Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,4%
  • Ne

    Glasovi: 150 45,6%

  • Ukupno glasača
    329
Sve ce ostati isto do sledece berbe,te tablice i skidanje koze vazice cele godine,tako ako ga skladistite sa 16% vlage takva ce i ostati pa kad budete hteli da prodate tamo negde u maju opet ista tablica i odbijanje od bubrega kao da je prodato u sred zetve a cena....gledajuci po psenici cisto sumljam da ce otici vise od ovih magicnih 14-15.Imaju oni resenje za sve.....
 
Zato se ja vratio branju,doduše posejem malu površinu 4-6 kj koliko uradim bez problema i ne boli me glava.
Prošle godine pokosio sa 19-20 vlage, slabo rodilo , platio kombajn 250 e, slaba cena u stratu , odbitaka na ulazu pa mi na 5 kj ostalo za naplatu 150000 din .
Ovaj što je bio u ambaru prodan letos ostalo za naplatu 280000 din 5,5 kj površine .
Znam da nemamo svi isti stav i da kombajniranje i branje imaju svojih prednosti i mana,moje mišljenje za male površine sasvim je opravdano brati.Za velike površine nije fizički izvodljivo bar u mom slučaju zbog voćnjaka.Inače sam pristalica kombajniranja zbog vremena i praktičnosti ali isključivo da se ostavi na svom lageru,ako se mora predati a još gore prodati (kao ja prošle godine) onda radimo za otkupljivače.
 
Ja sve adaptiram, i sve dok nemam odbitka veceg od 12% nesto se ne sekiram previse! Mozda sam se naucio sa time!
Ne verujem da i ovi koji beru nemaju mozda i vise gubitka ali na zalost nemaju kako da saznaju!
 
Brao bi u klipu ali se javlja problem istovara i utovara.Sam ne mogu a više mi ne pada na pamet da se natežem sa kojekakvim ojebinama od radnika.Plaćaš istovar i utovar pa na proleće opet plaćaš krunjenje i gde si u toj priči.Ko nema svoj kombajn u još goroj je situaciji jer mora da plaća i berbu.
 
Meni sa 11660kg na 17,7%vlage skinuli 507kg lom i defek u JUS-u ali zato na ulaz,rastur,susenje i pdv me odrase 1000kg mi skinuli!Sutra zovem drugu firmu i ako oni deru ko ovi ide sve to lepo u stalu na pod prostrem najlone i punim do cepa!

Jeli te to Savica olindrao???????
Ja moram odneti kod njega nesto da se razduzim!
 
Činjenica je da je klip isplativiji ja sam proletos prodao zadnju turu po 20din tel kel sa sve primesima komusike,čokanja itd ko je dobio te novce od vršidbe u zrnu?Prostije i jednostavnije da ali ipak većinu berem u klipu a nekih 30% vrsem.Kad budem u stanju da zrno mogu da svedem u jus vlage o svom trošku tada cu sve vrći ovako Ne.Svako ima svoju politiku ovo je moja...
 
Meni sa 11660kg na 17,7%vlage skinuli 507kg lom i defek u JUS-u ali zato na ulaz,rastur,susenje i pdv me odrase 1000kg mi skinuli!Sutra zovem drugu firmu i ako oni deru ko ovi ide sve to lepo u stalu na pod prostrem najlone i punim do cepa!

Kod nas ovako ide...vlaga 17.3-predato 12000kg,preuzeo 10000kg "suvog"sa vlagom preko 14,5 ako se dobro secam...deracina.
 
Nisu oni pravili silose i susare vama, vec njima. Posle 2012 godine uvek sam na*ebao vise ili manje sa kukuruzom. Zato isto dogodine cu posejati koliko mogu da poradim u klipu, a ostalo soja. Za klip planiramo nas trojica da kupimo traku za istovar, siroki levator i gas. Ovo sam video u Pivnicama, prikolica od 3000kg klipa za 15min je istovarena. Posejem malko raniji fao i berem sa 30 vlage po suvom i lepom, a ne ovako da se kaljugam i zaglavljujem. Svaki dan se skoro slepamo, a kada krenem na stranu ka Sivcu mogu da zamislim kako ce biti veselo.
 
De bacate to zrno posle istovara i utovara ?
U krunjač (imam onaj mali za kućne potrebe),posle kao i sa svakim.
Ja moj u klipu ni ne čistim,kako dođe sa njive tako ide u ambar sa sve komušinama i zrnima.Imam komušaljku ali već godinama ovako radim,jedne godine se pokvarila pa sam morao onda sam i video (bilo pola-pola) da nema razlike . Moj radnik i ja od 19-22 h pobacamo 3 prikolice od 5 tona i to je to.
 
Brao bi u klipu ali se javlja problem istovara i utovara.Sam ne mogu a više mi ne pada na pamet da se natežem sa kojekakvim ojebinama od radnika.Plaćaš istovar i utovar pa na proleće opet plaćaš krunjenje i gde si u toj priči.Ko nema svoj kombajn u još goroj je situaciji jer mora da plaća i berbu.

Sve isto kao kod mene. Platio 40 000 dinara za 8-9 jutara kukuruza skidače. Plus krunjenje, radnici. I opet skidači nezadovoljni i nemaš ih naći. Zbog toga sam prešao na čuvanje u zrnu.
 
Talijanu. Izgube i kombajni na njivamo isto koliko i u branju kada se presusi. Meni zadnje 3 god radi covek sa Dominatorom, posle njega nikne kukuruz mnogo gusce nego sto se seje psenica.
 
Do pre par dana kod nas je cena bila 14,50din/kg SRPS-a (nisam bio na silosu od tada).
Zato je ipak kućni lager zakon, a vlaga se može rešiti sa ranijim fao grupama.
Na prošlogodišnjem kukuruzu, koji sam imao na lageru, i pored nikakvih odbitaka na prijemu (vlaga, lom, primese), skladištar me je koštao 2,50din/kg, za lager i manju cenu kod njega.
Tako da od sada sav kukuruz lagerujem kući !!!
 
Nazad
Vrh