Kajsija

i meni je cena čudna, pre bih rekao da je greška u tekstu i da je 2.5 eur a ne 25 eur...

A jagode mi ne spominji, od kad je ovih velikih na tržištu ja jagode više ne kupujem jer su bezukusne i suve sa velikim suvim srcem tj unutrašnjosti...zato kod kuće sve više rasađujem ove moje koje se ne prskaju, sitnije su ali ne kao šumske a lepše nisam u životu jeo, neki mi kažu da se te zovu Italijana ili tako nešto..
 
I ja imam isti problem, svi cvetovi su se osusili, svi do jednog.. okacicu sutra slike.
A sto se tice nimfe, imam ih par komada, kad sam kupovao prodavac mi je preporucio da ih uzmem jer je oprasivac.
 
@oktopod

Da si letos izostavio zelenu rezidbu, ne bi ni ovo malo plodova imao, baš kao i kod mene što je situacija. Upoređivao sam sa komšijskim stablima istih sorti kod kojih nije izvođena zelena rezidba!
 
Iskreno, ne znam. Posto sam uzimao oko stotinak sadnica, covek mi je preporucio da uzmem nekolicinu oprasivaca i predlozio mi je nimfu i bezarono.
Ovo im je sad druga godina.
 
Kod mene ima nešto sitno od plodića, al je rano još da se radujem, nekako mi imaju šmrljavu bledu zelenkastu boju...
Dok nebudu veličine lešnika, do tad ništa od šampanjca...jer do tad drvo sve odbaci što nevalja!

Bilo je dosta vlage i kiše tih dana... prskao sam sa Chorus 75 wg 20% otvorenih cvetova, i Signum u punom cvetu.
Uglavnom se još ništa nezna, tek sad izviru plodići iz suve krune cvetova, i pitanje dal će ostati...

Čekam, pa šta bude...
 
@oktopod

Da si letos izostavio zelenu rezidbu, ne bi ni ovo malo plodova imao, baš kao i kod mene što je situacija. Upoređivao sam sa komšijskim stablima istih sorti kod kojih nije izvođena zelena rezidba!

Ne znam zašto misliš tako, ja baš mislim da je bolje da nisam radio zelenu rezidbu, imao bih više cvetnih pupoljaka pa samim tim i više preživelih i više plodova pa bih za mesec dana ili odmah orezao grane koje nemaju plod a ne trebaju mi?
 
Da, to ima smisla, ali kad ih po stablu već i nema puno, onda ni ta izjava možda i nema smisla...ne znam..
 
Što se sušenja cvetova i smole, prilično sam siguran da je napad monilije. I mi smo prskali 2 puta, ali opet ima dosta napadnutih grančica, uglavnom jednogodišnje i vrhovi. Čistili smo za vikend, sekli do zdravog dela i izbacili iz voćnjaka. Što se roda tiče, parcela koja je niže je lepo pretekla, ova na brdu i ne baš, ali biće i tu nekog roda. Najbolje je prošla NS rodna. Da sačekamo još malo pa ću postaviti slike.
 
Цвјетни пупољци настали после зелене резидбе касније бубре и цвјетају то сам се лично увјерио ове године. FruitBoy je у праву.

- - - - - - - - - -

Što se roda tiče, parcela koja je niže je lepo pretekla, ova na brdu i ne baš, ali biće i tu nekog roda. Najbolje je prošla NS rodna.
Ове године је и код мене тај случај. У долини је измјерено -5 степени, а на брду -7 16. и 17. марта.
 
I kod mene ima svega ,i smole i cvetova koji se mrve ,,kao duvan" sto bi moglo biti monilija.Roda ima(za sada) na ns rodnoj,plodici su skoro velicine nokta,sutra cu da slikam pa da postavim.Najgore je kod mene prosla ns 4.Najvise se brinem zbog smole,ima je bas dosta i to na ns rodnoj.Prskao sam moniliju tri puta,signumom i kubik plusom u razmacima od po 5-6 dana .
 
Isti slučaj, u odnosu na mađarsku najbolju, 10x više je napadnuta NS rodna. E sad, zanima me ta smola, da li nju treba obavezno odstraniti ili ne, i šta da se radi kad je npr na grančici samo vrh sasušen, a smola se nalazi negde pri dnu. Da li je seći samo sasušeni deo ili celu, iako je npr 80% u punom listu i sa plodovima? Ima je i na ramenim granama, na kojim ima i gomila zdravih grana. Izgleda da je godina jako pogodovala moniliji, a ns rodna je baš osetljiva.
 
Bice dobro :ppozdrav:
Vocke su cudo sta sve dozvoljavaju samo ako se covek potrudi bez obzira na greske sve se da ispraviti
 
kod mene se isto odjednom vide plodići, kečkemetska i m39, ima na obe, na zaklopčanki najviše. Pišite koja su vam mišljenja za te spržene grane jer na nekima zaista ima plodića i malo lista pa greota da sečem ako ne mora, a ima i smole jelte, sve isto..
 
Ja cu sacekati do polovine maja pa krecem u rezidbu kajsije i tada cu odstranjivati osusene i grane na kojima se vidi smola,bez obzira na plodove.Bolje da izgubim nesto roda nego da se zaraza prenese na celo stablo.
 
Ja bogami u nedelju polako odsecam te grane.

Jedan malo detaljniji izveštaj, danas sam dosta gledao po kajsija i ne verujem, m39 koja je cvetala par dana pre kečkemetske ruže, a stiže i do mesec dana ranije, ima baš dosta plodića dok ruža onako, podbacila ali nije kao prošle godine...ne znam kako je to moguće...već ima i poneki plodić da je velik ko oras, džomba batica, dobijaju i boju braonkaostu :)
 
Ja kod mene sam pre 2 dana orezao kajsiju i ima 1 plod na drvetu a kajsija je stara 6-8 godina tako da sledece godine cu je najverovatnije prekalemiti nekom drugom sortom kajsije ili mozda sljivu stavim one bar radjaju.
 
Nazad
Vrh