Kajsija

@darko1973 i ja nekako slično nije da sam neki Mišković,zasadiću 10-ak komada malo da upoznam,sorte i sve pomalo pa kasnije ako bude neke prilike,biće :sreca:.To je sve tačno al' eto niko ne vadi kajsije,naprotiv posle trešnje ostaje najvažnije voće.Primetio sam da ljudi odustaju od malih breskvara,vinograda a kajsije se i dalje sade.
 
Ma dobra je kajsija,oberes nesto u sanduke nesto u otkup i uvek se proda.Ako nista onda u rakiju.Ima svojih prednosti lako se bere u odnosu na tresnju,brze dodje na rod.
 
nabavio 10 sadnica ns najbolja i ns-6 po 5 komada i počinjem da se vežbam u šljiviku jer su mi mili lopovi maznuli baš toliko sadnica.

s obzirom da je šljiva u formi vitkog vretena i kajsija će biti isto pa šta bog da....
 
Ma kakvo vitko vreteno, opali vazu sa 3 ili 4 ramene grane i bog da te vidi, dobrom rezidbom neće preći 3 metra visine i 3 do 4 metra prečnik krošnje a može u toj formi da da 30 do 50 kila po stablu (ako je ne obere mraz, dobro oprašivanje i ostalo).
 
nabavio 10 sadnica ns najbolja i ns-6 po 5 komada i počinjem da se vežbam u šljiviku jer su mi mili lopovi maznuli baš toliko sadnica.

s obzirom da je šljiva u formi vitkog vretena i kajsija će biti isto pa šta bog da....

Nećeš pogrešiti, obe sorte imaju prirodnu tendenciju formiranja oblika sa izraženom vodiljom!
 
Sve te varjante vretena, da se ne smaras godinama sa kanapom i vezivanjem, trebalo bi kupiti savijace grana

1.jpg
 
Ja sam se dosetio (uslovno rečeno) da sam sebi pravim iste od debele izolirane žice bakarne. Prvo što je jeftino, drugo što praviš na licu mesta dužinu i ostalo prilagođeno svakoj grani.
 
dobri su ti savijači a moje iskustvo sa šljivom kaže da su čačkalice i uvrtanje grana zakon.
na granama se bukvalno ne pozna nigde da su uvrtane a dobio sam što sam hteo.
na kajsiji sam probao i ima samo malo primetan ožiljak koji ne smoli.
tako da frutiboj poslušaću te i idem na vreteno...:ppozdrav:
 
Ja sam probao to uvrtanje i nikako mi ne ide :D probao sam u raznim fazama porasta grane, jednu sam uspeo da uvrnem tako da se savije ali kako je nastavila da raste ta nova polovina se opet uspravila na gore :)))
 
Mislim da je tu fora da nesto kvrcne kod uvrtanja... objasnjavao mi jedan covek na tresnjama.. uvrne je po osi sa dve ruke(kao onaj deciji fazon na ruci-indijanska vatra) i prekine dotok sokova i zaustavi vertikalni porast...
 
ma shvatio sam ja foru, gledao sam neke snimke, probao sam na kruški, šljivi i trešnji mladoj, na kruški se lako otkine grana iz osnove, na trešnji se ne da a na šljivi moš da uvrneš 5 krugova i tek onda kao se povije malo...ne uspevam kao na snimku cap vrt i eto ga :)
 
Postovani prijatelji planiram da zasadim 150-200 sadnica kajsije, zemljiste mi je 4-5 klase, mislim da je kiselo (nisam radio analizu), ravno je, ali ne lezi voda, nadmorska visina od 150-200m, pa me zanima vrijedi li se truditi oko toga i koje sorte bi mi preporucili kao iskusni vocari???

Unaprijed zahvalan.
 
Nazad
Vrh