Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
gradim objekat 7m sa 8m,visina 2.2m sa 3.5m kosi krov.koliko mogu koka nosilja da drzim u kavezima?koliko prozora treba da imam? koliko osvetljenja treba?imam ventilator za izvlacenje vazduha fi 40. trebaju mi saveti oko objekta!
 
Zdravo kolege .. Htio bih poceti s uzgojem koka nosilja,kao dodatak kucnom budzetu . Za pocetak bih krenuo s nekih 100 komada .. Procitao sam dosta toga,ali mene zanima da li se kavezi u kojima bih drzao koke mogu napraviti ?? Ja nisam u mogucnosti nabaviti orginalne jer nema ih na ovo podruciju,svi drze u podnom (slobodnom) sistemu gajenja. Ako neko ima neku ideju ili skicu bio bih mu zahvalan :).? Lijep pozdrav.
 
@Maki

Strana 21 post br. 416, u ovoj temi. Samo malo treba prelistati temu i nacicete sve sto je potrebno.
 
Imam mali problemčić. Juče mi pala jedna kokoška i ako je ne diraju ona ustane jedva nekako i uzme hrane mada je to sve teško. Izvadio sam je iz kaveza dao hrane i vode i nakon nekih pola sata je već bila veselija. Posmatrao sam je i video da je očerupana na predelu batka i karabatka. Mislio sam da je u pitanju pacov ili miš međutim je to visoko očerupano da bi bilo to. Seo kod njih i gledam kad ono jedna iz susednog boksa očerupala svaku po malo. Ovu je ponajviše. Morao sam i nju da izbacim. Šta može to biti? Primećujem da se i druge pipolje ali slabije. Kao da nesto svlače jedna drugoj sa perija. Može li mi ko objasniti šta se to dešava?

Pronasao resenje problema. Imam petla i jednu domacu koku koje je dobio moj sin od jednog od deda. Lepo njih dvoje ubacio napolje u obor i ubacio tu sto je pocela da cupa i jos dve od ovih rasnih. Tako da su sada u oboru petao, 1 domaca i 3 nosilje zajedno. Sada ih petao pocupa od cas posla i sve mirne kao bubice. :haha:
 
koke nosilje

pozdrav!Uskoro planiram da obnovim jato koka.Mozete li mi reci za koju rasu da se odlucim?koja je rasa najbolja sto se tice nosivosti,krupnoce jaja?dal je neko imao iskustva sa nekim rasama osim tetra-sl i dal je zadovoljan?hvala
 
Dobar dan kolege. Da li mogu drzati koke nosilje u stali,znaci koke i krave bi dijelio zid... Da li se mohu javiti neke bolesti ili??
 
Glavni problem je amonijak - ako to eliminises a ne znam na koji nacin onda je i to izvodljivo.
 
Ta prostorija nije nesto velika,mozda da stane 80 -100 koka,naravno u kavezima. S ugradjenim ventilatorom i svom popratnom opremom,da to na nesto lici.
 
Ako ti sada u toj prostoriji ne osecas amonijak koji je proizvod aktivnosti susedne krave, ostalo radi po zanatu.
 
Ne znam odakle da pocnem :) Ovako imam 25 godina i resio sam da se zanimavam sa cuvanje koke nosilje. E sada ovaj forum sa procitao 3-4 puta :) i nasao sam skoro sve sta me je zanimalo. Jer moja drzava (Makedonija) potpomaga ovaj biznis pa sam podneo neke aplikacije za dodatna sredstava. E sad trazili su neki biznis plan ja sam to uradio i pred nekoih sat vreme su me zvali i kazu da nije realno. Pa bih zamolio nekog ako moze da uradi jednu racunicu kao sto je na prvoj strani ove teme post broj 3 ali u evrima i sa sadasnjim cenama. Ja te cene sto sam piso tamo sam gledo od jednog cenovnika ali kazu da nije validno pa ako moze neko da mi pomogne.
Mislio sam na ovaj del
Trenutna računica je:
Troškovi: kokoške 100 komx500din = 50000 din
hrana 100komx365danax0,12kgx27din = 118260 din
Minimalni troškovi su, dakle, 168260din. Tu treba dodati još struju za ventilator i osvetljenje, eventualno lečenje, cenu rada za čišćenje i sakupljanje jaja, cenu pakovanja i transporta itd.

Prihodi: 100komx365danax0.9x9din(prosečna cena jaja) = 295650 din.
Razlika: 127390 din/ 12 meseci = 10615din.

Hvala vam
 
@ik0

Dobro nam dosao kolega. Tesko da ce neko odgovoriti na tvoju molbu. To je odgovoran posao i to treba da ti sastavi neko ko se vec bavi tim poslovima, mislim na nekog ekonomistu ili agenciju koji zna da ukalkulise sve sto je potrebno i da bi komisija koja odobrava sredstva bila zadovoljna.
 
ovde jedino sto vidim da je nerealno je ovo.

"Prihodi: 100komx365danax0.9x9din(prosečna cena jaja) = 295650 din."

nosivost nije 100%.
znaci plafon jedna koka oko 300 jaja godisnje.
Plus ima valjda i neki mortalitet,tako od 100 koka nesto mora i da ugine.
cena jaja varira u zavisnosti od sezone.... nije uvek 9 din.


a cena objekta,kaveza,amortizacija istih.......

nije to bas tako jednostavna racunica.
 
Hvala na dobrodoslicu.
Nismo se bas razumeli uradili su meni ceo biznis plan, "izostaje" deo samo oko tih troskova. Znaci trosak za hranu i trosak za kupovinu kokoski...Tu sto sam nasao ja to je bilo jedna kokoska je 200denara (12 nedelji, 61,5 den=1euro) a hrana 15 den za kilogram...a oni kazu da to malo :S pa zato sam pito koliko to kod vas pa da zgolemim u nekih normala...
 
Hrana kg smese za koke nosilje racunaj 29,0-31,0 din. a cenu koka nosilja ne znam. Znam da je jednodnevno pile koka nosilja 65,0 din za kom. Prodaju se 18-to nedeljne koke nosilje pred pronos, pa ako uspem da saznam cenu javljam.
 
Ma i kod nas isto od 15-20 denara :S a jednodnevno pile je malo skuplje skoro evro. U svakom slucaju hvala na brzim odgovorima. Kad se sve bude sredilo valjda cu imati jos koe pitanjce :D ipak sam totalno nov u ovom poslu (inace sam informaticar-programer :) )
 
Hvala na dobrodoslicu.
Nismo se bas razumeli uradili su meni ceo biznis plan, "izostaje" deo samo oko tih troskova. Znaci trosak za hranu i trosak za kupovinu kokoski...Tu sto sam nasao ja to je bilo jedna kokoska je 200denara (12 nedelji, 61,5 den=1euro) a hrana 15 den za kilogram...a oni kazu da to malo :S pa zato sam pito koliko to kod vas pa da zgolemim u nekih normala...

Koke nosilje 18-to nedeljne se krecu negde od oko 5 do 7 evra. Zavisno gde se nabavljaju. Cenu hrane je vec naveo gospodin Dusko58.
Pozdravljam novog kolegu. :ppozdrav:
 
Ja ovih dana kupujem koke nosilje,tako da znam da kostaju 5e komad,18to nedeljne. A pitao bih Duska da mi kaze gde ima hrana po toj ceni,posto sve sto sam ja pronasao je bilo od 33 do 37 din... Hvala unapred... :osmeh:
 
Nazad
Vrh