Kajsija

3 sadnice imam kalemljene na breskvi (visok kalem)
U drugoj vegetaciji su rodile, e sad praticu koliki im je vek, NS-5 sto sam dobio izenenadio sam se sa sortom jer je cvetala pre mrazeva zadnjih i bez obzira na mraz rodila je, plodovi su inace izuzetno krupni sto po literaturi ima veze sa podlogom.
Pisacu ako koga zanima i dalje al mislim da je to dobra opcija kao medjuzasadna kultura koje zahtevaju pogotovo siru sadnju (orasi, lesnici...)
 
Da praticemo... I ja imam dve kajsije koje sam kalemio na vinogradarki, jednu od prosle godine, nije rodila , a jednu od ove sezone, pa videcemo...
Sto se tice krupnoce, uopste vinogradske breskve, ja sam imao neke zablude u vezi toga...Imam nekoliko komada i to raznih , sarenih , zutih, a ima neke, dodju nekako zelene ,i tako i sazru a da se ne oboje...Ranijih godina nikad nisu djubrene, samo je malo freza prosla ispod njih ...i naravno bile su sitne , pa tako kao obicne kajsije ili kao sljive ranke...i ja mislio, pa takve su one. Narocito su sitne bile one zute ( meni najsladje), a i u okruzenju i na pijaci su bile slicne...Verovatno da ih niko ne uzima za ozbiljno i uvek su u nekom zapecku kao deo vinograda ,vocnjaka ili baste.
Ali ja sam ih zadnje dve godine poceo tretirati kao ravnopravne vocke sa drugim vocem...Znaci jesenje riljanje oko vocke , svake godine stajsko djubre, orezivanje, prskanje , uljem i bakrom , ono zimsko , te krecenje stabla...i slicne stvari, kazem kao ostale vocke...
Ne samo da su se okitile rodom nego su i izuzetno krupne, na moje iznenadjenje, naravno prijatno...A sladio sam se ove sezone, a dosta je zavrsilo u zamrzivacu, i bice to dobar dzem...
Tako da verujem da i kajsije na njima kalemljene , moraju biti krupne...naravno ako se "radi" oko njih....
 
Sta da radim s kajsijama? Posadjene su pre 15ak god. Visoki kalem na dzanariku. Imam ih 20ak kom. Kum koji mi orezuje vocnjak, nikad ih nije orezivao i sada su ogromne, vetar je lomio grane na par... dosta ih je uvenulo od jednom samo pa sam ih pocupao. Ovih 20ak su prezivele. Pitanje
1. Da li kajsije treba orezivati i kako
2.da li treba saditi muske zbog oprasivanja?
3. Scim prskati i kada

da napomenem, lepo su mi cvetale uvek, prskao sam protiv insekata i monilije, prinos 0 skoro za sve ove godine. Nesto je pogresno pa da vidimo sta strucni ljudi kazu kako da spasim ovo i da krene da radja, bar za po koji kazan kajsije
 
Rezidba: https://youtu.be/28msNYDpIpo
Zatim: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-vaza-kompletno-uputstvo/
Baš kajsija: http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-kajsijaurodu
http://vocarskisavetnik.com/content/rezidba-kajsija-druga-letnja/
Program zaštite: http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-programi-kajsija/

Nemaš muške i ženske, imaš različite sorte, a neke sorte oprašuju neke druge, tako da zavisno od sorte zavisi i da li ti treba oprašivač kao i koja je to konkretno sorta.
 
Na tom klipu su mlade sadnice to nije ni blizu oblika kakve su moje 15ak godina stare kajsije. Kako da znam sta da orezem tu
 
Treba da ih dovedes na to stanje postepeno...za pocetak im smanji visinu sledece prolece, onako da kazem osisaj ih sve sto ide na gore posle neke tebi zeljene visine. Tek narednih godina postepeno sredjuj krosnju, ne valja odjednom da previse grana poskidas.

Koji je to video sa sesirom da pronadjem ja :D o cemu se radi u videu?
 
Sećaš se da si pričao u video kako treba da izgleda stablo kajsije sa oblikom vaza. Da kad ubaciš šešir u krošnju on padne pored stabla.... Tačno pamtim da si bacio šešir ili kačket... To mi je favorite (omiljeni) video, taj i onaj gde spominješ slast Božju u videu za domaću sobaljenu kajsiju... od tada kad mi je nešto slatko ja kažem slas' Božja...

P.S. Ima nekoga ko prati tvoj razvojni put....:osmeh:

pozzzz
 
Posto niko nije odgovorio u temi osiguranje da postavim pitanje ovde posto se radi o kajsijama.

Razmisljam da iduce godine osiguram voce. Zato sam isao do Dunav osiguranja da se raspitam za uslove. Osiguranje od grada na kvantitet i kvalitet voca je 17,25% od vrednosti koja se dobija kada se pretpostavljena kolicina voca pomnozi sa pretpostavljenom cenom.
Ponudili su mi i osiguranje od prolecnog mraza. Kako se radi o kajsijama to mi je interesantno. Uslov je da je voce vec osigurano od grada i da se polisa zakljuci najkasnije do 15.02.a vazi ako se mraz desi posle 15.03. Premija je dodatnih 12,1%.
Ucesce u steti je 10% a kao sto je poznato drzava daje subvencije od 40%. Odmah se placa 5% a ostatak do oktobra.
Ako je neko osiguravao voce, ponarocito od prolecnog mraza bilo bi dobro da napise svoja iskustva ovde.
 
Ja sam pitao prosle godine za osiguranje i ako se dobro secam nabrojase nekih 5oo -600 hiljada dinara na procenjeni prinos od 30 tona/h.Videcu i ja posle nove godine sta se tacno nudi u osiguranju.
 
Sećaš se da si pričao u video kako treba da izgleda stablo kajsije sa oblikom vaza. Da kad ubaciš šešir u krošnju on padne pored stabla.... Tačno pamtim da si bacio šešir ili kačket... To mi je favorite (omiljeni) video, taj i onaj gde spominješ slast Božju u videu za domaću sobaljenu kajsiju... od tada kad mi je nešto slatko ja kažem slas' Božja...

P.S. Ima nekoga ko prati tvoj razvojni put....:osmeh:

pozzzz

Haha čega se ti sećaš, tačno znam na šta misliš ali ne mogu da pronađem :)

Evo link do mog starog kanala na jutjubu, kada sam tek počinjao, pre nego je nastao voćarski savetnik. Uzeti sve rečeno sa rezervom jer tada nisam baš znao kako se stvari rade, ali je korisno jer se može videti kako sam bio počeo da se borim sa tim problemom prevelikih stabala.

https://www.youtube.com/user/geenije/videos
 
Prosle godine sam imao u planu da uzmem grancice od tih oktopodovih, vincanskih, slas' Bozja kajsija. Ali nisam uspeo da izrealizujem plan. Ovog proleca cu definitivno da iskalemim te kajsije. Mislim da nema kajsije koja toliko radja kod nas i to svake godine. Meni nije bitno da li su sitne, sa pegama ili bez, jedino mi je vazno da radjaju svake godine i da su kajsije. Da sam profesor ili rasadnicar sigurno bih ih uveo u sortnu listu kao kajsiju za okucnicu i sopstvene potrebe. Kod mene u kraju skoro niko ne sadi kajsije sto zbog apopleksije, sto zbog mrazeva, razocarali se ljudi pa sad samo sljivu, kako i ne bi kad im rasadnicari podvaljuju njudzersi i ostale glupe sorte koje em izmrzavaju, em traze punu agrotehniku, niko nece da sadi da bi jeo kajsije svake cetvrte, pete godine.
 
Gde da nadjem te sorte, nisam video da nasi rasadnicari prodaju rumunske sorte? Daj neki link, da vidimo karakteristike.
 
Haha, nemam auto. Ipak cu ja ove oktopodove, domace da nabavim, a rumunske mozda jednog dana.
 
Знам себе. Наручио, био у Темишвару, али су ми послали са закашњењем па је све пропало. Ти помифруцтифери.цом су ми били послали. Да си се јавио кад сам писао могао си да их подигнеш. Ти си близу па можеш да наручиш, за мене је већ касно.

- - - - - - - - - -

Треба ти румунски број и неко ко зна румунски, Фан Курир је близу Јулиус мола у Темишвару. Ако будеш наручио купи и мени неке саднице.

- - - - - - - - - -

http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu&p=1186311&viewfull=1#post1186311
Ево овде сам тражио некога упомоћ.

- - - - - - - - - -

Ти у Вршцу можда нађеш неког ко зна румунски језик, а можеш се и одвести до Темишвара. Ја знам све расаднике који имају саднице, а знам и које врсте су добре јер сами ишчитао бар десетак стручних радова.

- - - - - - - - - -

И наручи на неко румунско име, ако даш своје препашће се да нећеш доћи па неће послати.
 
Nazad
Vrh