Kajsija

Hvala Slobo, onda necu vise djubriti jer sam jesenas djubrio sa 8+16+24 i sada sa ureom.

Cekam jesen da podjubrim stajnjakom.
 
Mani se insekticida,pogotovo sto ti je to uz okucnicu i za licnu uporebu.Ja imam hektar pa retko da upotrebim insekticid.Kajsija moze bez insekticida da prodje bez ikakve stete.Cuvaj svoje zdravlje a i drugih ljudi.
@ Pele Marceta Hvala na pomoci.
Bojim se da ne preteram azotom. Onda cu Kanom krajem maju jednom i to je to . A najesen cu stajnjakom.
A kada budem prskao mogu da dodam folijarno.

Inace kajsije su izgleda lepo ponele. Visnje su sto narod kaze ko guba, a sljive nesto ne vidim jos.

- - - - - - - - - -

@ Oktopod

Ja vivim po programima zastite da se obicno navodi kada je manji plod tj plod u rayvoju i posle kada se menja boja.

A nije problem jos jednom da oprskam protiv insekata, truleyi ploda i bolesti.

I ne bih ja prsako mnogo , zasada sam zakljucio da obavezno idem zimskom, pocetkom cvetanja , u zavrsetkom cvetanja i onda jos jednom ako ti kazes kod emnjanje boje i onda jesenje bakrom. To je za amatersko , okucnica , za svo voce a kao sto rekph tu su najvise sljive, kajsije, visnje i tri tresnje .
I to cu da prskam sve istim srdstvima.

Javicu se ja jos da utvrdim gradivo kada bude vreme. :)
 
Hvala Slobo, onda necu vise djubriti jer sam jesenas djubrio sa 8+16+24 i sada sa ureom.

Cekam jesen da podjubrim stajnjakom.

Gde ti je zasad? Ako je u Uzicu onda je zemljiste verovatno kiselo i nikako ne treba koristiti ureu vec kan. Ako je u Vojvodini onda je zemljiste bazno pa je urea uredu.

To sto si ujesen radio takozvano osnovno djubrenje ne znaci da u prolece ne treba azot baciti dva puta. Tako je bar kad je kan u pitanju, ureu ne koristim pa neznam kako je za nju.
 
Бен Рој, добро каже Пеле. Ја на кајсији ниједну ваш нисам видио. Буде понека гусјеница. Ја сам само једне године имао најезду губара па сам прскао.
Од гљивицида само користим против сушења цвјетова, а то ћу смањити кад порасту отпорне врсте.

Ја сам тако на почетку прскао брескве против монилије, а није било цвијета. Ја сам гледао кад цвјета комшијска бресква.

Против шупљикавости лушћа не мораш прскати за личну употребу.
 
Poslednja izmena:
Meni su kajsije pored trešanja. Prošle godine su vaši uništile trešnje jer nisam na vreme prskao...a kajsije nisu ni pipnule.
Takođe sam pre neku godinu na trešnji imao jaku šupljikavost lista a na kajsiji ništa.
 
@ Pele Sloba Komadara hvala vam ljudi na prenosenju iskustva.

Ovo mi je u Vojvodini, zenina dedovina , kuca sa pomocnim objektima oko 80 godina stara, jako lep plac od 20 ari. Sada sam ogradio lepo i poravnao za travnjak ispred kuce
gde cu pored starog bunara da sedim.

I tu hocu vikednom cesce da dolazim. Voce samo za mene i to sto raznvcrsnije. Mogu to da gledam kao malo vode na dlanu, jer sta cu drugo da radim, nego da popolju malo radkam. Imam od pre 4 godine sljive i kasjije i od oko 8 godina visnje i jesenas sam jos zasadio visnje, kajsije, tresnje i 2 jabuke. Orah i lesnik necu da prsakm i to sam zasadio.

I imam dve jako stare kajsije i jednu jabuku od 10 tak godina staru.

U redu necu mnogo prskati, recite mi sa cim da prskam kasjije, visnje i sljive i kada . Da li kada ( prvo verovatno kajsija ili visnja) bude menjala bolu.
Verovatno mankozebom i necim protiv trulezi voca, ja imam sekvencu i kubik plus kupljen .
Prskao bih svo voce od jednom da se ne zezam mnogo.

Ja sam mislio da prskam jos dva puta , ali ako kazete prskacu samo jednom. Prskao sam pocetkom cvetanja i sada kada su visnje precvetavale.

I jos jedno pitanje da li tim da prskam i voce jednogodisnje koje sam jesenas zasadio.

Uzecu i jedanu svesku debelu i sve cu da pisem sta sam i kada radio.
A na prolece cu da zasadim krompir i luk za moje potrebe , da znam sta jedem i kaze zena to nije tesko okopavati. Zemlja je bozija, odlicana vidi se, a od coveka kome dajem detelinu uzecu zgoreo stajnjak , to nije problem , samo da znam sta treba raditi.

Bitno je da hocu da naucim. Ja mislim da ce biti tu i jedan ili dva kazana za pecenje kajsije i sigurno 2 ili 3 kazana za sljivu , za jedno 3 ili 4 godine. Tu vec dosta znam . :)
 
Visnju obavezno kad pocne da menja boju iz zelene u zutu protiv tresnjine muve da ne bi bile crvljive.
Kajsije bar 15 dana pred berbu nekim sredstvom protiv trulezi ploda. Ostalo po potrebi.
 
Само да не буде снијег у мраз. Ако буде ништа од кајсија. Мораћу опет да ложим ватру.
Bice cupavo kako najavljuju.Sve se prognoze vrte od o do -3 stepena.E sad,videcemo gde ce da omlati voce.Kajsija u ovoj fazi kada su plodovi kao manji lesnici moze da izdrzi do -2.Ja sam odlozio prskanje za sutra jer dodajem ponovo epin ekstra da bar malo mirnije spavam.Sa njim kombinujem mankogal i wuksal super da ih pripremim za temperaturni sok.
 
Bice cupavo kako najavljuju.Sve se prognoze vrte od o do -3 stepena.E sad,videcemo gde ce da omlati voce.Kajsija u ovoj fazi kada su plodovi kao manji lesnici moze da izdrzi do -2.Ja sam odlozio prskanje za sutra jer dodajem ponovo epin ekstra da bar malo mirnije spavam.Sa njim kombinujem mankogal i wuksal super da ih pripremim za temperaturni sok.

Gde si to procitao da mali plodici izdrzavaju do minus 2. Ja koliko znam opasno je vec i minus 0,5.
 
Pa izdrzali su dok su bili puni vode i i -3 pre desetak dana,sada su ipak malo jaci i zasticenije im jezgro.Vidim i po kjnigama da malo stariji plodovi mogu da izdrze za stepen manju temperaturu nego tek ocisceni od omotaca mladi plodici.Trebalo bi da ima logike.A da je opasno i -0.5 to stoji.Sve zavisi od duzine trajanja mraza.Videcemo sta ce da bude...
 
Pa izdrzali su dok su bili puni vode i i -3 pre desetak dana,sada su ipak malo jaci i zasticenije im jezgro.Vidim i po kjnigama da malo stariji plodovi mogu da izdrze za stepen manju temperaturu nego tek ocisceni od omotaca mladi plodici.Trebalo bi da ima logike.A da je opasno i -0.5 to stoji.Sve zavisi od duzine trajanja mraza.Videcemo sta ce da bude...

Ako si merio temp. u kolima znaj da je sonda prilicno nisko i da uvek pokazuje nizu temperaturu nego na 2m sto je zvanicno merenje.
Ne verujem da je zametak mogao da izdrzi minus 3. Najosetljivije su jezgre zametaka jer su pune vode. Ipak bitna je i duzina trajanja mraza.

Zavisi koliki su plodici, tacno je da sto su veci izdrzljiviji su. Ako su kao lesnici trebali bi minus 1 da izdrze bez problema.
Kod mene su kao zrna pasulja a ima i manjih. Praticemo vreme ali kad prskati epinom kad je praznik do srede a onda ce kisa i mozda sneg. Koliko trenutno vidim jedino u ponedeljak bez kise ali to je crveno slovo i mestani bi me bas osudjivali zbog nepostovanja praznika.

Nego juce sam od jednog prijatelja cuo da mu je jedan zastitar u apoteci rekao da niposto kajsije ne prska dimetogalom. Kaze on je za sljive, kajsije mogu da opadnu ako se prska sa njim. A ja ko zainat dan pre toga isprskao dimetogalom jer mi se pojavio breskvin smotavac. Od tada je proslo 4 dana i ne primecujem nikakve posledice osim na jednoj sorti kojoj ne znam ime jer je mladica doneta iz inostranstva a plod lici na roksanu. Kod nje se vidi da su krajevi listova pomalo oprljeni ali mislim da nece biti posledica. Da li je neko od vas cuo nesto slicno za dimetogal u kajsijama.
 
Ako si merio temp. u kolima znaj da je sonda prilicno nisko i da uvek pokazuje nizu temperaturu nego na 2m sto je zvanicno merenje.
Ne verujem da je zametak mogao da izdrzi minus 3. Najosetljivije su jezgre zametaka jer su pune vode. Ipak bitna je i duzina trajanja mraza.

Zavisi koliki su plodici, tacno je da sto su veci izdrzljiviji su. Ako su kao lesnici trebali bi minus 1 da izdrze bez problema.
Kod mene su kao zrna pasulja a ima i manjih. Praticemo vreme ali kad prskati epinom kad je praznik do srede a onda ce kisa i mozda sneg. Koliko trenutno vidim jedino u ponedeljak bez kise ali to je crveno slovo i mestani bi me bas osudjivali zbog nepostovanja praznika.

Nego juce sam od jednog prijatelja cuo da mu je jedan zastitar u apoteci rekao da niposto kajsije ne prska dimetogalom. Kaze on je za sljive, kajsije mogu da opadnu ako se prska sa njim. A ja ko zainat dan pre toga isprskao dimetogalom jer mi se pojavio breskvin smotavac. Od tada je proslo 4 dana i ne primecujem nikakve posledice osim na jednoj sorti kojoj ne znam ime jer je mladica doneta iz inostranstva a plod lici na roksanu. Kod nje se vidi da su krajevi listova pomalo oprljeni ali mislim da nece biti posledica. Da li je neko od vas cuo nesto slicno za dimetogal u kajsijama.
Ja sam danas isprskao sa Epinom uz dodatak pankozeba i wuksala.Danas se moze raditi i nije crveno slovo tako da je bilo lepo vreme za prskanje ,bez vetra.Sto se tice dimetogala ja ga nikad nisam koristio a slabo i ostale insekticide.Prskao sam imam ubelezeno 23.04.2014 sa insekticidom Talstar,cisto preventivno uz dodatak mankogala,akorda,frenda(lepak) i slavola.I to sto sam tada koristio insekticid je bilo cisto preventivno.Vise nisam ni koristio insekticide osim 01.09.2011 kada sam imao na par stabala dudovac pa sam ga tretirao etiolom(neuspesno) pa ponovio16.09.2011 fenitrotinom koji je potamanio gusenice.Eto znaci za 8 godina bukvalno i nije bilo potrebe za insekticidom.Mogao sam i te gusenice na par stabala orezati i zavrsen posao...Hajde neko da odgovori ko ima iskustva sa dimetogalom.Sto se tice minusa kod mene je bilo -3,sve okolne meteo stanice a ima ih 3 u krugu 5-6 km su zabelezile -3 i nesto.Izgleda da taj epin ekstra radi.Bilo je i stete naravno ali ne puno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam danas isprskao sa Epinom uz dodatak pankozeba i wuksala.Danas se moze raditi i nije crveno slovo tako da je bilo lepo vreme za prskanje ,bez vetra.Sto se tice dimetogala ja ga nikad nisam koristio a slabo i ostale insekticide.Prskao sam imam ubelezeno 23.04.2014 sa insekticidom Talstar,cisto preventivno uz dodatak mankogala,akorda,frenda(lepak) i slavola.I to sto sam tada koristio insekticid je bilo cisto preventivno.Vise nisam ni koristio insekticide osim 01.09.2011 kada sam imao na par stabala dudovac pa sam ga tretirao etiolom(neuspesno) pa ponovio16.09.2011 fenitrotinom koji je potamanio gusenice.Eto znaci za 8 godina bukvalno i nije bilo potrebe za insekticidom.Mogao sam i te gusenice na par stabala orezati i zavrsen posao...Hajde neko da odgovori ko ima iskustva sa dimetogalom.Sto se tice minusa kod mene je bilo -3,sve okolne meteo stanice a ima ih 3 u krugu 5-6 km su zabelezile -3 i nesto.Izgleda da taj epin ekstra radi.Bilo je i stete naravno ali ne puno.

Sta mislis koliko dana stiti epin extra? Posto su mraz najavili za cetvrtak i petak ja sam mislio da je previse rano danas da prskam.
 
Ja sam poprskao zbog najavljenih kisa pa ne znam da li cu moci kasnije.Inace ako se bude moglo i bude bilo potrebe jos cu jednom sledece nedelje.Kada je bio prosli mraz isao sam sa prskanjem dan ranije.Po njima kazu da je dejstvo do 7 dana.Do sada sam prskao 3x sa epinom,racunam i ovo danas.
 
Imam nekih 15 komada u dvoristu koje nisam ni jednom ove godine prskao ,ni moniliju(nije bilo kise)pa cu videti.Mada je sigurno temperatura veca za pola stepena u selu nego u ataru.
 
Nazad
Vrh