Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
S

somborac025

Guest
Planiram da probam uzeti koke nosilje, sa obzirom na trenutnu cenu kokošijih jaja. Interesuje me ima li neko iskustva sa držanjem koka nosilja, kao vid dopunske zarade?

Šta bi trebalo sve da se uzme u obzir prilikom izračunavanja troškova držanja?
 
Oko 120g dnevno su potrebe hrane po jednoj kokoški, u suštini to je kukuruzna prekrupa i koncentrat u odnosu 3:1, ja imam 15 nosilja za svoje potrebe, ali ostane jaja i za prodati eto toliko da same sebi kupe koncentrat, i dodajem im suncokreta, sitno seckane trave i ponekad žita, retko kad se desi da bude 13-14 jaja dnevno.
Cene jaja se kreću od 8-11 din, zavisno od veličine, broj koji ćeš držati zavisi ti najviše od prostora i plasmana jaja, i ne zaboravi da za ozbiljno držanje moraš imati kaveze za nosilje, inače nema posla, govorim ti iz ličnog i iskustva prijatelja.
 
Da bi nosilje postigle vrhunsku nosivost, dakle iznad 90 %, potrebno ti je više stvari.
Potrebni su ti kavezi, po mogućnosti sa tacnama, ali i tzv A-tip nisu loši, ali zauzimaju više prostora.
Za tvoj hobi sistem, tj. kao dopunska zarada, nije potrebna prevelika prostorija. Bitno je da bude sa ventilatorom (radi odvođenja amonijaka, ali bez promaje koja je vrlo štetna) i sa izolacijom tavana (zbog letnjih visokih temperatura). Takođe, treba ti povesti računa o režimu osvetljavanja. Za to je najbolje da potražiš savet veterinara, ali takvog koji radi na nekoj živinarskoj farmi. Jako je važno da na kokoške koje su u kavezu ne pada dnevna svetlost direktno, jer se javlja kanibalizam.
Hrana treba da bude kvalitetna, sa min 17% proteina. Moja preporuka za tvoj teren je hrana koju proizvodi VZ Subotica. Ako imaš svog kukuruza, onda je malo jeftinija varijanta spravljanje hrane kod kuće. Kupiš superkoncentrat za nosilje i on se meša sa prekrupom u odnosu 1:2.
Na zeleniš zaboravi...
Ako se zadovolje ovi uslovi onda ćeš od napr. 100 kokošaka svaki dan imati 90 do 95 jaja dnevno.
Kokoške ne mogu trajati, tj izdržati takav tempo proizvodnje duže od godinu dana.
Da bi ti bilo isplativo, tj da bi dopunio kućni budžet kreni sa minimalno 60 komada.
Cena kokošaka sa 18 nedelja starosti je oko 500 din/kom.

Trenutna računica je:
Troškovi: kokoške 100 komx500din = 50000 din
hrana 100komx365danax0,12kgx27din = 118260 din
Minimalni troškovi su, dakle, 168260din. Tu treba dodati još struju za ventilator i osvetljenje, eventualno lečenje, cenu rada za čišćenje i sakupljanje jaja, cenu pakovanja i transporta itd.

Prihodi: 100komx365danax0.9x9din(prosečna cena jaja) = 295650 din.
Razlika: 127390 din/ 12 meseci = 10615din.
Ovo je minimalna zarada prema trenutnim uslovima, ali treba uzeti u obzir da je trenutno najveća cene jaja, i da na proleće počinje da pada, da je za Uskrs najveća potražnja i cena, a da zatim drastično opada tražnja. Dakle za to ti je potrebno odmah tražiti sigurne kupce, poput prodavnica, pekara, kolačara, žena koje prave torte itd.

Nadam se da nisam bio preopširan.
 
Ja sam iz Smedereva i interesuje me koju hranu da kupim pošto ima puno vrsta. Koliko kokoški ide u jedan kavez sa tacnom i koje se koke nosilje najbolje isplati kupiti. Ne mislim najjeftinije.
 
Ako je u pitanju manji broj kokošaka onda ti je isplativo kupovati hranu. Sigurno dobra je od Vet. zavoda Subotica, VZ Zemun varira sa kvalitetom. Za druge ne znam...
Znam da ono što sam napraviš je najbolje. To ti je isplativo ako ideš sa većim brojem kokošaka.
U kavez sa tacnama ide po pet kokšaka, ali mnogi praktikuju po četiri...
E, kupovina 18-to nedeljnih kokošaka zna da bude prava lutrija. Tu ima neverovatno mnogo laganja i podvala. Kokoške treba da potražiš od prodavca u koga imaš veliko poverenje.

Traži kokoške tipa Tetra-SL, Isabraun...
 
Pa ovo sa nazivima rasa je koristan info, sa obzirom da kod nas se kaže da su koke nosilje one crvene. :D
Mali surf po netu daje ogroman broj rasa koka nosilja, pa je poželjno da što više praktičnih iskustava na tu temu se napiše. :cao:
 
Šteta što je umro gazda od Zrenjninske Tehnoopreme, jer su oni bili najveći proizvođači mladih koka nosilja u Srbiji. Mislim da su oni forsirali hibrid Isabraun.
 
A koje koke su sada trenutno najkvalitetnije i gde se mogu nabaviti. Neka se javi neko ko je skoro kupio pa da vidimo kako da se ostali zainteresovani odlučimo o kojoj se sorti radi. Ja bih za početak kupio 100 kom. ali pošto ovde u Smederevu nemam poverenja u nikog pošto svi hvale svoje koke a posle 14 dana kukulele tako da ti ni veterinar nemože pomoći. Toliko od mene.
 
Sada ćeš teško naći kokoške jer je cena jaja velika, pa je samim tim i potražnja za kokama ogromna i trenutno prevazilazi domaću ponudu. Ja čekam isporuku početkom februara. Moj proverni dobavljač je iz Zrenjanina. Njegov tel. ti stiže na pp...

Kokoške punu nosivost dostižu tek negde oko 22.-23. nedelje. Ako kod tebe stignu sa 17-18 nedelja, usled utovara, istovara i transporta dožive stres, tako da pronesu najranije za 7 do 15 dana i nakon toga punu nosivost dostižu tek za 20 do 30 dana...

Većina veterinara pojma nemaju oko kokošaka. Jedino neki koji radi na nekoj farmi nosilja...
 
Nova informacija: koke nosilje od 18 nedelja starosti (ako imaju toliko) za isporuku u januaru - februaru imaju cenu od 600 din/kom.

To znači da je trenutno uzgoj koka nosilja investicija dinar na dinar.
 
Svima srecni Bozicni i Novogodisnji praznici !javascript:void(0);

Cuo sam da su Somborska kaporasta i banatski golosijan dobre sorte kokosaka i za nosenje jaja( oko 200 komada godisnje) i za klanje( oko 1.5 -2 kg) a ne moraju da se drze u kavezu , nego mogu kao domace koke da trce po dvoristu.To bi mi odgovaralo za kucnu upotrebu , ali gde da ih nabavim i posto?
 
Sa proizvodnjom takve vrste živine se bavi inkubatorska stanica u NS, mislim da se zove "Živinarstvo" u Jevrejskoj ulici, tj. produžetak prema Veterniku, pored doma Vojske.

Njihov sajt: www.dmzivinarstvons.com/
 
  • Like
Reagovanja: som
Nisam primetio da kaporka bolje nosi od susex_a za golosijane ne znam nedrzim ih zbog izgleda
 
Branko care hvala za sajt

Za golosijane i kaporke sam cuo da su odlicne koke za dvoriste ako neko ima iskustva sa njima ili sa nekim jos boljim bio bih jako zahvalan da to podeli sa nama
Hteo bih neku dodatnu zaradu ali nemam bas neke posebne uslove osim dvorista na kome bih napravio neki mali kokosinjac pa sta mi Bog da
ivanhoe ni ja ih ne bi drzao zbog izgleda nego zbog jaja i mesa
 
Zavisno koliko planiras da cuvas. Polovna oprema iz velikih farmi za 100-200 komada 1.5e po kokici. E sad novi kavezi kucne radinosti za 10 kom 20e sa pocinkovanim poilicama (ne automatskim). Ti sad vidi, ako planiras nesto na vise najbolje da se informises po oglasima. Zbog uvodjenja HASSAP-a ima dosta uvezene opreme sa zapada koja kod nas moze da gura jos neko vreme, ali ne dugo. Onda mu dodje pitanje dali se isplati kupiti je?
 
Na sajmu je za te pare covek izragyivao nove toplo pocinkovane,a 2 za tovljenike (brojlere)
Tip je iz centralne srbije,Reklamni materijal mu nisam uzo jer za Suboticu nije bio zainteresivan.
On je imo jedini sistem za izgyubrivanje
 
branko je napisao(la):
Ako je u pitanju manji broj kokošaka onda ti je isplativo kupovati hranu. Sigurno dobra je od Vet. zavoda Subotica, VZ Zemun varira sa kvalitetom. Za druge ne znam...
Znam da ono što sam napraviš je najbolje. To ti je isplativo ako ideš sa većim brojem kokošaka.
U kavez sa tacnama ide po pet kokšaka, ali mnogi praktikuju po četiri...
E, kupovina 18-to nedeljnih kokošaka zna da bude prava lutrija. Tu ima neverovatno mnogo laganja i podvala. Kokoške treba da potražiš od prodavca u koga imaš veliko poverenje.

Traži kokoške tipa Tetra-SL, Isabraun...
Branko mozes li postaviti neku recepturu za koncentrat koji sam pravis,naravno ako ga imas?
Imam svoj kukuruz,soju,suncokret pa bi mi se isplatiko da sam pravim hranu!
 
Nazad
Vrh