Kajsija

Prijatelju, trazim preporuku po iskustvu. I dao sam moje razmisljanje. Za sljivu imam iskustva ali za kajsiju I visnju nemam. A ne bih da prskam svaki cas.
Nemoj zameriti, vise cenim steceno iskustvo jer teorija je teorija isuvise siroka, a programi proizvodjajaca sluze za reklamu svojih preparate. Nemoj zameriti ali ni tvoje mudro upucivanje na literaturu me nije neka inspiracija ...
 
ZA BEN ROJA Vreme je suvo i bez ikakvih padavina u najavi I NISTA APSOLUTNO NISTA NIJE POTREBNO KAJSIJI,ustvari samo je potrebno da je ne omlati neki grad.do berbe a za sljivu nista videce se u fazi cvetanja ako bude vlazno protiv monilije ako bude suvo ni to .Za tresnju samo protiv tresnjine buve kada je plod zrna graska i nista vise. Narod je previse oboleo od svega i svacega a inace epidemija kancera je po Srbiji nezna se vise ni sta se jede ni sta se pije ni sta se sprica i zbog cega a FARMACEUTSKA MAFIJA VLADA SAMOUVERENO I DELUJE IZUZETNO SUGESTIVNO na proizvodjace sve je otislo totalno van kontrole samo salju poruke A VOCARI KAO POD HIPNOZOM KACE VUCNE ATOMIZERE I PRASE.Drugo sada ima pcela pun cvet nema smisla,trece cuvaj pare ne rasipaj ako ne moras i cetvrto nemoj da se trujes ako nemoras.
 
Ја сам изгледа обрао моје кајсије за ову годину. Код мене ноћас био мраз, по подацима са интернета најнижа температура је била -4, а трајао је целе ноћи, од 12:30 до 7. Углавном лед у већој посуди у воћњаку је био преко пола центиметара дебљине. Кајсије су по слободној процени преко 95% исцветале, а неки цветови (по мени око 20%) су били и у стадијуму прецветавања. Видећемо колика је штета и да ли ће нешто остати. Углавном, не треба веровати прогнози времена, пошто су били најавили најнижу температуру од 3 степена, можда су само заборавили да ставе минус. Отварао неке цветове данас и отприлике 30% плодника, тј. тучака је зелено, е сад занима ме колико времена треба да прође па да дефинитивно будемо сигурни да нема оштећења од мраза?
IMG-20190322-104906-800x450.jpg

IMG-20190322-104937-450x800.jpg

Ево неке сличице од данас.
 
Mornar zahvaljujem
Ostaje za visnju kao I za tresnju da vidimo kako ce biti.

Sto se tice sljive pokazalo mi se da kada oprskam u precvetavanju protiv ose I dodam mankozeb I ako je vlazno ranije sam prskao sa kubik plus, da sam uvek imao lepog roda. Ako je vlazna godina oprskam jos jednom. I tu nisam imao problema.

Inace ja sam hobista I voce je samo za sopstvenu potrosnju I za rakiju za domacu namenu.
Pisao sam vec a ovo je tek treca godina kako tretiram kajsije I visnje. Nije mi problem platiti sredstvo vec mi je da pravi trenutak prskam ono sto je potrebno.

Inace nedavno sam uz veliku pomic Dragana ja sam orezao prvu godinu mladi vinograd....
Nadam se da ce biti prilike I da vidite moj ranc....
 
Ја сам изгледа обрао моје кајсије за ову годину. Код мене ноћас био мраз, по подацима са интернета најнижа температура је била -4, а трајао је целе ноћи, од 12:30 до 7. Углавном лед у већој посуди у воћњаку је био преко пола центиметара дебљине. Кајсије су по слободној процени преко 95% исцветале, а неки цветови (по мени око 20%) су били и у стадијуму прецветавања. Видећемо колика је штета и да ли ће нешто остати. Углавном, не треба веровати прогнози времена, пошто су били најавили најнижу температуру од 3 степена, можда су само заборавили да ставе минус. Отварао неке цветове данас и отприлике 30% плодника, тј. тучака је зелено, е сад занима ме колико времена треба да прође па да дефинитивно будемо сигурни да нема оштећења од мраза?
IMG-20190322-104906-800x450.jpg

IMG-20190322-104937-450x800.jpg

Ево неке сличице од данас.

Pozdrav zemljace, u kom si ti to kraju kad ti je tako niska tempratura bila?
Moji rodjaci imaju automatsku meteorolosku stanicu, jeste malo u brdu (nadmorka visina oko 290m), nije u dolini koja je 50-60m niza i gde je malo hladnije. Ona je izmerila najnizu tempraturu 23eg marta od oko +3 stepena, ujutro u 6 je to bilo... 22og Marta isto u 6 je izmerila oko +1 stepen iznad nule...U dolini, pri samom dnu moze da se desi da je bilo oko nule ili malo ispod toga, ali ne verujem da je bilo mnogo ispod toga, makar ne u mom kraju (oko mesta Konjuh i Lazarevac u Temnickoj regiji, severno od zapadne morave)...
Ako si izmerio tu tempraturu od -4 kod same kuce, i ako je kuca u nekoj uskoj kotlini, onda sumnjam da je na brdu bilo bas toliko (a koliko vidim kajsije su ti na visu, nisu u dolini) tako da verovatno temperatura nije pala puno ispod nule u samom vocnjaku u visini krosnje...
Uzmi u obzir i to da je pri samoj povrsini zemlje uvek niza temperatura nego sto je na metar i na dva metra visine (zato se i meri tempratura na 2m visine od zemlje izmedju ostalog, ako si primetio RHMZS uvek daje i temperature vazduha na 5cm od zemlje, koje ponekad znaju dobrih par stepeni da budu nize od temperature na visini od 2m gde se standardno meri temperatura vazduha), a ta zaledjena voda je verovatno bila u nekoj posudi na samoj zemlji...
Moji su cesto merili (kod kuce koja je u uskoj dolini) sa zivinim termomtrom 3-4 stepena nize temperature (kad je hladnije doba dana, a to je obicno rano jutro) od ove meteoroloske stanice, tako da je velika verovatnoca da u vocnjaku u visini krosnje nisi imao tako niske temperatre, koje bi kajsija trebalo da izdrzi (oko nule ili -1 bi trebalo sve sorte da izdrze u ovom stadijumu bez problema, a neke mozda mogu i vise da izdrze)...

Ne mogu da se setim kako bese tacno ide debljina leda reciprocno sa minusom tmeperature (nesto mi je u glavi da svaki stepen minusa pravi 1cm leda, ali mozda i gresim, ispravice neko ako zna tacno)..

Evo naso sma jednu sliku koja u zavisnosti od vremena trajanja mraza (i naravno temperature) daje predikciju koliko ce led biti debeo... Po ovome, ako je oko -1.1 stepen Celzijusa (priblicno 30 Farenhajta kao na slici) za 24 sata na toj temperaturi stvorice se led debljine 1/4 incha sto je oko 6.35mm (malo vise od pola cm), tako da moja paushalna teroija gore da -1 stepen pravi okvirno led debljine od oko 1cm nije daleko od toga... Tako da, sudeci po debjini leda i da je ovo slucaj ledjenja jezera, koje nije ko tvoja posuda koja moze da se hladi sa svih strana, a ne samo odozgo ko jezero ili bara, ti po ovome nisi imao nizu tempraturu na povrsini zemlje od -1 stepen u vocnjaku kod te posude...Nadam se da sma u pravu sa ovom procenom i ako neko ima bolje podatke, neka ih podeli...A evo i slike koja pokazuje kako vremenski raste debljina leda, na povrsini jezera, pri nekoj konstantnoj tempraturi vazduha...
Po ovom grafiku takodje ispada da bi trebala temperatura od -3.8 (to je oko 25 Farenhajta) da za 6 sati napravi led od pola centimetra, ali opet, ovo vazi za jezero koje je velika masa vode, koja se hladi kroz taj led samo (koji je izolator inace), tako da ne verujem da je temperatura pala na taj nivo od -3 do -4 Celzijusa kod tebe u vocnjakau, cak i na smaoj povrsini zemlje...

day.JPG



Evo i slike kako se tempratura kretala zadnja 2 dana...Crveno su temprature...plavo je tempratura rose iliti rosna tacka...


VkNwUt9
VkNwUt9.jpg

VkNwUt9
 
Poslednja izmena:
Kolega, svaka čast što si se toliko potrudio da stvoriš zemljaku nadu da nije sve izgubljeno. Hajde da pratimo par dana pa će nam Zaharije javiti kako je prošao....
 
Kolega, svaka čast što si se toliko potrudio da stvoriš zemljaku nadu da nije sve izgubljeno. Hajde da pratimo par dana pa će nam Zaharije javiti kako je prošao....

Ja se secam 2017te, kad je ova ista meteoroloska stanica 23eg aprila izmerila -2.2 stepena kao najnizu temperaturu oko 5 ili oko 6 ujutro, i kod mene konkretno nije bilo velikih steta na brdima (imao sma breskve i vinograd), a sve je odavno precvetalo i imalo sitne plodove, cak su i kajsije ostale kolko tolko i rodile... Pricam naravno za sredinu i vrh brda, dole u kotlini je bilo verovatno nize i bilo je ostecenja i nekima je sav rod otisao, razlikovalo se maltene od parcele do parcela (uticaj mikroklimata). Cini mi se da je Pozega tad imala oko -4 stepena najnizu temperaturu, ali nemam podataka kako su prosli sa ostecenjima posto su to vec veliki mrazevi za tu fazu razvoja...
Tako da, kad se sve uzme u obzir kod njega, po svim parametrima ja licno verujem da nije bilo velikih ostecenja, videcemo sta kaze za par dana kad malo proveri i vidi kakva je situacija...
 
Zaharije sačekaj dan dva pa proveri opet.

Borba sa rutavom bubom:

Evo je u cvetu:

Solitarna pčela radi svoj posao:

I kod mene danas najezda rutave bube .Postavio sam plasticne case ljubicaste , čaše od kiselog mleka ,kantice bele ,žute .Stavio feri + šećer .
Sve je puno buba za sat vremena ...
 
Kod mene je procvetala ruska džanarika koja miriše veoma lepo. Tako da su bube na njoj. Imam dve džanarike koje su prepune cveta pa njih ne branim neka bube malo naprave prirodnu proredu plodova.... Ali se desila interesantna stvar... juče smo tamanili bube sa cvea maslačka... bilo je nekih pedesetak cvetova... danas nijednog cveta maslačka u voćnjaku... šta li bi ih moglo pojesti?
 
Kod mene u Backoj sve sorte kajsija u precvetavanju.
Bogami mozda je samo 20 do 30 % jos ostalo cveta.
Po preporuci kolega sa foruma , nisam prskao protiv
trulezi cveta I grancica.
 
Kod mene, posto sam danas posle posla skokno do sela,
mozda ostalo manje od 10 % cveta.
Duva neki vetar sutra nece biti nista.
Nista nisam zagledao ali verujem da je situacija
kod mene kao I kod vas.
Valeo bih da bude malo I rakijice .... :)
ne zbog rakije, vec sto je moje ...
 
Da li je neko koristio zadimljavanje u kajsijama ovih godina.Juce sam doneo kamion piljevine i sojinu slamu pa ako bude bilo potrebno dimicu u noci sreda na cetvrtak kada javljaju mozda mraz,oko -1.Ta temperatura ne bi ni trebala da smeta ali ako krene ispod palicu vatru.Na kolikom razmaku se pali vatra da li neko zna ko ke palio?Citao sam da bi trebalo 50 vatri na hektar ali mi je to nesto puno,ko ce to iskontrolisati.Naravno,danas idem horus+epin,epin drugi put ove sezone a mislim da cu i odmah posle mraza jos jednom.Necu da posle mislim sto nisam i to probao.Mada kada vidim prognozu mozda se i izvucemo sa -2c
 
Evo šta sam našao na youtubu... ipak treba neko sa ličnim iskustvom.... Bitno je i da se te 'priručne vatre' mogu pomerati da bi se namestili 'niz vetar' ako bude postojalo ikakvo strujanje da dim nosi ka voćkama. Ako bude jači vetar moguće da će umanjiti efekat mraza (nisam siguran).

 
Што се тиче оног мраза код мене што је био, урадио сам јуче онако како сте ме саветовали, али нисам стигао да изнесем резултате, па ево сад: Пошто је воћњак на страни, скидао сам пупољке са стабала са горњег и са доњег дела воћњака, мада и није нека разлика у висини, али занимало ме. Резултати су исти и нема разлике у измрзавању, и пријатно сам се изненадио (мислио сам да је све отишло у ...). На горњем делу воћњака скинуо сам 94 цветова, 51 је било празно или измрзло (54,2%), а 43 је било зелено (45,7%). Са доњег дела воћњака скинуо сам 54 цветова, 29 је било оштећено (53,7%), а 25 зелено (46,2%). Е сад, да се не радујем много, за ове мразеве што иду, видећемо...
IMG-20190325-162711-450x800.jpg
IMG-20190325-165308-450x800.jpg
IMG-20190325-165321-450x800.jpg


Pozdrav zemljace, u kom si ti to kraju kad ti je tako niska tempratura bila?
@mealy Ја сам из Горње Пакашнице, воћњак ми је недалеко од куће, немам термометар у воћњаку, а код куће нисам ни мерио иако је то ирелевантно пошто је код куће сигурно топлије. Температуру сам нашао на овом сајту: https://freemeteo.rs/vreme/krusevac...&station=4411&language=serbian&country=serbia , мада сад видим да се ради о метеоролошкој станици у Краљеву. Разлог због чега сам мислио да је све измрзло је зато што ми је те 2017. год. све до последње измрзло, а биле су величине лешника, можда и мало веће а температура чини ми се није била нижа од ове. Посуда са водом ми је главни показатељ, она је на висини од око 40-ак центиметара од земље запремине око 15 литара (шерпа), а лед дебљине 6-7 милиметара (одокативно) ми је деловала као да је све готово.
 
Nazad
Vrh