Kajsija

Za dve godine lep porast i lepo izgledaju.Sada prekrati preterano izrasle mladare.
 
Meni su do sada po prekraćivanju kasnije u junu obrastale samo kratke rodne grančice koje su mi važnije od razgranjavanja.......Da sam zalivao,išao folijalno 1-2 puta možda bi se i razgranale. Probaću ove godine imam par podsadjivanih pa ćemo videti.....
 
Seci,rezi,prskaj,prihranjuj,pa opet orezuj...3xgodisnje.Sve sto sam duze u prici oko kajsije polako razmisljam da sve redukujem na minimum.Gledajuci kajsije koje imam u basti i koje ni priblizno ne pazim kao one u vocnjaku dolazim do zakljucka da sto ih manje pazis one ce biti bolje.Lepo mi je jedan stari Madjar iz Zmajeva govorio par puta na pijaci:,,Ostavi kajsiju da sama radi sta hoce,ne orezuj je".I sada kada pogledam u vocnjaku neka stabla kojima ne bih dao ni 10 dana zivota prezivese vec 8 godina,trula,nemaju koru,zakrzljala ali radjaju.Druga stabla koja izgledaju za desetku odjednom se osuse.
 
Кајсија која је грешком испоручена па сад не знам која је. Можда је неко препозна.


Снимљено 04.06. Сочна је скоро као бресква а укус је карактеристичан за кајсију али мало зачињен.
 
Domaća rana - plod je još uvek tvrd:

157g3mr.jpg


A ovo bi trebalo da je oktopodova ruža:

1y71hv.jpg
 
Ijao bratac ovo si izgleda zabo od miroljubceful bas pravu nadam se, slao sam mu sa dva stabla, ova ti je izgleda sa onog mog video snimka ona iz coska, sto je obaljena tanjiracom, najlepsa kajsija koju imam :)
 
Jeste, baš ta. Ona što je slast Božja. Jedva čekamo da uzri. Te voćke su u voćnjaku.

Domaća rana koju imam u dvorištu je stablo posađeno '93. Ona je možda u početku imala čist plod ali kasnije i sada ima pege na plodu. Probao sam malo sa mlekom i sodom bikarbonom i sa pripravkom za kalcijum ali drvo je ogromno i sa običnom prskalicom se malo 'dohvati'. Trebalo bi da se nekoliko puta tretiraju plodovi i stablo i da se kako se kaže, okupa celo. Veliki i uzaludan posao....

Ono što sam zapazio je da, a tretirao sam i trešnju s tim 'preparatom', je plod trešnje ove godine manje ispucao ne prošlih godina. Kiša je padala i u dane kad je bila zrela... sad dal je pomoglo :sta:. Velikoj kajsiji nije.

U blizini te velike sam na tri izdanka podloge kalemio tu istu pa ove godine dve imaju po jedan plod. Fotografisaću da vidimo da li će imaju pege ili ne.... Pege su sigurno neke gljivice.... šupljikavost lista pređe na plod... (nađoh na net-u)- (Stigmina carpophila) šupljikavost lista koštičavog voća.
 
Poslednja izmena:
Ako je zemljiste suvo ima smisla. Kajsija najvecu potrebu za vodom ima u vreme otvrdnjavanja kostice,u vreme nalivanja ploda i u vreme diferencijacije cvetnih pupoljaka. Cenim da je ovo drugo sada.
 
Nazad
Vrh