Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Razlog je ili nedostatak neke komponente ( cesto moze da bude razlog i nedostatak soli ) ili nedovoljna kolicina hrane i vode koja im se daje. Proverite i protok na niplicama za vodu. losa stvar je sto im se jaja brzo oslade i onda ih radije jedu nego hranu a tada je jedino resenje supa ili tiganj.
 
Odg: Problem sa nosivošću

Preko deset godina se bavi uzgojem i eksplatacijom koka nosilja(2000 kom).Ovaj problem mi se javljao četiri puta u različitim jatima. Kako sam proizvodim hranu a komponente kupujem kod istih pouzdanih dobavljača isključio sam mogućnost da je to uzrok pada nosivosti. Kako se problem javljao i u različito uzrastu koka i različitim godišnjim dobima ni tu nisam mogao da nađem nikakvu zavisnost. Imao sam mogućnosti da se konsultujem sa našim najvećim stručnjacima iz oblasti živinarstva ali ni oni nisu uspeli da nešto određeno kažu. Verovatno se radi o nekom virusu koji protutnji kroz jato i kako je došao tako i prođe. Od prve pojave simtoma do pada nosivosti na 30% obično prođe 4-5 dana a isto toliko im treba i da se vrate na nosivost na kojoj su bile pre"incidenta". Nikakve mere ne preuzimati sve samo prođe od sebe. Ista pojava se desila i kod kolege koji je udaljen sa farmom oko nekih 40 km sa istim posledicama i isto prošla bez ikakvih posledica. Ima li neko neko objašnjenje?
 
Odg: Problem sa nosivošću

Postoji fabrika za proizvodnju koncentrata koja se zove plavi kamen pa dali veterinar nije mislio na neki njiihov proizvod. Malo mi je cudno da kokama sme da se daje plavi kamen koji se koristi za prskanje vinograda? Padovi nosivosti nikad nisu bezazleni i velika je sreca ako se nosivost vrati na prethodnu. Kod nosilja konzumnih jaja to i moze da se desi ali kod nosilja teske linije za brojlere tesko.
 
Pozdrav svima!
Imam 15 koke nosilje stare dve godine i od jesenas su prestale da nose,jedna po jedna.Hranim ih kako kad-malo koncentratom,malo jarmom,a zimu su provele u hladnoj prostoriji.Posto ih gajim samo za svoje potrebe i veoma su mirne i umiljate,zao mi je da ih zakoljem(grozno zvuci) nego se nadam da ce sada s proleca da pronesu.Ne moraju da nose kao na pocetku,dovoljno je svaki drugi dan.Da li da sacekam jos malo?Da li ce one vise uopste da snesu jaja?
 
Ako koke jedu jaja mora da im se skrati kljun,to je najsigurniji nacin da ih sprecis u tome.Sece se samo gornji kljun toliko koliko je potrebno da bude kraci od donjeg za 1-2 milimetara.Gornji kljun kojim probijaje ljusku od jajeta,treba da se sece cesto jer brzo naraste-koke nosilje jedu "gotovu" hranu za razliku od domacih koje kjucaju po dvoristu i tako same sebi zatupe kljun.Ja u tu svrhu upotrebljavam obicne snajderske makaze. Dobro je da im se stavi cinija sa sasvim sitnim sljunkom koji one kljucaju i tada bolje vare hranu.
 
Proneće, ali ipak treba malo jače hrane. Napr smeša žitarica i soje, ili suncokreta.
 
vessna je napisao(la):
Ako koke jedu jaja mora da im se skrati kljun,to je najsigurniji nacin da ih sprecis u tome.Sece se samo gornji kljun toliko koliko je potrebno da bude kraci od donjeg za 1-2 milimetara.Gornji kljun kojim probijaje ljusku od jajeta,treba da se sece cesto jer brzo naraste-koke nosilje jedu "gotovu" hranu za razliku od domacih koje kjucaju po dvoristu i tako same sebi zatupe kljun.Ja u tu svrhu upotrebljavam obicne snajderske makaze. Dobro je da im se stavi cinija sa sasvim sitnim sljunkom koji one kljucaju i tada bolje vare hranu.

Varaš se i to jako.
Loša hrana je glavni uzrok što kokoške kljucaju jaja.
 
Glavni razlog sto koke jedu jaja je losa hrana i tu secenje kljuna ne pomaze. Kod jednog prijatelja su pre par godina jele a on nije hteo da menja hranu nego im je sekao kljun a na kraju im je i turpijao. Rezultat je da su skoro prestale da nose pa ga je to skupo kostalo jer je cena tada bila dobra. Moj savet je da proveritte i promenite hranu i prekontrolisite vodu.
 
U jesen koke koje su slobodne prestaju da nose jer se smanji duzina dnevne svetlosti i postaje hladno. Sada je otoplilo i dan je duzi pa ce i koke poceti da nose a trebalo bi ih isforsirati malo sa vitaminima, jacom hranom i mozda nekom sijalicom koja bi im gorela bar do 10 sati uvece. Ako se to uradi posle ovog dugog zimskog odmora bi trebalo da lepo nose. Nezgodno je jedino sto su stare vec dve godine ali bi trebalo imati efekta.
 
Hvala,Branko!Meni su tako rekli i ja ih poslusala.Jedu koncentrat za nosilje,uglavnom.Secenje kljuna pomaze kao prva pomoc,u to sam se uverila.Kasnije dugo nisu dirale jaja,iako im je porastao kljun.
 
Sto se tice svetla,potpuno ste u pravu,drzim ih slabo osvetljenoj prostoriji.Hvala svima.
 
kostovit u hranu, i bacajte im ljusku od jaja, oko mene svi kazu : -nemoj ljusku, navadice se na jaja i to- ali ako im obezbedis potrebno nece jesti jaja, jaja razbijaju i jedu instiktivno u nedostatku nekog minerala ili neke druge hranljive materije...
 
Pozdrav svima
Koke mi vec nekoliko dana imaju proliv.Ja pretpostavljam da je to zbog toga sto im je data veca kolicina ulja u hranu nego sto je trebalo.Treba li da im dajem neko sredstvo ili samo da promenim hranu?
 
Nadam se da sam dobru temu, nije bilo bolje, odabrala da postujem. :)
Ja imam 2500 koka. Stavila sam po 6 u kavezu i imam dobro iskustvo. Veterinari preporucuju po 4, svi stavljaju 5 a ja sam stavila 6. :)
Opremam je automatska, proizveo VOS Zabalj.
Imala sam 99% nosivost, necete vjerovati! Sad su stare skoro 6 mjeseci i imaju 94% nosivost.
Rasa je Loman, Nabavila sam ih kod jednog proizvodjaca iz Bosne.
Jaja su tamna jako, imaju prelijepu boju. Sjajna ljuska. To je valjda do rase.
Meni je ovo prva godina pa i ne znam mnogo o ovom poslu. Mislim prva da radim samostalno a inace je to porodicni posao (da ne kazem biznis pored toliko nasih rijeci).
Izdjubravanje je pomocu traka i izdjubravamo svaki 3 dan.
Svijetlo drzim od 6 do 9. (U Bosni drze od 7 do 9.) Sijelice su od 40w. Neki kazu da je to mnogo.
Sto se velicine jaja tice imam oko pola paketa B klase, 2 S-a i 4 A (dnevno). Mislim da su mi sitna jaja? Ali je dobra nosivost.
Davala sam neku hranu iz Zemuna, sad dajem Inberg iz Boljevca tj tamo je mjesaona a oni su iz Bg-a.
Crna Gora je zabranila uvoz jaja iz Srbije, to znam, ali koja je cijena jaja kod vas? Ovamo je na pijaci najjaca cijena i ide od 10 centi do 15, to je naravno maloprodajna cijena. U prodavnicama ima jaja i po 7 centi. Ja na veliko prodajem A klasu 30E a ima ih koji imaju stare kupce sa starim cijenama i do 40E. To kazu "kako koga ufatis''. U svakom slucaju cijene idu od 20 do 40E po paketu. Sad mi se poslije Vaskrsa nakupilo 40 paketa pa cu da ih dam za 22B, 24 A i 26 S.
Koliko se koke krecu u Srbiji sada?
Tek sam stigla na vas forum i ko malo dijete...A kako ovo, a kako ono...he he ...ne zamjerite.
Ako ima neko ko se razumije neka uleti sa nekim dobrim savjetom ili bar prokomentarise.
 
@Lady
Pozdrav i srdačna dobrošlica novom članu Foruma Živinarstvo, posebno kada u pitanju jedna dama. :ppozdrav: :cvetic:
Očekujemo dobru saradnju i korisne post-ove. Za sada sve odradjeno kako valja, uključujući i predstvljanje!

:ppozdrav: Moderator

P.S. Što se tiče promene Nick-a (nadimka Lady), obratite se porukom i molbom Administratorima (novii ili culy - kada su prisutni na Forumu nick-ovi su obojeni crveno), jer oni jedino imaju mogućnost da to urade.
 
kurta_75 je napisao(la):
ja kokice čuvam do ukupne starosti od godinu ipo dana, i onda ih izbacujem iz upotrebe,neke prodam a neke koljem. pokušavao sam da ih recikliram (veštački mitarim) ali nije pokazivalo neke rezultate (70 -75 %)
Koliko koka imas? Da ti ne persiram...to ovdje valjda nije obicaj... Koliko ja znam najbolji rezultati su 85% i to valjda treba uraditi u 10. mjesecu. Ja se nosim mislju da mitarim koke u avgustu, septembru jer imam mnogo dobro jato pa bi da ga maximalno iskoristim? Zavisi kako se uradi mitarenje. Ovdje u CG ima jedan veterinar koji to jako dobro radi ali je skup. Kokama treba da je toplo tada ali meni se pogodilo da mi ne bi trebalo grijanje pa cu najvjerovatnije to uraditi.
 
meni su imale proliv jer su se prehladile, naglo je otoplilo i ja i pojacala ventilaciju. cim sam im smanjila bilo je bolje. neke su cak i uginule a nosivost pala. sad je sve u redu. znaci, moze i zbog prehlade.
 
Lady je napisao(la):
meni su imale proliv jer su se prehladile, naglo je otoplilo i ja i pojacala ventilaciju. cim sam im smanjila bilo je bolje. neke su cak i uginule a nosivost pala. sad je sve u redu. znaci, moze i zbog prehlade.
Moguce da je zbog toga.I ja sam pojacano provetravao.
 
U odnosu na tebe,Lady,ja sam "sitna riba". Sad trenutno imam nešta malo preko 100 kokica,i isto toliko Japanskih prepelica. Pošto vrlo slabo ide prodaja verovatno ću da ih još smanjim. Što se tiče cene jaja, ja prodajem ovako: B-7d; A-8d;S-9d.
Mitario sam pretprošle godine (eksperimentalno) 50 kokica linijskog hibrida Hi-line, bez nadzora veterinara, po kalifornijskoj šemi,koju sam našao na netu. Sam proces traje nekih mesec dana(vrlo je okrutan, koke ostaju 7 dana bez hrane i 12-og do 14-tog dana bez vode).
Sad ti pošto ćeš da mitariš uz nadzor veterinara, verovatno ćeš primeniti neku humaniju metodu mitarenja. Želim ti puno uspeha u radu :cao:
 
Nazad
Vrh