Malčeri

Koji tip nozeva na tarupu je idealan za sitnjenjen kukuruzovine?Na jesen cu kupovati tarup posto trajno dizem ruke od stocarstva pa moram zaoravati kukuruzvinu posto nece biti stajnjaka.Imam IMT539 i Zetor 7045,pa me zanima i na koju sirinu da idem a da oba traktora mogu raditi sa njim.Kupicu polovan,koje marke da gledam?

Sent from my A6 using Tapatalk
Ja bi na tvom mestu uzeo onaj poljostrojev, ima Y nozeve, izgledaju ko moticice na rotkopacici, vidi sto sam stavljo slike gore, imas za 300-400 evra pa navise da ga nadjes kolko sma gledo po oglasima, mislim da ti nista komplikovanije niti jace za kukuruzovinu ne treba.. Naravno, ne sitni on bas to ko pleva da bude, ali malo veci plugovi (recimo IMT 756, ili 757 ili leskovacki) lepo to sve zaoru, IMT 755 bi se malo vise mucili mozda, tako da ne bi trebalo da bude veliki problem... Pravi malcer cekicar bi to malcice bolje sitnio, ali je i mnogo skuplji, a posto ti ne treba ni za sta jace (na primer za grane) onda cepaj sa poljostorjem, ili nekim slicnim...Stavicu sliku, smao da je nadjem, sto je cale ove godine par ari uradio kukuruzovine sa mojim malcerom da cisto vidis kako izgleda...

Evo, naso sma video, cale snimao kad zavrsio, ne vidi se bas najbolje, ali mozes da vidis kako je kukuruzovina uradjena...
https://drive.google.com/open?id=1H0xbrI4Z60LqXHxlnllQtqqjKZe4kr_C
 
Poslednja izmena:
Misliš da bi pravi čekićar bolje radio? Ima i njih par u ponudia li su mnogo skuplji ovdje u BiH/RS. Cijene kreću od oko 750 evra za Poljostroj i slične lake tarupe pa do 1000 i više za teže mašine sa čekićima. Razmišljam jel mi bolje ići na neki lakši za IMT539 od oko 1.5m ili na neku težu i ozbiljniju mašinu za Zetora od neka 2m.
 
Zdravo kolege.

Zanima me da li bi mogao traktor od 60 ks da pogoni ovakav malčer širine 2.8m isključivo za malčiranje kukuruzovine. Našao sam ovakav polovni, a nisam do sada radio sa malčerom pa ne znam. Hvala



TURBO-120sr_4157e52fef1196170deca9d15d040d06.png
 
I meni malčer treba isključivo za kukuruzovinu i eventualno da sredim livade u jesen ali mislim da je 2.8m previše za 60KS, treba to i nositi. Gledao sam neke polovne sa Y noževima i jedan od 2m imao 950kg a drugi od 2.3m ima 1200kg.Gdje si našao ovaj, ima li oglas na PIK-u?
 
nema tih malčera oko 1.5 m u ponudi nešto. I ja gledam zadnjih 6 mjeseci oglase ali takve veličine da je pogodan i za manje traktore i nema baš u ponudi
 
Meni bi odgovaralo nešto od 2 metra, možda malo više. Razmišljao sam da idem na manji tarup pa da radim sa fergom ali mi žao da ga mučim sa tim poslom, bolje neka Zetor to radi. Em imam veću ponudu većih tarupa em su to jače i ozbiljnije mašine. Bitno mi je da samelje kukuruzovinu što sitnije zbog lakšeg zaoravanja a i dosta sam čitao o štetočinama i njihovom preživljavalju u tlu preko zime. Naime, sve što je zaorana kukuruzovina krupnija to je insektima lakše da prežive. Posebno je zanimljiv kukuruzni plamenac koji kao zimski smještaj koristi panjeve od kukuruza pa se preporučuje da se oni na neki način (čak i običnim gaženjem valjkom, glatkim ili nareckanim ili kembridžom) podrobe.
 
Bogami ovaj moj od 165 cm je dobar zalogaj za IMT 539 ali najcesce sa njim radim lozu u vinogradu.
Sa IMT 549 dv ide lakse.
Ali da bi loza u vinogradu bila dobro samlevena moram ici 2 sh .
 
koliko sma ja shvatio, ovi sa Y nozevima (ne sa cekicima) imaju vise nozeva, i mozda se za nijansu i brze okrecu, ali se zato sa njima vozi znatno brze od klasicnog cekicara, i da je to verovatno razlog sto ostaju relativno krupniji komadi.. Po ovom filmu sto sma dao, ne deluje meni da cekicar nesto drasticno sitni vise, mozda je moj cale i malo brze isao i mislim da je velicina komada vise do brzine kretanja nego do samog mulcera...
Bilo kojim mulcerom da ides sporije, vise ce da sitni, i obrnuto, ali sporija voznja, manji ucnak, vise goriva potrosenog naravno...
E sad, imas cekicare sto imaju one sipke ubodene u ram sa zadnje strane ("rakes" se zove na engleskom, ne znam kako je na nasem) i onda sve to sto cekici pokupe odozdo i vace iznad sebe i sto bi izbacili pozadi samo onako polusamleveno, kad udara u te poluge, onda se sitni jos vise... To znam da generalno sluzi da bolje sitni grane, ali bi verovatno mnogo pomoglo i za kukuruzovinu...Ali treba videti i probati neki prvo, da mozda ne zagusuje u kukuruzovini posto je ona lagana bas i ima je puno vise od grana...
Evo ovako nesto , ko na slici to izgleda...
https://www.vdlfruitteeltmachines.nl/foto/890/prev_big

Inace, mislim da su to veliki mulceri, za debele grane su ti o kojima pricate, i 900+ kila za manje od 2 metra radnog zahvta je ozbiljna masina, i preteska... za 2.5 metra i 3 metra precnika, to je vec ta tezina, ali za takve trebaju traktori od 90-100konja, ne zbog samog pogona, nego da mogu da noze tu masu po njivi...I obratite paznju, kad pisu snage, to su PTO snage (znaga na prikljucnom vratilu da smao pogoni rotor i nozeve) traktoru jos treba, pogotovu ako je veci jos 40-50 konja da nosi sebe, mulcer i da se krece po njivi, tako da ako pise 60KS PTO, to znaci da minimum traktor od 100 konja treba da ga pokrece... Moze to da se zakaci i na fergu, mozda bi ga i podigo na hidraulik, a da ne digne prednje tocokove, ali moze da ga pomera samo po njivi, cak i u travi obicnoj bi ga ugusio...
Evo opet jedan prmer od marke koju ja imam, samo moj je manji naravno, ovi su od 245-300cm na primer, i teski su od 820 do 1100kg..
https://www.vanwamel.nl/en/products...point-hitch-flail-topper#technicalinformation
pogledajte malo po sajtu za razne modele, ima i jacig za deblje grane, a ima i slabijih za travu i sitne grane (a verovatno mogu i za kukuruzovinu)...

Imate na sajtu polovniautomobili (ne reklamiram ga, moze bilo koji drugi sajt) pa nadjite poljoprivredne masine, pa onda tarupi, i dace vam par strana sta se moze naci kod nas, neki imaju cene, neki nemaju, ali mozete da idite koliko kosta i koje su velicine...
Naravno, imate Bertti mulcere, imate ove Van Wamel holandske, Nardi mislim da pravi isto, Vidjao sma holandski Votex kod nas, ima ih gomila firmi pa pogledajte modele pa onda vidite sta sve moze da se nadje...Ali ovi su veliki i skupi, mislim da nema potrebe uzimati takav mulcer za kukuruzovinu samo, osim ako nemate 200ha godisnje kukuruzovine, i da ce onaj poljostrojev od 400-500 evra da zavrsi posao zadovoljavajuce, sve preko toga za kukuruzovinu se meni cini da je puno para, i neisplativo mi deluje...

Evo jedan kao primer sa sajta, ali on je malo veci, ovo mi deluje oko 3m ili 2.8 radnog zahvata, i 1500evra je na primer...ovaj je za kukuruz i zetvene ostatke namenjen...Ali ovako nesto moze da uradi 1-2 hektara za sat vremena, ne verujem puno ljudi ima tu kolicinu zemlje da im ovoliki treba tarup...
https://www.polovniautomobili.com/prikljucne-masine/13215490/majevica-4-redni
 
Poslednja izmena:
Kosjerac naravno. Samo da počne izrada.
Našao sam malo vremena da radim na modelu. Moja neka zamisao je da izgleda ovako. Pogon sa 4 kaiša "20", remenice obe iste po 180mm. Imam jednu veliku nedoumicu oko onih šipki pozadi što služe da zadrže masu kako bi malčer bolje sitnio. Koliko je to zapravo potrebno i kolika je razlika ako se radi sa i bez tih šipki? Što se tiče španera za kaiše prva zamisao mi je bila da poređam ležajeve na jednu osovinu, zatim sam uzeo debelozindu cev, obradio krajeve za ležajeve i u nju ubacio dva ležaja i onda to stavio na osovinu nosača španera, cev bih malo pecnuo za košuljicu ležaja. Imaju na slikama obe varijante. Šta je bolje od ta dva? Da li je napred kao zaštitu bolje staviti lance ili ovako limove koji nisu fiksni? Mislio sam bočne strane da sečem na plazmi kako bi imao što preciznije mere pa me zanima, da li plazmom da bušim male rupe za šrafove pa onda na stonu bušilicu da bušim pravu meru, ili odmah plazmom na pravu meru? Sta mislite, je l' dobra ovakva konstrukcija? Ostalo mi je sad nekad da povadim crteže delova, pa da vidim koliko će okvirno da košta materijal.
06771869b57cbc1b435edae32329e6d0.jpg
bbeb74117b6952cd1f4a8a0cbeda4b9a.jpg
46d21c8cdde3cdb4311d79ca259dfd93.jpg
d529e70da61bc3b3e4a8d8b043c406e3.jpg
5913710430d47676c0065ddcb374ab63.jpg
1fd8196e60382070ce280e0b65ebc8fe.jpg
4892d02ae9979e832ec0e29606cf5ce3.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Lepo izgelda na modelu.. Imam par ideja, pa ako ti se svide, ti primeni... Meni se licno ne svidja ova remenica za zatezanje kaiseva...Kod mog, a mislim da i vecina drugih tako rade, imas trecu remenicu, sa vise kanala (4 u tvom slucaju) koja se nalazi sa gornje strane, ali ispod gornje strane kaisa, i gura ga na gore... Donji kraj kaisa (onaj do zemlje) je vucni, tu ostavi da bude ravno, nemoj da tu zatezes, nego gornji kraj... Meni se cini da je remenica, sa unutrasnje strane, bolja verzija...Evo kako to izgelda na mom, pa probaj nesto slicno da napravi....Cisto da znas, mulcer rotira u kontra smeru u odnosu na rotokopacicu na primer... Vverovatno to znas vec, al nije na odmet napomenuti, posto mi deluje da ti je zatezna remenica mozda zbog toga na pogresnom mestu, tj sa pogresne strane kaisa...Mozda bi moglo i po tvom modelu, ali mi ovaj drugi ko na slikama deluje pravilnije i bolje pa vidi sta ti se vise svidja...Moras u obzir i da uzmes dimenzje da mzoe lako da se namontira kais, kad se rastereti zatezna remenica, a da opet kad se zategne, da ne poveca ugao puno...Remenice mozes 20cm, zapravo, sto su vece, to je bolje mogu vecu snagu da prenesu, ali mislim da bi mogo da prodjes i sa malo manjim, pogledaj za kasieve koje su minimalne za te koje oces da koristis, pa onda izaberi...Bice to malo nezgodno da se sve razmeri kako treba posto povecanje jedne dimenzije resava jedna, a pravi durgi problem, pa mora da se nadje optimalan razmak za sve...
https://www.techniekwebshop.nl/frame-en-riem-passend-voor-perfect-kl-150.html

Za lagere, tj kuglicne lezajeve, mozes na istom sajtu da vidis koji idu na moj, pa uzmi slicne... za rotor sa cekicima, i za zadnji valjak moraju tzv samorotirajuci da idu posto ne mozes da izvedes da sve bude pod pravim uglom idealno, pogledaj koje su specifikacije ovih kod mene, pa uzmi ili iste ili bolje... Imas i model Perfect BG2, koji je za jace grane do 10cm, i ima jace lagere naravno, mozes da vidis i na njemu koji idu pa da prekopiras te ako oces jacu konstrukciju... Evo ti link za lager za rotor sa cekicima...Ispod njega je link za lager za zadnji valjak...Isto obrati paznju za podmazivanje lagera, posto se to radi na 10-20 sati, i moras da imas lak pristup... Kod mog ovi pozadi za valjak mislim da se ne podmazuju, nego su zatvoreni, a ovi za rotor za cekice, mislim da se podmazuju na par desetina sati, odnosno dodaje se masinska mast...
https://www.techniekwebshop.nl/ina-...309tvh-1309-tvh-38-5-kn-12-6-kn-6100-rpm.html
https://www.techniekwebshop.nl/looprol-passend-voor-perfect-kl-150.html

Ovo otvaranje pozadi, vidjao sma to na nekim mulcerima uglavnom za travu, ali dosta ih i nema, pa ja to ne bi komplikovao osim ako ti bas ne znaci... Mislim da smanjuje svrstinu konstrukcije malo...
Te sipke koje idu sa zadnje strane ("rakes" na engleskom), sto sma ja postavio sliku u postu gore, one sluze da zadrzavaju masu i da je cekisici provrte vise puta, i bolje usitne... Mislim da je to bitnije za bolje drobljenje grana, ali i za travu, ali ja se ne bi toliko cimao oko toga, mislim da moze i bez da radi zadovoljavajuce i da se ta masa psole lako zaore ili sa frezom ili malim podrivacom...

Evo i slike dole kako izgleda taj deo za zatezanje, kolko ja vidim, to uvek ide sa nekom oprugom koja zateze trecu remenicu za kais, i u radu pri vecim opterecenjima mu daje malo pomeranje da apsorbuje udare... Mislim da je to bolja varijanta od krute veze tj remenice koja se zasrafi i ne mrda ko sto si hteo... Inace, kaisevi se bas jako zatezu da ne bi proklizali pa mora i jaka opruga da bude..Evo slike...

https://www.techniekwebshop.nl/riemspanner-passend-voor-perfect-kl-150.html

Za secenje, ja bi preporucio CNC masinu ako mozes da nadjes, ne smao za secenje nego i za busenje rupa, mora to da se uradi precizno puno, ne verujem da ce klasicna stona busilica to moci dovoljno precizno..

Za limove napred mislim da je svejedno dal oces lance ili limove, moj ima limove, vidjao sam na jacim modelima i lance, sta ti je lakse, to stavi, ali lanci su fleksibilniji, i bolje zatvariaju rupu da ti nozevi ne izbacuju napred materijal...Ali sta znam, i limovi bi trebalo to da odrade ok..

Moja porcena je da ti treba 6mm lim da napravis konstrukciju, mada za neke delove ce morati i vise...Meni se vise svidja za nijansu ova njihajuca paralelogram konstrukcija koju ima moj, mada ta tvoja je laksa da se izvede verovatno... Te cevi okrugle po kojima kliza ram za kacenje za traktor ces morati od debljeg materijala, ili modda cak i od pune cevi, da izdrze sile a da se ne pokrive...

Ako hoces, javi mi se na PP da ti posaljem link gde imam uputstvo za upotrebu od mog, gde mozes par stvari da procitas kako se sta steluje i zakljucis iz toga kako se sta pravi, a imas i par slika sa ovim presecima, i izometrijsku sluku koji deo gde ide, sa brojevima delova pa mozes da nadjes specifikacije istih na netu...
 
Zna li neko iz ličnog iskustva ili prve ruke koliko snage treba imati traktor da bi radio sa Zmaj vučenim tarupom od 3m, mislim isključivo na rad u kukuruzovini? To je onaj što ima pogon sa obje strane i vozi se na gumama, hidraulikom se podiže i spušta.
 
Simke,

ne znam koji ćeš multiplikator primijeniti, ali na mojem "kinezu" je zatezanje remena riješeno da jednostavnije ne može biti.
Nadam se da ćeš sve što ti želim reći shvatiti iz priloženih slika.

Pričvršćenje multiplikatora
slika012

Na strani gdje su remenice su također ovalne rupe kao i za pričvršćenje multiplikatora, a na sliki se vidi vijak kojim se zatežu remeni.
slika011
 
Zna li neko iz ličnog iskustva ili prve ruke koliko snage treba imati traktor da bi radio sa Zmaj vučenim tarupom od 3m, mislim isključivo na rad u kukuruzovini? To je onaj što ima pogon sa obje strane i vozi se na gumama, hidraulikom se podiže i spušta.
Evo jedan filmic, vuce ga 577, ali nesto ne drobi bas kako treba ja bi reko...
https://www.youtube.com/watch?v=4i4OZ93nB4s
A evo ga neki Majevica 3.2m (malo veci od Zmaja) koji vuce Belarus i ovo vec izgleda kao dobro tarupiranje po velicini seckanog materijala...Inace, procito sam da za Majevica tarup od 2.8m treba traktor od minimum 70 konja, ovaj od 3.2 verovatno trazi 80-90KS...pogledaj jos malo na netu da vidis sta drugi koriste, dok se neko ne javi iz prve ruke da ti kaze...
https://www.youtube.com/watch?v=cXE9V35NSVc
 
Poslednja izmena:
Ovi veliki mi nikako ne odgovaraju. Veliki su i teški za moje krajeve. Maksimalno što mogu da idem je 1.8m i da bude što bliže traktoru.
O zatezanju kaiša pomoću dodatne remenice uopšte nisam razmišljao, nije mi palo na pamet. Ali je dobro rešenje. Što se tiče bušenja rupa na CNC mislim da mi je to skupo, mada videću sa drugarom koji radi na CNCu. Mislio sam da kad već sečem plazmom, da sa njom izbušim male rupe da bih imao vođenje za burgiju, pa onda na stonoj bušilici samo kroz tu malu rupu burgijom probušim na odgovarajuću meru. Debljina lima oklopa je 6mm, a bočne strane i ostale pločevine su 10mm. Ove cevi što služe kao nosači su debelozidne, apsolutno nema potrebe za punim materijalom. Zadnji poklopac sam stavio na otvaranje zbog rada u nekim zakorovljenim njivama. Imam problem sa međama do njiva koje se ne obrađuju, pa bih to ponekad na brzinu preleteo 4-5 prohoda do međe.
Trebalo bi razgraničiti Tarup i Malčer, za tarup ima tema u Mehanizaciji za voćarstvo.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ovi veliki mi nikako ne odgovaraju. Veliki su i teški za moje krajeve. Maksimalno što mogu da idem je 1.8m i da bude što bliže traktoru.
O zatezanju kaiša pomoću dodatne remenice uopšte nisam razmišljao, nije mi palo na pamet. Ali je dobro rešenje. Što se tiče bušenja rupa na CNC mislim da mi je to skupo, mada videću sa drugarom koji radi na CNCu. Mislio sam da kad već sečem plazmom, da sa njom izbušim male rupe da bih imao vođenje za burgiju, pa onda na stonoj bušilici samo kroz tu malu rupu burgijom probušim na odgovarajuću meru. Debljina lima oklopa je 6mm, a bočne strane i ostale pločevine su 10mm. Ove cevi što služe kao nosači su debelozidne, apsolutno nema potrebe za punim materijalom. Zadnji poklopac sam stavio na otvaranje zbog rada u nekim zakorovljenim njivama. Imam problem sa međama do njiva koje se ne obrađuju, pa bih to ponekad na brzinu preleteo 4-5 prohoda do međe.
Trebalo bi razgraničiti Tarup i Malčer, za tarup ima tema u Mehanizaciji za voćarstvo.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Simke, tarup i malcer je isto kolko ja znam, "mulcher", "schredder" "flail mulcher" su engleski izrazi, a ono sto se od njega razlikuje su oni "topper"-i iliti "mowers" ili helikopteri kako ih zovete sto imaju horizontalne rotore... ovo sto ti pravis se zove i tarup i malcer, nema razlike cak i ako je za grane ili za travu...
Sto se tice zatezanja kaiseva, imas gore jos jednu dobru ideju, ako nista drugo jednostavna je, a to je da se ceo diferencijal sa osovinom i remenicom pomera tj kliza gore dole, i tako zategnes kais... Po meni je ovo sa remenicom i oprugom bolje resenje, ali komplikovanije, pa vidi sta ti je llakse da napravis...
I da, ti veliki koji su gore pokazani, oni su samo za zetvene ostatke (trava, kukuruzovina i slcino) ne mogu grane da sitne (mozda mogu 1-2cm ali i to teze malo), tebi treba sa cekicima da moze i 3-4cm grane da drobi...onaj od komata Arilje je animljiv, moze da se napravi u domacoj radinosti, ali naravno, i kosta...Ko sto sma napiso gore, negde sma vido da mu je cena da se kupi preko 2000 evra, sto nije malo, ali ti i govori koliko kosta da se to sve napravi (sa nemkom zaradom za proizvodjaca naravno) pa nemoj da ocekjes da mozes sve to da napravis za 300-400 evra... Samo lager onaj gore sto sam ti nasao, kao na mom, je preko 100 evra (verovatno moze da se nadje i jeftinije, ali definitivno nije dzabe)...Bolje potrazi cene i sacunaj sto tacnije koliko ce sve da te kosta, potrazi sve delove i vidi cene pre nego sto krenes u izradu, da se ne iznenadis kasnije sa prevelikom cenom...
 
Nazad
Vrh