Kajsija

Nikakva dezinfekcija nego tretiranje grančice fitohormonom za oživljavanje tj ukorjenjivanje. to je jedan bijeli prah u koji se oko 2cm stavi grančica i onda posadi u visoko kvalitetni supstrat koji je očišćen i dezinficiran za ukorjenjavanje.
To se ovde zove uglavnom hormon za oziljavanje - IBA hormoni su bolji (drugi su na bazi sircetne kiseline al sam zaboravio skracenicu, uglavnom bolji je IBA)
Postoje razne koncentracije i idu uglavnom od 0.1 - 1.5 % sto zavisi sta se oziljava uglavnom za biljke koje lako pustaju koren koristi se manja koncentracija, vece koncentracije trebaju kod drvenastih biljaka koje se teze oziljavaju znaci od 1% pa navise
Ako se nadje kvaltetan hormon vrlo je zahvalan neverovatno kako biljke pustaju koren tretiran njime - u praskastom stanju su najbolji hormoni i imaju duzi vek trajanja
Proizvodi se mogu kupiti u http://www.hidroponika.com/
 
i meni se cinilo da umacu u nesto(hormon) zato sam i pitao sta rade sa tim, mislio sam sta rade dalje kad se to ukoreni? jer ako ubadaju u zemlju samo da stigne sveze do odredista onda nebi morali da umacu grancice

- - - - - - - - - -

Ima li neko u zasadu NS-2 ,NS-3, ambroziju ili mamaju?
 
NS kasnocvetna je sorta koja je po genetici dosta slican ambroziji : "Klon je izdvojen 1980. godine iz semena sorte Ambrozija u kolekcionom zasadu kajsije Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Prema nekim bioloskim osobinama znatno se razlikuje od izdvojene sorte i to u pozitivnom smislu. "
sadnice ambrozije imas ovde http://www.grozd.co.rs/kosticavo.html
 
Ja nemam dobra iskustva sa ns kasnocvetnom,ubi je Monilia fructigena-trulez ploda.Socna je i super ukusna ,pogotovo za preradu ali pored sve zastite jako puno plodova satruli,pogotovo ako se plodovi imalo dodiruju.
 
Verovatno.Srecom nisam ceo vocnjak sa njom sadio,100 stabala.Doduse,samo sam jednu izvadio za 5 godina ali sta vredi kad je problematicna po pitanju ploda.
 
Ja samo da javim, povodom olistavanja kajsija, na par grana samo od par kajsija domaćih mi se pojavili listovi, sada tek vidim, tako da nema puno veze sa sortom i da li su rezane, a list su imale jako dugo, duže nego ove kečkemetske i ekipa.
 
Ima toga i kod mene ima stabala gde je krenuo novi list a da stari nije još u potpunosti opao,nepiše nam se dobro.
 
Kod mene nije toliko novi list koliko nove grane bukvalno kad bolje pogledaš :) Bitno da nisu procvetale i da nisu skroz olistale nego pomalo, temperature su pale i to postepeno tako da ne očekujem neku katastrofu tokom zime, možda na proleće kasni mraz po običaju.
 
Haha to je taj rad :) pa sad nek mi neko kaže da si negde ti pogrešio....

Nije mi jasno kako to izbacuju listove nove, a nisu procvetale, zar ne treba prvo da cvetaju?
 
Juce kod strica izvadeno 60 kajsija Madarske rane stare 15 godina ,za to vreme su samo jednom rodile ekstra a ostalih godina ne bude ni za dzem.Inace vadio covek iz Grocke sa onom skalamerijom za 1 sat sve gotovo.,naplacuje 100 dinara po sadnici
 
Juce kod strica izvadeno 60 kajsija Madarske rane stare 15 godina ,za to vreme su samo jednom rodile ekstra a ostalih godina ne bude ni za dzem.Inace vadio covek iz Grocke sa onom skalamerijom za 1 sat sve gotovo.,naplacuje 100 dinara po sadnici
Jel to ista sorta koja ima naziv i domaća krupna rana?
 
Juce kod strica izvadeno 60 kajsija Madarske rane stare 15 godina ,za to vreme su samo jednom rodile ekstra a ostalih godina ne bude ni za dzem.Inace vadio covek iz Grocke sa onom skalamerijom za 1 sat sve gotovo.

Сад ме забрину па сам погледао понуде расадника и не занам да ли је иста сорта Крупана рана и Мађарска рана (пошто сам садио Крупну рану). Расадник који у понуди има Крупну рану нема Мађарску и обрнуто.
 
Ja pravo da ti kazem neznam kako izgleda ,kupljena je kao Madarska rana inace su stabla ogromna bujna rezano svake godine ma sta nije radio covek sa njom . ima 1 h kajsija u mestu i sad mu puko zivac i povadio sve rane
,normalno porucena Zaklopcanka
 
Ja pravo da ti kazem neznam kako izgleda ,kupljena je kao Madarska rana inace su stabla ogromna bujna rezano svake godine ma sta nije radio covek sa njom . ima 1 h kajsija u mestu i sad mu puko zivac i povadio sve rane
,normalno porucena Zaklopcanka

Zaklopcanka... mislis na madjarsku ruzu
 
Treba da dopunim kajsije a planiram da uzmem NS6 kakva su vasa iskustva
Bolje posadi ns 4,ns 6 je jako krta,kada rodi kako treba pucaju ogranci samo tako.Kod mene je harakiri napravljen na ns 6,svaka druga ima neko ostecenje od loma.Ns 4 skoro nista od loma,grane do zemlje ali ne pucaju a isto dala skoro 60 kg lepih ukusnih kajsija.

- - - - - - - - - -
 
kupljena je kao Madarska rana




Нашао сам у расаднику "Калем Коњух" да се ипак ради о две сорте. Иначе у сортној листи је мало нејасно: има Домаћа крупна, Мађарска рана и "Wahre Grosse Fruharprikose (Grose Fruhe Крупна рана)". Све су обележене као аутохтоне или "одомаћене стране сорте".
Што се тиче Кечкеметске руже, поред ње, ове године је призната и "Ружа" (без префикса и суфикса) као домаћа сорта (страна 78.)
 
Nazad
Vrh