Kajsija

Можда прво јавно представљање кајсије дм-1 било је у "Сасвим природно" на РТС. Прилог је о тартуфима, али су приказане и кајсије.
 
To je bilo u novembru 2011. A u julu 2013. je bilo predstavljanje DM1, SK1 i SK3 u emisiji Dobra zemlja. Ima da se nađe DM1 kod rasadničara. Samo čini mi se da još nije stigla na rod u ravničarskim krajevima. Ili možda jeste a niko ne piše o rezultatima...
 
Dragi Komadara ne zameri,želim ti sve naj sa "Miokovačkom" al' ima tu nekoliko stvari vezanih za DM1 koje mi sugerišu da su se Prof. i ljudi koji su učestvovali nešto zeznuli.

Kada čujem,pročitam karakteristike selekcije zapitam se da li je moguće da voćka tih osobina,takvog ekonomskog potencijala nije već rasprostranjena?Želeo bi da me utisak vara al čini mi se da su se malo više zaleteli što ne bi' bio prvi put.
Samo da podsetim na NS2 i NS3 koje su čak proglasili za sortne.....gde su danas,dal' ih iko sadi ili kalemi?
 
Da,hvala za ispravku,pogreši se i kad si najkoncentrisaniji :) imao sam verovatno na umu regione uzgoja.
Na šta se odnosi taj rad,ima ceo "roman" na forumu o podlogama,jel' u pdf-u ? Daj neki link,nikad nije na odmet nešto novo i pametno.
 
Поставио сам прошле године, али је рад макнут. Мастер рад Слободана Радиновића. Могу ти послати ако хоћеш. Пише да џанарика није добра ни за дм 1.
 
Zar nije Prof. Keserović pričao da DM1 stiže u trećoj nedelji juna kad nema drugih kajsija? Moguće je da onda izmrzava u nižim predelima. Zato on i potencira da se kajsija ne gaji ispod 1XX metara - nisam zapamtio cifru.... Treba posaditi u ravnici par komada pa videti kako će se pokazati....Ali o njoj se skoro počelo pričati....
Imam ja nesto dm-1 posadjenih prosle godine pa cemo videti(zivi bili)naredne 2-3 godine kako se ponasa.
 
Kolega @Жиле je to dobro primetio i priznajem da je sasvim prirodno to nepoverenje. I ja sam po prirodi veoma nepoverljiv.
Pogotovo što profesor ima onaj zasad sa trnom kao posrednikom pa je moguće da je to reklama.
Ali koliko sam ja shvatio tamo u mestu nastanka DM1 raste kao velika kajsija. Onda pretpostavljam da je kalemljena na džanariku ili belošljivu. Ili ta kombinacija. Meni se sve čini da joj odgovara to podneblje - mikro klima. I ta visina. Slično kao zaklopačka ruža koja se dobro pokazala u srpskoj kaliforniji. Videćemo kako će se DM1 ponašati u dolinama i ravnicama. Žile možda bi bilo dobro da posadiš par komada pa da vidiš kako će se pokazati kod vas.
Eto mojih razmišljanja.
 
Ali koliko sam ja shvatio tamo u mestu nastanka DM1 raste kao velika kajsija. Onda pretpostavljam da je kalemljena na džanariku ili belošljivu. Ili ta kombinacija. Meni se sve čini da joj odgovara to podneblje - mikro klima. I ta visina. Slično kao zaklopačka ruža koja se dobro pokazala u srpskoj kaliforniji.
DM1 je potpuno nova kajsija nastala na PF u Novom Sadu kao npr. Kasnocvetna koja je spontani sejanac Ambrozije a opet ima bolji plod od majke Ambrozije.
U godini potpunog izmrzavanja uzeti su primerci te "Matejevačke ruže" i dobijena je DM1,e sad da li su tu nešto mešali,nakalemljivali,ukrštali......Prof. zna :)
Ja sam '13 i '14 sadio ove naše ruže (što je zovu Zaklopačka),Madžarku i Rodnu,pisao sam ranije.To su sorte za koje sam se uverio da imaju najstabilniji rod.Za sadnju DM1 ima vremena,taman dok bude nekih sigurnijih dokaza da je to baš tako.

- - - - - - - - - -

Imam ja nesto dm-1 posadjenih prosle godine pa cemo videti(zivi bili)naredne 2-3 godine kako se ponasa.

Pele javljaj kako napreduju i posebno kad dodju na rod šta se dešava :) :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Поставио сам прошле године, али је рад макнут. Мастер рад Слободана Радиновића. Могу ти послати ако хоћеш. Пише да џанарика није добра ни за дм 1.
Pošalji mi na pp ako je moguće. :ppozdrav:
 
Ја сам разумио да је Витомир Игић преузео дм-1 од свог таста и проследио проф. Кесеровићу. Професор је само провјерио на вирусе и друге болести па уредно размножио.
 
Pozdrav forumasi.. U ovom sljivaru sam povadio jedno 25 sadnica cacanske rodne, zbog vode sto je lezala prosle godine, sad sam bacio tu stajnjaka i to duboko izorao i mislio sam se dugo sta posaditi, pa mi je napamet pala kasija, cisto za mene da imam za dzem i koji kazan rakije.. E sad me zanima, koju sortu uzeti za rakiju,bkoji oblik krosnje joj formirati, koji razmak sadnje odraditi.. Sljiva sto mi je povadnjena bila je 5x4 ...

Evo na netu sam naleteo da se ove vrste preporucuju za rakiju :

Kečkemetska ruža,
- Mađarska najbolja,
- Cegledi bibor,
- Čačansko zlato,
- Novosadska rodna.
 
Pozdrav forumasi.. U ovom sljivaru sam povadio jedno 25 sadnica cacanske rodne, zbog vode sto je lezala prosle godine, sad sam bacio tu stajnjaka i to duboko izorao i mislio sam se dugo sta posaditi, pa mi je napamet pala kasija, cisto za mene da imam za dzem i koji kazan rakije.. E sad me zanima, koju sortu uzeti za rakiju,bkoji oblik krosnje joj formirati, koji razmak sadnje odraditi.. Sljiva sto mi je povadnjena bila je 5x4 ...

Evo na netu sam naleteo da se ove vrste preporucuju za rakiju :

Kečkemetska ruža,
- Mađarska najbolja,
- Cegledi bibor,
- Čačansko zlato,
- Novosadska rodna.

Strahinja ako ti u tom delu parcele lezi voda nikako ne sadi kajsije. One ne podnose previse vode kao i ostalo kosticavo voce.
Jabuke najbolje podnose visak vode, najbolje sadi njih.
 
Druze Slobo to je lezalo prosle godine zbog one poplave sto je bila, pa sada sam uradio kanal celom duzinom njive, i nasuo sam tu zemlje gde je ta voda lezalai podigao malo, tako da nema problema sto se tice toga vise, barem za ove kise normalne, ono sto je bilo prosle godine nije se desilo kako deda kaze odavno... Pa sam eto mislio cisto posaditi neku kajsiju tu za rakiju, za svoje potrebe... Ovih dana sam isao obilazio kakvo je stanje zbog snega sto je bilo, i ove kise, nema vode ni malo po povrsini...
 
Druze Slobo to je lezalo prosle godine zbog one poplave sto je bila, pa sada sam uradio kanal celom duzinom njive, i nasuo sam tu zemlje gde je ta voda lezalai podigao malo, tako da nema problema sto se tice toga vise, barem za ove kise normalne, ono sto je bilo prosle godine nije se desilo kako deda kaze odavno... Pa sam eto mislio cisto posaditi neku kajsiju tu za rakiju, za svoje potrebe... Ovih dana sam isao obilazio kakvo je stanje zbog snega sto je bilo, i ove kise, nema vode ni malo po povrsini...

Onda sadi domacu odnosno madjarsku najbolju ili zaklopacku ruzu. Dobre su i za rakiju i za dzem. Sa ostalima nemam iskustva a cacansko zlato nisam ni cuo da je iko sadio u mom kraju iako ju je proizveo institut iz Cacka.
Ove godine ces tesko naci kalemove jer je kajsija omanula kod svih pri kalemljenju. Inace sadi na 5 x 4, eventualno 5 x 3, uzgojni oblik vaza.
 
Ove godine ces tesko naci kalemove jer je kajsija omanula kod svih pri kalemljenju. Inace sadi na 5 x 4, eventualno 5 x 3, uzgojni oblik vaza.
Slobo u čemu je po tebi stvar to što je kajsija omanula?Ja sam ovde tražio kod malih lokalnih kalemara i svi su imali malo i prodali početkom meseca,ne pitah zašto su malo imali.Na kraju jedva nadjoh dve Zaklopčanke za dopunu.

- - - - - - - - - -

Ја сам разумио да је Витомир Игић преузео дм-1 од свог таста и проследио проф. Кесеровићу. Професор је само провјерио на вирусе и друге болести па уредно размножио.
Koliko se ja sećam,valjda ima i na youtube,Prof. je pominjao da su u godini žestokog izmrzavanja probrali odredjena stabla.Dalje šta su radili,dal' sejanac ili su posle mešali te sejance bilo kako bilo DM1 je nastala u Novom Sadu koliko sam ja shvatio.
 
Slobo u čemu je po tebi stvar to što je kajsija omanula?Ja sam ovde tražio kod malih lokalnih kalemara i svi su imali malo i prodali početkom meseca,ne pitah zašto su malo imali.Na kraju jedva nadjoh dve Zaklopčanke za dopunu.


Koliko sam ja razgovarao sa rasadnicarima razlog je isti kao i razlog zasto se ove godine osusilo 50000 stabala u cacanskom kraju. Sadnice kao i vec formirana stabla nisu povukle sokove u koren na vreme zbog velike vlage prosle godine i blage jeseni a onda je odjednom za proslu Novu Godinu pala temperatura na minus 20-25 i stradali su sprovodni sudovi. Kad su rasadnicari uzimali kalem grancice to se nije videlo.
Na primer jedan poznati rasadnik u Cacku gde su okalemili 6000 komada imao je samo 300 komada prijema. Tako da ko nije jos davno rezervisao sadnice ove jeseni tesko da bilo sta nadje. Ja sam srecom rezervisao na vreme 80 komada za podsadjivanje koliko mi se osusilo odnosno nije primilo.
 
Nazad
Vrh