Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
Izvoznu dozvolu ne može dobiti RPG.

E super....
Znaci to je to slobodno trziste, "demokracija", ekonomija bez granica...
Opet izvozne dozvole; znaci neko ce dobiti , neko nece, naravnoo ko podmiti, korumpira i ko ima vezu. I to za IZVOZ. umesto da izvoz bude slobodan zbog priliva deviza.
Za uvoz, verujem da je procedura bar malo jednostavnija!
Njbolje bi bilo da se mi vratimo komunizmu i planskoj, drzavnoj privredi !
Inace, da neskrecem puno sa teme,u lokalu prestanak otkupa kukuruza, moze da se ostavi na lager,cisto da te ne vrate sa vage, pa posle kako kome bude !
 
21.7.2014..JPG


Sada smo posle pariza najjaci sa cenom...
 
[h=1]Кукуруз се срозао на само 15,7 динара[/h]Ажурирано пре 22 часа 46 минута
Ценовни раст житарица у претходне две недеље подстакао је прерађивачку тражњу да купује у страху од даљег раста цена, али и удаљио извознике од трговања због незадоваљавајуће калкулације извозне цене. Ситуација у недељи за нама на Продуктној берзи у Новом Саду се променила. Како наводи та кућа, цене су





Enlarge

Пшеница се врти око 17,5 динара





управо због прилагођавања оним у окружењу и односа извозника према куповини, почеле да падају, и то је главни разлог све већег појављивања извозника на берзанском тржишту. Управо та околност је генерисала врло велику тржишну активност и највећи недељни промет преко берзе у овој години, који је на основу 28 закључених берзанских уговора у протеклој недељи износио 4.382 тона робе, или 60,51 одсто више него претходне недеље. Финансијска вредност промета је износила 83.775.780 динара, што је 46,96 одсто више него претходне недеље.
Највећи ценовни пад протекле недеље је имао кукуруз. Просечна цена трговања је износила 18,10 дин/кг (16,46 без ПДВ-а), што је пад од 6,04 одсто у односу на просечну цену трговања том робом из претходне недеље. Претходне недеље максимална цена по којој је продаван кукуруз је износила 17,50 дин/кг, без ПДВ-а, док је на самом крају недеље трговање на новосадској берзи затворено ценом од 15,70 дин/кг, без ПДВ-а. Кукуруза на тржишту има много, очекивања од новог рода су велика, па тај пад цене не можемо сматрати изненађењем.
Пшеница је била најтраженија роба протекле недеље на Продуктној берзи. На основу кандидованих налога за продају, односно куповину те робе, у 14 случајева је тражња одговорила на захтеве понуде и обратно, што је за крајњи резултат имало промет од 2.182 тоне хлебног зрна. Просечна цена пшенице је у протеклој недељи износила 19,20 дин/кг (17,46 без ПДВ-а). То је у односу на претходну недељу пад од 2,91 одсто.
Када је тржиште у општем паду, берзанска терминилогија ту ситуацију формулише као фазу „медведа”. Потпуно у духу те берзанске фразе нашло се протекле недеље и тржиште соје. Наиме, њена цена је била у паду у односу на претходни недељни период од 2,48 одсто. Иначе, цена те робе је протекле недеље износила 64,90 дин/кг (59 без ПДВ-а).
С. Г.

 
Tačno se vidi i kod većeg pada i kod većeg rasta cijena da Američko tržište ima glavnu ulogu i oni vuku cijenu . Nije to samo zbog velikog procenta robe koja se kod njijh nalazi jer ipak oni proizvode (govorim otprilike) 10-20% svjetskog kukurza i soje , nego je to zbog "najdetaljnije" berze i tržišta tamo , oni sve detaljno prate i predvidjaju , i čim oni obore cijenu svi ih prate jer znaju da to nije bez razloga.
 
Ja sam nesto cuo da Amerika proizvodi preko 70% svetskog kukuruza :osmeh: Ipak,taj GMO kukuruz nebi trebao uticati na cenu ovog naseg,koji moze u poprilicnom procentu za ljudsku ishranu.
Evo i tacnijih podataka.:osmeh:
Убедљиво највећи произвођач кукуруза, према подацима из 2009. године, биле су Сједињене Америчке Државе које производе преко 333 милиона тона годишње што је 43% светске производње кукуруза, следећи највећи произвођач је Кина са 163 милиона тона, на трећем месту је Бразил са 51 милионом тона, а Србија је на 17 месту са 6,4 милиона тона годишње (0,815% светске производње).[SUP][1][/SUP]
 
E super....
Znaci to je to slobodno trziste, "demokracija", ekonomija bez granica...
Opet izvozne dozvole; znaci neko ce dobiti , neko nece, naravnoo ko podmiti, korumpira i ko ima vezu. I to za IZVOZ. umesto da izvoz bude slobodan zbog priliva deviza.
Za uvoz, verujem da je procedura bar malo jednostavnija!
Njbolje bi bilo da se mi vratimo komunizmu i planskoj, drzavnoj privredi !
Inace, da neskrecem puno sa teme,u lokalu prestanak otkupa kukuruza, moze da se ostavi na lager,cisto da te ne vrate sa vage, pa posle kako kome bude !
Ko ti brani da registruješ firmu pa izvoziš?
 
Ovo me podseca kad neke moje kolege iz elektrotehnike krecu u poljoprivrednu proizvodnju i imaju krajnje sture informacije i jos nerealnija ocekivanja. Za sada mislim da nijedna ideje nije krenuta u sprovodjenje, tako i osnivanje firme za izvoz je mlacenje prazne slame. Uzmite samo koliko € treba da napunite barzu, koliko treba mogucih sertifikata i papirologije. Potom organizacija svega toga itd. Treba svako da radi ono sto sto ZNA da radi i da se specijalizuje za to.
 
Napisao sam ranije, imam druga koji ima nekgde oko 1.000 tona smestajnih kapaciteta, registrovanu preradu soje, znači gomilu papira već završenih i od prošle godine čeka za izvozu dozvolu, znači sve što treba je predao, tako da nemojte se zaluđivati sa tim nije to ni malo naivno. Cenu sam naveo da bi znali otprilike koliko je zarada otkupljivačima, ja mislim da je oko 20% ako ne računaš rashode koje ima.
 
15,50 din, negde 16.00 din mamu im lopovsku uzece na vagon 30 hiljdada do 40 hiljda dinara nit su orali nit sejali nit se zajebavli ladno sede i uzmu kintu a nas ko jebe,e pa nece moci tako vise! A to sto neki ovde seru kkao ce da rodi novi kukuruz ko blata o.k i treba da rodi a koja ce cena da bude kad je stari ssad 15,50 znaci novi ce biti 12 din treba bunu da digenmo da ime prasina dize ali od bune nema nista,nem aod nas ko naroda sloge dzaba nam sve ovo ulzuen trud novac,zivci i da nas karaju neopisemni!
 
Bilo kako bilo, ali meni se uopste ne svidja kako se stvari odvijaju, ukratko najebali smo! ::lose::
I da dodam, mislim da su oni stari za ove nove bili mala deca! Znate na sta mislim!
 
svi ovi veliki igraci na nasem trzistu mogu i bez otkupa da izvrsavaju obaveze prema izvozu i za neke domace potrebe, toliko su jaki i imaju robe na zalihama i bukvalno mogu da se poigravaju sa nama seljacima/proizvodjacima kako hoce....ne bi me cudilo da Kole,Bole,Jole ili Djole sede negde na suncanim obalama i dogovaraju se da sad malo prestanu sa otkupom i daj da vidimo kako ce cena padati cak me nebi ni cudilo da se medjusobno i klade ko ce pogoditi cenu.
Za vreme Turaka je i sultan prekim sudom resavao samovolju pojedinaca, za vreme TITA je zato postojao Goli otok a ova nasa nazovi drzava i njeni sadasnji vladari su katastrofa po svakom pitanju.
Gde si sada Vucicu da sprecis pljacku naroda !!!! i ne samo kukuruza, vec i visanja,psenice,jagoda ma cega god se dohvatis u ovoj Srbiji SVE JE PLJACKA I PREVARA !!!!
 
Nazad
Vrh