Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ta informacija se placa :)
placam, nije problem :ppozdrav:
cena je u poslednjih par godina dobro skocila ali me prvenstveno interesuje da li ima smisla posaditi oblacinsku visnju sa stanovista traznje (ne toliko cene). uglavnom me od visnje uvek odgovarala prica da je plasman upitan kao i rucno branje koje zahteva organizaciju sa puno ljudi...
 
jel višnju za otkup berete bez peteljke? U šta se pakuje, gajbice drvene, jel ide papir ili nešto na dno gajbice?
 
Ima smisla saditi oblacinsku visnju jer traznja za njom postoji i trenutno nema sorte koja preti da joj preuzme primat medju industrijskim visnjama.
Dakle plasman sigurno nije upitan a ne mora ni rucno da se bere. Postoje i mocni tesaci (naravno sa sabirnim krilima) a postoje i jeftinije homemade varijante takodje dosta funkcionalne.
To svakako podrazumeva koliko toliko ozbiljne povrsine da bi imalo smisla nabavljati ih.

Oktopod

Bere se (ili trese tresacima) iskljucivo bez peteljke (prisustvo peteljki se smatra nedostatkom) u plasticne gajbice 15/1...(oko 15 kg u gajbicu) i nema nista ispod. Samo visnja u praznu gajbicu.

04visnje.jpg


---------- Poruka napisana u 23:42 ---------- Prethodna poruka je at 20:05 ----------

koliko toliko zvanicna ponuda za cenu

Zove kupac kome sam prosle godine prodao najvecu kolicinu visnje..i naravno prvo se raspituje kako sam, kako porodica...mislim bas dusevan neki covek, moje zdravlje mu je na prvom mestu :osmeh: ko ih ne zna :)

Pita i za visnju, jel rodila, kakav je kvalitet i to, kao uzgred...i kaze mali neki sastanak i kao eto i o visnji pricali...i kao nisu jos odlucili ali verovatno da ce cena biti 80 dinara.
Kad sam mu rekao da ja imam drugi informaciju (a on zna i od koga mogu da je imam i da je sigurno pouzdana) i da se govori o 100 dinara, odmah je, cak malo prebrzo i prenestrpljivo za jednog trgovca, krenuo sa pricom kako to od 80 nije konacna cifra nego pricali onako pa je pomenuli, ali sasvimje moguce,cak vrlo verovatno da ce ipak to biti 100 za pocetak i da ne obecavam nikome dok se s njim ne cujem a on ce sve uciniti da meni isplati najvisu mogucu cenu (bas dusevan neki :osmeh: )
Tako da ispod 80 nema sanse a 100 je veoma verovatno.
Na valejvskoj pijaci u utorak bila 150, sutra ponovo nosim neku kolicinu i bice ista cena.
 
Pa brine covek za tebe :DDD,u okolini Sm.Palanke kazu da ce cena biti oko 1e,na pijaci je naravno veca cena kao sto je i kolega ironman napisao,prosle godine su vocari iz mog sela gde mi je visnjar dali svoje visnje natkupcima za 60-70 dinara a oni prodavali za 100,cista lova bez kapljice znoja,ali ove godine ima ljudi koji ce davati 1e kod mene na otkupu tako da ce biti dobro za nas vocare
 
Danas na pijaci u Zemunu, Beograd, oblačinska višnja 100 kinti kilo...tako da...
 
naravno, ja sam vam samo preneo informaciju koliko je na pijaci u beogradu, mada zemunska nije poznata kao skuplja, čisto da imate neki orijentir pri formiranju cene
 
U Plandištu (pored Vršca), takođe se pominje 100 din kao očekivana cena za višnju. Mislim da sva ta višnja na kraju završava u Šapcu.
 
Najvise roda visnje ipak zavrsi u Nektaru iz Backe Planke, u njihovoj fabrici vocnih koncentrata u Vladicinom Hanu.
Juce je jednoj vinariji iz Makedonije (imaju neki svoj zasad visnje Amarele) ispalceno 0.8 evra u toj fabrici.
Male su sanse, skoro da ne postoje, da cena bude ispod te.
 
Sigurno nece ispod 0.8e, kod nas u jablanickom okrugu najavljuju minimum 120-130 dinara, berba ce krenuti za 4-5 dana, ali je rod katastrofalno slab 2-3kg po stablu u punoj kondiciji
 
Koliko cujem ni u Toplickom okrugu (Prokuplje i taj kraj) nije nesto sjajno rodilo, a taj vas kraj je ipak centar visnjarstva u Srbiji?
Ovo moji (preradjivaci iz mog kraja) su trenutno svi dole kod vas :)
 
otkupna cena visnje oblacinske od preko 1 eura po kg (sa svim troskovima prerade i izbijanja kostice -kalom dolazi se do prodajne cene za industriju od 1.7 eura) ako se ovakav trend nastavi u vrlo bliskoj buducnosti izbacice je iz " racionalno upotrebljivog spiska" svih preradjivackih industrija gde se uglavnom i koristi (jer se retko koristi za upotrebu ili u svezem stanju ili u zamrznutom stanju kao cela) sto moze dovesti do naglog pada cena u buducim sezonama (vec vidjeno sa kupinom pre 6 godina i sa malinom 2008 ) zato obazrivo , po nakada je visoka prodajna cena, u par sezona (prosle i ove) opasna za opstanak dobre (za proizvodjace) prosecene cene u jednoj dekadi (desetogodisnja eksploatacija plantaza pod visnjom)
 
Kod nas poceo otkup,dobro je rodila a cena je 60-70 din prva klasa,30-40 druga klasa.Obicno dosta visnje ode u drugu klasu jer je kvalitet kod nas ocajan iz godine u godinu,vocnjaci se jako lose obradjuju,kao u prasumu kad udjes.
 
@ Vladan a i ostali

Kod nas je cca 0.56 €. Jel to u redu ili da tražimo naše otkupljivače da nam još malo smanje.
 
U Plandištu (pored Vršca), takođe se pominje 100 din kao očekivana cena za višnju. Mislim da sva ta višnja na kraju završava u Šapcu.
Neki moji prijatelji iz opštine Plandište isto špekulišu sa cenom od 90-110 din .Inače Višnjici u opštini Plandište izgledaju dosta loše(zapušteno) bar ono što se vidi sa puta.
 
A ti zapusteni vocnjaci..jel to znaci da to nije sticeno?
Ako znaci onda je i logicno sto je cena nesto niza jer preradjivaci a samiim tim i hladnjacari imaju razlicite cene za sticenu i nesticenu (bas te termine koriste) a ondosi s eiskljucivoi na prisustvo ili odsustvo crva. (larvi tresnjine muve).
Uvek se vise placa sticena.

---------- Poruka napisana u 20:49 ---------- Prethodna poruka je at 20:42 ----------

Vladan Spas,
Pa sta predlazes?
Da blokiramo puteve trazeci da se cena snizi? :)

Najveci problem je sto je tesko, bar meni, utvrditi tacne uzroke skoka cene, ali to jos uvek ne znaci da su to neki netrzisni, spekulantski uzroci. Znaci samo to da su, meni, nepoznati.
Znas li ih ti posto tvrdis da ce doci do drasticnog pada kad njih, manipulatvnih uzroka, nestane?
 
Prokuplje, opstina Merosina...nema puno visnje ove godine. Spominje se pocetna cena od 80din/kg...
 
Ne znam sta je cudno sto ce visnja biti skupa,koliko je zastita,gorivo poskupelo i uz sve to evro otisao sa 102 na 114 u odnosu na isti period prosle godine. Prosle godine je visnja u okolini Blaca bila 100,ove godine su se po prvi put u zadnjih 14 godina od kako radim visnju,davali novac dok jos visnja nije cvetala,120 din po kilogramu,stim sto ukoliko ne isporucite dovoljno robe koja je ugovorena,placate bankarsku kamatu na iznos robe koji niste isporucili ili ste mogli da uzmete 50 kg KAN za 17 kg visnje,sto negde izadje oko 100 din. Ne znam koja ce cena biti,ali znam da ce odstupanja u ceni biti velika od mesta do mesta i iz dana u dan. Zamolio bih sve koji znaju neku cenu da postave na forumu, kako po zna koji put ne bi bili laka meta nakupaca. Pozdrav
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh