Kajsija

Kod mene ovako, ovo je mlada kajsija...

25zt3yq.jpg


I na starijima slicna situacija, samo sto se ne rascvetaju...

scaujo.jpg




Inace danas sam malo sadio i kalemio kajsije, nasao sam kalem grancice koje miruju. Od sorti Madjarska Najbolja i Cacansko Zlato...
 
Šta si koristio kao podloge? Jel sa posrednikom ili bez? Koja je visina kalemljenja? Koji način si koristio? Jel gumici ili izolirku? Lepak ili vosak?
Ajde slikaj i izbaci neku sliku...
 
Podloge su Stenlej koji mi je pretekao od sadnje , posadjen jesenas, desetak Cacanskih lepotica to mu sad dodje kao kalemljenje preko posrednika... Zatim, razne sorte starih sljiva koje sam ranije sadio: Crvena ranka, Pozegaca, Bugarka. Sve je visoko kalemljeno. 5 komana sam iskalemio na sejancu Vinogradske breskve... Visina kalemljena je razna, kako koja podloga je odgovarala tako sam i kalemio.
Probao sam 3 nacina, gde je odgovarala debljina pogloge sa debljinom kalem grancice kalemio sam prostim sajanjem (kosi rez). Na jedno 5 komada sam probao Englesko spajanje prvi put, do sada nisam tako spajao. Gde je podloga bila deblja od kalem grane kalenio sam na rascep. Slikacu sutra pa cu okaciti. Lepio i trakom i folijom. Premazivao tutkalom...
Prekalemio sam i jedno stablo staro 10tak godina... :ppozdrav:

Uradjeno je sve po PS-u, koliko je dobro videcemo rezultate za desetak dana :osmeh:
 
Kod mene ovako, ovo je mlada kajsija...

25zt3yq.jpg


I na starijima slicna situacija, samo sto se ne rascvetaju...

scaujo.jpg




Inace danas sam malo sadio i kalemio kajsije, nasao sam kalem grancice koje miruju. Od sorti Madjarska Najbolja i Cacansko Zlato...

Ova sto se rascvetala jel na juznoj strani? I koja je podloga i visina kalemljenja? Kod mene se ni na ranim jos ne vide beli listici.
 
Juzna strana... Ova sto se rascvetala je kalemljena na vinogradskoj breskvi na oko 120cm visine. Kajsija na drugoj slici je stara, visoko kalemljena na belosljivi. Podloga jednostavno nije presudna to sam se uverio ove godine, imam svakakvih podloga i sve kajsije su u ovoj fazi, samo sto se ne otvore cvetovi.

Strana sveta takodje nije presudna, kajsije kod tasta su na severoistocnoj strani i juce je prskao protiv monilije. Ovde kod nas svo voce ranije krece...
 
Da li mogu da uradim prskanje crvenim uljem ( zimsko prskanje ) ako su pupulci u fazi da su tek krenuli sa crvenilom za cvetanje. Znaci nisu se jos rascvetali niti ce jos za desetak dana ?
 
Ako nisu nabubrili pred otvaranje tj. ako su u crvenoj tački,prskaj slobodno.Ja sam ih šicnuo ranije nekoliko dana pred otvaranje slabijom koncentracijom od 1% i nije bilo problema,mada sam ih s jeseni temeljno oprskao.
 
Kod mene vise nema cekanja. Za vikend se prska od monilije.

Svaka cast za ovo kasnije cvetanje ali kod mene ako pcelice ne izadju da udahnu vazduh za neki dan bice kuku lele. Jos je najgora varijanta ako ne bude mrazeva a one ostanu neoprasene.
 
Kod mene vise nema cekanja. Za vikend se prska od monilije.

Svaka cast za ovo kasnije cvetanje ali kod mene ako pcelice ne izadju da udahnu vazduh za neki dan bice kuku lele. Jos je najgora varijanta ako ne bude mrazeva a one ostanu neoprasene.
Tako je bilo prosle godine kod mene, lepo je cvetala ,bez mraza a onda ludacki vetar i kisa,hladno vreme .Nista nije letelo tih dana i nije bilo oprasivanja.Od silnog cveta na 500 stabala bilo 500 kg.Nadam se da se nece ponoviti...
 
Na koji se jos nacin moze pospesiti bolje oprasivanje osim pcela ako ne budu letele.Ima li neko iskustava sa tim?
 
,,,
LaFkSfR.jpg
Xk0SfWL.jpg
uirnR7D.jpg
rfvLn1d.jpg
Xr6TgHT.jpg


- - - - - - - - - -

Prva slika NS Rodna, druga slika Roksana na breskvi,ostale tri slike je Domaća Krupna Rana ,sadjena jesen 2014 kada i kajsija sa druge slike. kalem grančice sam lično skinuo i nakalemio tako da nesumljam u sortu,stiže na branje 15-20 juna,a ona još spava
 
Nazad
Vrh