Malčeri

Kod nas je tarup "helikopter", a malčer je ovo što mene zanima. Zbog toga sam mislio.
Lakše mi je zatezanje preko dodatne remenice i preciznije, nego da pravim šlic rupe. Jer bih morao da šlicujem rupe i za reduktor i za pogonsku remenicu. A pritom nema šanse da precizno našpanujem obe strane da mi kaiši gaze ravno u remenicu. Da naglasim još jednom da je kod nas cena polovnog malčera kakav mene zanima 2000e u nekom solidnom stanju.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
SimkeVa
http://agroziken.rs/index.php?route=...product_id=211

Ovo sto ja imam kupio sam kao tarup koristim ga kako u vocarstvu ,vinogradarstvu tako i u ratarstvu.
Isto to neko naziva mulcerom , u tom slucaju nisam promasio temu.

Ovaj sa snimka naseg kolege neko naziva tarupom, mulcerom, helikopterom(to sam na forumu cuo) a neko sisalicom za travu.
Razlicita imena za istu stvar samo stvaraju zabunu.
Sustina je da svi mi ovde na isto mislimo.:ppozdrav:

mealy
preko 2000 e sam i sam tada platio.
 
Pa to je ta cena. Za 1.8m u nekom radnom stanju ne može ispod 2000e. Pogotovo što je kod nas baš mala ponuda polovnih. Imaju 2-3 prodavca i to je to.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Pa to je ta cena. Za 1.8m u nekom radnom stanju ne može ispod 2000e. Pogotovo što je kod nas baš mala ponuda polovnih. Imaju 2-3 prodavca i to je to.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Mislio sam na onaj pravljeni od Komete...Ako njih kosta da ga naprave za preko 2000e, onda ne moze tebe drasticno jeftinije da izadje, to sma teo da kazem...
 
Lakše mi je zatezanje preko dodatne remenice i preciznije, nego da pravim šlic rupe. Jer bih morao da šlicujem rupe i za reduktor i za pogonsku remenicu. A pritom nema šanse da precizno našpanujem obe strane da mi kaiši gaze ravno u remenicu.
Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Malčer je puno bravarskog, a malo strojnog rada. Ukoliko nemaš kod montaže mogućnosti podešavanja paralelnosti osovina rotora i pogonskog vratila remenice, vjerojatno ćeš imati probleme. Ako već želiš odraditi zatezač unutar zaštitne kutije remenskog pogona, vodi računa da zatezač djeluje na povratni krak remena i da ga pritišće prema sredini. Time se povećava obuhvatni kut na remenici, a ne treba ti dodatna remenica. Dovoljan je valjak. Lančani prijenosi se zatežu prema van da sa olakša oslobađanje lanca iz zahvata sa zubom lančanika. Zatezač s oprugom ima teoretske prednosti, ali u praksi je to (barem po mojem mišljenju) nepotreban trošak. U nešto preko 100 rh korištenja malčera nisam imao potrebe dotezati remene.
Molim te nemoj shvatiti da pametujem. Smo iznosim svoje mišljenje i iskustvo, a u praksi se pokazalo da su najjednostavnija rješenja u 99% i optimalna rješenja.
 
Ni jednog trenutka nisam rekao da očekujem da napravim malčer za 300-400e, ne znam odakle vam to? Već sam napisao da očekujem negde do 1000e. Kad napravi Kometa, zašto onda ne bi moglo i u domaćoj radinosti, bar je onaj njihov klasika. Kod vas vidim da ima i novih do 1500e. Kod nas i ne baš, već sam napisao da ovakav kakav meni odgovara košta polovan oko 2000e. Od vaših mi je zapao za oko AGM 175 koji je sa hidro pomakom i nov košta 1500e.
Opet što se tiče zatezanja kaiša o remenici nisam razmišljao. Ovo mi je delovalo kao dobro, a jednostavno rešenje i pri tome povećava obuhvatini ugao, samo da promenim stranu zatezanja.
 
Zar nisu premali ovi nozevi,velicine su nozeva za rotacionu kosu? Cijeli tarup je nekako lagan i njezan,ima samo 3 remena 13-ke,ne uliva mi nekako povjerenje.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Vidis na jednoj od slika da ima i par nozeva crvene boje da li od freze ili neceg dr.
Moje je misljenje da umesto dva noza moze da se postavi jedan cekic na ovom tarupu.
 
To je i moje misljenje.Tarup je pohaban dosta,nesto je ceprkano po lezajevima,obje remenice kao i zatezac su solidno potroseni,jedan lezaj na valjku se raspao i nozevi su losi skroz.Od njega sam definitivno odustao,to je neka laka varijanta,mozda za sisanje livada i slicno.Meni treba masina koja moze da samelje 4 hektara moje kukuruzovine (mozda uradim i nesto usluzno) u sto kracem roku i sto je sitnije moguce jer sam jaaako kratak sa vremenom.Zbog toga moram kupiti ozbiljniju masinu,imam Zetora pa nek je on nosi.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Tarupi sa takozvanim Y nozevima za kukuruzovinu izadju skuplje od cekica , zvao proizvodjaca tarupa , za 165cm zahvata treba 150E vise za Y nozeve , ima umjesto cekica 3 noza 2 kriva i jedan ravan (Y) , gledao uzivo i onako otprilike bih rekao jedno 12mm su debeli. Cekice imaju vecina i nije to za kukuruzovinu nije ni za suncoket , ovaj sa Y to odradi jako dobro , ali treba vise snage , odnosno sa istim traktorom to radi sporije ali i jako sitni , cjena je bila bez kardana 2350 E sa PDV-om i Y nozevima , 2m je nesto malo skuplja. Tezina ovog sto sam naveo je 450kg sa 165cm zahvata, ima zadnji poklopac na dizanje i odradjeno je to solidno. Problem koji sam cuo za polovne je nebalansirani rotor ili ovi lagani jos i iskrivljen valjak sa cekicima, sa jeftinim laganim izvedbama sve je moguce, jedan ne moze da istarupira 10-tak jutara a da ne izgori remenje.
 
Treba da idem pogledati dva tarupa marke Desvoys,sami sa se smiri vrijeme,snijeg nas je zatrpao.Jedan je 2.3m a drugi 2.5m i teski su 1000 i 1250kg,ova imaju Y nozeve.Na slikama djeluju kao bas ozbiljne masine,imaju po 5 remena 17.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Kupljen malčer, Kirchner SH230, 235cm zahvat, ima noževe (44 noža u Y rasporedu). Nisam stigao da ga slikam danas zbog jakog snijega ali je bukvalno 100% isti ovakav.

03148406faaf1105b84757bc1e48819c36533e7c_800x600.jpg


Težak je oko 700kg, ima 4 remena 17. Nosiće ga Zetor 7045. Do ljeta će da dobije generalno čišćenje i farbanje, nema ulaganja.
 
Dobio sam nove nozeve uz njega,mislim da su od Zmaj beraca i identicni su originalnim po sirini,debljini o obliku,poprilicno su veliki,oko 20 cm su dugacki.Nisam ih montirao,hocu do jeseni da ga sredim uz ciscenje i farbanjeVratilo je precnika 175mm a tacna ukupna tezina je 756kg,nasao sam prospekt. Dobio sam i kardan Walterscheid sa lamelom na jednom kraju i krckalicom na drugom. Djeluje kao prilicno ozbiljna masina,kod mene ce imati 4 hektara kukuruzovine i nesto livade i malo medje a ako ko bude trazio mozda bude i usluznog rada.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh