Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
E oni šišaju na suvo. A ja pokušavam da moj rad unovčim najbolje što umem. Njih nije ništa sramota, to mi je jasno dragi moj kolega.
 
E kad je kod mk poceo rasti a obicno je cena najmizernija moguca kod njih onda ce valda ici na gore.Zna li se sta je kod Amera poguralo cenu
 
Jeste,samo kad ga imas kod firmi na lageru,nema sanse da dobijes tu cenu,kod nas 15 din.
Ukljuci mozak malo! Umesto da dajes firmi da skida kajmak sa tvoje muke, kupi jedan puzni transporter (1000e koji ce se brze isplatiti nego sto mislis) i ogradi makar i stalu neku staru da mozes da sacuvas za jedno vozilo (24-30t) pa kad ti trebaju novci pozovi bilo koga od jacih kupaca da ga natovaris u dvoriste i umesto tih 15 dobices 16+pdv. Nemoj da se bojis da ce neko zbog toga da te zove tajkunom :ppozdrav:
 
Za to treba dobra logistika - svoj prevoz i kombajn.

Svakom je jasno da matematički sve ide u prilog sopstvenom skladištu, čak i kad u matematiku uračunaš gradnju skladišta od nule. Ali praktični deo posla nije naivan, ne sam posao već sve oko njega.

Poslednjih nekoliko godina se potrefilo da žetva bude diktirana vremenskim uslovima, tj. desilo se da je najmanja vlaga kukuruza bila u nekoliko pogodnih dana za vršidbu. Nakon toga bude najavljen period sa kišom i tad je jako teško naći kombajn da ovrše kukuruze jer svi hoće tada da rade. Pretpostavimo da nađete kombajn, onda kažete kombajneru sad ćemo samo 5-6 jutara jer za toliko mogu da skupim prevoza (i svoj i ispomoć), pa nastavljamo popodne ili sutra kad ispraznim prikolice. Jer to kombajn skine za 2-3 sata i nema šanse da prikolice za to vreme ispraznite preko pužnog transportera. Kombajner vam na to kaže, može al me već čekaju Žika, Pera, Mika i još bar deset njih, pa kad opet dođeš na red ili kad opet budem u tvom delu atara... Ili kaže ne može tako, neću tri puta da teram kombajn do tvoje njive da ti cinculišeš, traži kamione i peglamo sve odjednom...

Znači nije to baš tako prosto za nas manje sa malom mehanizacijom. Gledam kako to rade malo jači poljoprivrednici, koji imaju svoj kombajn, po 6-7-8 i više prikolica. Jedan dan skidaju sebi, posebna ekipa prevozi i skida kod kuće u skladište i opet ne mogu da postignu da isprate kombajn. Kad se to desi kombajn ode pa radi drugom dok se prikolice ne isprazne, pa onda opet nastavlja sebi... Tako već može, ali to ne može svako...
 
Danas pročitao . 2 savezne države (Indijana i Ohajo ) inače medju desetak najvećih žitnica procenat posijanog 22% , a soja ukupno posijana samo 29% . Samo pričaju da idu na tzv "prevent plant" , to je naplata osiguranja i da ne siju uopšte . Biće zanimljivo.

https://www.agweb.com/article/corn-market-begs-farmers-to-get-crops-planted-naa-anna-lisa-laca/

https://www.agriculture.com/markets...ok-corn-price-strength-grows-on-supply-issues
Evo malo jos izvestaja iz USA. Pokusavaju berze trgovci da rastom cena uticu na to da poljoprivrednici tamo ne odustanu od setve kukuruza iako prodje optimalni rok za setvu, a time mogu da traze tu neku vrstu osiguranja kada su izasli iz roka setve. Inace trenutno predvidjaju da 14miliona ha nece biti posejano


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne treba samo njiva.Treba imati i ženu da kontroliše istovar i potpomogne lopatom ako treba. :haha: :osmeh:
Sada bi navodno trebali da prosperiramo ali s' obzirom da živimo u Srbiji sve je to oko cene skroz neizvesno.
 
Ukljuci mozak malo! Umesto da dajes firmi da skida kajmak sa tvoje muke, kupi jedan puzni transporter (1000e koji ce se brze isplatiti nego sto mislis) i ogradi makar i stalu neku staru da mozes da sacuvas za jedno vozilo (24-30t) pa kad ti trebaju novci pozovi bilo koga od jacih kupaca da ga natovaris u dvoriste i umesto tih 15 dobices 16+pdv. Nemoj da se bojis da ce neko zbog toga da te zove tajkunom :ppozdrav:
Tek sam krajem 2018 napravio šupu koja bi mogla da posluži kao podno skladište,dosad nisam imao.A i veličina dvorišta mi je katstrašna.
 
Da u svetu ne bude posejano nijedno zrno kukuruza i da cene na berzama odu u nebo kod nas ne može biti više od 14-15 din. U ovoj zemlji cene primarnih proizvoda poslednjih 6-7 godina stagniraju ili padaju dok svi troškovi proizvodnje i nameta vrtoglavo poskupljuju. Taj tempo na duži rok niko neće moći da izdrži.
 
Nazad
Vrh