Kajsija

nije ti nabrojao prave razloge - jedini razlog posrednika je odlaganje kretanja vegetacije i sa tim zastitis vocku
ali ako ne uzimas mnogo sadnica i svaku jesen uvijes stablo u papir (moze onaj od papirnih dzakova) - papir ti je onda izolacija i nece se desiti da ti stablo se greje u toku ranih proletnjih suncanih dana, a zimi nece toliko uticati hladnoca da se sokovi u stablu smrzavaju, i to raditi sve do vremena dok samom stablu ne zadeblja kora toliko da ima isti efekat kao i taj papir - izolacija
i naravno leti zalivanje jer je osetljiva na susu i ne sekiraj se

Za manju količinu razlika u ceni je toliko beznačajna da sve to uvijanje u papir i ostale stvari baš nemaju smisla.Više me interesuje dali njegova priča "pije vodu" i dali ima neko zasad od makar 10-15 god kalemljen bez posrednika i kakva su iskustva .Npr jednom poznaniku koji je posadio prošlu jesen 5 kom kalemljenih sa posrednikom osušilo se svih pet ,da su bile bez posrednika svi bi odmah rekli eto zato, ovako čini mi se da je kajsija lujtrija
 
Ако говоримо о комерцијалној производњи онда ти логика није добра. И сад је храна на планети тражена али ти тражиоци немају новца да је плате а стоји отворено и питање транспорта.
Што се тиче сорти о којима прича Кесеровић, звао сам да питам, садница ће бити крајем октобра и коштаће око 500,00 Дин. Мислио сам да узмем 200 ком. за пробу ал' ћу због цене морати да смањим па да калемим наредне године.
Kakve sadnice ima? (jel kalemljeno na crni trn ili zerdelija ili sa nekim posrednikom ) i koje sorte ima?
 
Sve što vi pričate je teorija profesora koji prodaje sadnice od ni manje ni više nego 500 dinara, ne mogu da verujem da je neko spreman to da plati a nikakve rezultate do sada videli nismo.

Samo se ponavlja i ponavlja i ponavlja rekla kazala kao papagaji.

Kako posrednik odlaže vegetaciju?

Jel ima neko zasad sa posrednikom da je u punom rodu?
 
dobro jasno nam je da ti nisi zastupnik te teorije i takvih je u manjem broju
posto sam jesenos nabavio renklodu dogodine je kalemim kao poserdnika pa cu dokumentovati da li odlaze vegetaciju, i ako bude potvrdjeno placas gajbu piva ako ne placam ja
Jakovljevicu imas li tih zerdelija?
 
Kakve sadnice ima? (jel kalemljeno na crni trn ili zerdelija ili sa nekim posrednikom ) i koje sorte ima?
Мислим да су различите подлоге а што се сорти тиче то су ДМ1 и СК1 до 4 с' тим што су ДМ1 и СК1 ране сорте које ме занимају (данас је тржиште такво да пару можеш да узмеш само на раним сортама било чега) али ми се чини да су то сорте развијене за надморску висину 200м+. Пошто су у мом непосредном окружењу већином кајсијари у задње 3 год. сам их пажљиво посматрао и видео да за исту сорту велику улогу игра микро локација, чак већу него нега и заштита, тако да се не може говорити у глобалу већ се мора експериментисати.

- - - - - - - - - -

ne mogu da verujem da je neko spreman to da plati a nikakve rezultate do sada videli nismo.
Ако идеш на сигурно не можеш да очекујеш екстра профит. Ни код Дафине и Језде нису сви пукли него су се они први дебело омрсили. Сведоци смо покушаја (изгледа успешног) увођења клупских сорти како би се тај тренутак "бити први" продужио. Можеш ти да мазнеш калем гранчице ал' ајде пробај после да продаш то на тржишту #. Капитализам бато, у пуном замаху!
 
Nisam se dugo javljao ,sredjivao vocnjak pa nikako uhvatiti vremena a vidim da se ne mozete odluciti sta je bolje.Ja sam ove godine sa ns sortama(dzanarika-posrednik Stenley) dobro prosao,oko 28 tona kajsije iliti oko 60 kg po stablu.Bilo je i loma (najvise na ns 6) ,na ns rodnoj nista stete ,ns 4 i kasnocvetnoj nesto malo loma.Tri sadnice su otisle nepovratno jer su se rascepile na kalemu.Mislim da to nije strasno s' obzirom na rod.
 
Ne radi se o tome da li sam ja zastupnik nečega, već se radi o tome da se ovde na forumu na neka pitanja odgovara kopi pejstom da tako kažem, a niko to utvrdio nije.

Takođe mi se prikačinje etiketa nekog ko hejtuje dotičnog profesora, a to niti je istina niti ja uopšte želim da se merim sa nekim ko je profesor, kao što on ne može sa mnom da se meri u mojoj struci i to je normalno. Ja samo iznosim da nema tačnih dokaza o svemu tome, ono što se i tvrdi je usmena izjava tog profesora koji iste te sadnice i prodaje i to ni za manje ni više nego 500 dinara.

To sa odlaganjem vegetacije možemo u gajbu piva nije problem, ali da uzorak bude barem par desetina naspram par desetina stabala, jer kod mene u voćnjaku od sada samo 20ak komada (dosta sam povadio) je ove godine npr jedno stablo tako kasno cvetalo da je loše i rodilo zbog oprašivanja, dok je prethodnih godina cvetalo normalno, a opet kod kajsije je izražena ta razlika u cvetanju od stabla do stabla, a ista sorta ista podloga.

Ja sam već iznosio negde cifru tačnu, oko 1100 kilograma sa oko 20ak komada, uglavnom oko 55 kilograma po stablu, a sva orezana tako da se beru sa zemlje. Da sam puštao prirodan rast, imao bih i više ali sitne. Moje su bile među krupnijima u selu.

Sorta kečkemetska ruža, kalemljena ne znam na čemu, pola visoko a pola nisko kalemljene, tako da ja nemam uzorak za poređenje...ovim što su nisko uglavnom puca kora opasno ispod ramenih grana, otvara se rupa.

Još bih dodao za rane sorte, ja sam nekad isto tako mislio, ali to nije baš tako, ove godine ranih kajsija opet nije bilo, ove "limunke" što stižu malo pre ruže su se isto teško prodavale zbog čuvene - količine. Ako se ide na kajsije i otkup, treba raditi kako i većina ili saditi 10 hektara pa sam tražiti kupca.

Kupcu treba kvalitet ali i količina i kontinuitet.

Ove godine se i rane trešnje tipa presveti burlat nisu prodale zbog poplava u to vreme tj pucanja plodova i kiše u vreme berbe, dok se na šarenim izvukla godina da tako kažem, sorta koja je prethodnih godina bila manje tražena, a stiže početkom juna.
 
A to sa odlaganjem vegetacije,tih sam se prica naslusao,price tipa kasnije ,,cveta 7 dana kasnije od te i te sorte''...Mozes misliti sedam dana odlaze vegetaciju...Pa tih sedam dana se mogu postici i pravilnim orezivanjem,krecenjem,prskanjem...
 
zato sam reko coveku da sadnice najobicnije uvija u papirni dzak zimi - nisam mu prodavao moje misljenje vec ono sto svi znamo da valja
inace sto ga vise slusam (mislim na profesora - doticnog) sve mi je antipaticniji a to kod mene je bitna stvar - mislim da dosta prodaje magle i to sto prica to su istrazivanja koja on uopste nije ni radio - procitvsi knjigu o kajsiji
zna se da je ovde kvalitet voca odlican - pa ako i omane godina mogu da oni duvaju koliko hoce - doce oni opet kad bude bilo roda - kontinuitet je napravio da vocari sveta besomucno truju zemlju ko nenormalni
stavljacu par tvojih zaklopcanki (od mutavdzica) na dzanariku i par na renklodu kao posrednik, i jos nekih novosadskih sorti bice bar 10 : 10 istih stabala sa i bez posrednika na istom mestu - u svako slucaju bude li imalo sumljivo ja placam
 
Mutavdzicu sam poslao domaću, od zaklopčanke sam tek sad na proleće nabavio grančice, da ne bude zabune, dobra je i obična domaća ali treba imati i pravu zaklopčanku mešovito...

Tu što sam mu poslao smo ovde deklarisali kao Vinčansku ružu :D
 
ma dobro nabavicu onda i tu drugu ako su stabilnije sa rodom
@ Komadara a sto ne navede koju taj Slobodan podlogu spominje kao bolju
 
Obe su stabilne sa rodom, tu nema greške, jedino što zakločanka ide lako za izvoz dok domaću neće jer nije dobra za transport, ali za rakiju i preradu, za kućnu upotrebu, podjednako su dobre.
 
За ДМ-1 сам пронашао да су боље подлоге бресква и бресквахбадем.
Овај мастер рад сам нашао пре неколико мјесеци. Не знам да ли је још на мрежи. Ратко, могу ти послати рад електронском поштом.
 
nema potreba hvala na informaciji - breskve ima a ovaj hibrid breskve i badema se dobija mikorpropagacijom tako da otpada
 
Прошле године просјечна тежина за ДМ-1:
- џанарика 75 грама,
- џанарика/лепотица: 94,9,
- џанарика/стенли: 93,5,
- бресква/бадем: 97,2
- виноградарска бресква: 105,8 грама.

Шећери:
- џанарика 9,6 посто,
- џанарика/лепотица: 11,8
- џанарика/стенли: 9,6,
- бресква/бадем: 12,2
- виноградарска бресква: 11 посто.
Мађарска најбоља: 12,26 посто.
 
Interesuje me da li je rano za jesenje prskanje bakrom,pitam zbog toga sto mi je na kajsijama otpalo vec 50% lista.Nikada ovako rano tako nije otpao,na nekim stablima nema nista.Uvek sam prskao krajem oktobra-pocetkom novembra.Verovatno je odbacila list ranije i zbog dobrog roda.Sada bih bacio vestaka tipa 5x10x20 ili 8x16x24 ali me buni list.Da li je neko od vas prskao vec sa bakrom?
 
Nazad
Vrh