Kajsija

JA sam mesao mankogal i nurele D ( konzul) i nije bilo problema .

Bilo je ovde pitanje isto , da sam isto koristio mankogali i diometat aktivna materija ( sistemin ili perfektion s kmercijalni nazivi preparata) isto bez problema.
 
Isprskao bih kajsije nekim fungicidom protiv supljikavosti lista i nekim insekticidom protiv vasi i smotavca. E sad, ostalo mi od prosle godine kaptana i dimetogala taman za jedan atomizer. Posto mi je rizicno da ih mesam a treba mi preparata za 2 atomizera po 350l sta mi predlazete. Sa kaptanom koji insekticid da uzmem za jedan atomizer i za drugi atomizer koji fungicid uz dimetogal.
 
Ja danas malo gleda stanje kod kajsija.
Onako, ima i plodica ali ima i sto bi se reklo smzuranih cvetaova ( ono sto je ostalo posle precvetavanja) bez plodica.

Ove novije sljive su izgleda bolje ponele od onih starih. Ona stara koja prva cveta, kao da je najslabije ponela.

Jos je rano za procenu.

Planiram jos jedno prskanje kada me iskusniji posvatuju.

Zasad sam prskao zimsko i u precvetavanju.
 
Kod mene nema cveta pa ni ne prskam protiv monilije.Icu samo jednom protiv supljikavosti lista i na jesen bakar.I dalje ne znam sta da radim sa orezivanjem,dal da ih malo ,,cviknem '' sada da poteraju novi porast za sledecu sezonu.Bojim se ako orezem sada da ne polude od bujanja pa cu opet morati u avgustu a ne placaju mi se 2x rezaci. Inace trava raste kao luda,sisam mulcerom,trimerom i treba sada da je poprskam u redu.Ima li ko iskustva sa gramoksanom posto vidim da je on dozvoljen i u mladim vocnjacima.Mladi vocnjak necu prskati herbicidima ali u starom imam novih sadnica koje sam zamenuo za osusene pa se bojim da ih ne ostetim herbicidima.Negde sam procitao da moze i Roundup ,Goal ,Galigan.Najradije ne bi koristio herbicide ali fizicki ne mogu vise stici sisati travu u redu.Prskao sam ja pocetkom marta sa Didikvatom ali je tada jos mirovalo voce i nije teralo izdanke iz podloge koje sada moram iseci.
 
Sto se tice glifosata i mladih sadnica , znam par ha jabuka koje se od prvog dana prskaju glifosatom, kaze covek da je tu preporuku dobio na par mesta , da nema problema.. I ja sam se zacudio , uglavnom su preporuke da se glifosat izbegava u prvih par godina.
 
Kod mene voćnjaci do 10 godina starosti - kao da prošla godina nije prerodila. Oni do 20, 25 godina - moglo je više, ali OK, biće kvalitet. One matore, preko 30 godina - jako loše. Nisu mogle da spreme rod. Neka stabla su lane dala i preko 100kg, a uz onu sušu dobro je da su živa.
 
Najradije ne bi koristio herbicide ali fizicki ne mogu vise stici sisati travu u redu.Prskao sam ja pocetkom marta sa Didikvatom ali je tada jos mirovalo voce i nije teralo izdanke iz podloge koje sada moram iseci.

Ja koristim Glifosfat od prve godine. Samo stavim na mlade sadnice plastičnu flašu od soka, kisele idt. Flašu odsječem gore i dole i još je razrežem po dužini. Taman kad je staviš oko sadnice ona se još omota i tako ostane 3-4 godine. Zna ih ponekad, kad je nevrijeme vjetar po koju skinuti.
 
Stanje je bolje nego sto sam ocekivao. Osim roksane, koja je generalno svuda u mom kraju podbacila, ostale sorte su zametnule lepo. Domaca standardno dobra, ruza solidna. Sto rece Radasin kao da prosle godine nisu prerodile.
 
Meni je potkornjak napao najmanje 30 stabala, ali verovatno i vise i vecinom mladjih u trecoj i cetvrtoj godini. Krenula su lepo i samo je pocelo jedno po jedno da se sparusava, grana po grana i na svakom ima potkorenjaka manje ili vise. Verovatno su stabla bila oslabljena zbog suse prosle godine ili zbog mraza. Samo me zanima dal bi prezivele da ih potkorenjak nije napao?
 
Poslednja izmena:
Na Banstolu u Fruškoj Gori ove godine se neće kuvati pekmez i peći rakija od kajsije. Na sve to se pojavili šiljokrilci u punom sastavu i navalili na mlade sadnice kajsije. Šljiva i kruška cvetale kao nikada. Biće ovo izgleda ponovo sušna godina. Izgleda da će u narednim godinama preživeti samo onaj koji bude imao vode za zalivanje. Pozdrav iz Srema sa 290 metara nadmorske visine(ni visina nas nije spasla od mraza)
 
Ja koristim Glifosfat od prve godine. Samo stavim na mlade sadnice plastičnu flašu od soka, kisele idt. Flašu odsječem gore i dole i još je razrežem po dužini. Taman kad je staviš oko sadnice ona se još omota i tako ostane 3-4 godine. Zna ih ponekad, kad je nevrijeme vjetar po koju skinuti.

Da li seces pre prskanja izbile mladare iz podloge?
 
Da li seces pre prskanja izbile mladare iz podloge?

Gledam to da sve u jesen posječem, kad je više slobodnog vremena.

Meni je potkornjak napao najmanje 30 stabala, ali verovatno i vise i vecinom mladjih u trecoj i cetvrtoj godini. Krenula su lepo i samo je pocelo jedno po jedno da se sparusava, grana po grana i na svakom ima potkorenjaka manje ili vise. Verovatno su stabla bila oslabljena zbog suse prosle godine ili zbog mraza. Samo me zanima dal bi prezivele da ih potkorenjak nije napao?

I kod mene sve potamanio u 2,3 i 4 godini. Od 15-tak komada ostale samo dve jedna u 6-7 godina i jedna u drugoj. Katastrofa. Breskva isto skoro sva što sam dosađivao, malda šljiva takođe bar 50%. Ove godine je žestok napad. Nije dirao stabla starija od 5 godina.
 
Biće dŽema valjda
3707c47fda28266ec34e7e21dba800bf.jpg
 
ZA SVABU,KOMADARU I SLJIVARA Drugari nasta precizno mislite kada kazete POTKORNJAK ako imate neku fotografiju moze i od ranije bio bi vam zahvalan ovo me malo zbunilo kada ste pomenuli da je otisla cela serija sadnica i da niste mislili slucajno na ZILOGRIZA .POZDRAV SVIMA
 
Nazad
Vrh