Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
postavih jedno pitanje al ajd da ponovim. treba da idem po 20 novih koka nosilja put je dug oko 25-30km pa me zanima da li je ok da ih spakujem u kartonske kutije sa izbusenim rupama i da ih prekrijem, jer ce prozori biti otvoreni? da li ce im smetati promaja?
Sve zavisi od lokacije.Ako je lokacija "Okolina" onda je to mnogo komplikovano
 
Kolege imam problem.
Evo već druga nesilica mi krepava. Pustene su po vani i imaju za jest šrot i koncentrat mijesano i kostovit.

Problem je sljedeci.
Dvjema nesilicama su se pocele grciti onako uvijati "prsti" prema unutra i to na obje noge.
I onda više ne mogu hodati,nego se vuku doslovce sa onako svim povijenim prstima i krepaju.
Evo ova sto je jos ziva, sumnjam da ce izdrzat jos dva tri dana.

Jel imo netko slican problem? Sto moze biti uzrok?

Moj savet je obratiti se veterinaru, mislim da je neka bolest u pitanju.

Sada se pojavilo nesto slicno i kod mene.
Naime jedna koka mi je samo legla i ne moze da ustane evo treci-cetvrti dan. Isto su se zgrcili prsti na nogama i samo lezi. Normalno jede i deluje da je sve uredu ali na noge nikako. Obratio sam se i veterinaru medjutim odgovor je bio da je nedostatak nekog vitamina ili od vrucine. :sta:
Pokusacu sutra da nabavim amino ili AD3 kapi pa probati a ako je neko imao nesto slicno i uspeo da povrati u normalan zivot neka pise.:ppozdrav:
 
ja imam pitanje hocu kokama da stavim pojenje preko nipalica...koliko otprilike treba nipalica za svaki od kaveza u kavezu ima 5 komada?
 
Pozdrav forumasima .... interesuje me da li mogu da predjem sa gebi hrane na 100% a da slucajno ne poremetim nosenje zbog naglog prelaska?
 
Miljane nece moci niko da ti garantuje da nece biti problema. Svaki prelazak sa mesaone na mesaonu nosi i rizik, pa je tvoje da ti odlucis. Mada ne mora da bude problema.:ppozdrav:
 
Ja sam u potraznji za oko 1000 kaveza i koka, da ulozim i krenem pa da probamo. Jedino se bojim plasmana gde ce sve to otici jer nemam ideju kako plasirati? Gde vi i kako prodajete svoj proizvod ? Naplata kako ide ?
p.s. ova gore firma je preskupa traze za kavez od 60kom 19500 tj 120 30000 , a ja naso u Nisu covek pravi kaveze za 20kom za samo 3000din dakle za 60 9000din usteda preko 100evra po kavezu nije mala
 
Pazi samo na kvalitet kaveza,debljinu cinka.Kokosiji izmet nagriza,pa ako je los cink brzo propadne.Inace sto se tice plasmana gadna vremena.Mnogo prevaranata,odnesu pa ne plate.Trenutna cena jako losa,jos ako nemas sigurnu prodaju,bolje batali.
 
@rosuljac

Nemoj da te nas drugar SAMA demoralise, ali ja bih krenuo da sam na tvom mestu sa manje koka pa ako krene kako treba lako je povecavati i siriti posao.:ppozdrav:
 
Slazem se da sad treba krenuti.U taj posao se krece kad je losa cena,pa se ceka trenutak za zaradu.Kad je dobra cena svaka susa bez uvrede zapati koke,pa se posle pojavi visak na trzistu.Slazem se da treba krenuti sa manjom kolicinom i kako se siri trziste,tako se i povecava kolicina koka.Ipak treba biti spreman i na minus,da se ne bi stvarno demoralisao.Svaki minus se na kraju pokrije plusom,ali to treba podneti i psihicki i materijalno.Fizicki vise niko ni ne racuna.
 
Ma znam al sa manjim brojem se ne isplati placati radnika koji ce raditi na farmi oko 200e+porezi, ja nemam vremena svaki dan biti tamo vec bi 2 puta nedeljno nosio hranu i ostale potrebstine i uzimao jaja i vozio kupcima ( 45km je od mene ). Taj deo sam razradio al me zeza samo plasman kako, gde prodati i kako naplatiti.
p.s. inace farma je velika dve hale ogromne ( projekat neki sa Grckim partnerima radjen pre 5 god pravljeno za 120 bikova al puko posao pa stoji prazna ) ogromna upravno/stambena kuca na 2 sprata sa magacinima pored moze da stane veliki broj cega god.
 
Ma znam al sa manjim brojem se ne isplati placati radnika koji ce raditi na farmi oko 200e+porezi, ja nemam vremena svaki dan biti tamo vec bi 2 puta nedeljno nosio hranu i ostale potrebstine i uzimao jaja i vozio kupcima ( 45km je od mene ). Taj deo sam razradio al me zeza samo plasman kako, gde prodati i kako naplatiti.
p.s. inace farma je velika dve hale ogromne ( projekat neki sa Grckim partnerima radjen pre 5 god pravljeno za 120 bikova al puko posao pa stoji prazna ) ogromna upravno/stambena kuca na 2 sprata sa magacinima pored moze da stane veliki broj cega god.


Rad sa kokama nosiljama ili konzum, kako se kaze u tom nasem zivinarskom zargonu, nije bas tako lak zalogaj.POred te dve hvale i nekog prostora treba dosta uloziti u opremu a oprema nije samo kavez za koke. A to dva radnika koji ce da .......Nema prijatelju od toga nista.Ako ti nisi u zivinarstvu prisutan 24 casa dzabe od radnika.Nemam nameru da te obeshrabrim ali imam utisak da ti ne vladas materijom.
Izvini alo ovo je dobronamerno.Ne trreba se zaletati a ne tfgreba ni obeshrabriti.Moj post nije imao nameru da te obeshrabri ali ti ipak malo prouci tu temu.Otidji kod neke farme koja ti je blizu i razgovaraj sa farmerom - bice ti dosta jasnije sta te sve ceka u tom poslu.:ppozdrav:
 
Slozio bih se sa uvazenim kolegom.Zivinarstvo je puno zagonetki i daleko je od mastila na listu papira.Mnogo je komplikovanije i od ratarstva i da ne poredim vec sa drugim delatnostima.Po meni bi to svako trebao prvo sam krenuti,a kad nauci da zna gde i kako proveravati radnike.Mada stvarno mislim da sa ovim cenama nema ni za tebe,a kamoli za radnike.Opet svaki posao koji nosi rizik,moze doneti i dobit.Kad rizika nema,nema ni dobiti.To je zakon,e sad ko moze neka proba,od mene sva sreca ovoga sveta.Ako bude dobro tebi,onda ce biti dobro i svima nama u zivinarstvu,a i sire.:ppozdrav:
 
@rosuljac vidi ako mozes u te hale da ubacis koke bez kaveza za pocetak(ako mozes nabaviti dovoljnu kolicinu prostirke),sledece god.lako mozes i kaveze kupiti
 
Znam da nije lako citm ono sto je dostupno sa neta, bio sam kod jednog farmera koji cuva 1500kom, i ima jednog radnika a on radi nabavku prodaju odvozenje jaja uvek unapred poznatom kupcu i ostalo kad zavrsi sa poslom ( dakle posle 15h ) i kaze da stize da uradi sve, pa sam zato i napisao predhodno. Doduse ima iskustvo od 15god u tom poslu. Najgora opcija je da farma u koju je ulozeno mnooooogo novca stoji prazna slozicete se? A sta god da sam pitao da krenem svi kazu nema zarade tesko se prodaje , rizicno. Ali mislim da je buducnost u proizvodnji hrane, cak zbog udaljenosti od velikih gradova i nadmorske visine od 600m moguce je u buducnosti i rad sa eko hranom
 
Nazad
Vrh