Kajsija

Narode, hitno mi treba odgovor, sutra bih pazario 10ak kajsija, pa ima opcija "kajsija na posredniku i visoko kalemljena", da li je ovo bolje nego običan kalem, tj šta to tačno znači?
 
Idem sutra u Radmilovac da vidim šta imaju, nisam nešto probirljiv, to mi je da dopunim malo kod kuće...inače kod kuće imam Kečkemeljsku ružu, običnu i ranu, i onu neku staru domaću sortu koju svi imaju ako imaju staro voće :)

Znači visoko kalemljena ne podrazumeva i preko posrednika i obrnuto ili te nisam dobro razumeo?
 
obicno je visoko kalemljena preko posrednika, to ti je sigurnija varijanta u slucaju susenja stabla
 
Javili mi se moji jutros, oni su zbog cene kupili 5 Keč. ruža i 5 Roksani, a ja sad idem da kupim šarenog voća po jedno dva, breskve, kruške i tako to da začinim dvorište :)
Nego mi recite kakva je ta Roksana? Oni su hteli neke novosadske ali nije bilo...
 
Vrlo interensantna za tržište. Ima upadljivu crvenu boju, koja prekriva narandžastu osnovu plodova. Plodovi su veoma krupni, težine oko 80 grama, izduženog oblika i mogu se cepati. Meso je ukusno i čvrsto. Rađa redovno i kasno cveta. Odlična je za jelo i preradu. Poreklom je iz avganistana a u bugarskoj je posle ispitivanja dobila ime cveta srednje rano. cveta (podrucije beograda) pocetak 23.03 pun cvet 28.03. kraj 04.04 . osetljiva je prema prolecnim mrazevima.
sazreva kasno – krajem jula pocetkom avgusta. Samooplodna je sorta, prorodi kasno, a zatim obilno radja. Tolerantna je prema sarki, a nije ostljiva ni prema uzrocnicima gljivicnih bolesti. Okruglasto izduzenog oblika. Pokozica je narandzasto-zute boje, sa suncane strane prekrivena rumenilom. Meso je narandzasto, cvrsto,socno, slatko nakiselog ukusa, dobrog kvaliteta, dobre transportabilnosti. Dobra je stona i industriska sorta u srbiji je druga sorta po zastupljenosti posle madjarske najbolje prosecan prinos na oglednoj parceli bolec-beograd 95,96,97,i 99 g.=57 ,3 kg po stablu spada u vrlo rodne sorte.

ukratko dobra sorta, mislim da je butros sadio vecu povrsinu sa njom pa moze jos detaljnije da ti kaze nesto o istoj
 
Jedno pitanje.
Kada se kajsija orezuje?

Imam jednu kajsiju u bašti i ove i prošle godine je jako mnogo rodila da sam morao grane podupirati, pa bih hteo malo da skratim te jako dugačke grane.
 
I ja bih pitao nesto.Pre 10-ak dana posadio sam 10 kom kajsija mislim sorta"Madjarska najbolja" na koju visinu da ih orezem,mislim od zemlje ne od kalema?
 
Na nekoliko mesta sam nasao da se kajsija reze na zeleno posle berbe, a ako je to preskoceno onda sto kasnije kad krene vegetacija tj obavezno kad smo sigurni da je verovatnoca od mraza 0% !
Srdjan - zavisi koji ces uzgojni oblik kreirati da li ces koristiti mehanizaciju i sl, al neka generalna preporuka je 70-80cm , no sacekaj savete i jos po nekog sve poslusaj a radi kako mislis da treba
 
Ja sam čuo da je kajsija osetljiva na orezivanje zimi, dolazi do apopleksije, mislim da je bolje da se to uradi na proleće korektivno a onda posle roda odmah da se opet oreže...aj ko zna za sigurno nek javi :)
 
Ja imam roksanu,i prezadovoljan sam sa njom kao sortom.Rađa redovno i obilno,i što je najvažnije lepo se prodaje.
slika0956.th.jpg
[/URL] [/IMG]
 
Moja iskusta sa rezidbom kajsije su dosta dobra i nju poslednju orezujem. Prvi put u godini orežem neposredno pred kretanje vegetacije, a može malo i da krene. Drugi put bi trebalo, ali je obiman posao (u mladim zasadima bi ova rezidba bila itekako korisna) i ne sprovodi se uvek, da se uradi krajem juna, a treći put krajem jula-početkom avgusta kada se uklanjaju polomljene, bolesne grane, nasađene i one koje smetaju za prolaz mehanizacije!
 
Mislim da bi bilo zanimljivo prikazati klimatkse prilike u reonu Malatija (Malatya) u Turskoj svetskom lideru, koji ima preko 500.000Ha pod ovim vocem i proizvodnjom oko 400.000t ( Srbija 20-30.000t nap.aut ), a sam ovaj reon Malatya gde se samo gaji kajsija je velicine Crne Gore !

Malatija (Malatya) je visoravan čija je prosečna nadmorska visina 954m. Karakterišu je suvo i veoma toplo leto i snežne zime



Oblast Malatya karakteriše veoma mala količina padavina tokom jula, avgusta i septembra. Tokom zimskih meseci nisu izražene ekstremno niske minimalne temperature. Prelazna godišnja doba su slabo izražena (direktan prelaz iz toplijeg u hladniji period i obrnuto) što izuzetno odgovara kajsiji kao voćnoj vrsti.http://imageshack.us
 
Kupih danas još par Roksana da popunim dvorište, a iz znatiželje uzeh i jednu sadnicu, jel zna neko nešto o toj sorti iz ličnog iskustva? Kalemljena je na džanariku.
 
Kupih danas još par Roksana da popunim dvorište, a iz znatiželje uzeh i jednu sadnicu, jel zna neko nešto o toj sorti iz ličnog iskustva? Kalemljena je na džanariku.
Ako mislite na Roksanu nije neko veliko iskustvo ,ove godine mi je prvi put rodio jedno drvo od njih deset ,kako su pocele zoriti iz daljine su izgledale kao da su narandaste ,ne opada dosta jako se drzi za granje ,u nejlon kesi sam uneo u kucu da ga izmerim i u roku od deset minuta kuca puna mirisa kajsije . Probao sam raznorazne sorte ali nikad vako ukusne nema onog gorkog ukusa sto ostane u ustima kao kod ostalih kajsija . Ima sitne okrugle kospice ,meso nije ni suvo ni previsa vlazno bas idealno i za pekmez i za rakiju i dosta su i slatke . Zalim sto nisam uzeo vise ,inace prvi rod je bio 3.2kg .:ppozdrav:
 
Ma htedoh da pitam za sortu Bergeron, ne verujem da sam progutao celu reč :D

Jel zna neko nešto o sorti Bergeron?
 
Bergeron ( Berzeron )

Poreklo: Francuska (St. Cyr at Mont d'Or blizu Lyona)

Dozrevanje: krajem jula

Stablo: srednje do jake bujnosti

Plod: srednje krupan (40-45 g), okruglasto-duguljastog oblika, svetlonarandzaste boje prekrivene s 10 - 40% crvenila

Meso ploda: čvrsto, slatkog ukusa, aromatično, srednje sočno s malim udelom kiselosti

Bolesti: osetljiva je na mraz i šarku , lagano je osetljiva i na moniliju

Oprašivači: samooplodna

---------- Poruka napisana u 18:17 ---------- Prethodna poruka je at 14:12 ----------

Evo za sve drugare sa foruma zbirka dokumenata , naucnih radova i sl sa besplatnim online citanjem i mogucnoscu downloada . A vezani su za kajsiju koja ce se dopunjivati kako nadjem jos neki zanimljiv tekst o njima. Preporuka za svakog ko zeli da gaji kajsije

link : http://www.scribd.com/collections/3383204/Kajsija-i-sve-o-njoj-sakupljac-Dragan-Ban
 
Ljudi upravo jedem suve kajsije koje sam kupio po ceni od 110 din za 200gr. ili ti 550din po kilogramu uvoz iz turske pa nemoj neko da mi kaze da mi to neb proizveli jeftinije sramota za ovu drzavu???
 
j SVkw fod kupujem neke turske susene extra su. A mozda bi trebali da imamo posebnu temu susenje kajsije da ne razvodnjavamo ovu
 
Nazad
Vrh