Kajsija

U mnogome je manje nego ranijih godina, nisu jos zrele, tvrde su.
 
Kod mene je probno sadjena pre 4 godine,desetak komada i rodila je i prosle i ove.Nalazi se uz ostale ns sorte tako da nije cist zasad sa njom pa ne znam da li je samooplodna ili samobesplodna.Ne verujem da joj treba oprasivac.Negde sam citao da su samobesplodne sorte uglavnom ,,izbacene''-iz Evrope i da je preko 95% sorti samooplodno.
 
Kupio sam prošle godine 4 dobre sadnice u radmilovcu kao zaklopačke....i lepo se primile ali sada vidim da imam 2 sorte po 2 komada.
Prva je još nezrela ali ima crvenila, plodovi su srednje krupni i po onom što sam probao deluje da će biti sočni i aromatični.
Druga je već prošla par dana posle džersija i ima krupnije plodove ali čisto žute i nekako suvlje. Razlika je još i što prva pušta crvene mlade grančice a druga žute.

prva
https://i.imgur.com/rb1Dtcz.jpg

druga
https://i.imgur.com/refP8Fq.jpg

Ovo iznad je sađeno 2016. a 2015 sam posadio rodnu, najbolju, ružu i roksanu. Rodna je verovatno rodna pošto ima tri komada a ove ostale su apsolutno iste kao prva opisana iznad....znači roksana je 100% ispala a i ovo drugo je klimavo.

Da li su nekome poznate ove sorte?

@mormar
Ove godine sam uzeo rumunske i nisam imao ploda ali po katalogu dacia je srednja i stiže početkom do sredine jula. Imaju i ranije sorte, npr rares i sirena.
Inače ja sam zadovaljan sa džersi (ako sam to dobio). Od dva dvogodišnja drveta mi smo se najeli prvih kajsija (5-6kg) ižnisu blede kao u katalozima nego baš crvenkaste, sočne, aromatične i krupne. Istina je da opadaju ali pošto sam dolazio svakodnevno to nije bilo strašno. Naravno nije za neki veći zasad. Takođe se super formira sa minimalnom rezidbom. Grane rastu vodoravno, nema vodopija...
 
Poslednja izmena:
Meni ni jedna ni druga ne deluju da su Zaklopcanka, ona je jos u fazi velicine badema i tek treba da dobija boju. Ali ne smem da tvrdim.

Jesi li uzeo bas u Rasadniku ili pored rasadnika od onog coveka Nesha se valjda zove?
 
jeste Dragane ali je vegetacija krenula malo ranije ove godine tako da ova DACIJA na oko krupna i verovatno rodna posto mi je 80 posto kalemova u drugoj godini izbacilo solidan rod jedino sto svi beze od nje je skladistenje nemoze da stoji u hladnjaci pocrni odmah ali ja ne radim velike povrsine a volim da guram sve po malo razno ,a za Komadaru i Peleta imao sam cist zasad MADJARSKE NAJBOLJE ,i sada imam jednu parcelu gde je samo ZAKLOPACKA RUZA i tu nema problema sve kako treba tako da verujem u pricu da je najveci broj kajsija SAMOOPLODAN ,nego htede da pitam Peleta kada ti stize DM1. ZA DRAGANA ovo na slici drugo je izgleda dacija a prvo bi trebalo da rumeni po malo madjarska najbolja ona ima tanku pokozicu a dobar secer i aromu
 
@oktopod
Od onog čoveka, brat je išao da uzme pa ne znam gde je.
Kako izgleda zaklopčanka?

@mornar
Dačija bi trebalo da stiže kad i ns4 a one su još zelene.
Mislim da je prva mađarska a druga neka domaća rana.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
jeste Dragane ali je vegetacija krenula malo ranije ove godine tako da ova DACIJA na oko krupna i verovatno rodna posto mi je 80 posto kalemova u drugoj godini izbacilo solidan rod jedino sto svi beze od nje je skladistenje nemoze da stoji u hladnjaci pocrni odmah ali ja ne radim velike povrsine a volim da guram sve po malo razno ,a za Komadaru i Peleta imao sam cist zasad MADJARSKE NAJBOLJE ,i sada imam jednu parcelu gde je samo ZAKLOPACKA RUZA i tu nema problema sve kako treba tako da verujem u pricu da je najveci broj kajsija SAMOOPLODAN ,nego htede da pitam Peleta kada ti stize DM1. ZA DRAGANA ovo na slici drugo je izgleda dacija a prvo bi trebalo da rumeni po malo madjarska najbolja ona ima tanku pokozicu a dobar secer i aromu

Dm kod mene za 3-4 dana pocinje.Totalno ne atraktivna sorta po meni.Nit' boje ,nit' krupnoce.Moras dobro da je pogledas da bi znao da je zrela.Nigde rumenila.
 
Пеле, буда (дм-1) би требала да буде крупна.

- - - - - - - - - -

Овде, у продавницама, рана кајсија никад није била јефтинија. Двије и по марке, а на једном мјесту чак 2,2 марке (1,12 евра). Обично је била 3,5 или 3 км. Једна марка је 0,51 евро.

- - - - - - - - - -

Цијена је снижавана крајем јуна и почетком јула, кад стигну ружа и мађарска најбоља, а никад није била испод двије марке, 1,02 евра.
 
To niko ne pamti rana kajsija je bila ovde na kvantasu 40 dinara ,a sto se dm tice nemoze covek da zna dok ne proba ali morace da se redi kao breskva pa ce tako da dohvati standard nista drugo
 
Pozdrav svima ...Ja sam jesenas posadio oko 300 stabala kajsije 110 m nadmorska visina .Uglavnom su kasnije sorte .Zanima me da li je ko od vas koristio cirkon ili neke druge aminokiseline .Imam i jedno pitanje za iskusnije : primetio sam da mi je lisce na mladjim granama suvkasto narocito na bujnim biljkama ,jeli to normalno ?

Pozdrav
 
Otkup kajsije u Vinci cena 60 dinara, male gajbe, kalubar nista specijalno samo ne skroz sitne, da budu ciste tj bez pega i pakovane tako da se vidi crvena strana.
 
Ja poceo juce po malo sa berbom,poneko stablo vec zrelo a ostalo tek dobija boju.Nikad tako saroliko nije bilo.Ima da se otegne berba.Uglavnom ns4 i ns6 cak dosle pre dm1.Totalno luda godina.Danas potkupljao nesto i za rakiju.Kod mene na vasaru danas konzumna do 110,oo a rakijska od 40 do 50 dinara.Doterali iz Sapca uglavnom.Pitam koja sorta kazu krupna rana a ona sitna ko klikeri.
 
d42e7a5f1435db37f5698a7df6703c95.jpg
Samo što nisu
Ruža, nakokana sa Yara Mila Complex, Yara Liva Nitrabor i
Yara Bela Extran. Uz svaku zaštitu su išli, ili Yara Liva Calcinit, ili Urea. Mnooogo su rodile, pa sam pokušavao svašta ne bih li izvukao kakav-takav kvalitet.
 
Nazad
Vrh