Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Bez fotografije - nisam baš za komentar.
Sad cu da probam nesto nisam vican postavljanju slika.

- - - - - - - - - -

[video]https://www.imageshack.us/i/pnss8zN0j[/video]

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

ss8zN0.jpg


- - - - - - - - - -

dTt1ra.jpg


- - - - - - - - - -

v2pVlW.jpg
 
Ne brini, samo lepo hrani, menjaj vodu češće i obrati pažnju na ventilaciju.S vremena na vreme "zaviri" ispod krila da nema nekih neželjenih gostiju koji su se usled ovih temperatura "povampirili" pa ih ima i gde ih nikada nije bilo.
 
Pa one su po napolju sve vreme samo ujutru ih malo drzim zatvorene dok snesu jaje.Sto se tice vasi imao sam ja pandemiju prosle godine na domacim, sad lepo svako drugo jutro operem skroz sve sa vodom za svaki slucaj.One su u stali a zidovi su masna farba moze da se pere.Nema bolje preventive .Ja sam porucio bele al imali su kazu neki problem sa njima pa mi dovezli ove zute.
 
Добар дан,
интересује ме коју расу кока носиља узмем за двориште?
 
qs5gf7.jpg
Prodajem kaveze za koke nosilje 3 komada sa 2 boksa kapacitet max 4 koke.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav dobri ljudi! Uzeo sam cisto za svoje potrebe kavez i 10 mladih koka nosilja , hranu mesam sam jer imam vecinski deo svih potrebnih komponenti.
Od glavnih komponenti imam kukuruz , sojinu sacmu (44% prot) i suncokretovu sacmu (33% prot) i naravno neki dan sam dokupio stocnu kredu , premix i minazel plus.
Za privremeno sam umesao par kg ove recepture:
Kukuruz: 57%
Sojina sacma: 20%
Suncokretova sacma: 10%
Stocna kreda: 8%
Ulje: 3%
Premix: 1.2%
E sad koke su kod mene tek par dana i na toj hrani rezultati su slabi , jaja su sitna 50-55gr i nosivost je oko 70%.. Svetlosni rezim i ostali uslovi su super
Verujem da se koke jos uvek "uhodavaju" pa su zato rezultati malo slabiji ali ja bih svakako hteo za 10ak dana da zamesam nesto kvalitetnije a opet ne preterano skupo.
U jednom online konfiguratoru sam osmislio sam recepeturu da se uklopim u sirovine koje imam i da moram minimalno dokupljivat ostale komponente
Gledao sam da ispunim neke opste uslove proteina , kalcijuma , metabolicke energije i kvasca (cisto radi opsteg zdravlja koka) i to odprilike izgleda ovako:
Slika -> http://prntscr.com/j9g74i
E sad me zanima dali bi to bila dobra receptura, odnosno dali bi se trebalo jos sta dodati? I dali je potrebno obratiti paznju na metionin koji je u tabeli malo ispod granice?
Nije mi potrebna sad bas neka extremna nosivost 95% kao sto neki ovde imaju, ali da imam bar 80% i jaja neke normalne velicine to bi bilo lepo :)
Hvala unapred i zivi bili!
 
Druze to mi uopste nije zajebancija nego hobi i zadovoljstvo, isto tako mesam hranu i za tovne pilice i za neke rasne somborske kaporke sto sam pustio u avliju i prezadovoljan sam sa rezultatima.. Umesati 10kg hrane jednom nedeljno mi nije nikakav problem, to je posao od 10 min. Ja kad stavim sve na papir i podvucem crtu meni se to mesanje hrane itekako isplati a kad su rezultati dobri onda je tu i moje licno zadovoljstvo koje nema cenu.
Procitao sam ovu temu dva puta od pocetka do kraja i sve je tu meni manje vise jasno kao dan samo eto hteo sam da cujem misljenje nekog iskusnijeg sto se tice recepture i metionina.
 
Mislim da koke trebaju da budu i malo gladne... tada im se budi instinkt za samoodržanjem i za produžavanjem vrste. Moje koke najviše vole i prvo šta pokljucaju je suncokret u zrnu. Negde sam pročitao da on uzrokuje da jaja budu veća....

I mislim da treba da pustiš te koke zajedno sa kaporkama u dvorište....
 
Kupio sam 27.04 8 kom od 18 nedelja . Tako kazu i pre 3 dana burazer uzme jos 10 kom iznosene koje su pustene u dvoriswtu. Mlade koke su u kavezu za sada daju slabe rezultate pre 3 dana prvo jaje sutra dan samo jedno prekojuce 2kom juce 1 danas jedno. Dok koke koje su iznosene bolje nose. Recepturu sam dobio od gospodina Branka sa ove teme sam je prepisao i jedne i druge koke dobijaju istu hranu. E sad moguce je da ih nisam kupio sa 18 ned ? Ne mogu sliku da okacim da bih bolje pokazao. Zumance je bledo zute boje
 
Poslednja izmena:
Verovatno im treba jos malo vremena da se "zaukaju", nista se ne sekiraj ako je hrana dobra i koliko toliko raznovrsna bice sve kako treba za nedelju dana :) ... Tako je i kod mene bilo.. Od 10 kokica 4-5 sitnih jaja dnevno i to je to.. Zumance isto tako svetlo zute boje, cim sam poceo da mesam svoju hranu sa patentovim premixom u roku od par dana nosivost se povecala na nekih 80-90% i zumance je dobilo tamniju zutu boju. U drugoj nedelji nosenja nosivost se popela na nekih 96-98% i za sad sam vrlo zadovoljan. Jedino eto sto su jaja malo sitna 10 komada bude oko 590 gr sto pada u B klasu. Pusticu ih jos nedelju-dve da se zaukaju pa cu recepturu blago promeniti odnosno pojacati kalorijski i proteinski, povecacu sojinu sacmu za 1% i sojino ulje za 1% pa cemo da vidimo kolika ce jaja biti :)
 
Verovatno im treba jos malo vremena da se "zaukaju", nista se ne sekiraj ako je hrana dobra i koliko toliko raznovrsna bice sve kako treba za nedelju dana :) ... Tako je i kod mene bilo.. Od 10 kokica 4-5 sitnih jaja dnevno i to je to.. Zumance isto tako svetlo zute boje, cim sam poceo da mesam svoju hranu sa patentovim premixom u roku od par dana nosivost se povecala na nekih 80-90% i zumance je dobilo tamniju zutu boju. U drugoj nedelji nosenja nosivost se popela na nekih 96-98% i za sad sam vrlo zadovoljan. Jedino eto sto su jaja malo sitna 10 komada bude oko 590 gr sto pada u B klasu. Pusticu ih jos nedelju-dve da se zaukaju pa cu recepturu blago promeniti odnosno pojacati kalorijski i proteinski, povecacu sojinu sacmu za 1% i sojino ulje za 1% pa cemo da vidimo kolika ce jaja biti :)
!. kukuruz 61kg
2.sojina pogaca 20kg
3.Suncokretova sacma 5kg
4. kostano brasno 3kg
5. stocna kreda 8kg
6.dikalcijum fosfat 1kg
7.so0.5kg
8.premiks za nosilje 1kg
9.ulje 1kg
 
Ta receptura je po meni ok ali cini mi se da se uz neke sitne promene moze bolje izvesti.. Ja sam recepturu pravio uz pomoc kalkulatora na sajtu poljoberza.net
I kada se na tom sajtu unese ta tvoja receptura ispadne po nekom njihovom normativu da ti fali malo proteina. Ti imas oko 16% a sajt govori da je pozeljno 16.5% . Ovo ostalo je sve super , metabolicka energija taman , kalcijum vrlo dobar.
E sad ja bih mozda tu dodao 1 ili 2% stocnog kvasca i za isto toliko smanjio kukuruz . Kvasac bi ti taman digao malo te proteine a dobar je za varenje i za opste zdravlje koka.
Eto to je neko moje misljenje , ti sam proceni dali ti se vredi cimati i truditi oko tih nekih detalja...
 
Ta receptura je po meni ok ali cini mi se da se uz neke sitne promene moze bolje izvesti.. Ja sam recepturu pravio uz pomoc kalkulatora na sajtu poljoberza.net
I kada se na tom sajtu unese ta tvoja receptura ispadne po nekom njihovom normativu da ti fali malo proteina. Ti imas oko 16% a sajt govori da je pozeljno 16.5% . Ovo ostalo je sve super , metabolicka energija taman , kalcijum vrlo dobar.
E sad ja bih mozda tu dodao 1 ili 2% stocnog kvasca i za isto toliko smanjio kukuruz . Kvasac bi ti taman digao malo te proteine a dobar je za varenje i za opste zdravlje koka.
Eto to je neko moje misljenje , ti sam proceni dali ti se vredi cimati i truditi oko tih nekih detalja...

Naravno da vredi cimati se. Ako radimo nesto da to bude kako valja. Recte mi u vezi svetla njima treba neki odmor od 7h mraka da tako kazem. I da li valja ubaciti svezu detelinu ? Hvala na savetima
 
Bumblefoot

Ako moze pomoc to jest ako neko zna ili se sretao sa tim problemom , radi se o jednoj ozbiljnoj infekciji na nogicama mojih koka .Sve sam uradio sto sam znao i cuo i sto su mi rekli da uradim ali je postalo kriticno kod nekoliko koka .Radi se o rasi Beli Leghorn a bolest sam pronasao na netu kako se zove, na engleskom Bumblefoot ne znam kako se to zove kod nas .Infekcija je prvenstveno na Leghornu ima i poneka nosiljka ali mnogo bolje podnose . Jednostavno im se nogice naduju ko krompirici i kad se pritisne izadje nesto zuto ko suvo grozdje i vece .Da ne objasnjavam evo kako to izgleda .Pokusao sam da ih operisem i stavljam Hidrogen i Jod i antibiotik nekima je pomoglo ali neke jednostavno nikako da im bude bolje dve bas kriticne noge su im bas otekle i kad pokusam nesto da uradim ide mnogo krv
I to nisu najgori slucajevi
 
Nazad
Vrh