Savet oko kompa!

Danas zamalo da moj komp izleti kroz prozor ... :osmeh: dva puta ... :haha:

Da ne dužim, danas sam zapatio neki virus safe finder. Posle silnih muka sam uspeo nekako da skinem i instaliram probnu verziju malwarebytes i taj program je nekako stavio komp pod kontrolu, al' jedva (trajalo je baš dugo).

Pošto je to probna verzija programa (aktivna samo dve nedelje), ona samo smesti problematične stvari u karantin, ali ne može da ih izbriše dok ne platiš punu verziju programa. Onda sam ja polako ručno brisao sve što sam našao nepoznato sa današnjim datumom (više stotina fajlova).

Sad komp radi ok, pokušao sam da se malo više informišem o tom safe finderu i pronašao neke druge predloge malware programa, ali sad mi ovaj moj malwarebytes ne dozvoljava da otvorim ništa od toga ili da pokrenem neki drugi malware program koga sam imao u kompu. I ne mogu da nađem gde se uopšte gasi taj malwarebytes. Ok, i ovako traje još 13 dana, mogu ga preko control panela deinstalirati, i svakako bih voleo da preinstaliram ceo Windows jer stoji još od 2016.te.

E sad malo pitanja:

-da li možda još šta mogu da uradim povodoim ovog safe findera ili je ovo dovoljno?
-da li će se nakon preostalih 13 dana kad prestane zaštita malwarebytes-a ponovo vratiti ovaj safe finder?
-2016 sam instalirao Win7 sp1, jer je tad bilo priča da se kroz Win 10 može hakerski priključiti na moj komp ili kamericu. Da li je to rešeno u Win 10 i da li je on bolje rešenje od Win 7? Tj šta da instaliram? Računajte da sam za te stvari početnik i da totalno nemam pojma ništa o Widowsima.
-trebao bi mi i konkretan link do butabilne verzije koju mogu da skinem na flash jer nemam optički uređaj u kompu. Kad sam pre dve godine instalirao sedmicu, bila je to verzija koja je bila sa već ubačenim updateovima, koja je bila aktivaciona (ovaj izraz sam verovatno lupio, ali bilo je nešto da ne treba aktivacija jer je piratska verzija windowsa). Sad bi mi opet tako nešto trebalo pa ako neko zna i hoće da pomogne...
 
Danas zamalo da moj komp izleti kroz prozor ... :osmeh: dva puta ...

Da ne dužim, danas sam zapatio neki virus safe finder. Posle silnih muka sam uspeo nekako da skinem i instaliram probnu verziju malwarebytes i taj program je nekako stavio komp pod kontrolu, al' jedva (trajalo je baš dugo).

Pošto je to probna verzija programa (aktivna samo dve nedelje), ona samo smesti problematične stvari u karantin, ali ne može da ih izbriše dok ne platiš punu verziju programa. Onda sam ja polako ručno brisao sve što sam našao nepoznato sa današnjim datumom (više stotina fajlova).

Sad komp radi ok, pokušao sam da se malo više informišem o tom safe finderu i pronašao neke druge predloge malware programa, ali sad mi ovaj moj malwarebytes ne dozvoljava da otvorim ništa od toga ili da pokrenem neki drugi malware program koga sam imao u kompu. I ne mogu da nađem gde se uopšte gasi taj malwarebytes. Ok, i ovako traje još 13 dana, mogu ga preko control panela deinstalirati, i svakako bih voleo da preinstaliram ceo Windows jer stoji još od 2016.te.

E sad malo pitanja:

-da li možda još šta mogu da uradim povodoim ovog safe findera ili je ovo dovoljno?
-da li će se nakon preostalih 13 dana kad prestane zaštita malwarebytes-a ponovo vratiti ovaj safe finder?
-2016 sam instalirao Win7 sp1, jer je tad bilo priča da se kroz Win 10 može hakerski priključiti na moj komp ili kamericu. Da li je to rešeno u Win 10 i da li je on bolje rešenje od Win 7? Tj šta da instaliram? Računajte da sam za te stvari početnik i da totalno nemam pojma ništa o Widowsima.
-trebao bi mi i konkretan link do butabilne verzije koju mogu da skinem na flash jer nemam optički uređaj u kompu. Kad sam pre dve godine instalirao sedmicu, bila je to verzija koja je bila sa već ubačenim updateovima, koja je bila aktivaciona (ovaj izraz sam verovatno lupio, ali bilo je nešto da ne treba aktivacija jer je piratska verzija windowsa). Sad bi mi opet tako nešto trebalo pa ako neko zna i hoće da pomogne...
Nemas link do butavilne verzije za flash, skini bilo koji iso fajl od windowsa koji hoces sa torrenta , skini i program rufus i preko njega rezes na usb windows da bude bootabilan, prosto je ko pasulj.

i ja sam i dalje na sedmici jer je desetka debilna , na poslu radim na desetci i u opste mi se ne svidja, nasminkano sranje koje je zahtevnije od sedmice, a sa sminkom zakomplikovano .

Cak sam kuci radio benchmarke na 7 i 10 , bolje rezultate mi je komp izvlacio na sedmici

Jedino sto je desetka bolja za viruse, vec ima neku svoju zastitu pa nemos instalirati sta hoces.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Nemoj se ljutiti, al' to što je tebi prosto meni nije. Ja sam duduk za komp. i ne znam engleski.:ppozdrav:
 
Ma druze sto bi se ljutio, u subotu dolazim sa letovanja pa ako hoces instaliraj teamviewer pa cu ti to namestiti od kuce

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
@ Dukej
Instališi Linux i nikad nećeš imati takvih problema.
Instalira linux i nista drugo nece znati instalirati, radim i na linuxu-u na poslu , doduse na server verzijama( isti djavo kao desktop samo bez grafickog okruzenja)

Jedino mozda mint, ako treba samo za web moze, ako za bilo sta drugo za normalnog korisnika je instaliranje jednako nuklearnoj fisiji

Pogotovo instalacija drajvera

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Ovo baš i nije istina, evo jedan video koji prikazuje instalaciju nekih programa


Naravno, potrebno je malo vremena da se nauče neke osnove, ali svakako treba probati.
 
Ma druze sto bi se ljutio, u subotu dolazim sa letovanja pa ako hoces instaliraj teamviewer pa cu ti to namestiti od kuce

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)

Ipak bih sam da probam. Isto sam radio pre dve godine i naravno sve zaboravio, ali mislim da će ovaj put sve biti lakše. Ima dosta tutorijala o samoj instalaciji na Youtube pa ću se podsetiti.

Više sam potencirao na link ka verziji Windowsa gde su ubačene svi update-ovi, jer ja pojma nemam šta da tražim, koji je sad sevice pack aktuelan, da li je možda nešto novo izašlo u međuvremenu da je bolje od onog pre dve godine pa da je to u toj verziji windowsa, da li sedmicu ili desetku i sl. Kao što vidiš, karikiram jer ne znam tu materiju.

Evo jedan primer koji će ti još bolje pokazati na šta mislim:

pre dve godine sam po savetu forumaša skinuo i instalirao (i evo radi sve do danas bez korištenja antivirus programa) neku piratsku verziju "Windows 7 SP1 X64 15in1 OEM ESD en-US June 2016 {Gen2}" - tako mi je ostalo zabeleženo u folderu gde sam skinuo tu verziju. Link odakle sam to skinuo više ne postoji pa sam ovaj naslov ukucao u google i tamo našao da je npr. u tu verziju uključen .NET Framework 4.6.1 (blage veze nemam ni šta je, ni čemu služi, al eto to ima u toj verziji), kao i "Important & Security Updates - 2016-06-14".
Onda sam pokušao da umesto June 2016 u onom "Windows 7 SP1 X64 15in1 OEM ESD en-US June 2016 {Gen2}" upišem June 2018 (tj. samo sam šesticu zamenio osmicom) i probao da vidim šta google kaže na to. :osmeh: I google pronađe i za tu varinatu dosta toga i ja vidim da je npr. u tu verziju uključen .NET Framework 4.7.1 i "Important & Security Only Updates --> 2018-04-10".

E sad, ja nemam pojma šta je .NET Framework ali kontam da je verzija 4.7.1 novija od verzije 4.6.1, takođe da su u nju ubačeni svi noviji update-ovi. Računam da ako već treba da instaliram Windows, bolje da instaliram onaj koji ima novije te dodatke i update-ove. Pored toga možda ima još stvari za koje ja nisam ni čuo a da su u ove dve godine postale potrebne za windows. Dakle, stvar je u tome da ja ne znam šta da potražim na netu. Zato i insistiram na konkretnom linku sa nekom novijom verzijom, koja po mogućstvu u sebi ima integrisane neke stvari koje bih inače morao naknadno da instaliram - ako uopšte treba nešto da se instalira - rekoh već da ne znam materiju, i koju mi mikrosoft neće blokirati jer nemam para da kupim legalni win. A kad već dođem do instalacije - tu ću se već izboriti sam. Bio sam opširan ali se nadam da je to pomoglo da se shvati na šta ciljam... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Jel ti mene zezas ili ...? Instaliranje sa tog stora je smesno,imas samo sto je ponudjeno i to malo stvari naj osnovnije.

Instaliraj npr Kodi, neku igricu ( skines sa torrenta iso fajl pa instaliraj) itd bilo sta sto nema na storu?



prijatelju , terminal, github i kucanje ko u dos-u i udri!

Da ti dam da mi nadjes za graficku drajver i instaliras gledao bi me ko tele u sarena vrata, jer toga nema na store.

I naravno drajver ne pase na svaku distrib uciju linuxa i za neke cak ni ne postoji.

Dobijes taj neki univerzalni sto ti linux stavi ko i windows , youtube nemos gledati na full hd koliko secka.

Znam sta pricam , windows je za normalnog korisnika prostiji 100x



Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
@dukej , ma ne moras se vezati za verziju , skini bilo koju sedmicu ona ce sama povuci update na sp3 i zadnji framework

piratebay ili 1337x.to skini onaj sa najvise seed-era , skini rufus, program

udjes u taj rufus obican exe fajl, izaberi iso od windowsa,ubaci usb i samo start , pitace te jesi siguran da hoces da formatiras usb opali yes i pusti ga da zavrsi.

Kad zavrsi udji u bios i podesi da mu primary boot bude usb, da se ne dize sa harda, snimi ,rebootuj i pokrenuce se instalacija

Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Eh da je sa redtube-a, ali nije.

Pretraživao sam neke ruske forume u potrazi za šemama električne instalacije kod MTZ traktora (hteo sam da napravim svoju kolekciju tih šema pa da ih posle natenane proučavam i upoređujem). I sad ne pitajte me kako (jer da znam ne bih to uradio) ali od nekud skinuh rar fajl instalacije belorusa 920. Kad sam raspakovao taj fajl pojavio se exe fajl pod imenom belorus 920 i onako nesmotreno ga aktivirah.

I tu počinju moje muke. Koristim Operu i Mozilu, ali se na svakih par sekundi odnekud palio Chrome (koga imam instaliran u kompu ali ga ne koristim jer sam se navikao na ova dva) sa mnoštvom otvorenih tabova. Džabe ja to gasim ono samo iskače ponovo, i ne može skoro ništa drugo uraditi na kompu. I kad više nisam znao šta da radim zamalo da bacim komp kroz prozor - prvi put... :osmeh:

Ali nekako se suzdržim i padne mi na um da deinstaliram chrome i posle nekoliko restarta kompa to mi i uspe. Ali tad su počeli da iskaču novi tabovi u mozili. Ne mogu da stignem da sve pogasim koliko brzo iskaču... I naravno to sve zablokira komp jer ne samo da se otvaraju tabovi u mozili već se sa njih svašta i instalira. Čujem ja da je ubrzao ventilator na procesoru, u task manageru vidim da je opterećenje 100%, naravno ništa ne može momentalno da se otvori već sve čekaš... Šta god da pokušam (brisanje u control panelu, brisanje program files u safe modu windowsa, ručno gašenje svega što iskoči, brisanje svega u tcmd sa današnjim datumom...), ništa ne uspeva... Tad je drugi put komp bio blizu da izleti kroz prozor... :haha:

Al' nekako zapazih da se na nekim stranicama pojavljuje pojam safe finder. Nekim čudom Opera nije bila zahvaćena ovom pošašću. Ukucam u google safe finder i nađem da je to neki virus ili već nešto što je razlog ovakvog ponašanja kompa. Al nije to bilo baš lako, npr. par sekundi gasim mozilu pa onda dobijem par sekundi da mogu da gledam operu dok opet ne iskoči mozila. Ako je odmah ne ugasim ono se čas posla poootvara na desetine novih tabova i zablokira mi komp. I onda samo reset pomaže...
Uglavnom, nekako skinem malwarebytes i on to nekako sredi, al jedva (trajalo je baš dugo). Pošto je to probna verzija programa, ona samo smesti problematične stvari u karantin, ali ne može da ih izbriše dok ne platiš punu verziju programa. Onda sam ja polako ručno brisao sve što sam našao nepoznato sa današnjim datumom (više stotina fajlova).

I zahvaljujući @daneru :ppozdrav: danas sam skinuo Win7 i napravio butabilni flash. Međutim instalacija će malo sačekati, imam sad prečih stvari gde mi treba komp. Biće za jedno nedelju dana...
 
@Daner,
Da li si upoznat sa mogućnostima koje pruža Linux, da li si nekad instalisao, radio idobio neki virus na Linux-u?
Ovu platformu koriste mnogo ozbiljnije firme od nas običnih korisnika, ja ga koristim mnogo godina i znam o čemu pričam. Mnogo je brži od svakog Winddovs-a, bolje koristi resurse u konfiguraciji, podržava skoro sve programe kao Windovs, starije i skromnije konfiguracije koje Windovs i ne prepoznaje rade na Linux-u potpuno stabilno, a ko želi da živi radi igrica, neka instališe Windovs i pati se kao moj drug Dule.
 
Nikad nisam igrao igrice, alergičan sam na njih...

Čika Mirko, nikako da Vas sretnem na vašaru... :ppozdrav: Pozdrav za Vas! :ppozdrav:
 
Hvala Dule, ali ja slabije idem navašare, znaš da sam stariji i bolestan, a što se tiče Linuxs-a, nismo daleko, dođi kod mene ili ja do tebe i da vidiš o čemu pričam. I ja sam bio skeptičan prema tom programu, ali me je moj sin ubedo u suprotno, sada je programer u CERN-u.
Dukej, puno pozdrava, vidimo se 01. 09 . na Srbobranskoj brazdi.:osmeh:
 
Ma šta stariji, Vi ste sad u najboljim godinama! :ppozdrav:

Što se linuxa tiče, znam u opštim crtama o čemu se radi, ali nisam se nikad nešto preterano interesovao za njega. Koristim Windows jer mi je tako lakše i zato što sam tako navikao. Znam da je Linux bezbedan, ali ne koristim komp za neki posao ili nešto važno pa da mi je bezbednost imperativ. Vodim računa da ništa što mi je bitno ne držim na disku gde je OS, pa nije problem reinstal kad zatreba. Tj. nije bio, dok sam bio na XP-u reinstalirao sam OS mnogo puta, a nadam se da i sa ovom sedmicom neće biti problema. Pre dve godine sam je instalirao i evo šiba komp bez antivirusa sve do sada, vodim računa da ne idem na nepoznate sajtove, da ne klikam bez veze na sve što iskoči, koristim uglavnom jedne te iste sajtove... Ja sam samo korisnik, nemam pojma a ni ne interesuje me kako to sve funkcioniše, pa onda gledam da mi samo korišćenje bude lakše... Tako da mi je iz tog ugla Windows sasvim ok.

01.09. je brazda? Eto, ja to tek sad čujem od Vas, mislio sam da neće ni biti jer nam je pukla zadruga, a ona je bila nosilac organizacije.
 
@Daner,
Da li si upoznat sa mogućnostima koje pruža Linux, da li si nekad instalisao, radio idobio neki virus na Linux-u?
Ovu platformu koriste mnogo ozbiljnije firme od nas običnih korisnika, ja ga koristim mnogo godina i znam o čemu pričam. Mnogo je brži od svakog Winddovs-a, bolje koristi resurse u konfiguraciji, podržava skoro sve programe kao Windovs, starije i skromnije konfiguracije koje Windovs i ne prepoznaje rade na Linux-u potpuno stabilno, a ko želi da živi radi igrica, neka instališe Windovs i pati se kao moj drug Dule.
Pa da citas komentare video bi da radim na linuxu svaki dan, tj. na server verzijama(bez grafickog okruzenja, kao dos) koriste se u firmama jer su stabilni, instaliras jedan ili dva programa i to funkcionise besprekorno , mada zna i nekad da zaglupi , pa amoram kilovati processe pa pokretati opet.

Ja sam administrator kod internet provajdera i svaki dan sam i u linuxu i u windowsu.

Linux uglavnom koristimo za storage servere, za satelitske prijemnike za kablovsku televiziju, i za iptv ( stalker i flussonic) sto sad pravim

Sve je to na linuxu, ali jedan ili dva programa instalirana po masini i zna se za sta on sluzi i to radi stabilnije od windowsa.

U principu sve sto vidis oko sebe od uredjaja radi na linux-u , ruteri,modemi,telefoni ( android) itd itd

Posto si na linuxu "vec dugo" nmg da ne primetim kako nisi video da je losa podrska za drajvere?

Instaliras aplikacije iz stora ili terminala?

Koristi se u firmama jer je free i stabilan, ali ti isti sto ga koriste nemaju pojma o njemu jer imaju instaliran open office, ili microsoft office, browser i to je to ,rade na 2-3 programa u njemu, kad treba nesto drugo instalirati gledaju ga ko telad.

Da je brzi od win 10 npr bas i nije , testirao na svom kuci kompjuteru

Sad objasni prosecnom korisniku kako da instalira npr KODI ( program za gledanje filmova i serija i mnogo vise)

na windowsu dupli klik na exe fajl cepaj next i gotovo

a na linuxu :

sudo apt-get install software-properties-

common sudo add-apt-repository

ppa:team-xbmc/ppa sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi


Sad ostatak foruma neka prosudi sta je za prosecnog korisnika jednostavnije



Sent from my Redmi Note 4 using Tapadjoka :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh