Modifikacija trobrazdnog IMT 757 pluga - paker valjak

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
9.530
Lokacija
Srbobran
Jedan moj prijatelj (onaj što je napravio selektore za soju i pšenicu) je na svoj trobrazdni IMT 757 plug namontirao rotor od setvospremača da istovremeno sa oranjem uradi i zatvaranje brazde kako ne bi u proleće morao da mnogo razmišlja kad je pogodan trenutak za tu operaciju. Rotor od setvospremača je stavio zato što ga je imao ali umesto njega bi se mogla staviti i neka druga kombinacija (npr. zvezdasti rotor ili čak kombinacija dva različita rotora, možda i krilo drljače ...). Inače ovakav rotor pravi najmanji otpor pa je i to jedan od razloga zašto je stavljen jer je MTZ 820 već dobro upošljen i samim plugom.

Da ne davim mnogo evo fotografija:









Obratite pažnju na daske, one su isečene sa donje strane da bi plug pružao manji otpor. Evo i uvećano:





Sada idu detalji:









Onaj lanac omogućuje da kompletan rotor kopira teren po visini dok spoj na poslednjoj slici omogućuje da rotor kopira tlo po reljefu, evo i kako:





Slede transportni položaj i detalj pričvršćenja:







Na žalost nisam bio kad je orao ovu njivu nego tek danas kad je samo radio uvratine. Pošto su uvratine bile prilično ugažene ovaj rotor ovde nije baš dao neki efekat, odnosno za ovakve slučajeve bi bio bolji zvezdasti ili čičkasti valjak.





A kako se ponaša rotor u uslovnom oranju vidi se na sledećim slikama. Prva pokazuje razliku između poslednje brazde koju rotor nije pokrio (nju pokriva u narednom prolazu) i oranja gde je rotor prošao, a na drugoj slici se vidi izgled cele njive...




 
:bravo: :bravo: :bravo: naj pedantnije sto sam video u kucnoj varijanti izrade evo jos nekih resenja sa drugih foruma

gereben_5_h_002.jpg

gereben%202000_02.jpg

gereb%20twin2000.JPG

0322477001217105421yk3.jpg

0560854001217105426ih3.jpg


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nTWk8i23__8[/youtube]​
 
Dobro je napravio, i efekat je zadovoljavajući :D, nego reci mi jel' može sam da ga podigne u transportni položaj?
 
Može al' nije baš lako, (treba jesti dosta spanaća :osmeh: ). No on ima salaš i zemlju oko njega pa ga (skoro) nikad i ne sklapa, jedino ako otvara oranje pored neke kulture na susednoj parceli ili neki eventualni transport preko mostova i sl. Ovde sam ga bio zamolio da ga sklopi baš zbog fotografisanja za forum i dosta je to spretno uradio (slično tehnici uspravljanja dugačkih merdevina - da se slikovito izrazim) a isto tako ga je i spustio jer je išao dalje da radi.
 
na prezadnjoj se slici vida da odlican poso odradjuje , odlicno resenje a jednostavno jest da bi cesljasti valjak mozda bolje radio al i ovaj dobro radi :D
 
Pametno...a efekat je sjajan!!!! A onaj lik sa Valtrom je iz Županje(grad pored mene? i njegovog sina znam :D

Živjeli!
 
Pozdrav. Dukej jel znaš možda koliko je smanjen otpor pluga rezanjem dasaka? Jel se smanjenje otpora osjeti u oranju, jel plug šta lošije zaorava masu (lošije okreće brazdu)?
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Pozdrav. Dukej jel znaš možda koliko je smanjen otpor pluga rezanjem dasaka? Jel se smanjenje otpora osjeti u oranju, jel plug šta lošije zaorava masu (lošije okreće brazdu)?

Ne znam kako bih odgovorio na ovo pitanje jer ja nemam takav plug i nisam lično probao, ali sam video da je dosta ljudi to uradilo na ovim plugovima i neki od njih sa kojima sam pričao tvrde da je prilično smanjen otpor pluga u oranju (to je i jedini razlog zašto su to radili). Sad, koliko je to u procentima zaista ne bih znao, jer ponavljam to nisu moja iskustva već samo prenosim kako sam čuo, a mogu se i detaljnije raspitati pa ću to potom i napisati ovde. Što se tiče rada pluga i okretanja brazde tj. zaoravanja, ja nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na ne izrezane daske (a posmatrao sam i jedne i druge u radu).

Čugi je napisao(la):
Po slikama se ne bi reklo da loše zaorava.

Propustio sam da kažem da je na slikama uzorano sojište koje samo po sebi ima mnogo manje biljnih ostataka od recimo kukuruza, no ne sumnjam da je ista situacija i na džombištu ali tamo nisam bio.
 
cudi me da plugu nesmetaju ti dodaci sa strane jer oni dosta remete sile otpora u odnosu na traktor.
ja sam bio ubedjen da bi sa takvom izvedbom i duzinom ruke plug bacao u stranu.
 
kloki je napisao(la):
cudi me da plugu nesmetaju ti dodaci sa strane jer oni dosta remete sile otpora u odnosu na traktor.
ja sam bio ubedjen da bi sa takvom izvedbom i duzinom ruke plug bacao u stranu.

Sa dobrim plugom, dobrim plazevima i kad je plug dobro uštiman nebi se trebao izbacivati.

Dukej znam da to nisu tvoja iskustva. Hvala na informacijama i ako ti nije teško raspitaj se još malo o njemu.
 
Ja imam nesto slicno sa dva paker valjka za dvobrazdni leopard i mogu vam reci da fino radi samo retko koristim jer uglavnom oremo sa dva traktora pa onda inace mora da ide drljaca posle! Ali ako nabavim rotore za trobrazni pa napravim i njemu onda posle neskidam! Inace kod nas ima more plugova koji imaju nosac za krilo drljace!
 
Da pricu upotpunimo videom rada paker valjka na plugu iako nije IMT plug

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=5RlueT1dAxM[/youtube]
 
Da samo ovaj ostavlja otvorenu poslednju brazdu a moj je napravljen da stoji vise iza pa uradi bas te brazde koje plug okrene! nije montiran da mogu da slikam! E da i moj je dupli paker valjak!
 
Tamo na jednom delu snimka ima na plugu pored točka ugrađena dva (ako sam dobro video) tanjira od tanjirače.
Čemu to služi?
 
Nazad
Vrh