Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Hvala puno. I ja tebi takodje zelim puno uspjeha u radu.
Znas sta cu ja da uradim? Ove godine cu pozvati veterineraa i neka mi on uradi mitarenje a ja cu sve fino da snimim i nikad vise mi nece biti potrban. Usudila bi se ja to sama da uradim ali se plasim da necu postici nosivost, zato mi on treba. A uzima 1,5E po koki.
To se fino rasiri najlon i sipa se neka hemikalija u hranu. Dalje ne znam. Proces traje 20 dana a sto se humanosti tice nema tu humanosti. Meni je moje kokice zao samim tim sto su u kavezima cio zivot.
Jaja su jeftina kod vas. To sto ti imas su prakticno domaca i kod nas su ona duplo skuplja.
 
Odg: Problem sa nosivošću

Imam jedno pitanje u vezi koka.
Moj tata i sestra su imali 15 koka(od prvog dana su kod njih)posle par meseci su pronele i dobro nosile,medjutim tata ode u bolnicu(bude mesec dana tamo)u tom vremenu sestra kupi hranu u drugoj prodavnici,nije palila redovno svetlo i koke su smanjile na 9 jaja.Sta je razlog,svetlo ili jednom promenjena hrana.Sad sestra priprema da prosiri na 50 kokica s tim da planira da mesa sama hranu,mesta ima dovoljno ima njihov ,kukuruz planira da kupuje samo druge komponente,cula je da je to isplatljivije.
Molila bih vas ako neko ima proveren recept da mi napise.
Pisala sam malo zbrda zdola al hvala vam unapred.
 
pozdrav svima. novi sam ovdje i odmah da kazem da imam problem pa se zato i obracam ako neko moze ili zna da mi pomogne. imam malu farmu koka nosilja ( 500 kom,). vec nekolko godina se borim sa sitnim bubicama koje ne mogu da unistim. to su mali sitni paraziti koji im sisaju nocu krv i mnoze se nevjerovatnom brzinom u nevjerovatnom broju posebno kada nastupe topliji dani. njihov strucni naziv ne znam ,ali ih zovu gvozdena buba zato sto se vezu za kavez a jos ih zovu i grinjica. etioli i insekticidi koje sam bar ja upotrebljavao ne mogu im nista. pomogao mi je prije tri godine neki preparat koji se rastvara u vodi ali covjek iz albanije odakle ga je i donio nije znao ime tog preparata , a vjerovatno mu nijesu htjeli ni reci. ima covjek, naucni radnik u subotici koji se bavio unistavanjem tih bubica ali je prestao da se bavi time. u pauzama izmedju dva jata prskao sam objekat najjacim otrovim nadajuci se da cu ih unistiti ali opet se kroz neko vrijeme pojave. ono sto je djelotvorno na njih je benzin ili jos bolje nafta ali se plasim da ne ostetim koku . molio bih zato ako neko ima neko iskustvo da mi pomogne,bio bih veoma zahvalan.
 
Dobrodosao.
Znam ja za jedno sredstvo koje ih uspjesno otklanja ali mislim da treba lijeciti uzrok a ne posljedicu. Nemoj da unosis polovne skoljke i pakete u farmu jer ih tako donosis od nekog.
Pitacu za naziv tog preparata, ne znam napamet.
Pozdrav.
 
hvala na odgovoru,grinjice mogu biti unešene samo priokilm ubacivanja jata u kaveze. jedino ako je neko imao problem sa ovim grinjicama može znati o čemu se radi.
 
Pozdrav svima. Izvinjavam se ako tema nije na mestu.

Interesuje me posto trenutno mi je jedina zarada od tovnih pilica ( trenutno ih 38 za klanje i 49 od jedne nedelje ), i hocu da prosirim posao tako sto bih kupio koke nosilje, pa me interesuje da li smeju zajedno da budu ( recimo kada su zimski dani ) u prostoriji mozda od 8m², recimo uz jedan zid su tovni pilice, a uz drugi koke nosilje u kavezu?
 
Hvala za ovu korisnu informaciju.

EDIT:

Samo me interesuje, posto ne kontam, kako da ih hranim, da konbinujem u toku dana travu,koncentrat i prekrupu ili...?
 
Moze i radi se cesto ali nije bas mnogo pametno zbog mnogo razloga a pre svega zbog nekih bolesti, cistoce, mogusnosti prenosenja pipe (vasi ) i sl.
 
Najbolje ih je zatvoriti u mracnu prostoriju i drzanjem bez hrane nekoliko dana izazvati vestacko mitarenje ali postoji vise programa mitarenja i to je dosta komplikovano ali se na vecu kolicinu koka isplati. Ovo treba raditi uz konsultacije sa nekim veterinarom. U novom ciklusu mogu da postignu do 85% nosivosti iz prethodnog ciklusa.
 
Ti ih zoves grinjice, ja ih zovem bubice, a zovu se PIPA. Ima ih na milion. Cekam da mi dodje sredstvo koje ih uspjesno uklanja, to se isto koristi za krompirovu zlaticu ali je zabranjeno, medjutim dobro je. I skupo.
 
Pazili sam i eto i ja sam ih dobila. Koke su mi stare 6 mjeseci. Tek sad sam primijetila.
 
Ja mojim kokama na 100kg hrane ubacim 1kg belog Aranđelovačkog mermera i sameljem . a inače uzimam super za koke nosilje ( neću reći kojeg proizvođača da ne ispadne da reklamiram) 30kg + 60kg kukuruz+10kg tritikala i ona kg mermera i da Vam kažem iskreno nemam tih problema sa kokama, a kolko vidim i sam proizvođač supera stavlja komadiće mermera kad se bolje zagleda vidi se. :cao:
Post je spojen: [time]1274308667[/time]
_________________________________________________
Branko mislim da je tebi ovo poznato pošto si i sam proizvođač koncentrata?!
 
poštovani članovi,pre svega da vas sve lepo pozdravim.već duže vreme pratim ovaj sajt jel se pripremam da držim koka nosilje,pa sam odlučio da vam se pridružim.
interesuje me ako neko može da mi kaže kakva je vrsta koka nosilje tipa SSL ? dali je to dobra vrsta ili da se možda odlučim za neku drugu.pozdrav.
 
Molim te da mi javis kako se naziva preparat i gdje se moze nabaviti. Unaprijed hvala.
 
Uvaženi članovi Foruma,
u cilju da se izbegne otvaranje i gomilanje velikog broja tema u okviru Živinarstva primetno u poslednje vreme da, (posebno novi članovi - verovatno iz neznanja), otvaraju nove teme iako postoje slične koje već otvorene.

Do konačne reorganizacije Foruma, gde će Živinarstvo biti organizovano slično Ovčarstvu i kozarstvu (konkretno znači: Tema: Koke nosilje -> Podteme: Ishrana, Oprema, Bolesti, pa Tovni pilići: ...., Ćurke: ..... itd.), molimo da o ovome vodite računa, jer predpostavljam da je većini jasno da bez obzira gde stave post, onaj ko prati Forum i interesuje ga pročitaće sigurno, iako to Vaše pitanje i komentar nisu dati kao nova Tema.

Da bi se smanjio veliki broj tema u vezi Koka nosilja, nekoliko istih, ili sličnih je spojeno u jedinstvenu Temu sa gore datim naslovom!

:ppozdrav: Moderator
 
Duze vrijeme pratim ovaj forum i prije svega bi da pozdravim clanove ovog foruma.Ja i moj muz posjedujemo veci objekat prazan vec duze vrijeme od kojeg razmisljamo da napravimo farmu koka nosilja.Mozda kapaciteta 20000. Sad bi ja vas lijepo zamolila, ako neko od vas ima predstavu, onako okvirno, koliko bi ta investicija kostala?

unapred zahvaljujem
 
@lunka

Teško da će Vam neko moći, čak i orijentaciono, reći koliko će to da košta. Preporuka je da pročitate ovih 20-tak stranica post-ova o kokama nosiljama, mislim da postoji šansa da dodjete do veoma lepih i korisnih saznanja.

Ako planirate da se ozbiljno uključite u rad ovog Foruma, bilo bi dobro da se predstavite na mestu gde je to predvidjeno. Za očekivati je da će Vam se mnogo veći broj "proverenih" i znanjem potkovanih forumaša iz ove oblasti, javiti i pokušati da pomogne?

U svakom slučaju dobrodošli!

:ppozdrav: Moderator
 
Onako grubo, da bi nabavili jato, opremu, hranu, transport, prodaja...
Mislim da bez nekih minimum 100 hiljada evra ne može da se počne takav posao.
 
Branko je napisao(la):
Onako grubo, da bi nabavili jato, opremu, hranu, transport, prodaja...
Mislim da bez nekih minimum 100 hiljada evra ne može da se počne takav posao.
Mislim da je to prilicno optimisticna procena
 
Nazad
Vrh