Kajsija

Kod mene ima prilično ploda, tako da će biti za probu ove godine sobzirom da su posađene prošlog marta.



 
i kod mene je bilo od 5 do čak 20 cvetova na jesenas posađenim, ali sam ja sve do jednog skinuo što zbog monilije što zbog boljeg porasta u prvoj godini, sad su krenule grančice ko blesave da rastu..
 
Pozdrav prijatelju,

ove idu ko blesave i nemaju tako puno plodova nekih desetak po stablu i to mi je novosadska rodna koje je posađena prošlog marta, a ove koje sam posadio sad najesen su imale po nekih tri do pet cveta po stablu ali njih sam poskidao iz istog razloga kao i ti to mi je mađarska najbolja. Greota da poskidam ove lepe plodove sa ovih kajsija, neka se deca raduju malo.
 


Kod mene roda ima samo na novosadskoj rodnoj.Evo i slika.Na ns 4 nema nista,ns6 i kasnocvetna nesto malo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre šest godina, posadila sam oko 60 voćki na oko pola hektara zemlje. Jabuke, kruške, višnje, trešnje i kajsije. Mislila sam za kućnu upotrebu, da bude svakojakog voća. Do sada sam prskala samo jabuke protiv vašaka koje su se pojavile na vrhovima grana, na novim listovima.
Imam 15 kajsija. One lepo rastu, drva su bila prepuna cvetova međutim do sada nisu rađale. Ove godine je vreme bilo povoljno kada su bile u cvetu, pa se ponadah ... biće par tegli pekmeza, ali :
 
Poslednja izmena:
koje su sorte moraš da saznaš, možda nema oprašivač? Drugo, verovatno ih je uhvatio mraz a ovi sprženi cvetovi su monilia laxa, ima tema o njoj i moraju da se prskaju...višnje se možda suše od kokomicesa, možda ti je posna zemlja a možda i velike suše a nemaš navodnjavanje.
 
...Neznam...ali sve su ista sorta. Isti je problem i sa jabukama i kruškama. Ne rađaju. Samo višnje rađaju veoma obilno, a posle berbe drvo se osuši. Pokazaću to slikama na odgovarajućoj temi.
 
moraš imati i sortu za oprašivanje, mada postoje i sorte koje rađaju i same ali obično slabije. Mislim da je to kod tebe glavni problem, pa treba da saznaš koje sorte imaš pa da ti preporučimo koje oprašivače da posadiš.
 
Hm... pokušaću da odem u rasadnik u kojem sam kupila drva, pa ću se raspitati o sortama koje prodaju. Valjda ću da se setim. Zemlja jeste posna, peskovita. Nemam navodnjavanje.

Hvala na odgovoru.

ps: jedno tehničko pitanje... ja iz teksta čitam da vi vidite moje slike... ja ih nevidim. Vidim samo nekoliko redova od posta... :sta: :sta:
 
@tutti frutti
Ni ja prvo nisam video tvoje slike niti bilo šta napisano posle prve slike pa odgovorio, a onda mi se pojavio ostatak teksta i slike, ne znam o čemu se radi...slike uz ovo pitanje u principu nisu toliko ni bitne.
Savetovao bih da iako je tebi ovo jedan voćnjak, pitanja dalje postavljaš u odgovarajućim temama, kajsija, kruška itd...

@pavle
ne znam tačno šta ti je čađavost ploda, možda misliš na gljivična oboljenja koja će se uskoro razviti u vidu spora, ako misliš na ovo što sam pisao u ovom postu, znači da treba sada uskoro da prskaš: http://poljoinfo.com/showthread.php...u-)-ove-sezone&p=692099&viewfull=1#post692099
 
U principu ne, ja kajsije ne prskam posle prskanja u precvetavanju sve do plavog jesenjeg, ali na starim zaklopčankama nekim mi se pojave tačke crne i čvrste, mislim da je to nešto ovome slično pa ću probati ove godine da prskam.

Ne prskam ih čak ni protiv truleži ploda pre berbe, samo plavo ulje proleće, dva put monilija u cvetu chorus, precvetavanje dimetogal pa posle dva dana mankogal i kad opadne 70% lista na jesen bakrom i to je sve.
 
Hm... pokušaću da odem u rasadnik u kojem sam kupila drva, pa ću se raspitati o sortama koje prodaju. Valjda ću da se setim. Zemlja jeste posna, peskovita. Nemam navodnjavanje.

Hvala na odgovoru.Ni ja ne vidim slike...

ps: jedno tehničko pitanje... ja iz teksta čitam da vi vidite moje slike... ja ih nevidim. Vidim samo nekoliko redova od posta... :sta: :sta:
Ni ja ne vidim slike pa ne znam o cemu se radi ali na osnovu vaseg pisanja da niste prskali ni jednom za sest godina...:sta:Saznajte bar koje ste sorte kupili sto je vec napomenuo ,,OKTOPOD", pa onda mozda mozemo i da damo savet .

- - - - - - - - - -

ja prvi put cujem da to i kajsiju napada
Pavle,da li mislis na Moniliju fructigenu?I ja nisam nailazio na cadjavost ploda ili si ti dao pogresan opis.Daj nam neku sliku da vidimo o cemu se radi.Ja cu inace prskati Mankozebom posle praznika ,samo nisam jos siguran ima li potrebe dodati jos nesto.Ne vidim nista od insekata,list zdrav,Monilie laxa je bilo ali sam to probrodio sa tri prskanja i odstranjivanjem suvih grancica.Imas posebnu temu o moniliji pa daj da se tamo prebacimo da ne budemo:off_topic:
 
U principu ne, ja kajsije ne prskam posle prskanja u precvetavanju sve do plavog jesenjeg, ali na starim zaklopčankama nekim mi se pojave tačke crne i čvrste, mislim da je to nešto ovome slično pa ću probati ove godine da prskam.

Ne prskam ih čak ni protiv truleži ploda pre berbe, samo plavo ulje proleće, dva put monilija u cvetu chorus, precvetavanje dimetogal pa posle dva dana mankogal i kad opadne 70% lista na jesen bakrom i to je sve.
Baš ovako i ja radim:osmeh:
I što je interesantno, ništa ne napada kajsiju cele godine.
Nikad nisam video lisne vaši ili nešto slično
Da se ispravim: jedne godine su se pojavile gusenice na nekoliko grančica, ali ih nisam primetio odmah pa su se učaurile. Ali sam te grančice odsekao...
 
I da ne zaboravim,za ns rodnu pisu da radja pretezno na mesovitim rodnim grancicama(periferija krune) a kod mene je rod uglavnom na kratkim rodnim granama(unutrasnjost krune).O cemu se tu radi,da nisam nesto zeznuo pri orezivanju?

- - - - - - - - - -

Baš ovako i ja radim:osmeh:
I što je interesantno, ništa ne napada kajsiju cele godine.
Nikad nisam video lisne vaši ili nešto slično
Da se ispravim: jedne godine su se pojavile gusenice na nekoliko grančica, ali ih nisam primetio odmah pa su se učaurile. Ali sam te grančice odsekao...
Ja sam imao nesto malo gusenica prosle godine (jul-avgust) ali sam ih unistio u startu sa Fenitrotionom.
 
I da ne zaboravim,za ns rodnu pisu da radja pretezno na mesovitim rodnim grancicama(periferija krune) a kod mene je rod uglavnom na kratkim rodnim granama(unutrasnjost krune).O cemu se tu radi,da nisam nesto zeznuo pri orezivanju?
Pa i kod mene je nešto slično.
I još nešto: više roda je na manjoj visini.Prošle godine onih par plodova (po drvetu) se pojavilo skroz na vrhu drveta.
Nego, niko se ne izjašnjava o rodu...
Ja cenim da je rodnost oko 15-20% od mogućeg (priželjkivanog).
 
Jos su sakrivene po drvetu pa se ne vidi lepo .inace kad budu velicine oraha obavezno stavljam kalcijumi ne opadne ni jedna ,mada ja sve moje kajsije berem u gajbu jel idu za izvozi zato ide kalcijum
 
Nazad
Vrh