Malčeri

mealy
user-offline.png

na mojem kinezu je zadnji valjak promjera 10 cm i to mu ne najveća mana. Trebao bi biti barem 14 cm.
Kolko sma ja primetio, to je neka standardna mera, od 10 do 15cm za zadnji valjak... A sta ti je tacno problem sa njim sto je malog precnika, sta se desava u radu?
Sta sma ja primetio da je problem kod mog na primer, ako je malo vlaznija zemlja, zadnji noz koji cisti valjak mora da bude dobro upasovan i da struze lepo blato, inace, zna da se naguzva i da ga zakoci...Lakse noz struze blato ako je veceg precnika valjak, ali trebalo bi da radi ako nije iskrivjen lepo i sa manjim precnikom valjka..
 
Ja sam taj strugač skinuo. Originalni je bio jako loše izveden i više je smetao nego koristio. Sad barem bez problema očistim blato koje se nakupi. Pokušao sam valjak približiti na par mm od čekića. oni su da uspješno čistili, ali se malčer štopao u velikoj masi. To rješenje bi vjerojatno bilo dobro u kombinaciji sa stražnjim vratima.
Mali promjer valjka rado počne klizati ako se ispred njega nakupi malo više mase. Strugač ga također vrlo lako zaustavi, pogotovo ako se malčira na ilovastom malo vlažnom terenu.
Ja ću pokušati pronaći valjak od 14 cm (ili barem 12) umjesto 10 i upasati ga na moj malčer. Išao bi na što veći, ali malčer je konstruiran za valjak 10 cm i povećanje promjera nosi za sobom određene probleme.
 
Ljudi jeste pravili nekad nešto u životu? I u fabrici je neko morao napraviti, samo što imaju mnogo bolje mašine i proračune. Ne pravim avionski deo.
Reduktor sam već nabavio, prenosi sa njega na valjak su smešni za uraditi. Dve remenice i zatezač. Ne vidim za šta bih koristio 3 do 4 remenice? Valjak imam dobar čelični, od neke konzole (nije kriv). Konstrukcija takodje nikakav problem, samo dobra dimenzija materijala, sve se rukama sklopi, bez ikakvih mašina i robota.
U svemu tome jedini problem je valjak. Ali imam nekoga kome to uopšte nije problem. Tako da je meni onda još lakše. Treba uskoro da odem do jednog prodavce polovne vocarske mehanizacije, pa ću da pokupim sve što mi treba i odgovara od podataka. Kod njega je polovan kakav meni odgovara 2000e. Trenutno nemam vremena, a treba da odem da pogledam i ove polovne pa da završim model, pa ću videti koliko će okvirno da me košta. Ne verujem da će više od 1000e. Tako da meni ne piju vodu te priče da ću skoro za te pare da kupim neki polovan ili nov. Mada trenutno smo u pregovorima oko neke prodaje, pa ćemo videti gde će se pare usmeriti. Možda na kraju i stigne neki polovan, ne isključujem tu mogućnost.
U svakom slučaju hvala za dosadašnje informacije.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ne trebaju ti 3 ili 4 remenice već 3 ili 4 remena. Remenje je ograničeno po snazi koju može da prenese u funkciji obrtaja, veličine samo remenja te prečnika remenica. Sve što su remenice veće to je bolje, ima manje proklizavanja, grijanja i remen se manje lomi. Sve što su obrtaji veći, remen može da prenese veću snagu. Za pogon malčera je potrebno barem 4 remena "17"-ke ili 3 ako koristiš veće remenje ("20" ili "25"), s tim da se misli na manji malčer i manji traktor. Na primjer, klinasti remen "17" može da prenese tek nešto preko 3.5kW snage (uz pravilno dimenzionisane remenice i broj obrtaja tj. obodnu brzinu). Sve preko toga rezultira u proklizavanju remena, njegovom paljenju i habanju remenica. Slikaću sutra neke remenice koje nisu bile pravilno dimenzionisane a bile ugrađene na kompresor koji smo prošle godine dobili u firmi da vidiš kako to izgleda.

Stoga, moja preporuka je da ideš na remenice sa najmanje 4 kanala za remen "17" ako ćeš malćer pogoniti traktorom manje snage (IMT539 i slično) jer tako na radni organ malčera možeš da preneseš oko 15kW snage (IMT539 ima 26,5kW pri 2000ob/min motora na kardanu). Ako se radi o jačem traktoru, bolje bi bilo da ideš na remenice sa 4 kanala za remenje "20" jer ono može po komadu da prenese oko 5kW tako da bi imao 20kW na radnom organu.

Računaj da ti za pravilan prenos snage remenjem treba obodna brzina od 20 m/s (pri tome bi imao 3.5kW za remen 17 i 5kW za remen 20). Obodna brzina se računa kao v=(D*pi*n)/60, gdje je D prečnik remenice, pi je 3.14 a n je broj obrtaja. Kreni od toga da na izlazu kardanskog vratila traktora imap 540 obrtaja, vidi koliko ćeš imati na izlazu iz zupčastog ugaonog reduktora (ako usporavaš) ili multiplikatora (ako ubrzavaš) i potom ćeš imati "n". Pošto znamo da ti "v" mora biti 20, lako možeš da dobiješ i D kao D=(60*v)/(pi*n).

Nemojte tako olako da ulazite u rad sa remenim prenosima, oni mogu da budu veliko zlo ako se ne dimenzionišu kako treba. Em će da "guta" snagu jer će se usljed proklizavanja pregrijavati, spaliće remenje, habaće remenice i može da dovede do pregrijavanja reduktora.
 
Hvala za objašnjenje i formule. Što se tiče kaiša i remenica, zamisao je bila da idu 4 kaiša 17ce, ali sad cu se prebaciti na 20. Raspon snage je 533 sa Fiatom (po nekom odavno nadjenom njihovom katalogu i brojevima motora ima 52ks), 558 i nadam se uskoro nekim 85ks.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Prenošenje većih snaga je, iako jeftino, jako neekonomično klasičnim klinastim kaiševima. Gubici snage su vrlo visoki, posebno pri velikim prenosnim odnosima.
Srećom u današnje vreme postoje dosta optimalnija kaišna rešenja, kao što su multiV kaiševi ili zupčasti.
Širina se bira prema snazi koja se prenosi i komercijalno su dostupni. Remenice takođe nisu skupe.
 
Malčer sa čekićima, 2 metra zahvata, mislim da ne može da se napravi bez 1500 eura. Nov readuktor je izmedju 500 i 600 eura, čekići oko 250 eura. Masa malčera je oko 400kg, što znači da samo sirovo gvoždje dodje oko 350-400 eura. Kardan 100 eura, itd.
 
Kolega Mirosti, može li malo pojašnjenje oko multiV kaiševa? Nisam do sada čuo za njih.
Lucky, reduktor sam već našao u komšiluku, jako dobar polovan za 100e. Od 10 kardana koje imam kući valjda će se jedan uklopiti. Koji su sad ti čekići od 250e? Zadovoljavaju moje potrebe, tačnije mogu da melju granje ~3cm? Kako ste naveli čekići 250e + konstrukcija 400e (skoro 500kg gvožđa, mada dosta gvožđa već imam kući koje može da se upotrebi) + reduktor 100e = 750e, valjda ostalo neće preći 250e.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
@SimkeVa

Na osnovu tvojih crteža modela malčera mislio sam da planiraš izradu za prodaju, i zato sam računao sve novo. Napraviti jedan je druga priča.
Čekići za grane su oko 10 eura po komadu, i ide ih ~12 po metru.
 
Na malceru od 1.6m ima 20 cekica...
Moj mulcer je na primer 150cm radne sirine, a ima 9 nozeva, svaki je 20cm sirine (195mm zapravo), i ima 3 kaisa, a predvidjen je za snagu traktora do 50tak KS tako da se izgleda malo vece snage prenose preko kaiseva, a kaisevi nisu nesto veliki (17mm mislim da je kais sirine dok je remenica oko 14cm u precniku, ili 147mm, ne mogu da nadjem tacan broj).. remenica ima brzinu od oko 15m/s kad se sracuna broj obrtaja i precnik, tako da niije preterano...za SPB 1250 kais (takvu oznaku ima) pise da je preporuciva remenica precnika 14cm ili vise...Inace obe remenice su skoro iste velicine, tako da nema nekog ubrzanja na njima, ubrzanje od oko 1:4 je u reduktoru samo, remenice sluze samo za prenos s jednog na drugo vratilo i da apsorbuju vobracije...Postoji i rotor za ovaj mulcer sa 15 nozeva (manji nozevi, ali ih ima vise) tako da ne postoji bas pravilo koliko nozeva ide na koju sirinu...Moze da drobi grane do 70mm u precniku navodno (bez obzira na nozeve, dal ih ima 9 ili 15)...jedan cekic (veci od 195mm, ide 9 komada ukupno) kosta oko 3400 dinara, sad sam proverio, ali ako se svi delovi (sraf, navrtka i ostalo sta ide, ima 5-6 delova da se stavi novi cekic) onda to ispadne negde oko 5700din po cekicu...naravno, obicno se menja smao cekic, nije potrebno menjati ostale delove...

Evo jedan link za razne kalkulacije za kaiseve, pa ko voli, nek se igra malo...

https://f.nordiskemedier.dk/2puajaaljy8fso0a.pdf

Po ovom dokumentu ispada da je izmedju 7 i 8kW moguce da se prenese sa brzinom od 2000rpm, sa SPB kaisem od 17mm i sa remenicom od 14cm... Sa 15cm remenicom, pri istm uslovima, moze skoro 9kW...imate tabelu u linku na strani 26, pa mozete da vidite koliko koja kombinacija daje prenesene snage...Sa remenicom od 20cm moze da prenese preko 15kw na primer sa istim kaisom i istim brzinama rotacije sto deluje kao dosta snage...Ovo su verovatno nominalne snage, kontinualne, bez nedozvoljenog proklizavanja, ali sigurno moze u trenucima i pri preopterecenju, da prenese i vise od toga...
 
Navedene snage se tiču idealnih uslova rada, obuhvatnog ugla od 180 stepeni i prenosnog odnosa od 1:1, savršeno odrađenih remenica (ugao, prečnik, brušenje kontaktnih površina) i visokokvalitetnog remenja, odgovarajućeg medjuosnog rastojanja i dužine samog remenja.

Pošto će malčer biti rađen u domaćoj radinosti (dakle teško da će svi navedeni parametri biti usaglašeni) a u isti ugrađeno neko bazično domaće remenje ili uvoz iz Kine (pogledaj u tabeli 4 snage za obično remenje kakvo će i kod ovog malčera biti korišteno 99.99%), ne postoji ni teoretska mogućnost da se ostvare prenosi tako visokih snaga po jednom remenu. U termoelektrani gdje radim imamo nekoliko stotina pogona sa remenih prenosom u opsegu snaga od ispod 1kW pa do teške drobilice od 500kW, stalno imamo posla sa njihovim održavanjem (najviše problema sa novim uređajima koji su idiotski konstruisani) i vjeruj mi kad ti kažem da u teškim uslovima rada, uz nepreciznu izradu i montažu te korištenje nekvalitetnog remenja najviše čemu možeš da se nadaš od remena 17 je 3.5kW.
 
Evo i slike koje sam obecao.Dvije vece remenice su za remen 17,ova sa tri kanala je bila na motoru od 10kW,ova sa 2 na motoru od 6.6kW.Manja remenica je bila na motoru od 3kW sa remenjem 13. Sve bile na novim kompresorima,nisu izdrzale ni 6 mjeseci a spalile su brdo remenja. Jednostavno nisu bile dimenzionisane kako treba za tu snagu,obrtaje i rezim rada. Proracunao sam nove,izradili smo ih i ugradili prije 3 godine i eno ih rade bez problema.Eto imas primjer da 3 remena 17 nisu mogla da prenesu 10kW na remenici precnika 160mm.
5790df28990b6eccb08ddcfcd8758de9.jpg
45598b272aedc99d0a245c8e02e94ab5.jpg
67b113d9aacad60ad6418a3d88433652.jpg
fc60999c0dd54635d665cc1243e7785c.jpg


Sent from my A6 using Tapatalk
 
Zombie, slzem se sa tobom u potpunosti, treba uzeti rezervu i pretpostaviti nekvalitetne kaiseve, i neprecizno uradjene remenice...I moj cale je pokido kaiseve kad mu je malo vise po neravnom kacio zemlju, a ovo je jos i fabricki mulcer...
Poenta moje price je da ce tesko da napravi malcer u domacoj radinosti, da to sve bude priblizno dobro upasovano ko fabricki, i ja se nadam da se bar tu ja i ti slazemo... Ali dobro, ako Simke bas toliko voli da isporobava, sve je za ljude, svasta se nauci kad sam pravis, i najbolje se nauci na greskama ali i vreme njegovo kosta, a to niko ne racuna izgleda kad sam nesto pravi i popravlja...
 
Slazemo se potpuno.Sve moze da se napravi,cak i kod kuce ali nije to tako lako.Bas zbog toga sam i poceo pisati o osnovnom proracunu remenog prenosa,cisto da se zna da nije bas tako jednostavno uraditi to da valja. Moze se i moguce je ali trazi dosta truda,racunanja,vjestine i novca da se elementi pogona izrade,usklade i postave kako treba.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
A evo i za DIY majstore jedan mali video (potrazite jos po netu, sigurno ima slicnih) kako je covek napravio rotor... Procitajte i komentare za pitanja, a pogotovu kako je vario drzace za cekice, i kako je naso pravo mesto za njih...Ima 3 videa inace...
https://www.youtube.com/watch?v=cbtLmSaxm9U

A evo jos jednog modela, ne vidi se puno na videu, ali eto, izgleda da moze da se napravi..Inace, ovaj ima Y nozeve, nije sa cekicima i moze samo travu da kosi..
https://www.youtube.com/watch?v=7RtOn1dRLqw
 
Poslednja izmena:
Ljudi hvala vam za informacije, pogotovo Zombiju za proračune. Našao sam i dosta snimaka malčera koji su ručni rad na YT, pa i odatle kradem malo ideje. Trenutno smo u nekoj gužvi pa model stoji u mestu. Ali i dalje smo zagrejani da se nešto napravi. Ako i kad počnemo obaveštavaću dokle je šta stiglo.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Koji tip nozeva na tarupu je idealan za sitnjenjen kukuruzovine?Na jesen cu kupovati tarup posto trajno dizem ruke od stocarstva pa moram zaoravati kukuruzvinu posto nece biti stajnjaka.Imam IMT539 i Zetor 7045,pa me zanima i na koju sirinu da idem a da oba traktora mogu raditi sa njim.Kupicu polovan,koje marke da gledam?

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh