Malčeri

Jer na "helikopter" -u sa zastavicinim diferencijalom samo jedan noz ili dva?
Kolko dif od zastavice ubrzava 1:?
Jedna letva sa nožem na oba kraja. Princip kosačice za dvorište, samo noževi nisu fiksni. Zastavicin dif ubrzava 1: ~2.25
Ja sam uživo posmatrao samo njegov i ovaj što mi imamo. On sa 1×1.6m ne može više od 2 SH brzine sa 533 i Boga mi lepim gasom, kaže da 3 SH može sitnu i kratku travu dok sve druge guše traktor. Mi sa našim 2x0.8m uvek 3 SH sa pola gasa, sem u nekim ekstremnim situacijama kao što je bilo ove godine da je štir bio do vrha haube i trava gusta kao četka pa je išla i 2 SH. Po kupinama gde je ravan teren i mekana trava ide i 1 BH. Da napomenem da mi koristimo 533 sa Fiat motorom.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
A ja se bas razmisljao od cega diferencijal(reduktor) da pribavim.
Jer od diferencijal od zastavice po tebi dobro resenje?
Po meni je bolja varijanta sa 2x ili 3x noza i prenosom preko kaisa a ne krutom vezom.
Sigurnije mi da kais prokliza no nesto da se slomi.
 
http://poljoinfo.com/showthread.php?p=1121376 To je naš. Do sada se lepo nakosio, samo jednom menjani noževi.
A za dif od Zastavice ne znam šta bih reko. Da moram da kupim nešto za tu svrhu, uvek bih pre izabrao da kupim dobar reduktor koji je fabrički namenjen za to. Po meni je mnogo bolje rešenje, a praktično za iste pare. Dif je u startu dosta jeftiniji, ali ako se uzme u obzir da zahteva dosta prepravki koje ako neko drugi radi izadju poprilično. Reduktor je sam po sebi jednostavniji i ima manje pokretnih delova, koristi se u svrhu za koju ga je fabrika namenila. Tako da ne znam neke prednosti difa u odnosu na reduktor. To je neko moje mišljenje što ne znači da sam upravu.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Ako smem ja da dam par ideja i misljenje vezano za mulcere... Za ove koji "kose" samo travu (rotiraju u horizontalnoj ravni ili kako ih zovet helokopteri) nije problem da se prave u domacoj radinosti, mada imate i vise nasih firmi koje to vec rade pa je pitanje dal se isplati trud i materijal... Materijal kosta manje kad sam radis, ali ako sam sebe platis, ne izadje to toliko jeftino na kraju...
A za prave mulcere (koji imaju valjak koji je korizontalan(osa rotacije je horizontalna) i lagere sa strane) to ne bi preporucio da se pravi u domacoj radinosti osim ako imate bas bas dobro opremeljnu radnju da mozete to sve veoma precizno da uradite i da izbalansirate ceo rotor... Ti mulceri trpe mnogo velika opterecenja i imaju velike brzine, pa lageri moraju da budu pre svega pravljeni za ta opterecenja, pa bi verovatno moralo da budu i samorotirajuci (da mogu da rade i sa osovinom pod nekim drugim uglom od 90 stepeni, ako sve nije idelano upasovano t.j. centrirano, a nikad nije)...Kolko se ja secam, takvi lageri i kostaju (red velicine 50-100 evra ako se ne varam)
Rotor mulcera sa nozevima mora idelano da se balansira (takozvano dinamicko balansiranje u radu zajedno sa nozevima, ne samo prazan rotor, sto je dosta bitno), a nisma siguran da to moze vecina domacih radinosti tako da bi ja odustao od takvih poslova, naso neki polovni mulcer za 1000 evra manje vise, sredio ga (zamene se lageri i nozevi u najgorem slucaju na primer, ostalo bi trbalo da izdriz duze bez generalne, mada treba reduktor makar proveriti) i radio bi sa njim...
Kome treba za vocnjak da radi 3-4cm i jos za deblje grane, bolje kupiti polovan i srediti, nego praviti od nule...Set nozeva je 300-400evra pa navise cisto da znate, mada za male mulcere mozda moze i par evra manje da kosta (recmo 20 evra pa na vise po nozu)..Bitno je da budu celicni i liveni za sta neko mora kalup poseban da pravi, sto tesko da moze u domacoj radinosti da se izvede dovoljno dobro (moze verovatno, ali to sve kosta) ...
Mulceri za grane tesko da mogu da rade sa Y nozevima, moraju pravi cekici da se stave (600-700g pa na vise generalno), Y nozevi su samo za travu, pa i to mora da bude slabija trava, sa vecom i gustom travom nije bas idelano resenje...
I poslednje misljenje, uvek makar na jednom delu prenosa mora da bude kais (ili vise njih paralelno, zavisi od snage) da apsorbuje udare i da se ne osteti traktor i sam prenos, ako je prenos direktan mehanicki (samo vratilo i zupcanici) to nece bas puno da traje po mom misljenju... Svaki mulcer bi trebao da ima negde u svom sklopu prenos sa kaisevima upravo iz tog razloga pa izbegavajte direktan prenos...Za ove sa helikopterom je to verovatno malo manji problem, ali i za njih je idelano da imaju makar jedan kais u prenosu..
 
Danas, 04:25


mealy
user-offline.png
,


sve si lijepo i potanko opisao.:osmeh: Dijelim tvoje razmišljanje u svemu, osim za remenski prijenos kod helikoptera.
Kod helikoptera remenski prijenos nije praktičan (dosta poskupljuje), ako malčer ima samo jedan rotor. No u tom slučaju se koristi kardan s tarnom spojkom ili još jednostavnije rješenje s sigurnosnim vijkom.

Ja sam prije 4 godine kupio novi kineski malčer Mateng s hidrauličkim bočnim pomakom za 1600 eura. Malčer je radne širine 155 cm i ima 345 kg. Koristim 540E brzinu kardana. Motor traktora od 50 KS isporučuje na tim smanjenim okretajima oko 40 KS.

https://www.youtube.com/watch?v=3ZTB_glP1sM
 
I ja bih najviše voleo da kupim nov. Ali sa ovom cenom šljive od 1e/kg za suvu, cenom kupine i maline to je još uvek misaona imenica. Za polovni mi se ne daje 2000e, a o kineskom i ne sanjam (da se kolega ne uvredi, ne volim mašine koje oni prave ma koliko one nekome bile dobre). Nisam nešto puno gledao, ali ne znam gde može da se nadje polovan za 1000e, ne računam ništa ispod 1.60m. I taj polovan što pominjete od 1000e dok se uloži za sve to što ste rekli ležajeve, čekiće, pa još ako treba nešto i oko reduktora da se radi daleko prelazi cifru od 1500e.
Jasno mi je da sve to treba da bude u centru i dobro balansirano inače sve ide u pm i uzalud vam trud svirači. Kada sam rekao u kućnoj varijanti, nisam mislio pomoću štapa i kanapa. Prethodno sam naveo da imam rodjaka koji ima, pa može se reći jednu modernu radionicu za obradu metala. On mi je uradio i trouglove na sadašnjem tarupu. Između ostalog on mi radi sve što treba, a mi njemu nekad nešto uradimo mašinama i tako prebijamo dugove. Na leto sam mu kosio voćnjak i tada smo poveli priču da bih voleo da uradim i malcer. Čovek je sam rekao da može bez problema da uradi valjak sa nosačima za radne elemente bili to čekići ili Y noževi. Takođe i nosače samog valjka, sa prilagodljivim ležajevima. Dakle ne radim valjak u stezi pomocu brusilice i aparata već u masinskoj radionici.
Čekiće svakako nisam mislio da pravim sam. To bi već bilo bezveze. Dakle u celoj izradi malcera košta me samo utrošen materijal i podmazivanje radionice na razne mrsne načine (toga opet ima, samo da se osuši). Kada pravim nešto za sebe nikada nisam računao svoj rad, za mene je to suludo. Pravim sebi neki okvirni model, pa ću lako preračunati koliko će koštati materijal.
Nije prva stvar koju pravimo, čak mi je i zanimljivo jer se treba malo više potruditi. Ne znam zašto, ali bar kod mene u kraju se ljudi plaše da naprave nešto sebi. Kao da prave svemirski brod. Mada dobru većinu ne bih savetovao da išta pokuša. Tek sam na fakultetu video koliko ljudi nemaju smisla oko nekog projektovanja ili bilo kakve mehanike (ne mislim da nauku). Da napomenem da sam završio Mehatroniku, (tačnije sad sam peta godina), koja jednim dobrim delom gazi projektovanje i uopšte mašine i robote.
No mi smo zagrejani da napravimo jedan od 1.8m pa šta bude sa nama. Valjda ćemo preživeti. Na brzinu sam napravio neki okvirni model, mada nije ni pola urađeno do kraja i detaljno. Ali ono glavno se vidi, konstrukcija. Valjak sa radnim organima ostavite po strani. Treba još dosta detalja i sitnica da se uradi, da se doda pozadi valjak. Pozadi ovaj poslednji lim će moći da se otvara. Takodje imaće i bočno pomeranje. Debljina zaštitnog lima je 6mm, a bočnih strana je 10mm, je l' to ok?
17793b09ec5ad631c74f892fcf3a675b.jpg
7ae5112f4be6b07d371ec4163b8a0cd2.jpg
83e40f4d4d4586c68031676c51da3c88.jpg
e2f3ac603a01747c6b8c1b9142e340eb.jpg
0c56e84f4c5dbc0dc670875213dfe8ea.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Danas, 04:25


mealy
user-offline.png
,


sve si lijepo i potanko opisao.:osmeh: Dijelim tvoje razmišljanje u svemu, osim za remenski prijenos kod helikoptera.
Kod helikoptera remenski prijenos nije praktičan (dosta poskupljuje), ako malčer ima samo jedan rotor. No u tom slučaju se koristi kardan s tarnom spojkom ili još jednostavnije rješenje s sigurnosnim vijkom.

Ja sam prije 4 godine kupio novi kineski malčer Mateng s hidrauličkim bočnim pomakom za 1600 eura. Malčer je radne širine 155 cm i ima 345 kg. Koristim 540E brzinu kardana. Motor traktora od 50 KS isporučuje na tim smanjenim okretajima oko 40 KS.

https://www.youtube.com/watch?v=3ZTB_glP1sM
Verovatno si u pravu za helkpterski mucler i prenos, ali meni se ipak cini da za takav tip masine, mora da postoji makar jedan elastican deo koji ce da apsorbuje vibracije u radu, a to je kais...Kardansko vrailo i reduktor to ne mogu, oni su krute veze (dok se ne rasklimaju naravno, ali onda doalzimo do drugih problema).. Ne kazem da ne moze sa direktnim prenosom, ali mi se ipak cini da ce duze trajati ako imas negde kais, koji kad se istropsi promenis za 1500din, i teraj dalje, a reduktor i kardan ostaju, i samo se podmazuju..
Inace, ako neko pravi za vecu sirinu "helikopter" mislim da je bolje makar dva ili cak 3 rotora manjeg precnika napraviti, jeste da poskupljuje izradu, ali mi deluje kao bolje resenje od jednog velikog od 1.5 do 2m u precniku...
Ovaj tvoj mulcer na linku je klasicni cekicar, i ima kaiseve sigurno sa strane, po velicini cenim da je minimum 2, a najverovatnije 3 i nadam se da ga nisi dao kao primer za mulcer bez kaisa (ili sam te pogresno shvatio za referencu)...

Odgovor za SimkeVa-ta:
Sad vidim da si ti dosta bolje opremljen, imas znanje i usao si u detalje mnogo vise nego vecina ljudi koji se bave time, ali ja i dalje licno mislim (ne znaci da sma u pravu) da je bolja varijanta (citaj jeftinija na duze staze, i verovatno trajnija) ako uzmes neki polovan, i njega prepravis i poprvis, nego da sve pravis od nule...Ram mozda i mozes da izvaris od jeftinog maerijala, ali sve to da se iskrivi i isece, nije to bas ni dzabe, treba ti velika presa koju nemas verovatno pa moras da platis itd itd...Sam rotor ne znam kako ces da napravis da bude sto vise simetrican (da ne trazi veliko balansiranje), a i osovine sa strane koje idu u lagere, i one moraju idealno da se nacentriraju i navare... Mozda moze da se navari deblje parce sa strane, pa da se na glodalici ili nekkom velikom strugu malo doradi daq bude u centru, ali opet ostaje problem koliko idealno mozes sam valjak da odradis da bude simetrican (pazi, pricamo o debljem, verovanto preko 1cm, limu koji treba idelano saviti u krug, i posle zavariti)...I onda moras idealno da navaris drzace za cekice, simetricno na rotoru, da ostanu izbalansirani...
Licno nisam video nikog da moze da izbalansira valjak od tarupa tako dobro, ali posto radis sa mehanikaom verovano znas nekog ko to moze da uradi dovoljno dobro... Za travu i tanko granje ce biti mnogo laske da se napravi, ali opet, imas i neke mulcere koji su novi malo preko 1000 evra cini mi se za tu svrhu (evo jedan primer, pa vidi jel ti tako nesto godi, mislim da ima da se nadje i kod nas, ili ta marka ili nesto slicno, evo linka: http://www.geo-agric.com/en/prodotti/cat-11/Trinciatrici+con+spostamento+idraulico.html
Ovo gore je skuplji model, sa hidraulikom, ovaj dole je jeftiniji bez hidraulicnog pomeranja: http://www.geo-agric.com/en/prodotti/prod-10-1/EFG.html
Meni je OK da se prave plugovi, podrivaci i slicne masine, koje su manje vise, laki za pravljenje, iseces materijal i varis i to je to, ne treba nekka preciznost, ali mulcer koji se vrti brzinom od 2000+ obrtaja u minutu, to vec trazi preciznost i snagu konstrukcije (a da opet ne bude pretesko)....
Koji mulcer kopiras kad pravis tvoj, jesi uzo neki model pa po njemu radis, ili sve radis od nule?
 
Poslednja izmena:
mealy
user-offline.png

Zadnji stavak i link se ne odnose na helikopterske malčere, nego sam dao primjer kupnje novog "Kineza" (cijena, težina, radna širina i potrebna snaga za većinu poslova) kao usporedbu za eventualnu kalkulaciju samogradnje.
On ima dodatno ubrzanje rotora preko remenica s 3 remena koji prokližu kod preopterećenja.
 
mealy
user-offline.png

Zadnji stavak i link se ne odnose na helikopterske malčere, nego sam dao primjer kupnje novog "Kineza" (cijena, težina, radna širina i potrebna snaga za većinu poslova) kao usporedbu za eventualnu kalkulaciju samogradnje.
On ima dodatno ubrzanje rotora preko remenica s 3 remena koji prokližu kod preopterećenja.
E sad se razumemo, pretpostavio sma da je dat kao primer u druge svrhe :)
Inace, mislim da nema on toliko ubrzanje na remenicama, kolko se ja secam na mom su i pogonske i one dole na valjku slicne velicine (velicina remenice se bira prema kaisu i njegovom dozvoljenom savijanju u principu), zapravo je glavno ubrzanje u reduktoru, cini mi se oko 4:1 ili tako nesto, mozda i 3:1... uglavnom ide sa 540 na kardanu traktora na oko 2000 obrtaja rotora sa cekicima, manje vise...Imas naravno i reduktore koji idu na traktore od 1000rpm, oni su sa ubrzanjem od 1:2 ili manje, ali to je uglavnom specijalna narudzba, vecina traktora koristi 540rpm izvod...
I koliko ja znam, remenice tj. kaisevi NE smeju da proklizu u normalnom radu, ako proklizu onda nesto nije u redu, ili nisu lepo zategnuti ili su se pojeli kaisievi pa moraju da se menjaju... Ono sto ce da se desi, ako ga bas preopteretis, sto moze da se desi ako kace nozevi zemlju ili ako bi naleteo na nesto mnoooogo debelo od grana, onda bi trebalo u jednom trenutku da proklize, ali kad se to desi, onda se kaisevi pokidaju vrlo brzo....Probao moj cale to, greskom malo spustio nize pa je radio kao rotokopacica :D i naravno kaisevi se pokidali brzo... Ali, u normalnom radu ne bi smeli da proklizavaju, njihova glavna namena je da budu elsticni i da ublaze udare na pogonski most traktora, ali da proklizaju, to ne bi smeli nikako...
Inace, sto se tice "kineske" masinerije, kod nas jos uvek vlada predrasuda da je SVE iz kine lose sto naravno nije bas tacno... Kinezi imaju najvecu prednost u jeftinijoj radnoj snazi, i za stvari koje uspeju da urade po standardima kvaliteta zapadnih zemalja (ne sve, ali neke stvari rade), to je manje vise isti kvalitet, ali naravno za manje pare...Problem je to prepoznati...Kad smo vec kod kvaliteta, nekad je sve pravljeno sa velikim rezervama u svemu, sve je takoreci preuvelicano, i oonda je trajalo desetinama godina, bez nekog velikog odrzavanja... Danas je drugacija prica, masine su sve komplikovanije (znaci vise delova da se pokvari po teoriji verovatnoce), i manje su tolerance tj ima manje prostora da idrzi vece opterecenje, efikasnije su tako sto je sa turbo punjacima izvucen maksimum snage i snizena potrosnja (ali povecano opterecenje) i onda naravno pre se i pokvari... Danasnji traktori ne mogu da izdrze 40 i vise godina ko sto su mogli oni od pre 30 i vise godina sto su se pravili (nebitno ko je prozivodjac, moze i Fendt da bude), zato sto svi zbog konkurencije stede na svemu maksimalno, da bi opstali... Kinezi prave sve, od najjeftinijih stvari pa do najskupljih, kad umeju da naprave i kopiraju najnovije borbene avione, brodove, prave rakete i salju satelite u kosmos, od elektrike 50% svetske proizvodnje drze, i za konzumnu upotrebu (citaj "samo da je jeftino") a pogotovu za industrijsku upotrebu (citaj skupo, ali dosta kvalitetnije) tako da milim da ne treba imati takve predrasude i reci da je sve lose... E sad, kad se tu ubace nasi trgovci koji bi da sto vise zarade (pa nabavljaju uglavnog iz jeftinijeg dela proizvodnje a tvrde da je iz kvalitetnijeg dela) to je onda sasvim druga prica :)
 
Al ga iskomplikovaste ,tarup moze da se napravi i to veoma uspesno.Ja ga imam vec tri godine u svojoj izvedbi.Sto se tice kaisa to se kod mene nije dobro pokazalo, zbog opterecenja jedva izdrze par hektara i sprze se pa sam stavio lanac.Ako nekog zanima kako izgleda moj rucni rad mogu da slikam,a kako cu ih postaviti to cu Tek da vidim,
 
Al ga iskomplikovaste ,tarup moze da se napravi i to veoma uspesno.Ja ga imam vec tri godine u svojoj izvedbi.Sto se tice kaisa to se kod mene nije dobro pokazalo, zbog opterecenja jedva izdrze par hektara i sprze se pa sam stavio lanac.Ako nekog zanima kako izgleda moj rucni rad mogu da slikam,a kako cu ih postaviti to cu Tek da vidim,
Pricmo o pravom tarupu, za grane za voce, a ne o "helikopter" modelu za travu...Mora da bude komplikovan..
 
I ja bih bio zahvalan na slikama.
Što se tiče pitanja upućenog meni, odabrao sam onu težu varijantu. Ne kopiram nikoga, već od svega po malo šta mi se svidi. Najviše radim iz svoje glave ono što mi deluje dobro, a jednostavno za uraditi. Valjak nisam ni mislio da radim od pločevine savijane u krug, ne može to tako lepo da se savije. Imam već kući dobru cev debljine zida 10mm. U razgovoru sa rođakom, krajeve bi uradili kao neke čepove (valjak od punog materijala čiji je spoljašnji fi jednak unutrašnjem prečniku cevi) koje bi malo ubacili u cev i zavarili, zatim na strugu izvadili osovinicu koja bi išla u ležaj kako bi dobili da valjak bude u centru. Dalje nosači čekića i balansiranje su njegova briga. Koje čekiće preporučujete za grane koje su maks 2-3cm? Uglavnom će raditi travu izmedju redova i granje posle rezidbe, ništa teško.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Slike imam u tel.samo da vidim kako da ih nabacim ovde,ja sam moj tarup pravio iskljucivo za kukuruzovinu,ne za grane i to radi fenomenalno,takozvani helikopter je sala za napraviti ali kad sam video da on samo kosi stabljike kukuruza i cele ostaju na zemlji,mozda neki mali procenat je da kazem samleven ispao je odmah iz kombonacije.Sa ovim sam se prilicno namucio ali se na kraju isplatilo.Kada su komsije kod mene videle kako radi...ja neznam ni sam koliko sam usluzno odradio ove godine,da sam jedva stigao kabinu da namestim na traktor koju sam takodje sam pravio kako meni odgovara jar mi fergusonova bila mala.A da traktor univerzal 445.
 
I ja bih bio zahvalan na slikama.
Što se tiče pitanja upućenog meni, odabrao sam onu težu varijantu. Ne kopiram nikoga, već od svega po malo šta mi se svidi. Najviše radim iz svoje glave ono što mi deluje dobro, a jednostavno za uraditi. Valjak nisam ni mislio da radim od pločevine savijane u krug, ne može to tako lepo da se savije. Imam već kući dobru cev debljine zida 10mm. U razgovoru sa rođakom, krajeve bi uradili kao neke čepove (valjak od punog materijala čiji je spoljašnji fi jednak unutrašnjem prečniku cevi) koje bi malo ubacili u cev i zavarili, zatim na strugu izvadili osovinicu koja bi išla u ležaj kako bi dobili da valjak bude u centru. Dalje nosači čekića i balansiranje su njegova briga. Koje čekiće preporučujete za grane koje su maks 2-3cm? Uglavnom će raditi travu izmedju redova i granje posle rezidbe, ništa teško.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Deluje mi kao OK ideja da iskoristis cev i da na nju stavis osovine sa strane...Samo pazi koji je materijal ta cev, da ne bude neki "krt" pa da od udara i vibracija popusti var ili nesto, znaci nemoj cev od "gus"-a ili kako se zove materijal od kog se prave cevi za kanalizaciju na primer, on je krt... Idelano bi bilo da bude celicna cev ako mozes da nadjes..Mgla bi da posluzi cev od cilindra za hidrauliku (zapravo od materijala od kog se prave) mislim da je dovoljno dobar materijal, i da je liven relativno precizno da ne moras puno da balansiras...
Po meni ti treba izmedju 15 i 20cm spoljasnji precnik cevi da bude okvirno, najbolje je da vidis na nekom mulceru i da prekopiras sto mozes vise, ima tu mnogo sitnih detalja...
Ako ces za travu i sitno granje (3-4cm recimo) to moze bilo koji od fabrickih mulcera da radi, pa nadji nozeve koji su ti najjeftiniji, mozda bi cak i mogli i oni od manje od 600g, opet uzmi neki malcer za primer i prekopiraj... Ako koristis manje nozeve, onda da znas da ti treba vise komada.. Moj je recimo 150cm, i ima 10 ili 12 nozeva cini mi se, svaki je po 20tak cm sirok, i poteski su (oko 2kg jedan cini mi se)... Moraju da se preklapaju nozevi, makar 1cm, a jos bolje i malcice vise, da bi lepo kosili travu, cim se pojedu i ne preklapaju se dovooljno, ostavlja travu pa i grane losije drobi, i moraju novi nozevi da se stave... Ja sma u Mikronu trazio za zamenu nozeve, da znam cenu kad budem menjao, i komplet sta ide uz to (prakticno svi delovi ukljucujuci i srafove) i to je kostalo jedno 40tak evra po nozu, manje vise, znaci oko 400 evra komplet sa svim delovima...Evo ti jedan link holnadski, koji ima delove za moj, i imas okvirne cene svakog dela, pa ako oces po nekom drugom da radis, mozes da vdis koliko su za njega delovi...

https://www.techniekwebshop.nl/landbouw/grasland-voedertechniek/zoeken/perfect/klepelmaaier/kl-150/

Ja bi recimo gledao i kopirao Bertti, onda mozes Seppi takodje, mozes i ovaj holandski sto ja imam, "Perfect" je marka, i oni mi deluju da su lepo gradjeni, ali moraces da kopiras sa nekog, mnogo je tu detalja da ih sam sve resavas, bez necije ideje...
Za lagere isto vidi sa nekog mulcera koji idu za tu velicinu, oni su ti bas bitni posto treba da izdrze ogromno opterecenje... posto sigurno nema sanse da to sve nacentriras idealno, nadji samorotirajuce lagere (oni mogu 2-3 stepena da budu van ose, da ne bude osovina pod 90 stepeni uz telo lagera, to ti je dovoljno)... Verovatno ti treba sa dva reda kuglica, ili sa valjcima zbog sila, ne verujem da ce izdrzati obican sa jednim redom..
Za diferencijal i prenos do remenice sa strane, ne znam sta bi ti reko, to ces morati da kupis od nekog polovnog, posto tu idu posebni lageri (aksijalni lager cini mi se da se zove ,to je onaj ko na prednjem tocku traktora na primer, koji ima u sebi ne valjcice, nego je konusan, kao kupa) pa izdrzava i radijalna i aksijalna opterecenja.. Sam lager ko lager nije problem, ali je problem da se to upasuje posto u samom diferencijalu imas po jedan takav, aksijalni lezaj i pored njega jedna obican, da bi osovina stajala i imala oslonac u dve tacke, posto na drugom kraju takoreci visi... I na drugom kraju do remenice ti treba jos jedan aksijalni, sve to mora da bude naravno idealno precizno uradjeno, posto ti lageri ne trpe upredanje osovine...Mislim da je to bolje naci sa nekog starog, nego praviti sve od nule... Imas ljude u mom kraju koji to mogu da naprave ako bas oces, ako ti bas bude trebalo probacu da ti nadjem kontakt, javi mi za to...
Za 180cm radne sirine ti treba remenica za minimum 3, a jos bolje sa 4 kaisa... i treba ti za zatezanje onaj tockic, posto ces videti kako se to pravi kad pogledas neki mulcer kako je to na njemu uradjeno (slicno ko i zatezanje remenice na bilo cemu drugom to izgleda, samo je masivno, posto imas 3-4 remenice, i treba dosta da izdrzi...
Pozadi ti treba vajak pod obavezno, minimum 10cm precnika, i na njemu osovine sa strane i lageri.. Taj valjak , sa legerima mora da moze da se pomera gore dole, da bi mogo da menjas visinu reza...On ti sluzi da noci celi tarup (napred se vesa na traktrske poluge, a pozadi na taj valjak, i tako radi, uvek odrzva slicnu visinu iznad zemlje.. ako je zemlja neravna, to malo zna da zeza i da nozevi kace zemlju ( i onda moze da pukne kais), ali jedino resenje je da ne radis po neravnom, ili da dignes u visinu sve, ali onda dosta ostavlja iza sebe, pogotovu ako su sitnije grane...
Javi mi se na privanu poruku, poslacu ti posto imam od mog mulcera neko uputstvo za upotrebu i izometrijske slike sa spiskom delova, pa ce mozda da ti pomogne da vidis koji ti delovi trebaju, i kako i gde da ih napravis ili kupis...Na engleskom je, ali mislim da ima i nemacki, holanski i mozda i jos neki jezik, ali ima i slike, to ti je najbitnije, sa spiskom delova, pa mozes da vidis koji su oni deo i gde stavljali (na primer, imas tacno koji su lager stavljali gde, odes na itenrnet, ukucas taj lager, i vidis mu specifikacije, i onda trazis nesto slicno)...

- - - - - - - - - -

Slike imam u tel.samo da vidim kako da ih nabacim ovde,ja sam moj tarup pravio iskljucivo za kukuruzovinu,ne za grane i to radi fenomenalno,takozvani helikopter je sala za napraviti ali kad sam video da on samo kosi stabljike kukuruza i cele ostaju na zemlji,mozda neki mali procenat je da kazem samleven ispao je odmah iz kombonacije.Sa ovim sam se prilicno namucio ali se na kraju isplatilo.Kada su komsije kod mene videle kako radi...ja neznam ni sam koliko sam usluzno odradio ove godine,da sam jedva stigao kabinu da namestim na traktor koju sam takodje sam pravio kako meni odgovara jar mi fergusonova bila mala.A da traktor univerzal 445.
Darko, kolko ja znam, za kukuruzovinu ide malcer sa tzv Y nozevima, koji izgledaju ko moticice za malu frezu (Goldoni ili IMT, te su velicine u principu) i to je mngo slabija konstrukcija, pa ju je lakse napraviti posto su opterecenja mnogo manja, nije isto kad imas noz od 200-300g koji treba da lomi kukuruzovinu, i kad imas noz od 2kg koji treba da lomi grane od 4-5 pa i vise centimetara i konstrukcija cela to treba da izdrzi godinama...

Evo slika jednog takvog, kolko sma ja video, oni kostaju par stotina evra polovni (ispod hiljadu su sigurno i cini mi se nisu mnogo skupi), mozda i gresim naravno...

malcer-tarup-poljostroj-odzaci-slika-73499628.jpg

a evo kako izgledaju njegovi nozevi na primer (na slici dole)


9b1127e23317-1920x1080.jpg


A evo i slike kako izgleda Y noz i kao izgleda pravi cekic-noz za malcere koji drobe grane..Ovo je samo primer koji sma nasao naravno, cisto radi poredjenja..

Flail%20hammer%20blades%20or%20Knives%20blades%20for%20flail%20movers-2426.jpg


Evo i jedne slike kako izgleda rotor sa nozevima, ovo je model sa manjim nozevima, 3-4cm grane moze da drobi, ali sluzio bi za vecinu zasada za grane i za travu..

IMG_1581-300x225.jpg


Evo i kao primer, od one geo marke koju sma pominjao u prethodnom postu, razlicite velicine nozeva, od slabijih za travu, do jacih koji mogu i grane da drobe, opet cisto radi poredjenja...

Flail_Blades_Side_Profiling__61134.1411515345.JPG



Inace, da bi postavio slike, moras da ih "upload"-ujes na imageshack ili neki slicni servis, pa onda da postavis link ovde, ne mozes direktno sliku d stavljas, tako funkcionise sajt...Ako imas problem, javi se pa vu da ti pomognem...

Ako uspes, naravno posalji slike da Simke vidi tvoj, sigurno ce da mu pomogne naravno, pogotovu ideje za diferencijal i sam prenos...
 
Poslednja izmena:
I ja bih najviše voleo da kupim nov. Ali sa ovom cenom šljive od 1e/kg za suvu, cenom kupine i maline to je još uvek misaona imenica. Za polovni mi se ne daje 2000e, a o kineskom i ne sanjam (da se kolega ne uvredi, ne volim mašine koje oni prave ma koliko one nekome bile dobre). Nisam nešto puno gledao, ali ne znam gde može da se nadje polovan za 1000e, ne računam ništa ispod 1.60m. I taj polovan što pominjete od 1000e dok se uloži za sve to što ste rekli ležajeve, čekiće, pa još ako treba nešto i oko reduktora da se radi daleko prelazi cifru od 1500e.
Jasno mi je da sve to treba da bude u centru i dobro balansirano inače sve ide u pm i uzalud vam trud svirači. Kada sam rekao u kućnoj varijanti, nisam mislio pomoću štapa i kanapa. Prethodno sam naveo da imam rodjaka koji ima, pa može se reći jednu modernu radionicu za obradu metala. On mi je uradio i trouglove na sadašnjem tarupu. Između ostalog on mi radi sve što treba, a mi njemu nekad nešto uradimo mašinama i tako prebijamo dugove. Na leto sam mu kosio voćnjak i tada smo poveli priču da bih voleo da uradim i malcer. Čovek je sam rekao da može bez problema da uradi valjak sa nosačima za radne elemente bili to čekići ili Y noževi. Takođe i nosače samog valjka, sa prilagodljivim ležajevima. Dakle ne radim valjak u stezi pomocu brusilice i aparata već u masinskoj radionici.
Čekiće svakako nisam mislio da pravim sam. To bi već bilo bezveze. Dakle u celoj izradi malcera košta me samo utrošen materijal i podmazivanje radionice na razne mrsne načine (toga opet ima, samo da se osuši). Kada pravim nešto za sebe nikada nisam računao svoj rad, za mene je to suludo. Pravim sebi neki okvirni model, pa ću lako preračunati koliko će koštati materijal.
Nije prva stvar koju pravimo, čak mi je i zanimljivo jer se treba malo više potruditi. Ne znam zašto, ali bar kod mene u kraju se ljudi plaše da naprave nešto sebi. Kao da prave svemirski brod. Mada dobru većinu ne bih savetovao da išta pokuša. Tek sam na fakultetu video koliko ljudi nemaju smisla oko nekog projektovanja ili bilo kakve mehanike (ne mislim da nauku). Da napomenem da sam završio Mehatroniku, (tačnije sad sam peta godina), koja jednim dobrim delom gazi projektovanje i uopšte mašine i robote.
No mi smo zagrejani da napravimo jedan od 1.8m pa šta bude sa nama. Valjda ćemo preživeti. Na brzinu sam napravio neki okvirni model, mada nije ni pola urađeno do kraja i detaljno. Ali ono glavno se vidi, konstrukcija. Valjak sa radnim organima ostavite po strani. Treba još dosta detalja i sitnica da se uradi, da se doda pozadi valjak. Pozadi ovaj poslednji lim će moći da se otvara. Takodje imaće i bočno pomeranje. Debljina zaštitnog lima je 6mm, a bočnih strana je 10mm, je l' to ok?
17793b09ec5ad631c74f892fcf3a675b.jpg
7ae5112f4be6b07d371ec4163b8a0cd2.jpg
83e40f4d4d4586c68031676c51da3c88.jpg
e2f3ac603a01747c6b8c1b9142e340eb.jpg
0c56e84f4c5dbc0dc670875213dfe8ea.jpg


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока

Jeste li racunali koliko ce kostati takav malcer da se napravi?i kolkia je procedura da se napravi?
 
Nazad
Vrh