Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
Berac pravi rastur na otkidackim lancima i malo na komusaljci. Kada se radi sa 27-30% vlage rastur na ova dva mesta je zanemarljiv. Rastur na elevatoru i samom utovaru u cardak u srecna vremena su jeli bikovi, a ako je bas vlazno, pomesamo sa starim kukuruzom pola pola.

Najveci problem je radna snaga, koja se eliminise sa malko ulaganja u mehanizaciju.
 
Znaci niko od nas ne baca zrno,a stalno se spominje rastur prilikom krunjenja. :ppozdrav:
A rastur na beracu,uvek je veci za nekoliko procenata od adaptera,utovar radnici,krunjenje po vavonu,krunjac da se plati...,sve ima svoj plus i minus,cinjenica je da mnoge mrzi da zrno istovare kod kuce,pa odu na silos i onda kuknjava,a da je prva godina tako,nego ista prica godinama..

Zato se ja vratio branju,doduše posejem malu površinu 4-6 kj koliko uradim bez problema i ne boli me glava.
Prošle godine pokosio sa 19-20 vlage, slabo rodilo , platio kombajn 250 e, slaba cena u stratu , odbitaka na ulazu pa mi na 5 kj ostalo za naplatu 150000 din .
Ovaj što je bio u ambaru prodan letos ostalo za naplatu 280000 din 5,5 kj površine .
Znam da nemamo svi isti stav i da kombajniranje i branje imaju svojih prednosti i mana,moje mišljenje za male površine sasvim je opravdano brati.Za velike površine nije fizički izvodljivo bar u mom slučaju zbog voćnjaka.Inače sam pristalica kombajniranja zbog vremena i praktičnosti ali isključivo da se ostavi na svom lageru,ako se mora predati a još gore prodati (kao ja prošle godine) onda radimo za otkupljivače.


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Evo, ponavljam se:
Prosle godine imao sam u cardacima u klipu AS72 i u zrnu DKC i PIONIR, ovaj sto je bio u zrnu bio je skinut 04.11.2015. sa vlagom 15.5-16 i u proseku ga je bilo 6700kg po jutru, a u klipu sam obrao oko 28t. U maju kad sam prodavao tel kel ovaj u zrnu je imao istu vlagu i ostao mi je novac koji bi mi uzeli za lager, susenje, izlaz ulaz...a AS kad sam okrunio bilo je 20t zrna (po jutru oko 5500kg) a platio sam berac i posle sam platio krunjac (ostale su mi sapurike) i bilo je dosta okrunjenog od glodara. Po mom iskustvu treba ga ostavljati u zrnu ali mora se cekati da se osusi jer preko 16% vlage rizicno ga je cuvati, e sad kod nas kradu kukuruz pa je i tu rizik, sto duze cekas da padne vlaga, veca je mogucnost da ce ti jedan deo pokrasti.
 
Kad ćeš ga dočekati ove godine da bude 16 vlaga:sta: otprilike nikad...Jedino ako si imao raniji fao i uspeo da otpusti pa ga skino na vreme ,sad teško da će moći to što kažeš....
 
Uzmi u obzir da kada prodajes sa lagera imas nizu cenu nego iz caradaka za iznos PDV 8%. Sapurike su sigurno 5000din po kj sto bi bilo jos jedno 300kg/kj kukuruza ako je cena 17din. Ispadne na isto, stim sto nisu isti hibridi i nismo uzeli u obzir cenu krunjenja iz cardaka. Klip je renatabilniji ko ima radnu snagu i krunjac, a zrno je komfor koji boli kada je vlazna godina.
 
Danas sam bio u MK i u Uljaricama Bačka da se raspitam o uslovima otkupa i lagera. Pitao sam i za trenutne cene. Kod Mk je kukuruz 14.50 din, a kod Uljarica 15.20 din.
 
A rastur na beracu,uvek je veci za nekoliko procenata od adaptera,utovar radnici,krunjenje po vavonu,krunjac da se plati...,sve ima svoj plus i minus,cinjenica je da mnoge mrzi da zrno istovare kod kuce,pa odu na silos i onda kuknjava,a da je prva godina tako,nego ista prica godinama..




Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Svako sebe trazi i svoju racunicu dok nas ima radno sposobnih i ono javaznije slobodnih bracemo i kruniti. Letos sam prodao u rinfuzi po 23din tel-kel iz cardaka,a na vrecu ili par po 25din.
 
Meni osobno super dođe da pospremam u koševe jer mi ostane kocan i sa njime ložim cijelo ljeto za toplu vodu u centralnoj peći, ali ja spremam par tona pa me ne mući na 2-3 puta pospremati i isto tako kruniti. Tko radi na veliko u klipu ima slabe računice.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 
Oberemo svake godine za 15 vagona. Da smo dali tih 15 vagona na lager po 1% mesecno je 1500kgx6meseci=9000kg. Da ga prodam po 16 din je 144000din. Prodam 10 prikolica tuluza×4000din=40000din. To je 184000din, trosak na branju je bio 650Lnafte×105din( po toj ceni kupujem) i plate za radnike 42000din(4radnika×1500din× 7dana)= 110250 din. Znaci 184000-110250= 73750 din mi je ostalo samo sto sam ostavio kukuruz kod kuce. Kukuruz sam ove godine prodao po prosecnoj ceni od 20 din sve sto smo imali u ambaru. Ostavim i u zrnu kod kuce oko 7 vagona samo da sto manje predam otkupljivacima.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Vecina otkupljivaca da bi privukla kooperante daje besplatan lager.Tako da se neka racunica tu vec menja.To sto mislim da prodam odmah teram gde je dobra cena a sta mislim da cuvam biram gde cu predati.
 
Kome je osnovno zanimanje ratarstvo , obično je tu kukuruz ili većina ili najmanje trećina usjeva , a dabi jedna farma , domaćinstvo kako hoćete mogla da opstaje od proizvodnje kukuruza na pola zemlje koju obradjuje trebala bi minimalno da ima bar stotinjak hektara , ili ajde za naše ulove da još umanjimo 50ha kukuruza (to je skromno bez ikakvih ulaganja u mehanizaciju kupovine nove zemlje i slično ) , a tu već raditi u klipu nema baš smisla . Ovo do desetak ili 20 ha kukuruza možda može da se bere , diž u košane , kruni itd , ali onda mora biti još dodatnih zanimanja u kući od toga nemože da se živi godinu dana.
 
Oberemo svake godine za 15 vagona. Da smo dali tih 15 vagona na lager po 1% mesecno je 1500kgx6meseci=9000kg. Da ga prodam po 16 din je 144000din. Prodam 10 prikolica tuluza×4000din=40000din. To je 184000din, trosak na branju je bio 650Lnafte×105din( po toj ceni kupujem) i plate za radnike 42000din(4radnika×1500din× 7dana)= 110250 din. Znaci 184000-110250= 73750 din mi je ostalo samo sto sam ostavio kukuruz kod kuce. Kukuruz sam ove godine prodao po prosecnoj ceni od 20 din sve sto smo imali u ambaru. Ostavim i u zrnu kod kuce oko 7 vagona samo da sto manje predam otkupljivacima.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

To je računica kad imaš sve svoje čak i radnu snagu ,kod nas je ona u deficitu a da ne spominjem onog što mora sve da plati od berbe, smeštaja,prevoza istovara,sve to ima svoje...Kod nas za 10god neće imati ko traktor i kombajn da vozi i ovo malo omladine što ima neće da radi , đžaba i mehanizacija , zemlja,kapital kad nema naroda...
 
Poslednja izmena:
Kome je osnovno zanimanje ratarstvo , obično je tu kukuruz ili većina ili najmanje trećina usjeva , a dabi jedna farma , domaćinstvo kako hoćete mogla da opstaje od proizvodnje kukuruza na pola zemlje koju obradjuje trebala bi minimalno da ima bar stotinjak hektara , ili ajde za naše ulove da još umanjimo 50ha kukuruza (to je skromno bez ikakvih ulaganja u mehanizaciju kupovine nove zemlje i slično ) , a tu već raditi u klipu nema baš smisla . Ovo do desetak ili 20 ha kukuruza možda može da se bere , diž u košane , kruni itd , ali onda mora biti još dodatnih zanimanja u kući od toga nemože da se živi godinu dana.
Tako je Momo to branje i skladištenje u kućnoj radinosti može da pije vode na manje količine ali na veće količine malo teže...:ppozdrav:
 
Ne vidim cemu polemika u ovoj temi o tome kako nema Ko da radi i da vozi traktor. Hocete da radite 100tine jutara i da imate traktoristu za 30 000 dinara od jutra do mraka. Zbog toga radite koliko mozete sami i nece vas boleti glava.
 
Do jaja je video,ovde bukvalno dovoljno 2-3 čoveka,ali za cenu ove mehanizacije i skladištnog prostora ipak ću dati svake godine jedan deo mog kukuruza na troškove sušenja i raznoraznih odbitaka.Ovo sve ovde da namesti kodnas neko košta brat bratu par miliona i reko sam već imam svega nepunih 900 m2 placa na kojoj je i kuća i ostali postojeći pomoćni objekti tako da pada sve u vodu...:osmeh:
 
Nazad
Vrh