Kajsija

Pozdrav svima! Planiram da zasadim oko 1h kajsije pa mi je potrebna svaka vaša pomoć I iskustvo oko odabira sadnica i konkretno ko ima kakva iskustva sa rasadnicima
 
U sustini mozes da odradis i tada, samo znas da nece biti vise porasta ove godine pa time ni razgranjavanja tamo gde su prekracene.
 
Razmišljam da posadim na jesen oko 80 kajsija.Mislio sam 40 kom NS4, 20 Kečkemetska ruža i 20 Roksana. Šta mislite da li su ove sorte dobre za područje Vojvodine?
 
Komsiji je rezac iz sela za oko 100 tresanja starih oko 10-12 godina uzeo 100 eura.

Kad je zavrsio rekao je da je trebao da trazi vise da je znao koliko ce posla imati, mnogo se vatao za testeru, debele grane vadio....

Ja htedo da mu kazem al precutah, da si kod mene bio ni sam ne znam kako bi mi nadoknadio stetu...unisti coveku tresnje, to kao breskve da je orezao, tu i tamo neke grancice, sramota....taj je i dalje neki kao rezac u selu kojeg angazuju.....al nije tema.
 
Umes ti da orezujes ili ti je neko radio.
Izvini druze(drustvo),nisam bio na forumu duze vreme pa nisam video pitanje.Ja sam sam orezivao,imam dobar alat a kajsijar mi je od 2009 pa sam i naucio da orezujem.Vise necu moci sam jer sam prosirio pa ne mogu stici.Ja inace vise ne orezujem u avgustu,ni novi-mladi zasad sada nisam orezivao jer se klima promenila.Kada ih orezes u avgustu one posle odbace list i zbog toplih zima i vremena ponovo olistaju u novembru.Koja olista odmah mozes da je oseces jer je meni svih 69 komada koje su olistale u prolece sledece godine otislo.Promenula se klima a samim tim i orezivanje voca.Ko zna sta nas jos ceka.

- - - - - - - - - -

Razmišljam da posadim na jesen oko 80 kajsija.Mislio sam 40 kom NS4, 20 Kečkemetska ruža i 20 Roksana. Šta mislite da li su ove sorte dobre za područje Vojvodine?
Posto imam ns 4 za nju bih glasao od ns sorti.Ruzu i Roksanu sam tek posadio.

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima,
Koja sorta Kajsije je najlaksa i najeftinija za odrzavanje na 1Ha
Sve je isto a i nemoj samo jednu sortu saditi jer ako jedna podbaci mozda te druga iscupa.Na hektar trebas bar 3 sorte posaditi.Nije to mala povrsina za zezanje.Tu posla ima prilicno.
 
Izvini druze(drustvo),nisam bio na forumu duze vreme pa nisam video pitanje.Ja sam sam orezivao,imam dobar alat a kajsijar mi je od 2009 pa sam i naucio da orezujem.Vise necu moci sam jer sam prosirio pa ne mogu stici.Ja inace vise ne orezujem u avgustu,ni novi-mladi zasad sada nisam orezivao jer se klima promenila.Kada ih orezes u avgustu one posle odbace list i zbog toplih zima i vremena ponovo olistaju u novembru.Koja olista odmah mozes da je oseces jer je meni svih 69 komada koje su olistale u prolece sledece godine otislo.Promenula se klima a samim tim i orezivanje voca.Ko zna sta nas jos ceka.

Pozdrav @Pele, koliko si siguran da to orezivanje u avgustu utiče na ranije opadanje lista. Znam da si pre neku godinu imao dosta sušenja... Ja sam orezao u avgustu i sad mi palo na pamet da sam možda trebao da ostavim jedan red ne orezan da to potvrdim ili ne.
 
Izvini druze(drustvo),nisam bio na forumu duze vreme pa nisam video pitanje.Ja sam sam orezivao,imam dobar alat a kajsijar mi je od 2009 pa sam i naucio da orezujem.Vise necu moci sam jer sam prosirio pa ne mogu stici.Ja inace vise ne orezujem u avgustu,ni novi-mladi zasad sada nisam orezivao jer se klima promenila.Kada ih orezes u avgustu one posle odbace list i zbog toplih zima i vremena ponovo olistaju u novembru.Koja olista odmah mozes da je oseces jer je meni svih 69 komada koje su olistale u prolece sledece godine otislo.Promenula se klima a samim tim i orezivanje voca.Ko zna sta nas jos ceka.

A kad orezujes, jel na prolece pred cvetanje?
 
Meni covek odrzava vocnjak sto se tice orezivanja (trece je koleno u porodici koji se bavi time), i uvek mi je govorio da se mlada stabla orezuju u prolece a ona starija posle berbe.

Ove godine sam se opustio i nismo orezali na vreme iako nisam imao tracave dve kile ploda. Po nekom mom misljenju smo trebali jos maja/juna kad sam video da nece biti nista od ove godine.
Dobro je nadjubreno yara-om i stajnjakom i vidi se da je dobro napredovalo stablo.
Slazem se sa pele-om, usled menjanja klime treba menjati i vreme rezidbe.
 
Ja sam i ove godine orezao u avgustu, za sada lisna masa izgleda odlično za razliku od šljive sa koje uveliko opada list kajsije se dobro drže. Za sledeću godinu ću ostaviti ne orezan jedan red pa da na licu mesta vidim razliku u vremenu opadanja lista.
 
Ja nikada nisam imao problema zbog vremena rezidbe, pa ni sada. Imam sada parcele orezane odmah posle berbe (sredina jula), neke sredinom avgusta i jednu koja nije orezana ovog leta (nije bilo neke velike potrebe za tim, a i ne bih stigao da je odradim na vreme). Svuda list stoji kao mladiću
Nikakve razlike nema.
Kod šljiva je skroz druga situacija - loša.
 
И код мене лишће добро игледа. А, нисам се баш посветио кајсијама.
Нисам их прскао никако осим зимског.
А, шљиве су изгубиле више од трећине лишћа, а на домаћим нема скоро ништа. Трешње још горе изгледају.
 
Ja opet kasnim:osmeh::osmeh:...Stalno neki radovi .Covek nikad ne moze biti siguran dok ga iskustvo ne nauci.Mene je opeklo to avgustovsko orezivanje i vise ga ne radim.Promenila se klima kao sto rekoh,nista vise nije isto.I kod mene sada list super stoji i za sada je sve u redu.Vidimo i sami da je napolju 30 stepeni krajem septembra.Sve se menja samim tim i promena vremena orezivanja voca.Videcemo sta ce vreme pokazati i da li sam u pravu.Ubedjen sam da rezanjem u avgustu i produzenim letom sa kasnim pocetkom zime provociramo novu lisnu masu. Vec u novembru imamo ponovno olistavanje a negde i cvetanje (neko je napisao da mu sljive cvetaju ponovo).Od takvih stabala nema nista na prolece.Imamo sada ,,ogledno'' polje kod mene pgde nije rezano pa cemo uporediti kasnije.Iskustva su razlicita ,ima ovde na forumu sigurno i iskusnijih vocara koji se duze bave kajsijom.Jedno je sigurno,vreme se promenilo a samim tim i rezidba voca.Zato od sada samo rezem u rano prolece.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh