Kajsija

Trulez usled pucanja ploda i prevelika kisa( vlaznost vazduha) cini svoje.Prskao sam i ja 2 puta protiv trulezi i opet ista prica kao i kod tebe,pogotovo na ns 4.Na ns rodnoj i kasnocvetnoj nema toga.Jedino resenje sada je da se pravi rakija .Rucno odvajati trulez od zdravog mesa pa u bure dok nije ceo plod strulio.
Pele. Ja sve vadim na jesen. Ova mi je 3 godina kako mi pola ploda ode zbog trulezi. Ns4 i Ns6 ocigledno nije vise za ovu klimu sto mi imamo u Vojvodini. Ostavljam samo madjarske najbolje.
 
Apsolutno se lome. Ima problem i sa pucanjem kože kod drške. Moraš da je prihranjuješ da bude krupna, e onda puca, jbg. Ja joj folijarno dajem Ca bar 3 puta i mislim da pomaže.

Sad se setih na Kajsijadi je bilo pitanje zasto puca koza na plodovima roksane. Kaze profesor zbog previse vode. Ja postavim dodatno pitanje pomaze li prskanje kalcijumom, on kaze slabo, mozda 5-10%.
 
Levač svaka čast,baš su ti lepe porasle.Slikaću i ja moje dok malo više porastu još su nema puno šta da se vidi.

Vidim da si to zalivadio skroz mada lepo izgleda voćnjak-održavano.Kad si prestao da obradjuješ oko voćaka i kako ih djubriš sada tako?Kakve razlike očekuješ u odnosu na da kažem okopavan,tanjiran voćnjak?

Ja sam voćnjak obrađivao prve dve godine od sadnje. Zadnje dve godine samo kosim trimerom.
Klima se promenila. Temperature su visoke. Svako freziranje utiče na isparavanje vlage iz zemljišta.
Đubrenje radim redovno na jesen i dva puta u proleće. Bacam đubre u širini krošnje.

Što se tiče prskanja:
- plavo ulje
- chorus, signum, chorus
- dimetogal
- mankogal
- fungoran oh
Rezidba u martu i u junu.

To je to i ništa više. Nema monilije nema truleži. Sve su vesele. Pozdrav.
 
I ja tako prskam jedino menjam fungicide u cvetu i insekticid da ne stvaraju rezistenciju na preparat.
Pitao sam te jer sam zasadio 20ak komada iza kuće u brdu i svaki put kad okopam pa padne kiša odranja se zemlja jer je veliki nagib.Npr.djubrim samo sa gornje strane,tako da sam planirao i ja da zalivadim samo čekam da porastu.Ne znam kako bi to moglo da utiče na kondiciju i prinos.?.Jel koristiš neki posebno propusni npk za osnovno ili obični?
 
Naravno da se fungocidi i insekticidi menjaju i da nikad netreba tretirati istim. Ja sam ti napisao šta je rađeno u ovoj godini a već za iduću idu druge kombinacije.
Što se tiče tvog nagiba terena na kome si posadio kajsiju trebao si da uradiš kaskade pre sađenje i kajsija bi ti bila uvek na ravnom terenu i bilo bi ti mnogo lakše za rad sa njima i što se tiče obrade zemlje, prskanja, rezidbe i branja. Što se tiče đubrenja jesen 8:16:24 i kan mart i maj. Pozdrav.
 
postovani,
Zaintersovan sam da kupim do 500kg kajsije padalice za rakiju.
Ako ima neko da prodaje ostavicu kontakt tel 064 410 067
 
Pozdrav kajsijari.. Ovih dana sam pazario parcelu od jedno 60ak ari u Dedevcima kod Kraljeva, a na njemu se nalazi stari kajsijar i ima jedno 70ak komada, ostalo je prazno sadjen je gusti sklop..Pa me sada zanima da li to da orezem malo sredim nadjubrim poprskam pa da vidim da li ce roditi to sledece godine, ili to vaditi sve jesenas i saditi nov kajsijar, a i zanima me koju sortu-te preporucujete vecu kolicinu bi za prodaju, a nesto za rakiju za svoje pitrebe..
 
To zavisi od tebe koji su ti planovi. Ja bih sacekao sledecu godinu da vidim, naravno krenuo bih odmah sve po pravilima, ne bih ostavio tek tako pa da vidim dal ce biti sta jer tako nece biti nista.
 
Ne vadi nista. Obavezno prvo probaj da revitalizujes zasad.
Kad sam se ja vratio na selo svi su me savetovali da povadim pola zasada koji sam nasledio jer su listovi bili zuti a biljke nerazvijene i slabo su radjale.
Na drugim parcelama sam sadio mlade nove kaleme ali stare kajsije nisam dirao po logici da je bolje da daju i po malo roda dok mlade ne stignu na rod pa cu ih posle vaditi. Usput sam im dao svu negu i paznju, redovno djubrenje, orezivanje, prskanje, freziranje i ove godine, odnosno posle 3 godine, su se svi cudili kako je list tamno zelen i kako su bili krupni plodovi.
Znaci vredi probati.
 
Ne vadi nista. Obavezno prvo probaj da revitalizujes zasad.
Kad sam se ja vratio na selo svi su me savetovali da povadim pola zasada koji sam nasledio jer su listovi bili zuti a biljke nerazvijene i slabo su radjale.
Na drugim parcelama sam sadio mlade nove kaleme ali stare kajsije nisam dirao po logici da je bolje da daju i po malo roda dok mlade ne stignu na rod pa cu ih posle vaditi. Usput sam im dao svu negu i paznju, redovno djubrenje, orezivanje, prskanje, freziranje i ove godine, odnosno posle 3 godine, su se svi cudili kako je list tamno zelen i kako su bili krupni plodovi.
Znaci vredi probati.
Ovo je po meni ključno .
 
Aha, pa i ja sam mislio to orezati, nadjubriti i odraditi sada sta joj fali, pa da sacekam sledecu godinu da vidim kako i sta jel ove godine svakako necu moci posaditi novi kalemar, vec to samo malo dovesti u red i izorati ovu ne zasadjenu povrsinu..Da li joj odraditi sada rezanje, ili sacekati prolece..A inace na toj parceli je sunce od kad izadje pa do jedno 7h uvece, i pod blagim je nagibom.. Al onako da se zapusti nesto to nisam mogao da verujem, neke su cak i zarasle u bagrem , ali tu je vecina suva pa bih taj deo najverovatnije povadio ceo ima jedno 20ak komada..
 
Aha, pa i ja sam mislio to orezati, nadjubriti i odraditi sada sta joj fali, pa da sacekam sledecu godinu da vidim kako i sta jel ove godine svakako necu moci posaditi novi kalemar, vec to samo malo dovesti u red i izorati ovu ne zasadjenu povrsinu..Da li joj odraditi sada rezanje, ili sacekati prolece..A inace na toj parceli je sunce od kad izadje pa do jedno 7h uvece, i pod blagim je nagibom.. Al onako da se zapusti nesto to nisam mogao da verujem, neke su cak i zarasle u bagrem , ali tu je vecina suva pa bih taj deo najverovatnije povadio ceo ima jedno 20ak komada..

Odmah orezi, ne cekaj prolece. To se zove rezidba u zeleno. Ali valjalo bi da angazujes nekog ko se time bavi, ko je profesionalac. I ne budi nestrpljiv. Za jednu godinu tesko da ces da vidis velike rezultate. Ali svake godine bice sve bolje.
 
Ok, hvala vam na savetima.. Slikacu ovih dana kako to izgleda , mnogo je zapusteno ali se sve da srediti..Ma i ja mislim da tu nece biti neki velikih rezultati odmah sledece godine, ali bice to ok nadam se..Docice ovaj covek sto se bavi rezanjem, i ima znanja oko toga da to odradi..Za par dana dobrog posla bice to sve ok..
 
Nikako da stignem da se javim.Evo nekih detalja iz berbe 2016.
slike.php
[/URL] [/IMGU Uglavnom,sve je bilo ok,posluzilo vreme,dobar rod,kvalitet je mogao biti i bolji ali sta je tu je.Oko 70 kg po stablu,cena solidna.Otisla mozda tona u trulez i pored dva prskanja pred berbu.Trulih plodova uglavnom bilo na ns 4,na ns rodnoj skoro nista ali je bila sitna(otisla u rakiju).Slomljenih ogranaka samo desetak i pored one silne oluje.Pravilno orezivanje i ojacavanje ramenih grana je doprinelo takvom malom broju polomljenih ogranaka.Berba pocela 24.06.2016 a zavrsena 20.07.2016.Preskacem orezivanje posle berbe zbog loseg iskustva 2014 kada je posle tog orezivanja otislo 70 komada.
 
Nazad
Vrh