........
Da ne pisem o tome gde je trenutno mnjk jaja u Evropi, da bi se uvezla sa drugog kontinenta, da su svesno unistena maticna jata.......teska tema
 
@valjevac

Ko zna, taj stvarno zna. Bravo za nasega drugara valjevca sto ne stedi svoje znanje na forumu::svaka cast::. Preci cu i ja na valjevsko, mozda cu biti pametniji.:haha:
 
;Evo predlog kako da nateraš koke da nose 3 jaja za 24 sata.:osmeh: Staviš koke u prostoriju bez prozora normalno sa klimom i ventilacijom , dobro osvetlenje i kalendar ispred kaveza tj.ispred gnezda. e sad kad im daš da jedu i kad pojedu ;ugasiš svetlo na svakih 7 sati tako da budu sat vremena u mraku onda opet režim pod svetlom pa hrana pa opet mrak i tako jedno 2 ;3 dana ;i kad budu naučile na to da dan traje samo 8 sati one će početi da nose na svakih 8 sati po jedno jaje   . Možda ih možeš zaj...ti i na 6 sati:haha::ppozdrav:
 
@zis a sta mislis da zaposli nekog da pali i gasi svetlo svaki cas mozda bude i karton jaja za 24 sata:haha:::novac::
 
Kolega @valjevac to je dobar zakljucak,sve "TO"nije razlog da mi ne nazdravimo.Moj "zakljucak" nije bitan,samo sam hteo reci da danas nisam nasao da kupim koke,bez da nekoga "pogodim".Nisam jedini sa pogresnim zakljuckom:haha:.
Ziveli!!

Kolega @zis sa tvojim "patentom" poskupece automati za zmigavce.:haha:
 
Ja sam imao pre dve godine 20 koka nosilja,svaki dan sam imao po 17-19 jaja,i cena je bila tad 10 dinara,sad su prestale da nose i jedna po jedna u supu xD
 
Kolega @valjevac to je dobar zakljucak,sve "TO"nije razlog da mi ne nazdravimo.Moj "zakljucak" nije bitan,samo sam hteo reci da danas nisam nasao da kupim koke,bez da nekoga "pogodim".Nisam jedini sa pogresnim zakljuckom:haha:.
Ziveli!!

Kolega @zis sa tvojim "patentom" poskupece automati za zmigavce.:haha:

Simovicu, nemoj da se ne razumemo, ja sam to samo prokomentarisao na "svoj nacin".Cenim tvoje postove i tebe kao clana ovog foruma
 
Nazad
Vrh