Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Hvala vam na odgovorima, to je bila i moja procjena.
 
Postovani,da li bi neko mogao da objasni moj problem..Naime,uzeo sam dvadesetak koka,prosle godine negde Augusta meseca..zeznuo sam se,sto odmah nisam i kaveze uzeo,nego sam ih ostavio podno da nose..sve ko sve,imaju odlicne uslove,koncentrat ne menjam..nosile su i do 18-19 jaja na dan,da bi pre mesec ipo dana..prestale da nose..mozda dva tri jaja na dan...normalno jedu,zivahne su,pevaju..ali nece da nose..to se desilo od jednom..pa ne znam sta mi je za ciniti..molim za pomoc..
 
Prvo pzdrav svim clanovima foruma...
Posto sam apsolutno nov u ovome,zanima me koliko bi kostala oprema,tacnije kavezi,ventilacija...itd...sve sto je potrebno za farmu koka nosilia od 10000 kom.Koliko trenutno kosta kg hrane za koke nosilie?
Hvala unapred na odgovorima... :ppozdrav:
 
E ovako, prečitao sam ovu temu i molio bih Branka ako može da mi odgovori na pitanje:

Nalazim se u Prijedoru, BiH, i planiram da započenm proizvodnju jaja. Apliciraću za kredit i imam nedoumica uvezi ishrane koka, pa bih stoga zamolio Branka ako može da mi kaže konkretno šta im moram davati, prema onom što sam pročitao to je 130 grama po koki dneveno i kukuruz sa posbeni koncetratom za njih u određenom omjeru.

Moja računica izađe:
-Kako ovdje postoji i gotova hrana i iznosi 60,84 feninga/1kg (30,42 centa) = 79,09 km dnevno na 1000 koka, međutim ovo bi me izašlo mnogo jeftinije kada bih ja lično pravio hranu prema ovim uputama (130 grama , sa kukuruzom, koncent. i mozda ponekim dodatkom)
-kredit bi me izašao 4.33 km na dnevnom nivou
-zakupnina objekta 13,33 km takođe dnevno (planiram da zakupim prostor kompletno opremljen za navedenu proizvodnju)
-ostali tekuću troškovi 5km dnevno

= što sve izađe 79,09+4,33+13,33+5=101,75
900 jaja (od 1000 koka nosilja, znam da bi mozda trebalo staviti i 950 ali računam ovo kao najnižu moguću granicu) po cijeni od 0,14 feninga = 126 km dnevno

profit bi bio 24,25 km dnevno(nismo još uračunali ambalažu) , što je malo
međutim ako bih sam pravio hranu kao što sam rekao, možda bih uspjeo da smanjim troškove za hranu na 40 feninga, i navedena cijena jaja je odprilike najniža, a naravno neće sva biti prodavana po toj cijeni.(planiram 1500 komada da ubacim, a računao sam na uzorku od 1000 koka)

S toga bih zamolio gospodina Branka da mi kaže konkretno šta bih trebao mješati u hranu i u kom omjeru.

Hvala unaprijed
 
100kg koncentrata za koke nosilje, jednostavna receptura sa malo komponenti i približno 17% proteina:

Kukuruz 60
Sojina sačma 15
Suncokretova sačma 33% 10
Stočni kvasac 4
Kreda 7.5
Dikalcijum fosfat 1
So 0.25
Mast ili ulje 1
Premiks sa bojom 1.25

Jako je bitno nabaviti kvalitetan premiks i obavezno sa veštačkom bojom.
 
Odg: Koke nosilje - pitanja, problemi, saveti ...

Na ovu temu se javljam sa "malim" zakašnjenjem,moje talijanke nose jaja sa čisto belom ljuskom a marasel sa zelenom.
Pozdrav :cao:
 
Jel moze neko da mi odgovori na moj prethodni post...vrlo mi je bitno...koliko para treba za takav poso..molim vas pomagajte :sta:
 
Nabavio sam 100 komada mladih nosilica koje držim na podu,sa ispustom,dobrim svetlom (cele noći) i ventilacijom.Posle pronošenja primetio sam da su neke od njih počele da gube perje.To je "izazvalo" druge da ih kljucaju,dva komada su praktično ubijena na taj način.Pretpostavljam da je u pitanju nedostatak nečega u ishrani.Ima li neko ideju o čemu se radi?
 
Kokama nosiljama dajete dnevno po 120 grama hrane.Ujutru po 60 i po podne po 60.grama.Svetlosni režim može biti jedan od uzroka kljucanja.Kažem jedan od uzroka.Svetlost treba da je jačine oko 5wati na metar kvadratni i treba da im gasite svetlo uveče oko 22.chasaa do ujutru u 06.h.To možete postići i sa jednim tajmerom koji ne košta više od 1.100.dinara.Ali ako imate problema sa redovnim snabdevanjem struje najbolje je uzeti elektronski tajmer.Premosti vreme bez struje sa baterijom i programirano vreme se ne narušava.Hrana takođe može biti jedan od uzroka kljucanja ako u njozi nema sve ono što im treba.Ja ipak mislim da je režim svetlosti odradio svoje i da je to osnovni razlog kljucanja.Toliko od mene sa željom da što pre rešite problem.Inače ja nisam pristalica podnog sistema kod koga nosilja zbog gomilanja na gnezdu u vreme nošenja jaja.
:ppozdrav: :ppozdrav:
 
Odg: Koke nosilje - pitanja, problemi, saveti ...

Goran ST02/19 je napisao(la):
hvala puno,da li mozes napisati koje rase kokosaka nose zelena,bela i braon jaja!!! :cao:
Pozdrav :cao:
Koke koje nose takva jaja su rase Araucane.
34skxzm.jpg


Prava izvorna araucana dolazi iz Južne Amerike, tačnije iz Čilea. Otkrivena je u 16. veku i uvezena u Europu. Pleme Arauca, u visokim Andama uzgajalo je ovu kokošku u svom izvornom obliku, kako navode neki izvori još i danas se tamo može naći (sada mali broj) izvornih araucana. Prvi ju je primetio 1519. godine Magelan i nazvao ih današnjim imenom. Drugog puta se spominju u spisima Španskog generala Cabota, gde spominje kokošku koja nosi plava jaja a ima je u Španiji.
U kasnijim spisima araucana se spominje još nebrojano puta, a većina literature kao izvurnu araucano novodi kokošku koja je specifična po perju razvijenom tako da pokriva uva i proteže se sve do pola glave sa obe strane, što nema niti jedna druga rasa kokoške na svetu. Smatre se da se prilagodila na klimu u Andama te zaštita od vetrova. Druga specifičnost je ta da nema repa, a treća da nosi plava jaja.
Iz toga izvornog oblika razvile su se sve sadašnje varijante Araucane.
3wi1e.jpg

A ovako izgledaju pilići od tih zelenoplavih i drugih jaja :haha: :haha: :haha:
2iie6nb.jpg

Malo šale ovo su pravi araukančići :bravo: :bravo: :bravo:
w89edu.jpg
 
"carbaryl"

Moj drugar ima problema sa vaškama koje su se pojavile kod koka nosilja - bavi se proizvdnjom jaja - konzumom.Zamolio me da se raspitam gde se može nabaviti lek protiv kokošijih vaški pod nazivom "carbayl" ili "carbaril".Ako neko na forumu može da mi odgovori na to pitanje biću mu zahvalan.Može bi dostaviti i na p.p. da ne zamaramo ostale na forumu.Hvala unapred.
:ppozdrav:
 
Za "carbary" nisam cula. Ali, veoma efikasno sredstvo, dostupno u gotovo svakoj poljo-apoteci ili vet-stanici, ti je NEOSTOMOSTAN. Prodaje se u ampulama kao za injekcije, uputstvo je prilozeno i VRLO je delotvorno. Inace, zivinske "vaske", u narodu poznate kao "pipe", veoma uticu na nosivost, jer iritiraju zivinu i prosto receno piju joj krv. Medjutim, tvoj prijatelj ce malo da ima problem, obzirom da terapija zahteva da zivina bude privremeno izneta iz objekta, da se sve povrsine predju i da se svaka koka poprska pod svako krilo. NIKAKO u lice ! Nije mali posao, al bice jos gore ako nesto ne uradi.
 
chickenlover je napisao(la):
Za "carbary" nisam cula. Ali, veoma efikasno sredstvo, dostupno u gotovo svakoj poljo-apoteci ili vet-stanici, ti je NEOSTOMOSTAN. Prodaje se u ampulama kao za injekcije, uputstvo je prilozeno i VRLO je delotvorno. Inace, zivinske "vaske", u narodu poznate kao "pipe", veoma uticu na nosivost, jer iritiraju zivinu i prosto receno piju joj krv. Medjutim, tvoj prijatelj ce malo da ima problem, obzirom da terapija zahteva da zivina bude privremeno izneta iz objekta, da se sve povrsine predju i da se svaka koka poprska pod svako krilo. NIKAKO u lice ! Nije mali posao, al bice jos gore ako nesto ne uradi.

U svakom slučaju hvala na informaciji ali ovaj lek "carbaryl" je nešto što provereno i veoma efikasno ali ga je sada teško naći u vet.apoteci.A o tretmanu objekta moj drugar je dosta upoznat.Hvala još jednom i prijatno
 
Mislim da neće odudarati od naslova ali me intreresuje koje su cene koka nosilja u vašem kraju.Koka nosilja stara 18.nedelja.Hvala unapred
:ppozdrav:
 
ovde kod mene u Nisu, kokica stara 18nedelja kosta 450din.svi se zale kako je skupo :sta: :sta:
 
Nazad
Vrh