Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
Danas prodao iz cardaka 4t po 17,20 Susara Produkt Vrbas.U selu MK i Libela Produkt 16,9 din sve tek-kel.Vlaga je 15,5%
 
A nije Savica posten evo ja u sredu komsiji vozim po 17,40 su se dogovorili bar je i tebe mogao da ispostuje po toj ceni.
 
Treba da resavam kucni lager, prodavati ili cekati posle praznika? Da li se to meni cini da se cena pokrenula na gore, da li je pojacan izvoz?
 
Kod nas trenutno cena ide dole.Juce nudili 16,3+pdv,danas 16,1+pdv.Cena je za vestacki susen kukuruz.
 
Ako gledamo strane berze, cena manje više stoji, niti gore, niti dole, ali obično se nešto dešava posle praznika (većinom krene malo gore), tako da sam i ja moj kućni lager ostavio za posle praznika.
Inače danas merio: vlaga 15-15,2%, a temperatura 10,7-12,3°C.
Samo opušteno :osmeh:
 
Ja radim uglavnom po sledećem principu:
- prvo se organizujem da mi pare ne trebaju za repromaterijal do vršidbe suncokreta...tako da ne moram da žurim,
- zatim kad dođe proleće znam statistički da pre Maja nikad nije bila najpovoljnija cena, čekam da prođe,
- onda gledam dugoročnu prognozu bar da procenim letnje mesece da li će i koliko da bude kiše (zbog prinosa, aflatoksina i ostalih bolesti),
- lager u silosima koji mi skidaju zbog čuvanja svakim mesecom sve više najdalje držim do 1.Juna, jer mi se prethodnih godina to pokazalo kao najjača cena, a da mi ni troškovi lagera ne idu previše
- lager kod kuće (i klip i u zrnu), čekam April da silosi krenu da prihvataju kukuruz tel-kel, a da pare ne moraš da uzmeš nego kad ti bude odgovarala cena - isporučim im sve i od kuće,
- onda zavisno od one procene padavina - ako nema padavina, ima jednom u 30 dana, temperature 40-42 po prognozi, znam da će loša godina i očekujem u Avgustu najveću cenu pa idem da tražim pare za ovo što sam predao tel-kel (poslednjih godina u Julu se pomerilo) - a ako ima padavina često po prognozi i temperature 30-35, onda očekujem dobru godinu i pretpostavljam da je u Junu najveća cena, pa tražim tel-kel do 5-6. Juna.

Najviše razmišljam o prodavcima na zeleno (ne o izvozu), jer mislim da su to veliki igrači koji dobro utiču na cenu, pa kad očekuju sušu, čekaju malo da vide ugovorene prinose i već u Junu znaju na čemu su i počinju da kupuju dodatne količine na tržištu da bi imali da ispoštuju ugovore u Septembru-Oktobru, pa nam u Julu-Avgustu nabiju cenu.....a kad vide u Junu da će biti padavina i roda, onda se opuste, ne kupuju rezerve i cena ide samo na dole do Septembra.....
Ovo je moj recept kako procenjujem kad da pustim :cool:
 
Onaj sto radi na agroservisu neki indijanac,promene cene belezi samo petkom na kraju nedelje ostalo samo kopira,danas okacio dva grafikona psenice i jedan kukuruza a nigde tablice.Pisao sam im da to vise dovedu u red.Aaaa ne moze se covek ni informisati vise ko nekad:haha:
 
Nazad
Vrh