Malčeri

Nije slika original napisao sam gore, nisam stigao slikat, snijeg nas zatrpao pa sam uzeo sa neta sliku, isti ovakav 100%.
 
Evo mog malcera,original slika,sad je sve pod snijegom.
224b73f25369ffd939bd9281cf6018ba.jpg


Sent from my A6 using Tapatalk
 
Na kraju ipak uzet fabrički. Malčer uzet od kolege sa foruma i ovom prilikom bih hteo da mu se zahvalim na strpljenju sa malo neodlučnim kupcima.
Malčer u jako dobrom stanju, ima bočno pomeranje što nam je jako bitno, može da se izbaci čitav metar od desne gume a može i da se stavi na sredinu pa da prati traktor. Radni zahvat 2m, a ukupna širina 2.20m. Navodno na njihovom sajtu je potrebno 35-40ks, težina je 380kg. Probacemo da radimo sa našim 533, lako ga je sinoć nosao po dvorištu. Uz malčer dobili i Walterscheidov kardan. Čekići su pri kraju, ali izguraće jednu/dve sezone. Namera je da se pre puštanja u rad očisti, podmažu sva potrebna mesta i ofarba.
Slike su malo lošije već pao mrak kada smo stigli, biće bolje kad se sredi.
ff3364df138eddd2338e4e100fc613eb.jpg
686cea40d696207c54ad7fbf2a07862d.jpg
143dc3d8356ec23ed8982a2cb222c9d7.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Preveliko je to za fergusona.
Ovisi što će radit.
S 140 diže tempraturu a s ovim teško.
 
Ferguson je sa Fiat motorom. Po nekim knjigama, prospektima i oznakama motora ovo je varijanta od ~53ks. Nekada baš davno je bez problema danima pogonio silokombajn. U svakom slučaju probaćemo pa ćemo videti. On bi uglavnom radio samo travu, a za grane od orezivanja i korov ima drugi traktor.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Mislite da ga teško pokreće ili nosi?

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Da mu je za pokretanje potrebno vise ks(moje misljenje).

Ipak ti je bilo jednostavnije i povoljnije da kupis gotov fabricki odradjen no sam da pravis.
 
Naveo sam već da nije klasičan 533, navodno ima 53ks. Probaćemo pa ćemo videti kako se ponaša. U svakom slučaju ima drugi traktor koji će moći.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
549 se grijao s 180 u ambroziji.
To bi 560 imao što radit ovo možeš samo traktor unistit.
Možda u kakvoj mekanoj travici ovo drugo grije traktor.
Mebi se ljeti i ulje u hodruliku pregrijalo pa je spuštao pomalo.
 
Da mu je za pokretanje potrebno vise ks(moje misljenje).

Ipak ti je bilo jednostavnije i povoljnije da kupis gotov fabricki odradjen no sam da pravis.
Pa ne znam stvarno dok ne probamo. Na sajtu Seppi m. stoji da je potrebna snaga od 35 do 40ks. Prethodni vlasnik tvrdi da 549 može da ga pokreće. Kod nas bi 533 radio samo po kupinama i malinama gde je obično manja i laganija trava.
Pa cena je bila i više nego povoljna za ono što se dobija tako da se nije puno razmišljalo.
Malčer pozadi ima valjak, tako da se za hidraulik ne brinem.
 
Pa ne znam stvarno dok ne probamo. Na sajtu Seppi m. stoji da je potrebna snaga od 35 do 40ks. Prethodni vlasnik tvrdi da 549 može da ga pokreće. Kod nas bi 533 radio samo po kupinama i malinama gde je obično manja i laganija trava.
Pa cena je bila i više nego povoljna za ono što se dobija tako da se nije puno razmišljalo.
Malčer pozadi ima valjak, tako da se za hidraulik ne brinem.

Cestitke na kupovini, znas moje misljenje od ranije tako da je uvek bolje kupiti fabricku masinu nego praviti tako nesto...Tu nisi pogresio po mom misljenju...

E sad, ovo sto pricate gore za snage, to je sve mnogo relativno naravno, posto snaga motora potrebna za pokretanje zavisi koliko ces da ga opteretis. Na prazno da radi, moze verovatno i Lombardini motor od 14KS da ga okrece, ali sto je veca kolicina mase koju mora da drobi, to ti vise snage treba...
Ko sto su ti rekli gore, za manju travu ce verovatno moci i traktor koji imas, ali ako je gusca trava, ili neko granje, onda ce malo teze da ide... Uzmi i u obzir da je 380kg relativno veca tezina da je IMT 533 nosi po brdima...
Moj je na primer 1.5m zahvata, i ima malo preko 400 kila cini mi se... Okrece ga lepo Foton od 50 konja, ne napreze se, cak i grane kad drobi.. Cini mi se da je cale probo i sa drugim od 1.8m tarupom da radi sa Fotonom, grane u breskvama drobio, i da je lepo isao, nije se naprezao kaze...
Samo da znas, IMT 533 ima 720rpm izlazno vratilo (PTO) koliko se ja secam, a tarup radi na 540 obrtaja, tako da bi morao da radis na oko 1500 obrtaja cini mi se (kad bi imao originalmni 533 motor naravno), a to je 75 posto snage koju ima motor...Moj 542 radi na oko 1700 obrtaja motora za 540 obrtaja na prikljucnom vratilu na primer...Znaci, nekih 40tak konja teorijski imas na PTO za tvoj 53KS Fiat motor...
Uzmi u obzir i da je IMT 533 za 2000 obrtaja maksimalno pravljen motor, a taj Fiat verovanto ima 2250 ili cak i veci broj (mozda 2300 ili cak i vise).. To moras da proveris koliko je da ne bi vrteo tarup mnogo brze od dozvoljenog...
Racunaj da se oko 10-15% gubi od sirove snage motora (tih 53KS za tvoj Fiat, ili 35KS kolko ima orignalni IMT 533 motor) dok dodje do PTO vratila (pa tvojih 40KS na tom broju obrtaja padne na 33-35KS snage na PTO vratilu maksimalno, mozda je i manje) i da traktoru treba snaga i da sam sebe pokrece (jedno 10KS mu treba minimum, a mozda i vise ako ides po neravnom) tako da tebi ostaje jedno 23-25KS maksimalno za pokretanje tarupa...
Po ovome gore, radice on, ali velika je verovatnoca da ce da se gusi traktor ako naidje na malo krupniju travu ili nesto jace, kao sto je granje....
Za ovaj tarup, Rakovica R65 (60-70KS motor traktora) pa navise bi odgovarala po meni, ako oces pun kapacitet da iskoristis, sve ispod toga, moraces da ga stedis i da ga ne naprezes puno (ne tarup nego traktor, tarup moze da izdrzi)... Naravno, dok ne probas, neces znati tacno koliko moze, ali po svim racunima gore, ipak taj tarup trazi malo veci traktor od tog od 53KS koji imas ako oces da ga potpuno izkoristis i da ti ne napreze mnogo traktor...

Evo nasao sam i video kako radi model SMO od 175cm za Ursuzom od 50KS (ima i jos par kombinacija), ako je za poredjenje...deluje mi slicno kao tvoj model po izgledu (ovaj ima oznaku SMO, ali je model od 200cm tezak oko 600kg pa to onda verovatno nije tvoj). Model SML se uklapa u tvoju tezinu (oko 380kg za 200cm radnog zahvata) i njemu treba snaga od 20-50KS po prospektu...
Po ovom videu deluje da i tvoj mozda ipak moze traktor od 50KS da lepo pogoni, cak i za grane u vocnjaku...
https://youtu.be/HOe2A9yI7Uk
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo da je moj tarup samo 30cm siri od ovoga a toliko tezi. 2 metra 380kg a 2.3 metra 756 kg,zamalo pa duplo.

Sent from my A6 using Tapatalk
 
Cestitke na kupovini, znas moje misljenje od ranije tako da je uvek bolje kupiti fabricku masinu nego praviti tako nesto...Tu nisi pogresio po mom misljenju...

Evo nasao sam i video kako radi model SMO od 175cm za Ursuzom od 50KS (ima i jos par kombinacija), ako je za poredjenje...deluje mi slicno kao tvoj model po izgledu (ovaj ima oznaku SMO, ali je model od 200cm tezak oko 600kg pa to onda verovatno nije tvoj). Model SML se uklapa u tvoju tezinu (oko 380kg za 200cm radnog zahvata) i njemu treba snaga od 20-50KS po prospektu...
Po ovom videu deluje da i tvoj mozda ipak moze traktor od 50KS da lepo pogoni, cak i za grane u vocnjaku...

Definitivno nismo pogrešili. Malčer je odrađen baš kvalitetno. A i koliko vidim na netu rade samo malčere različitih namena, moraju biti dobri. Ovaj je relativno mlad, 2009 godište.
Ovo i jeste model SML, piše na pločici. Novija varijanta na koju mogu pozadi da se stave oni vertikalni noževi, da bolje sitni masu. SML, SMWO i SMO su isti modeli samo radjeni za različite debljine grana. SML je najlakša varijanta dok je SMO najteža i on melje do 7cm. Odatle i tolika razlika u težini. I ja sam gledao ovaj snimak na YT pre nego što smo išli da pogledamo. Malo se ne slažem sa tim proračunom da traktor ima 50% snage na vratilu od ukupne snage motora. U svakom slučaju probaćemo pa prenosim utiske. Ponavljam da mi nije od presudne važnosti da ga nosi 533, imamo i jači traktor, a nadam se uskoro i jednom od 85ks koji će biti venčan sa voćarskom mehanizacijom.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Danas probali mašinu. Ne da se ferga tako lako. Sređivali komšijin voćnjak pod šljivama star nekih 10ak godina. U voćnjaku blaga katastrofa, nije ulazio u njega 2 godine. Od korova sve i svašta, a najviše ostruge ili divlje kupine kako je već ko zove. Korov još od pretprošle godine koji je u fazi truljenja pa kroz njega probio prošlogodišnji koji je posle ovog snega legao na sav taj krš od pre, a u sve to uplela ostruga na sve moguće i nemoguće strane. Otprilike neki tepih od 20-25cm krša. Da to ne bude sve pobrinule su se kamare granja od orezivanja koje stoje verovatno od prošle godine. Ferga je uglavnom išao 2 sporohodnom na malo više od pola gasa. Gde je baš puno velika ostruga i ima je puno morala je 1 spora i ne pun, ali baš dobar gas. Na kraju je sve to bilo lepo samleveno. Zaboravio sam telefon kući, pa nemam slika da vidite kako je izgledalo.
Mi smo učinkom i onime što ostane iza baš zadovoljni. Za ono što nama treba ferga će moći da ga pokreće.
Koliko vam se greje reduktor? Nakon dva i po sata intenzivnog rada bio je vruć na granici da može ruka da se drži na njemu, da se još malo ugrejao bilo bi već vruće. Na reduktoru ima samo čep za ulje, nema poklopac pa ne može da se vidi kakvo je stanje unutra. U njemu je nešto između ulja i masti i ima dovoljno.
Može li neko da mi slika lopatice posle nekog vremena korišćenja? Mislim da su ove baš zrele za zamenu. Bilo bi i traktoru mnogo lakše kad bi ih zamenili.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Otkriven razlog grejanja reduktora. Ipak je po običaju cena s razlogom bila niža u odnosu na prosečnu. Trenutno je ceo malčer u delovima. Zupčanici u reduktoru katastrofa. Neko je reduktor otvarao i na kraju samo zamazao hermetikom i zatvorio i onda je verovatno ubrzo nakon toga završio u oglasima. Počeli smo od rasklapanja samog prenosa i reduktora, ali smo na kraju skinuli i valjak (nosač lopatica). Urađeni su novi zupčanici. Namera je kad je već sve raskopano da se preventivno zamene i ležajevi na valjku i stave nove lopatice. Ležajevi na prenosu su dobri, dobiće samo nove semeringe i ulje. Pošto javljaju ove kišne dane, sledi vraćanje svega nazad. Ono što je bitno valjak je u balansu, ne trese ni malo. Na kraju kada sve izmenjamo koštaće kao uvozni, ali se nadam da smo mirni duže vreme. Evo i slika starih i novih zupčanika
9e9ef4ef320c5d3bb2b18df505f7073b.jpg
1f28a96772a040dd8aee3ffccc9673a3.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh